Pomoc!

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Nur
Posmatrač
Postovi: 6
Pridružio se: Pon Maj 02, 2005 3:06 pm

Pomoc!

Post od Nur » Čet Sep 01, 2005 9:14 pm

Sellam alejkum braco i sestre. Javljam se jer trebam kratak odgovor na jedno pitanje.
Naime radi se o tome da sam iskren mumin i da klanjam namaze kako bih odao odanost Allahu Gospodaru Svjetova. Medzutim zadnji mjesec dana nisam klanjao, jer sam povrijedio koljeno i tako mi Allaha boli me kad sam na sedzdi. Nije ispravno klanjat ako sam skoncentrisan na bol, a ne na Allahove rijeci. Ceko sam sve ovo vrijeme, al bol je ista.

Moje pitanje je stoga kako da obavim namaz i sedzdu na sto bolji nacin, a da ne moram padat na sedzdu. Tako mi Allaha volio bih i ako bog da opet cu padat na sedzdu pred njega.

Hvala svima na odgovoru.
Alejkum sellam

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Sep 01, 2005 11:32 pm

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


Ukoliko covjek ne moze da klanja stojeci, klanja ce sjedeci onako kao sto sjedi u namazu. Ako moze obavljati ruku i sedzdu, to ce i uraditi, a ukoliko nemoze, tada ce glavu nagnuti prema mjestu sedzde s tim da ce se za sedzdu nagnuti vise kako bi razlikovao izmedzu ruku' i sedzde. A ako covjek nije u stanju da klanja sjedeci, onda ce klanjati lezeci na desnoj strani okrenut prema kibli. Ukoliko covjek ne moze lezati na desnoj ili lijevoj strani, onda na ledzima. A ako nije u stanju da pomjera ni sa jednim dijelom tijela, pa ni jezikom, onda klanjace u mislima.

Allah dž.š. kaže:
”Allah nikoga ne opterećuje preko mogućnosti njegovih” (2/286).
"On vas je izabrao i u vjeri vam nije ništa teško propisao" (El-Hadždž, 78.).

Imamo hadis koji govori o tome,
Kaže Imran ibn Husejn: " Imao sam hemoroide, te sam pitao Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kako ću klanjati. " Klanjaj stojeći, a ako ne budeš u stanju, onda sjedeći, a ako ni to ne mogneš, onda ležeći" – odgovorio je on." (Buharija)

Molim Uzvisenog Allaha da nam sto prije ozdravis.

A Allah najbolje zna.

Nur
Posmatrač
Postovi: 6
Pridružio se: Pon Maj 02, 2005 3:06 pm

Post od Nur » Sub Sep 03, 2005 7:37 am

Hvala.. I da te Allah nagradi za odgovor.

Odgovori