Hamajlija

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
_adnan_
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Čet Sep 25, 2008 9:17 pm
Lokacija: Sarajevo

Hamajlija

Post od _adnan_ » Čet Sep 25, 2008 10:13 pm

es-selamu alejkum

Toliko sam odgovora dobio na ovo pitanje, da sam zbunjen totalno. Istina jeste da sam imao problema, kako ja tako i moja sestra koja je bila i u znatno tezoj situaciji od mene. Simptomi, mislim da nisu bitni jer sam i ranije bio upucen u neke stvari i poznajem dosta toga.
Eh sad, na preporuku ocevog prijatelja, otisli smo do seiha koji je uradio zapise, a kasnije nam napravio i hamajlije. Defitivno, uz Allahovu pomoc, poslije tog odlaska kod njega ja nemam nikakvih problema. Zbunjuje me njegov, ruzno je tako nazvati al 'ritual' da kazem, koji je sproveo na sestri, nakon sto je isla kod njega drugi put jer nije bila dobro, pa je rekao da dodje prije mraka (par dana poslije prvog odlaska) Imao je neko drvo u ruci, 'puhaljku'. Uceci, on je puhao kroz nju i njoj govorio da guta, sto je njoj tesko polazilo za rukom, al eto uspjevala je, a potom joj je 'zapisivao' na ledjima njome... nesto?
Mislim laik sam po tom pitanju, sto se njih (dervisa) tice i njihovih postupaka.
Malo znam o tome, al opet kazem ko sam ja u stvari da osudim rad i znanje takvog covjeka koji to radi nekih 50-60 godina. Covjek je stariji i skroman je. Znaci nema vilu, bijesno auto... Al me isto tako tjera na razmisljanje njegovo 'naplacivanje'. U sustini on je meni to objasnio, jer sam ga pitao. Kada je spavao jos kao dijete, prikazao mu se jedan od poslanika, usnio je da mora biti sto jeste, inace od tada je 24 sata pod abdestom. I taj poziv koji je prihvatio ne dozvoljava mu da radi i na neki nacin zaradjuje, jer gubi abdest naravno. A familiju mora prehraniti, jer zena i djeca naravno traze novac kao sretstvo za prezivljavanje. Mada nesto para i daje u humanitarne svrhe. Nisam siguran za ovo drugo, al mislim.
Znam i svjestan sam da se Bozije rijeci ne mogu nikako naplatiti, niti bi se smjele naplacivati. Al mislim da je to dosta kompleksno pitanje. Jer kad malo dublje razmisljam, covjek i kad ide hodzi ili nekom drugom, nosi 'kesu' i na taj nacin mu se oduzi. Znaci ti i tu kesu platis novcem. Tako da, sta je novac nego sretstvo prezivljavanja, a narod je dosta osjetljiv po tom pitanju. Uz Allahovu pomoc, mi smo sada dobro. Al sam malo citao po internetu o hamajlijama, nisam procitao bas najbolje. Znam da one hamajlije sa pijace nisu dobre i preporucljive, al me zanima dal da nosim ili ne nosim ovu sto je on napravio za mene i upisao na nju moje ime.
Ljudi brkaju pojmove kad mi kazu, pa ti se molis hamajliji.
Ne, molim se samo Dragom Allahu i samo uz Njegovu pomoc cu biti dobro. Ne vjerujem ja u hamajliju, niti se njoj klanjam nedaj Boze. Pokoravam se samo Uzvisenom Allahu.
Molim sve koji znaju ili koji su vise upuceni i to da mi pokusaju objasniti neke stvari, znaci nemam problema ali me buni to da li da nosim ili ne. Jer sam citao na drugim stranicama, da ako ti je neko i skine s vrata da te je 'oslobodio' i da nije nacinio nikakav grijeh. Jer su dervisi, u sustini, blisko vezani i komuniciraju sa dzinima?
Znam da nam je covjek, uz Allahovu pomoc, pomogao i to je najbitnije. Barem nemamo problema koje smo imali, dusenje u predijelu prsa, ruzni snovi, grcenje tijela, halucinacije ni su snu ni na javi. A kod sestre je to predaleko bilo otislo da nije cula ni ezan... Mislim da jeste pomogao?

daneS
Mlađi član
Postovi: 182
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 1:46 pm

Post od daneS » Pet Sep 26, 2008 8:34 am

es-selamu allejkum,

najvažnije je da si dobro Allahovom voljom i moli se Njemu i ustraj u molitvi, pa ćeš sam dobiti odgovor na pitanje hamajlije.
nego ovo meni nije jasno -
Jer su dervisi, u sustini, blisko vezani i komuniciraju sa dzinima?
,ko ti je to rekao i kako si došao do ovog zaključka.Osobno mislim da nešto ovako otvara duge i bez veze debate.

Najvažnije je da si shvatio da si dobro Allahovom voljom.

