enesovo misljenje

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
amrra
pisem pomalo
Postovi: 22
Pridružio se: Sre Feb 08, 2006 9:48 am
Lokacija: usa

enesovo misljenje

Post od amrra » Čet Maj 10, 2007 5:33 am

Sellam,

neznam da li je ok da postavim ovaj link ovde, slucajno sam nabasala i pregledala ovaj video i nesto mi je cudno.
Pa bi zamolila brata Enesa da pregleda i podijeli svoje misljenje.


http://www.n-um.com/?q=node/675/play

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Post od Enes » Pet Maj 11, 2007 7:04 pm

Ne znam sta da kazem. :cry:
nisam sve pregeldao detaljno, ali ja imam malo dugaciji pristup.
Ovo djluje bas ono jezivo, ali eto ima razlicitih metoda.
Mislim da jedan momak na snimku je davno bio kod mene, mozda prije nekih 3 god.
Imao je stracnih problema, bili su dzini jevreji u njemu.
Tada ih je bilo 4 koliko se sjecam a da su izasla tri na par rukji.
Cetvrti je ostao, covjke je morao ici nazad tako da vise nikad nije dosao do mene.
ponekad mi se javi e-mailom i prizna da nije bas imao vremena da se pridrzaje svih uputa.
To je ujedno i poruka svima koji traze lijeka, da nekada lijek nije lako dobiti.
Ako te nesto konkretnije zanima, bujurm pitaj direktno.

Kemo
Mlađi član
Postovi: 183
Pridružio se: Ned Maj 08, 2005 12:29 pm
Lokacija: Bosna

Post od Kemo » Pet Maj 11, 2007 7:28 pm

Ja poznajem ucaac rukje, zove se 34rzerz, on je daija,studirao je u Siriji, znam da je brat dobar i da se drzi Kur'ana i sunneta.
Poslednja izmena od Kemo u Čet Maj 17, 2007 4:51 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

amrra
pisem pomalo
Postovi: 22
Pridružio se: Sre Feb 08, 2006 9:48 am
Lokacija: usa

Post od amrra » Sub Maj 12, 2007 7:49 am

gledala sam Enese tvoj video sto je postavljen ovde i to mi kako da kazem profesionalno izgleda. Nije mi jasno da se rukja uci sa vise osoba u prisustvu, pa nacin razgovora sa djinima.....mislim natjerivanje da izadju pa da ne nabrajam sve mi nekako fals izgleda a Allah dz.s najbolje zna.

E da jedno pitanje kad se uci rukja opsiherenoj osobi i tu ima vise osoba u prisustvu zar djin nemoze uci u drugu osobu kad napusti tijelo bolesnog.

I hvala za odvojeno vrijeme da podijelis misljenje

Sellam

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Post od Enes » Sub Maj 12, 2007 10:19 am

