Dali mi znamo dovoljno o islamu?

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Dali mi znamo dovoljno o islamu?

Post od Yassin » Pet Nov 02, 2007 6:06 pm

Es Selamu Alejkum

Citajuci po forumu vidim da ponekad sami pisemo ono sto nema temelja niti dokaza. A znamo i sami da se Islam bazira na dokazima.
Trebamo paziti sta pricamo jer ponekad ima ljudi koji imaju malo znanja ili su iz druge religije, pa ce sve to interpretirati po svom intelektu. A znamo da cemo svi biti odgovori za ono sto govorimo.
Vidimo i sami kako ima veliki broj tako-zvanih "hodza" i "nena" koji daju drugaciju sliku islama koja nema veze sa istinom, a oni rade to samo radi novca, i zato sto su se odrekli temelji islama.

Vecina ljudi koji dodzu sa pitanjima, primjeticemo da su se predhodno obratili nekakvim "hodzama ili nenama" koji su im dali hemajlije, zapise, saljevali stravu citali zvijezda, citali u grah, dali im razne napitke...itd

Kada nismo sigurni u necemu bolje je traziti odgovor u kur'anu i hadise, ili traziti islamsku literaturu, gdje mozemo naci tacne odgovore, a ne traziti odgovore od ne muslimana. ( to govorim pogotovo kada trazimo odgovor o jako ozbilnoj stvari kao sto je oboljevanje od sihra).
Elhamdulillah sretni smo sto smo muslimani i sto imamo kur'an i hadise, gdje mozemo naci odgovor za sve, nasa je vjera savrsena i imamo odgovor za sve, samo treba citat i upoznat islam dublje.

Stoga mislim da bi mi svi trebali vise upoznati nas din, i siriti istinu, borit se protiv tih koji sire ne-istinu o Allahovom govoru bili to "hodze", obicni ljudi, muslimani ili nemuslimani.


Naisao sam na jedan forum gdje ljudi pricaju o nasem dinu bez znanja (rekla kazala). Stoga bi bilo bolje da se prihvatimo knjiga kako bi sirili pravu sliku islama i kako bi zivijeli u skladu sa nasom vjerom.
Eto procitajte malo ovaj forum, pa cete sami vidijeti da i mi sami upadamu u istim zakama jer se baziramo na rekla kazala a ne na dokazima.

http://www.reiki-hara.hr/forum2/viewtop ... sc&start=0

Ovo pisem prvo radi sebe pa i vas kako bi u buduce prije nego damo odgovor bilo na forumu ili drugdje, prvo moramo traziti dokaze pa tek onda dati odgovor.

Jos nesto nemojte okretati jedni drugima ledza, ne okrivljuj te druge, bolje pomoci, trpijeti i traziti izlaz iz nase situacije, nego prebaciti krivniju na nekog drugog. Sejtan nam je neprijatelj zauvijek.

Rekao je Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem: Svi moji sljedbenici ce uci u Dzennet osim onih koji to ne htjednu.:Neko rece: A ko to nece Allahov Poslanice?: Ko mi se bude pokoravao taj ce uci u Dzennet, a ko mi se suprotstavi taj nece uci: Odgovori Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem.

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Pet Nov 02, 2007 7:39 pm

We aleykum salam!

Brate islam se uci dok smo zivi,i nikad ga ne poznajemo dovoljno.Urok i zavist su potvrdjeni Kuranom i sunetom.
Isto kao sto pobozna osoba siri oko sebe mir i blagostanje, vjerovatno da dusa koja je zavidna siri taj negativni uticaj.Narocito ako se ne ustrucava da to pokaze.
viewtopic.php?t=626&start=30

Euzubillahi minasheytaniradzim bismillahi rahmani rahimi.

Ja mislim da svako od nas Allahovom voljom ostavlja odredjeni utisak na ljude svojim prisustvom.Samo sto ja to ne bih zvala bioenergijom-mislim da ovdje na "nasem" forumu su to upotrijebili radi lakseg izrazavanja.Inace taj drugi forum ,je zastranjenost cista.
Mozemo jedni druge ispravljati ako pogrijesimo.

Insha Allah da nas Allah swta uputi.
Poslednja izmena od zara u Pet Nov 02, 2007 9:24 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

sestra77
pisem pomalo
Postovi: 23
Pridružio se: Čet Maj 17, 2007 6:34 pm

Post od sestra77 » Pet Nov 02, 2007 9:18 pm

Alejkum selam,

Apsolutno se slazem da se Islam uci dok smo zivi i da konstantno trebamo siriti nase znanje a pogotovo truditi se i objasniti ljudima kao sto su na onom forumu da su toliko daleko od istine sto se tice nase vjere, da su neke od njihovih izjava naprosto smjesne!

U prethodnoj temi koju je sestra zara otpocela oko negativnog ljudskog utjecaja, ja sam spomenula da odredeni ljudi sire negativnu energiju prilikom razgovora, i sestro zara dobro si me shvatila, ja jesam upotrijebila taj termin energija upravo radi lakseg izrazavanja da bi bilo jasno o cemu je rijec. Bioenergija je drugi pojam koji u ovom kontekstu nije povezan sa ovim o cemu ja govorim.

Naravno da sve dolazi od Allaha dz. i da se sve desava samo Njegovom voljom. Cinjenica je da neki ljudi uticu na nas pozitivno, neki drugi opet negativno i da svi reagujemo na razne nacine, a Allah dz. najbolje zna kakve su cije namjere prema nama.

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Ned Nov 04, 2007 2:30 pm

Salam aleykum!

