Poslije smrti vjernika

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Madzid
Mlađi član
Postovi: 61
Pridružio se: Pon Maj 21, 2007 4:40 pm

Poslije smrti vjernika

Post od Madzid » Pon Dec 10, 2007 8:10 pm

Bismillahirrahmanirrahim

Citao sam hadise o smrti, kada nastupi smrt vjerniku i nevjerniku i knjigu sam citao iz kabura u dzennet i dhehennem..ali opet postavljam pitanje onome ko zna da mi kaze da li vjerniku koji je imao namaz, post ,zekat, i hadz po mogucnosti i pored toga sto je imao i dobrih i loših dijela nakon smrti prestaju svi moguci problemi i vjernik kao takav pocinje da uziva kaburske ljepote do sudnjeg dana. ili postoji mogucnost da vjernik pored svih svojih obavljenih farzova ipak može biti iskusavan ili kaznjen u kaburu onako kako to Allah dz.š. zeli.

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Uto Dec 11, 2007 11:39 am

Salam aleykum!

Ne znam da li ima neki pouzdani hadis o tome.
Ono sto je sigurno jeste da trebamo upuchivati dove Allahu swta svakodnevno za nafaku,za zdravlje , za muke u kaburu i za spas na sudnjem danu.Na jednom mjestu ,kaze "vi chete biti spaseni samo zbog vasih dova".
Dove su ovdje stampane, mislim na one sto je prvi prenio Abu zatim je Senad postirao, pronadji to , isprintaj i praktikuj.
Medju njima je ova, uci se svaki da poslije sabaha i aksama po 3 puta.

Bismillahi rrahmani rrahim.
Allahume a´fini fi bedeni,Allahume a´fini fi semi¨,Allahume a´fini fi besari.Allahume inni eúzbike minel-kufri, vel fakri,Allahume inni euzubike min azabil-kabri,la illahe illa ente .


Gospodaru Nas ucini zdravim moje tijelo,moj vid , moj sluh.Trazim Tvoju zastitu od nevjerstva,od siromastva,od azaba(kazne) u kaburu,i nema drugog boga osim Tebe.

harish
Posmatrač
Postovi: 8
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 11:47 am

Re: Poslije smrti vjernika

Post od harish » Uto Dec 11, 2007 12:00 pm

Madzid napisao:Bismillahirrahmanirrahim

Citao sam hadise o smrti, kada nastupi smrt vjerniku i nevjerniku i knjigu sam citao iz kabura u dzennet i dhehennem..ali opet postavljam pitanje onome ko zna da mi kaze da li vjerniku koji je imao namaz, post ,zekat, i hadz po mogucnosti i pored toga sto je imao i dobrih i loših dijela nakon smrti prestaju svi moguci problemi i vjernik kao takav pocinje da uziva kaburske ljepote do sudnjeg dana. ili postoji mogucnost da vjernik pored svih svojih obavljenih farzova ipak može biti iskusavan ili kaznjen u kaburu onako kako to Allah dz.š. zeli.
selam alejk

Adem a.s., učinivši grijeh, nije više bio u stanju živjeti u dženetu, zato je zajedno sa Havvom istjeran iz njega. prema mišljenju određene grupe alima za život u dženetu potreban je određeni kvalitet. oni to vide upravo u činjenici postojanja međusvijeta između dunjaa i ahireta, tj. berzeha (brane) alem al-mithala; te hadisa poput onoga u kojima Poslanika a.s. prolazeći pored kabura dvojice muslimana govori kako trpe kabursku kaznu i to zbog sitnica, jedan zbog prenošenja tuđih riječi a drugi zbog ne čuvanja od mokraće. uloga berzeha bi bila da na određeni način pripravi čovjeka za taj viši kvalitet, te omogući mu život u dženetu, hoće reći u berzehu počinje pokajanje ukoliko ga čovjek nije imao na ovome svijetu. ili u drugom slučaju priprema na kazne i opomena za one koje je Allah odredio za džehenem. šta konkretno prestavlja taj kvalitet, u tome se ulema razišla...
jedni smatraju da je to kvalitet tijela koje će čovjek imati u dženetu, tijelo koje ne mora biti iste kvalitete kao ova naša na ovome svijetu, i kojega će svak ponaosob razvijati u berzehu...
ili kvalitet, spoznaje Boga, blizina Bogu, nešto poput stepena koji će vijernici imati u dženetu...
itd., ima tih mišljenja još.
ako te zanima, za početak nabavi sebi Ihya od Gazalija ili bilo kakvu literaturu iz Akaida, naravno Aš`arijsko-maturidijske provinijencije.

naravno ovo je samo mišljenje, i to ukratko ispričano, a svako mišljenje može biti prihvaćeno ili ne mora, ovisi od onoga koji pita.

Odgovori