Gledaj to ovako, koliko ljudi toliko cudi.
posamtraj to kroz obrazovni sistem
Imas razlicitih metoda ucenja i predavanja kod nastavnika u skolama.
JEdnis su strogi, drugi su blagi a i jedni i drugi daju rezultate.
Nekada je bolje bit strog a nekada ne.
Posmatrajuci ovu rukju, ja dolazim do zakljucka da ovakav pristup mozes imati kod muslimana, tj dzini koji vjeruju u Boga pa da ga na taj nacin upozoris na Allahovu kaznu.
A posto je on u tijelu, on ne vjeruje u Boga(poneki kaze da vjerue da ima Bog ali ne pridrzaje se vjerskih propisa) onda to kod njih ne pije vode.
Jednostavno treba biti psiholog, treba svako da svati da ne prolazi uvijek parola: klin se klinom izbija.
Znaci na silu ne mozes uviek rijesti problem.
Kako kazu, lijepa rijec gvozdena vrata otvara.
Tako da ja pristupam s ciljem da dzinu ukazem na slast vjerovanja, da zelim sa njim da podjelim svoju srecu sto me Bog uputio na pravi put, da on svati sta je vjerovanje i oslonac na Allaha.
Da ga ne mrzim.
Jednostavno treba svatiti da je pogrijesio i ne ocekivati rezultate pri jednoj rukji sad ce se on pokajati i otici i nece nikad vise uci ni koga.
To su jako jako jako rijtek situacije da dzin tek tako npausta tjelo, prihvata islam i odlazi od sihraza.
Zamislite vi sebe da citav zivot radite odredeni posao, i volite to raditi i na kraju vam neko kaze e to ne valja ti to moras ostaviti i rkenit iz pocetka!
Ko bi od vas to odmah poslausao.
Pa treba vam vremena da to svarite i prihvatiti da ste pogrijesil.
Najbolji primjer za ovo sam imao neki dan.bio je jedan covjek kod mene na rukji. bio je i kod drugih prije i eto odlucio se za dolazak kod mene. dzini se javili tokom rukje i za kratko vrijeme kaze da nikad nece izaci iz tijela i da mu ja ne mogu nista.
Kazem u pravu si da je ne mogu ali Kur'an moze.
Da bi nakon par minuta poceo govoriti kako ce on napusitit tijelo, da covjk u kom se nalazi ima trombozu jetre, da ce to on ociistiti i da ce jos mnogima pomoci u njegovoj familiji a da ga ja u ume Allah apustim da on ide.
Ja sam se tako slatko nasmijao jer mu nisam vjerovao.
Pita me sto se smijem?
pa rekoh, jel ti mislis da sam ja toliko glup da tek tako nasjednem.
Kaze on, mislio sam da ces nasjesti, jer mnogi na to nasjednu.
NAstavim uciti i pricati s njim dalje i opet on ali dosta ubjedljivo da ce on opet napustiti tijelo.
Da nemam iskustva s njima, tako lako bi nasjeo al se jaopet nasmijao.
Kaze opet te nsiam uspio prevariti.
Primjer drugi, ucim jednoj zeni i kaze da ima jedna dzin i on ode.
Ja joj preporucim ponovni dolzak, jer nisam siguran da ce tako glatko se rijesiti, jer je vec godinama bezuspjesno trazila pomoc.
Za par dana zove ponovo, kaze da se osjeca bolje, da nema rekacija koje je imala priej dolaska meni i sta ja mislim da li bi trebala doci ponovo.
Ja sam vec dao svoje misljenje da trebas doci a ja te ne zelim niti hocu nagovarati na ponovni dolazak.
Dolazi ponov, opet rukja, ali nema reakcija.
Ja pitam koliko vas ima, kaze nema nitko.
Ja ubjden da ima, nastavim i na kraju se javi dzin i prizna da ih je bilo prosli put 2 i da je onaj jedan otisao a da ovaj nije i da me poksuao prevariti.
Zena kojoj sam ucio je bila ubjedena da nema niste, jer nije bilo rekacija, dok na kraju nije ponovo progovorio iz njengo tijela.
Tako da ovo sto se vidi na snimku, ja niti osudujem niti podrzajem.
Svako ima svoj pristup a bitnoje da nema sirka.
U ucaca ne sumnjam da, siguran sam da ima cist nijet, ali da li ima dovoljno prakticno znanja o sihru, u to nisam siguran.
Da li moze dzin uci u tijelu prisutnih kada napusti, moze ali on ako odluci napustiti tijelo nece lako u tom momentu odluciti se da uce u nekoga ko je tu prisutran, jer ce se vjerovatno javiti opet iz tijel te osobe dok je jos tu.
Da li se moze uciti grupno, pa eto moze, ljudi to rade1
Da li ima rezultata?
Ima, ali u dosta slucajvea je potrebna paznja pojedicu da bi se dobili pravi rezultati.
Kada sam ucio jednoj djevojci koja je prisustovala grupnoj rukji u becu i kad se dzin javio, kada sam mu objasnio da je pogrijesio , da nije u redu.
on place i kaze, ja sam bio na grupnoj rukji vise puta, ali mi niko nije rekao da ovo sto radim da jepogresno.
Ovo na snimku, nije slucaj, ali u vecini slucajeva grupna rukja nije nista do samo dobar biznis.
S druge strane, kako bi izgledalo da jedan ljekar u ordinaciju uvede vise ljudi i da im da terapiju?
Bez obzira sto su svi isto bolesni, istu terapiju dobiju, da li bi to bilo smijenso???
Da li ja ucim grupno?
Ako dode vise ljudi, koji su poznanici ili familija, dvoje troje ljudi, desi se da im ucim u isto vrijeme.
Da zakazujem vise ljudi koji se medusobno nepoznaju, ne!
Jer ljudi vole da ostanu diskretni

taqwaluk
Mlađi član
Postovi: 66
Pridružio se: Pet Jul 15, 2005 5:03 pm

Post od taqwaluk » Uto Maj 15, 2007 2:17 pm

EsSelamu alejkum

Ja nisam nikada bila na grupnoj rukji,niti sam imala puno rukji, jer daleko nam je, pa tako najvise sama kuci slusam i primjenjujem sve sto saznam da bi mi moglo pomoci.Meni su, ista braca, primjenjivali razne metode, tokom mog lijecenja.

