vesvesa pranja

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Vez
Posmatrač
Postovi: 7
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 1:33 am

vesvesa pranja

Post od Vez » Čet Okt 09, 2008 9:52 pm

Esselamu alejkum svim clanovima ovog foruma i prije svega Allah vas nagradio svakim dobrom,
molila bih vas da mi date savjet u vezi sljedeceg slucaja ukoliko znate:
Radi se o djecaku, 15 godina, koji evo vec 2 godine ima problem opsesivnog pranja.Naime, on dnevno provodi po nekoliko sati u kupatilu, potrosi i po cijelu bocu sampona tusirajuci se, pereci ruke i sl jer smatra i osjeca se prljavim. Ne dozvoljava nikome da ga dotakne inace odmah poslije toga ide da se kupa. Elhamdulillah redovno klanja, ali upravo zbog te vesvese koju ima da je prljav (iako je prije toga naprimjer pola sata bio pod tusem) nekada ima poteskoca sa namazom jer se smatra prljavim da bi klanjao i onda nekada odlaze namaz jer da bi uzeo abdest njemu treba i po sat vremena.Naravno cijela porodica ispasta zbog toga, a roditelji se mnogo brinu za njegovo psihicko stanje. Njegovi roditelji pokusavaju da posjete psihologa, iako je to tesko jer je djecak sada u tim tinejdzerskim godinama kada ga je tesko ubijediti da ima problem te vrste, htjeli bi da znaju da li postoji neka vrsta lijecenja ovog slucaja uz pomoc Kurana, jer se ocito radi o vesvesi koju dijete konstantno ima. koje sure da uce, da li ima neka metoda ucenja na vodu i sl.
Hvala Allahu, zatim hvala vama i Allah vas pocastio svojim najljepsim nagradama.

BozjiRob
pisem pomalo
Postovi: 46
Pridružio se: Pet Jul 11, 2008 4:59 pm

Re: vesvesa pranja

Post od BozjiRob » Pet Okt 10, 2008 12:20 am

Aleikumu Selam,
Nek neko ko vise zna odgovori sa Islamske strane da li moze nesto uciniti. Meni je naime poznat taj slucaj koji dobro opisuje Obsesivno Kompulsivnu osobu koja ima Germo-phobia (ili dzermofobiju), psihicko stanje obsesivne prirode gdje se stalno osoba boji uzeti za bravu, pozdraviti s nekim iz straha da ce se zaraziti itd... Ali paznja: Ukoliko se ne lijeci moze ide u krajnost, situacija moguce postaje intezivnija gdje osoba ne izlazi iz kuce pa onda ne iz svoje sobe jer je sve ostalo prljavo itd..A sada dobra vijest, postoje lijekovi koji mnogo pomazu i kontrolisu ovo stanje. Ovo je OCD - obsesive compulsive disorder ili stanje/psihicki poremecaj, koji je cesci nego sto mi mislimo i odrazava se na razlicite nacine ali mnogi to prihvate za svoju svakodnevicu ne obracajuci paznju ukoliko to ne uzme maha. Ukoliko se dokaze tinejdzeru na ubijedljiviji nacin - kao npr.. cudnije ce izgledati u drustvu ukoliko to bude radio sto vec radi, a vec ima opciju da to kontrolise i niko nece znati niti primjetiti.
Nadam se da ovo pomaze, oprostite ako ne, I nadam se InshaAllah da ce mu biti bolje i da ce neko sa foruma odgovoriti na vase pitanje tacnije ono sto vi trazite, odgovor o lijeku sa Islamse strane. Nek mi Allah oprosti ako grijesim.

Vez
Posmatrač
Postovi: 7
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 1:33 am

Re: vesvesa pranja

Post od Vez » Pet Okt 10, 2008 10:44 am

Allah te nagradio Boziji rob na odgovoru, da upravo se o tome i radi i roditelji vec primjecuju da se njegov socijalni zivot u mnogome umrtvio, jer ne zeli da se druzi, sport je za njega -ne daj Boze- jer tamo igra neko ko se isprljao, a njega to toliko vise i psihicki i fizicki umara, a jos vise njegove roditelje, koji se mnogo brinu.Prije neki dan je oprao mobitel koji se onda skvasio sav :).Zao mi ga je, znam da je to vrlo tesko kontrolisati i sigurno mu nije lahko prolaziti kroz sve to, ali Allah Kerim ce pomoci inshaAllah.
Hvala ti u svakom slucaju za tvoju pomoc,puno znaci, a nadam se da ce neko odgovoriti sto se tice ucenja Qurana i sl.Hvala jos jednmom i Jazakumullahu khayren.Esselamu alejkum.

