Rukja kao biznis (hadis tražim)

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Nedim
Mlađi član
Postovi: 61
Pridružio se: Pon Maj 30, 2005 8:38 pm

Rukja kao biznis (hadis tražim)

Post od Nedim » Sub Avg 06, 2005 2:48 pm

Esselamu aleik,
jučer je na hutbi imam narod opominjao da se klone sihirbaza i tako toga.
Mi kao i uvijek smo onda sjeli oko stola, jeli i pričali i dođemo onda na tu temu. I tako to. I onda ja spomenem da je zabranjeno to raditi kao biznis. Naime misleći na to da se smije naplatiti, ali ne živiti od toga. Onda su me pitali za dokaz, a ja se sjećam hadisa kada su pitali Poslanika ili prvog halifu da li to smije se raditi kao posao. Mislim da je halifa bio. Da je halifa to zbranio da se živi od toga, ali da se smije raditi za naknadu uz neke tamo uslove. A i zbog toga pored sve delegacije što je imao, nije imao čovjeka koji je dobivao platu zato što liječi Kur'anom.

Onda su me pitali za izvor, a koliko se ja sjećam bio je Tirmizi, ali nisam siguran je li tektefun. Kasnije pod pritiskom sam razmišljao gdje sam to pročitao, kad se sjetih da je vjerovatno to ovdje na stranici bilo. Što je njih nasmijalo, ali kada sam rekao da se radi o Enesovoj stranici onda su se poklopili.

Ostao sam im dužan taj hadis sa lancem prenosioca i dokazom da je tektefun (ovo sam jučer saznao da mora biti pa možda nije pravilno napisano).

Volio bih kada nebi puno diskutovali i samo naveli ovaj hadis. Ali ako je moj zaključak pogrešan ili loš onda slobodno mi donesite dokaz da nije tako, ali uz sve argumente. Znači hadis, broj hadisa, zbirka, jačina hadisa i prenosioci.

Kemo
Mlađi član
Postovi: 183
Pridružio se: Ned Maj 08, 2005 12:29 pm
Lokacija: Bosna

Post od Kemo » Sub Avg 06, 2005 9:25 pm

koliko je bilo prije sihra i danas.

koliko imamo danas oboljelih od sihra a koliko učača rukje?

Prema podatcima današnji učači nebi nikako spavali koliko ima oboljelih.

Nedim
Mlađi član
Postovi: 61
Pridružio se: Pon Maj 30, 2005 8:38 pm

Post od Nedim » Ned Avg 07, 2005 3:59 pm

Naveo sam fino šta je za mene argument. Ostalo jednostavn ne može se razmatrati u fikhskom pitanju.

ps. i prije je bilo 4,5 milijardi ljudi i isto toliki procent oboljelih, tako da to nikakve veze nema sa tim. A i kvantitet nije kvalitet.

EMIRgr
Moderator
Postovi: 307
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 11:24 am
Lokacija: U.S.A. Michigan Grand Rapids
Kontakt:

Post od EMIRgr » Čet Avg 18, 2005 4:24 am

Selam alejkum

Upitan je Allahov Poslanik s.a.v.s. " Mi uzimamo naknadu za lijecenje Kur`anom,je li nam za to dozovoljeno ? " Nema nista bolje od onoga za sta uzimate naknadu od Lijecenje Kur`anom" !

Buhari 4/372

Odgovori