Prvo mi je brat ucio sam, kao sto i Enes opisuje, objasnjavao dzinu itd..Enes je to vec pojasnio..Medzutim nije bilo nekih rezultata, ustvari dzin je to koristio i cak se kao slagao stim.Helem, prica o Islamu, hoce preci, nece preci, dok ovaj brat nije skontao da ga dzin zeza samo.

Onda je taj brat odlucio da mi uce u dzamiji, umjesto kod njega, jer je dzin postajao glasniji.I tada su prestali da ga pozivaju u Islam i da snjim pricaju o bilo cemu..jednostavno su odgovarali ne zanima nas.Dzin je prije toga, pricao i cak pokusavao da ko neke ugovore sklapa, kao sto Enes je navodio gore, ali je odbijeno.Kad su mi poceli uciti u dzamiji, onda je nastao haos.Ja sam imala uzasne reakcije, dzin je zahtjevao da mu se obraca da je on sam pripadnik ibliseve vojske, sejtan :? neuzubillah, nije dozvoljavao da ga zovu dzin..Mene muz nije mogao sam suzdrzavati, jednostvano sebi nisam dala prici.Znali su mi po tri sata ili vise uciti, da bi na kraju dzin poceo da se smije i kaze: vi morate ici kuci, imate zene i poceo bi im nabrajati kakve obaveze imaju, a on kao poceo se tek opustati :roll:.

Isto tako, ja sam jedne prilike dosla, a jedan brat je u drugom djelu prostorije ucio rukju nekom bratu.Kod mene je dzin progovorio i poceo da prica o tom covjeku, kakav je kod njega dzin itd..taj brat je dosao i kaze: hajde kad si toliko pametan, reci: jel' kod njega dzin ili sejtan? A dzin mu opet kaze: da bih ja to uradio, ja njemu moram pogledati u oci, a sta ti mislis jel' haram da ja kroz njene oci gledam u oci drugog muskarca? Brat mu kaze: pa naravno da je haram, ja ti kazem reci ovako..kaze dzin: ovako ne moze..

Meni su koristili i pojacala, stavili bi mi slusalice i pustali glasno Kur'an.

Meni je ucilo vise brace i primjecivala sam razlike, ne znam u cemu je fazon.Jedan brat recimo kad bi zaucio ezan, dzin bi ludio, toliko je mrzio glas tog brata Allahu Dragi...dok kad bi drugi ucili ezan, nebi bilo takvih reakcija..Od trojice brace, koja su mi ucila rukju, jedan kada bi ucio, tada bi najvise reakcija bilo, iako, bilo je reakcija i kad su ova druga dvojica ucili..

Nekada je bilo vise brace, zato sto su neki ucili, ustvari gledali kako se uci rukja i pomagali, da bi oni sami mogli stim da se bave.

Tako jedne prilike, jedan me je brat dodirnuo slucajno, golom rukom me je dodirnuo.Dzin zove ovog drugog brata i kaze mu: jel' zna ovaj sto vam pomaze, da je haram dodirnuti golom rukom zenu, nek je umota u nesto :shock: kaze mu ovaj brat: ti dosta znas o Allahovim propisima, dosta znas o Kur'anu, zasto ne predes na Islam..Ja sam sejtan, kaze dzin, ja ne tezim za Islamom nego da nju odvedem u Dzehenem :cry: Onda mu braca svi pocnu govoriti; ona ce u Dzennet, to Allah odlucuje a ti ces u Dzehenemu goriti za takvo nesto, ali dzin to nece da slusa.Jednostavno se iskljuci i stim je svaki razgovor snjim zavrsen.Osim sto rijec Dzehenem ponavlja ko papagaj i da nikada izici iz mene nece nikako da usuti :? Oni mu kazu: kad Allah odredi, ti ces insAllah ici, a do tada Kur'anom cemo te muciti, a on onda pocne..da nju Allah voli nebi dozvolio da se ona muci ovoliko, niti da je ja mucim ovako..Ma sejtanske spletke, SubhanAllah, samo da insana odvrati od Islama i Kur'ana..