Vez
Posmatrač
Postovi: 7
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 1:33 am

Re: vesvesa pranja

Post od Vez » Sre Okt 15, 2008 3:10 pm

Esselamu alejkum, molim jos jednom za odgovor one koji znaju nesto u vezi sa lijecenjem Kuranom pojave kao sto je ova.Jazakallah.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: vesvesa pranja

Post od Yassin » Pon Okt 20, 2008 5:39 am

We Alejkum Es Selam we Rahmetu allahi We Berekatuhu

Halali sto nisam prije odgovorio, mislio sam da ce se braca javit, kad smognu malo vremena, zato se nisam prije javio. O toj temi znam da profesor Samir Avdic ima jako poucno predavanje, naravno pod nazivom : Vesvese, gdje bas spominje ljudi koji se neprestano, zbog vesvesa vracuju da obnove abdest, potrazi na netu nacices to predavanje insha Allah.

A i svi znamo da zadnja sura u Casnom Kur'anu govori o toj Vesvesi koja dolazi od ljudi i od dzinova:
114 - EN - NAS / Ljudi

"Reci: 'Tražim zaštitu Gospodara ljudi, /1/ Vladara ljudi, /2/ Boga ljudi, /3/ od zla šejtana - koji nanosi zle misli pa se skrije, /4/ koji zle misli unosi u srca ljudi /5/ "od džinova i od ljudi.'" /6/
A evo tefsir Ibn Kesira predhodno spomenute sure:
114
EN - NAS / Ljudi
Objavljena u meki*, ima 6 ajeta
ﭽ ﮀ ﮁ ﮂ ﮃ ﮄ ﮅ ﮆ ﮇ ﮈ ﮉ ﮊ ﮋ ﮌ ﮍ ﮎ ﮏ ﮐ ﮑ ﮒ ﮓ ﮔ ﮕ ﮖ ﮗ ﮘ ﮙ ﭼ

"Reci: 'Tražim zaštitu Gospodara ljudi, /1/ Vladara ljudi, /2/ Boga ljudi, /3/ od zla šejtana - koji nanosi zle misli pa se skrije, /4/ koji zle misli unosi u srca ljudi /5/ "od džinova i od ljudi.'" /6/