_adnan_
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Čet Sep 25, 2008 9:17 pm
Lokacija: Sarajevo

Post od _adnan_ » Pet Sep 26, 2008 10:00 am

Cuo sam od par starijih ljudi koji su cisto onako 'jako dobri' vjernici. Mislim nista zvanicno al eto, neke stvari mogu reci i iz svog iskustva. Jer kad sam bio kod njega, isao sam poslije toga jos par puta nebitno zasto. Covjek definitivno 'vidi' dosta toga. Mene je sokiralo kad sam isao jedne prilike da meni naziva sellam, mom ocu isto, a trecoj osobi koja nije bila dobro, iako se to fizicki nije dalo primjetiti, rekao je samo 'udji'?!
Prvi postupak mu je takav da pita za osobu, zbog koje se doslo, ako ona nije tu, ime majke, pa onda ime osobe, listajuci neku njegovu dobro staru svesku, knjigu ne znam. Al je izljepljena sva koliko je stara :) To lista tolikom brzinom da covjek fakticki ne cita da kazem ono sto pise u njoj, jer samo prevrce listove. I onda je zatvori i kaze da je covjek opsjednut dzinom i navodi simptome koji ga mozda muce postavljajuci pitanja. Defitivno vidi nesto vise. Ne znam, ne mogu sa sigurnoscu iznjeti jos nekih 'dokaza' jer su u sustini neprovjereni.
Uostalom nebitno je to, fokusirao sam se vise na hamajliju i postavio pitanje o njoj. Jer sam procitao i ovdje na temu "pouzdan hodza" da covjek vise ne nosi hamajliju, mada on nije bio dobro...

BozjiRob
pisem pomalo
Postovi: 46
Pridružio se: Pet Jul 11, 2008 4:59 pm

Post od BozjiRob » Pet Sep 26, 2008 11:13 am

Esselamu Aleikum Ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu,

Hvala Allahu dz.s. sto ti je bolje!
Izbjegavaj ici kod onih sto "listaju knjige" i pisu hamajlije, pitaju za ime majke itd.
Znas uciti, klanjati - moliti se Allahu dz.s., jer je Allah taj sto lijeci.
Hamajlije i zapisi iako ti pomognu to je privremeno, a Allah najbolje zna.
Nemoj sta zamjeriti, sa naboljom namjerom iznesoh svoje misljenje, da ti Allah pomogne da ozdravis.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Sub Sep 27, 2008 9:16 pm

_adnan_ napisao:Cuo sam od par starijih ljudi koji su cisto onako 'jako dobri' vjernici. Mislim nista zvanicno al eto, neke stvari mogu reci i iz svog iskustva. Jer kad sam bio kod njega, isao sam poslije toga jos par puta nebitno zasto. Covjek definitivno 'vidi' dosta toga. Mene je sokiralo kad sam isao jedne prilike da meni naziva sellam, mom ocu isto, a trecoj osobi koja nije bila dobro, iako se to fizicki nije dalo primjetiti, rekao je samo 'udji'?!
Prvi postupak mu je takav da pita za osobu, zbog koje se doslo, ako ona nije tu, ime majke, pa onda ime osobe, listajuci neku njegovu dobro staru svesku, knjigu ne znam. Al je izljepljena sva koliko je stara :) To lista tolikom brzinom da covjek fakticki ne cita da kazem ono sto pise u njoj, jer samo prevrce listove. I onda je zatvori i kaze da je covjek opsjednut dzinom i navodi simptome koji ga mozda muce postavljajuci pitanja. Defitivno vidi nesto vise. Ne znam, ne mogu sa sigurnoscu iznjeti jos nekih 'dokaza' jer su u sustini neprovjereni.
Uostalom nebitno je to, fokusirao sam se vise na hamajliju i postavio pitanje o njoj. Jer sam procitao i ovdje na temu "pouzdan hodza" da covjek vise ne nosi hamajliju, mada on nije bio dobro...

Eselamu alejkum brate

JA nemogu a da nepitam o kome šejhu se radi i odakle je, .

A sto se tiče hamajlije i njenog uticaja najbolje ti je da čitas i spoznas . Traži od Allah s.w.t da otvori tvoje srce i razum i da ti pokaže sta je ispravno i koji je pravi oslonac.

Bilo sta sto je u toj hamajliji nemože ti samo posebi nauditi niti kakvu korist pribaviti.

Šta vrijedi nositi po čitav dan /noć cijeli Kur'an u džepu ako nista ne praktikujemo i ako ne razumijemo to sto piše u Kur'anu.

NAjviše će ti koristiti tvoje ubjeđenje da ti je Allah s.w.t. olakso stanje.

Ako te bas plaho interesuje i način rada dotičnog sejha samo čitanjem i spoznajom ćeš doći do odgovora.



Esselamu alejkum!

Odgovori