Poslije jedne rukje, pita ih dzin: kad cete vise zavrsiti, vidim umarate se, a ja bih rado kapucino popio :) kaze mu ovaj brat: kakav kapucino, ti nista osjetiti ne mozes, ona kaze bismillah kad nesto jede i pije, ne mozes ti osjetiti ukus i miris..dzin mu kaze: a je si li ti siguran, da ja nista ne mogu osjetiti?? :? kaze mu ovaj brat: ti volis puno pricati, kaze dzin volim, i ne moze me niko nadgovorit,na svaku imam odgovor,osim ako mi nedosadi.Kaze mu ovaj brat: ali i lazes dosta, a dzin kaze: pa ja sam sejtan, ja volim pricati, volim grijesiti, volim lagati,volim manipulisati, ali ne lazem uvijek, a na tebi je da procijenis kad lazem a kad istinu govorim :?

Ovoj kod mene vala voli pricati, aman zaman :lol: stvarno na svaku ti ima odgovor :roll: , tako da ga sada totalno ignorisu i to mu najvise smeta sad..

Mene interesuje, da li sihr moze biti dugo godina?Meni ovaj brat kaze na zadnjoj rukji, da on ne mislim da je to sihr, iako, dzin je rekao da je sihr..jednom je to ispricao i vise nikad o tome nece da prica.On kaze: da nije vidio, odkako on radi sihr ovakve jacine, da bude preko deset godina, a ne da bude duze od toga...on smatra da je dzin usao na drugi naci i da se sazivio samnom i da zato prijeti da nece izici..Allahu alem..

ja simptome i probleme imam vec 24 godine, a lijecim se zadnje dvije..insAllah, da Allah pomogne svakom a i meni, da nas ucvrsti i pomogne, da nam podari lijeka i izvede na pravi put..

Halalite sto sam se umijesala, ali nije mi ova rukja na video bila neobicna..pa sam zato htjela podijeliti svoje iskustvo..

selam

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Sre Maj 16, 2007 2:06 pm

Salam aleykum!

Za seku Taqwaluk!
Htjela bih da t i kazem , nesto o slucajevima koji su bili slicni tvome, pa insha Alla bude neke koristi od toga.