Ja mislim da neka bracha jednostavno ne shvataju da su na forumu.Forum bi trebao da znaci-razgovor, razmjena misljenja,vlastita opinion,druzenje.
Taj "razgovor" se sveo na Copy-post.Ja pokazujem , vi ucite,mislechi da taj ostali svijet je eto u ulozi lektora- ucenika.
Za ovako nesto svako ko je konektado preko googla moze nachi sve sto ga zanima.Sustina foruma je u razgovoru koji , se na ovome gubi.

Poslije ovakvih intervencija ja vidim da se skoro niko ne usudjuje da iznese vlastito misljenje,dogadjaj, najvjerovatnije zbog moguche kritike.
Ne radi se o kursu islama, na naslovnoj ima dosta poucnih priloga.za cuti misljenje Uleme isti imaju posebne stranice sa pitanjima i odgovorima.Izgleda da je najteze razgovarati , sa sebi ravnim,ispraktikovati ono na sta se poziva, vlastitim primjerom.
Posjechujem i ostale forume,iz ostalih drzava pa vidim da svijet normalno prica,iznosi zapazanja,misljenja i sve to bez bez omlovazanja drugih.Niko ne kaci drugom etiketu zalutalog, niti provjera njegovo znanje.
Cast izuzecima ciji su post-copy bili poucni , potrebno,ljudski -onj brat iz slovenije, koji nije zaboravio da prica zajedno sa tim copy-post.A induvidualno svako treba sam sebe posjetiti da che se vratiti Allahu,i sam sebe ispitati,radi se odraslim ljudima.
Eto toliko od mene !Da nas Allah swta uputi!
salam aleykum !

dennispasa
Mlađi član
Postovi: 107
Pridružio se: Pon Jun 11, 2007 4:02 pm
Lokacija: slovenija

Post od dennispasa » Ned Nov 04, 2007 4:04 pm

We alejkumu selam

Da dodam i svoje mišljenje.
Slažem se se sa sestrama. Znanje tražimo cijeli život in nikad ga nečemo imati dovoljno. Vajk če biti njeko što zna više od nas i njeko što zna manje. Puno zavisi od nas samih koliko čemo uraditi na tome i na koji način čemo predstaviti što znamo bolje.
»Samoliječenje« je pokušaj predstaviti više problema sa više strana. Više puta je spomenuto: »zbog agresivnog pristupa njekoga, se njeki neče uključiti nikada«.
Što se tiče copy-paste
Mogli bi se složiti da sve što znamo jeste copy paste jer jedino originalno znanje jeste Kur'an veličanstveni sve ostalo što posjedujemo jesu informacije.
I baš te su i te kako potrebne pa makar i najmanja riječenica.
Koliko nam je tajanstveni svijet poznat vidimo iz pitanja koja se manje više ponavljaju, što znači ako več nema progresive pa nek ima samoiniciative, jer i znanje je jedno od stvari zbog kojih čemo polagati račun: »Pa kako ga mislimo položiti?!«



_____________________________________________________________

Jeli to več nastupilo vrijeme, kad čemo činiti hidžru u sebe?

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Ned Nov 04, 2007 4:13 pm

[quote="zara"]

Cast izuzecima ciji su post-copy bili poucni , potrebno,ljudski -onj brat iz slovenije, koji nije zaboravio da prica zajedno sa tim copy-post.A induvidualno svako treba sam sebe posjetiti da che se vratiti Allahu,i sam sebe ispitati,radi se odraslim ljudima.

Salam aleykum!
Upravo sam ovdje mislila na samlijecenje,nije zbog dvodvoravanja nikome , nego je taj post na svom mjestu.
Ali u svakom slucaju mislim da poslije teme u kojoj se pocelo pricati ,O osjechanjima upravo iz ove oblasti,bez ikakva razloga upada ovaj naslov.NO BIDAT, je u ovom slucaju bilo suvisno.

leyla
Mlađi član
Postovi: 87
Pridružio se: Uto Jan 17, 2006 7:33 pm

Post od leyla » Ned Nov 04, 2007 4:51 pm

Selam alejkum,
sestro ako si primjetila ovde je dolazilo do ogromnih konflikata kada je čovjek iznijeo svoje mišljenje. Ako je to bilo naopako onda su dolazile izjave u stilu ti češ gorit,griješnik si, kafir..sramota. Večina muškaraca na ovom forumu vjeru uzima toliko vatreno da sebe imaju za kadije.
Šta više ako imaš pogrešno mišljenje ti si po njihovom osudjen na propast. Šta je bilo sa ženom koja je javno iznjela da je prevarila muža? To je ružno ali mislim da nije bilo ispravno da joj je svako treči reko da če gorit i okreno ledja. To zna svako pa i ja. Svi se utegnuli ko da su rodjeni u islamu, klanjaju od 1 dana života pa da kažem kao što je rekao Isa a.s. neka baci kamen ko je bez grijeha, i tako spasi prostitutkin život.
Islam nije samo praktikovanje namaza i obaveza, to je uzvišen način života, govora, pomoči drugima i ako su ˝kafiri˝ mnogi zaboravljaju da nisu tu da osuduju to radi Allah dž. Svako želi biti najpametniji zase jer ima neki status pa isto ispred muslimana. Nema tu poniznosti, svako tako voli drugog da osuduje a maloko svata koncept života i milosti. Ljudi da je mogo biti svako musliman preko noči Allah dž. nebi slao
objave toliko godina več bi s neba bacio knjigu.
Ovde neočekujem niko da me uči i ako bi bila jako zahvalna da me neko uči u životu, znači da mi islam obrazloži preko praktičnih primjera. Ovako ostaje da sama razmišljam samo. Prihvatam kad nije ispravno jer najbolje zna samo Allah dž..

Selam alejkum.

Odgovori