Nesto sam dozivjela sama, i puno toga sam vidjela i cula od drugih , uglavnom zena.
Ne mora biti da postoji sihr, ne bih ti savjetovala niti da ga trazis niti da se uopste zanimas tim pitanjem da li ima sihr i od koga i gdje itd,jer ja koliko sam vidjela ti to imas puno godina , tj. imas dzina/e s tobom e to je
prvo , sihr je sporedno.Cak je moguche da osoba od malena ima kod sebe dzina a da toga nije ni svjesna.Sasvim je moguche da si ti lijecechi se potrudila da ispravis-popravis svoje vjerovanje , elhamdu lilah,to je bitno.Postoji razlika u trudu koji sprovodi zdrava osoba i trudu bolesnika.
Bolesnik se mora truditi vise.U bolesnom cesto postoji tanka nit koja veze dzina i bolesnika ,pa dzin radi na tome da se ta linija -veza nikad ne prekine,pa onda bolesnik hoda po rukjama , lijeci se , ali nikako da se oslobodi jer dzin se uhvatio za tu liniju koja ga veze sa bolesnikom.
Sta moze biti, ta linija?Puno stvari,uglavnom su to stvari i stanja kojih je samo bolesnik svjestan i ostali nisu.
Kad sredis prve obaveze, salat , post, dove , zikr, itd. poradi na sebi.
Pocni da pregledas svoje misli.Normalan covjek nije kaznjen za misli ma koliko god bile ruzne, sve dok ih ne sprovede u djelo, pa nije to razlog,nego bolesnika putem tih misli dzin napada,utjece na njega , veze se.Zato je bolesnom teze .
Stvori ti vesvese, pa progovori pa kasnije neda ti mira da mislis tvojom glavom.
Ne pricaj s tim , ne slusaj ga ,neka te uopste ne interesuje sta hoche da kaze.Laze i tim govorom te zadrzava za sebe.
Moli na sedzdi Allaha da te oslobodi tog govora, i onoga ko ga izgovara, reci ja ne znam ko je Ti Gospodaru znas.
I nek ti je to dovoljno, ne zanimaj se njime,time ga hranis.
Poznavala sam slucaj gdje se jedna zena , Allah nek joj oprosti tako stekla naviku da poslusa , sta che biti, dzin sapuche i ona , iz radoznalosti pocela da slusa,pa je znala kad che neko dochi , puno toga u neposrednoj buduchnosti ,pa tako upala u taj neki svijet vlastiti iz kojeg nije mogla izachi upravo zbog toga.
U drugom slucaju, dzin vesvesama pravi pa osoba sumnja stalno u nekoga da mu je neprijatelj, pa tako krivechi neduznu osobu , opet dzinu otvara vrata.Ovdje nekad oni i postavljaju kojekakve stvari , pa taj covjek kad to nadje kaze, e to mi je donio ili poslao taj i taj ....i onda rukja ne funkcionishe.
Ima puno nacina i svaka osoba je slucaj za sebe .
Izdvoj se od osoba koje ti donose nemir,brbljivih zena, traceva,to isto utice na bolesnog.Sacuvaj vid i sluh od svega sto ne valja.
Ti samu sebe ispregledaj.Ja sam morala da naucim da se savladam u srdzbi , kad mi neko nepravdu nacini da samo kazem "Inna lillahi we inna ilejhi radziun"i da poslije toga da ostanem zadovoljna time, da ne prljam misli i srce pri tome, zeljom za osvetom ili mrznjom.Time isto dajes snagu dzinima.
Srdzbom ,mrznja,zavist,ljubomora,strahovi,sumnjanje,egoizmo, itd sve to radi protiv bolesnog u korist dzinima.
E sad ne radi se da drzis predavanja o tome , nego da to prepoznas kod sebe , u momentu kad te snadje ,i djelujes.
Iste sekunde nastojati stisati neko od tih osjechanjai zamjeniti ga nekom dovom , zikrom.
Kad ti je tesko govori Allahu Akber, tiho pa glasnije, daje snagu, i Hasbun Allah we nimel wekil.
Nije jednostavno, ali isplati se , teritorijo tebe koji ovako pobjedis uz Allahovu pomoch , ostaje zastichen jer Allah te pomogao, i tu zlima nema povratka.
Uz sve to primjenjuj savjete sa ove stranice i Insha Allah.
Zatim znaj da ti nisi kaznjena , to je bolest kao i svaka , mogla si dochi na svijet takva,to je sudbina ,allahova volja, e sad zamisli da u cijeloj toj sudbini sa dzinima , Allahova snaga je jos vecha ,svejedno sto je tu zlo, biche samo sta Allah hoche.
Nastoj da zaokupis svoje misli i da NE MISLISH,na tog sto je s tobom.
Ovako ga slabis,ignorisi njegovo prisustvo.
Ponekad sjechanjem na Allaha, i ponekad misli na druge stvari,ljepote prirode, svemira, trazi lijepo-halal,slikanje prirode,crtanje -halal,vez, boje itd ,uzgoj cvijecha, trazi sta ti se svidja.
Eto od mene toliko , nadam se da che biti od koristi insha Allah.
Da ti Allah swta olaksa i dadne skoro izlijecenje!
amin

Nije lako ali ovo je jedini nacin

taqwaluk
Mlađi član
Postovi: 66
Pridružio se: Pet Jul 15, 2005 5:03 pm

Post od taqwaluk » Sre Maj 16, 2007 2:55 pm

EsSelamu alejkum

Amin na sve vase dove, da se Allah smiluje svakom a i vama, da vas pomogne u hajru i uputi nas na pravi put..amin Ya Rabb

jer ja koliko sam vidjela ti to imas puno godina

Vidjeh ovo i htjedoh reci:eno, ona misli ja sam stara, :lol:

, tj. imas dzina/e s tobom

eh, onda, ja procita ovo i bi mi lakse :wink: :lol:

To si u pravu, insan treba svoj imam ojacavati i priblizavati se Allahu.

Ja puno ne razmisljam o tome vjeruj mi..da li je sihr ili nije, i kada dovim, ja dovim Allahu da me izlijeci a samo Allah zna od cega i kako sam oboljela..manje vise ne vazno.

Meni je ova stranica puno pomogla.Dobila sam puno korisnih savjeta, kako da zikrim, kako da razumijem vise oko tih stvari itd..Da Allah nagradi bracu za njihov trud i rad..da im Allah ukabuli za nasihate, strpljenje, njihovo odvojeno vrijeme da mi objasne neke stvari, pomognu da bolje razumijem sve ovo.

Teze mi je bilo puno na pocetku, dok nisam neke stvari pocela razumjevati i prihvatati.Sada, vise razumijem i lakse je sve to, a Allah zaista ne daje nikom ono sto insan ne moze podnijeti.

Samo da dodam, nisam htjela da skrecem steme, niti sam htjela ammri da pokvarim temu, meni se svidjelo kako je to Enes opisao, ustvari pristup izljecenju jednog bolesnika.Zaista,nije svaki slucaj isti, niti se sve rjesava jednom te istom metodom.

Ja bih rado u Bosnu na rukju, ali sad za sad, ja i moj muz nismo u mogucnosti.InsAllah, doce i taj dan, a do tada treba samo istrajati i svoj iman ojacati..

Maksuz selam

Layla
pisem pomalo
Postovi: 13
Pridružio se: Pet Maj 05, 2006 10:34 am

Post od Layla » Sre Maj 16, 2007 10:23 pm

Sestro zara, tvoji su komentari i savjeti elhamdulillah toliko poucni da razmisljam da ih pocnem printat, nije ih dovoljno procitat jednom dvaput, nego bas redovno dok se insan ne dovede u red. Da te Allah nagradi, amin.
Selam

amrra
pisem pomalo
Postovi: 22
Pridružio se: Sre Feb 08, 2006 9:48 am
Lokacija: usa

Post od amrra » Čet Maj 17, 2007 12:05 am

sellam svima,

prvo da se zahvalim Enesu sto nam je sve ovo ovako fino objasnio.
A ja ko neka pod tacku jedan pa dva...eheheh
Taqwaluk neskreces ti sa teme ni slucajno i drago mi je sto si to podijelila sa nama ja nisam toliko upoznata sa sihirima ni dzinima. Zato kad sam gledala enesov video sto je postavljen ovde i taj sto sam ja postavila nikako mi se nije slagalo, sto ti kazes neobicno. Al sto kaze nas narod sto ljudi sto cudi i ko pita taj ne skita.
Samo sabur draga sestro, dragi allah nije dao a da nemoze uzeti. Pa tako i za bolesti ima lijeka ali treba dovu ciniti i saburati.

Sellam

Ernest
Mlađi član
Postovi: 64
Pridružio se: Sub Maj 12, 2007 9:47 am
Lokacija: Podgorica

Selam!

Post od Ernest » Sub Maj 19, 2007 10:38 am

Najbolji nacin da se covjek oslobodi dzinna je pridrzavanje Allahovih propisa. Kao prvo covjek mora spoznati koje grijehe najcesce cini. Konkretno, pravo pobjedjivanje dzinna, kako je to sestra rekla je izgovoriti npr. u trenutku srdzbe euzu po meni. Redovan namaz je uz to neizbjezan. U trenutku kada covjek cini grijeh, kada izgovori dovu Allahu dz.s. sejtan je pobijedjen. Vremenom sejtan ce uvidjeti da ne moze kontrolisati odredjenu osobu i napustice je. Ono sto je bitno je izgovoriti ISKRENO dovu, od srca. Moc je u iskrenosti a ne u dovama kojima neki i ne znaju prevod. Koliko samo puta se u Qur'anu uz rijec MOLITVA vezuje rijec ISKRENOST. Pogledajte to tamo. Koliko je bitna iskrenost molitve najbolje govori cinjenica da se konkretno u Qur'anu ne nalaze pravila kako klanjati. A zamislite samo koliko se puta rijec ISKRENOST vezuje uz rijec MOLITVA. Ima i onih koji upucuju dove Allahu ne znajuci prevod ti dova. Oni se na taj nacin misle osloboditi sejtana. Ne, iskrena dova od srca kojoj se zna znacenje je efikasna. Isto tako i ucac rukje koji od srca ajete izgovara sa zeljom da pomogne je mnogo bolji od onoga koji samo s brda s dola izgovara ajete.

Odgovori