Ovdje su istaknuta tri svojstva Uzvišenog Gospodara: gospodstvo /rububijjet/, vlast /el-mulk/ i Božanstvenost /el-uluhijjet/. On je dakle Gospodar, Vladar i Bog svega što postoji - Sve što je stvoreno pripada Njemu i Njegovi su robovi. On naređuje onima koji traže zaštitu od zla šejtana - napasnika, koji nabacuje zle misli da je traže od /725/ onoga koji je opisan gore navedenim svojstvima, jer nema nijednog čovjeka, a da nema svoga šejtana koji mu uljepšava grijehe i na njih ga navodi. U vjerodostojnom hadisu stoji: /726/ "Nema niko od vas a da nema svoga druga /šejtana/." Rekli su: "Ni ti, Allahov Poslaniče!" "Ni ja", odgovorio je, samo što me Allah pomogao pa sam ga savladao, te mi naređuje samo dobro." U vjerodostojnom hadisu koji navode Muslim u svome i Buharija u svome Sahihu, od Enesa se prenose riječi Allahovog Poslanika u kojima je rekao: /727/"Šejtan po čovjekovom tijelu kruži kao krv." Imam Ahmed preko Ebu-Temime navodi opis pratioca Allahovog Poslanika, s.a.v.s., i kaže: /728/ "Magarac na kome je jahao Allahov Poslanik, s.a.v.s., jednom prilikom je posrnuo, pa sam rekao: "Propao šejtan!" Na to je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: "Ne govori: 'Propao je šejtan', jer kad to kažeš on je još veći", dodavši: "Ja sam ga svojom snagom savladao. Kad kažeš: 'U ime Allaha', on se smanji i postane sitan kao mušica." Ovaj hadis bilježi samo Ahmed,a lanac prenosilaca dobar je i jak.
U ovom hadisu aludira se na to kad god se srce sjeti Allaha, dž.š., šejtan biva pobijeđen i ponižen, a ako se ne spomene Allah, dž.š., šejtan pobijedi i biva veći.
Seid bin Džubejr prenosi od Ibn-Abbasa da je u vezi sa riječima ”...koji nanosi zle misli, a potom se sakrije”, rekao: ”Šejtan čuči (i vreba) na ljudskom srcu i ako čovjek zaboravi i nemaran je od sjećanja na Allaha, dž.š., šejtan mu nanosi zle misli, a ono se sjeti (i spomene) Allaha, dž.š., on se skrije.
El-Mu‘temir bin Sulejman prenosi od svog oca da je rekao: ”Rečeno je da šejtan koji nanosi zle misli, radi to sa ljudskim srcem kada je čovjek u stanju tuge ali i radosti, a ako čovjek spomene Allaha, dž. š., tada šejtan nestane i skrije se.
Allahove riječi: ”...koji zle misli unosi u srca ljudi (i džina).” Ovdje riječ označava i ljude i džine.
Ibn-Džerir kaže: ”Za džine je u Kur‘anu upotrijebljen izraz (ljudi od džina) i nije nikakvo čudo što se riječ odnosi i na njih.”
Riječi Uzvišenog: ”...od džina i od ljudi”, jačaju stav da se riječ upotrebljava i za ljude i za džine.
Postoji mišljenje da se riječi odnose na onoga koji nanosi ružne misli pa bio on od ljudi - šejtana ili od džinskih šejtana. Kao što kaže Uzvišeni:
”Tako smo svakom vjerovjesniku neprijatelje određivali, šejtane u vidu ljudi i džinova koji su jedni drugima kićene besjede govorili da bi ih obmanuli.” (El-En‘am)
Kao što prenosi Imam Ahmed od Ebu-Zerra koji je rekao: /729/ ”Došao sam Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., a bio je u džamiji, pa mi je rekao: 'O Ebu-Zerre, jesi li klanjao?' Rekoh: 'Nisam.' On reče: 'Ustani I klanjaj.'" Ebu-Zerr dalje kazuje, pa kaže: ”Ustao sam pa klanjao, a zatim sam sjeo, a Poslanik ponovo reče: 'O Ebu-Zerre, traži od Allaha zaštitu od zla ljudi-šejtana, i zla džina-šejtana.' Ja sam ga upitao: 'O Allahov Poslaniče, zar i među ljudima ima šejtana?', a On reče: 'Da.'”
Imam Ahmed sa svojim lancem prenosilaca prenosi od Ibn-Abbasa da je rekao: /730/ ”Došao je neki čovjek kod Allahovog Poslanika, s.a.v.s., pa mu je rekao: 'O Allahov Poslaniče, ja u sebi zamišljam neke stvari, a draže mi je da padnem sa neba nego da to i spomenem.' Poslanik reče: 'Allahu ekber (Allah je najveći), Allahu ekber, elhamdu lillah (hvala Allahu) koji je šejtanske spletke sveo na nanošenje loših misli.'” Hadis bilježe Ebu-Davud i Et-Tirmizi.



Završetak skraćenog
komentara sure En-Nas,
Allahu hvala na tome.
To je moj mali doprinos, I jos da napomenem da je bi bilo dobro da se slusa kur'an i audio rukija neprestano u sobi naseg brata cak i kad njega nema. U nadi da cete dobiti konkretan odgovor u skorije vrijeme od brace koja imaju iskusta u lijecenju kur'anom, Molim Uazvisenog Allaha da izlijeci naseg mladog brata i da ga udalji od svakog zla, Amin.

PS: Na pocetnoj stranici imas broj od brata Enesa pa ga nazovite.

Es Selamu Alejkum.

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: vesvesa pranja

Post od Enes » Pon Okt 20, 2008 8:56 am

Takve osobe imaju problema i svodi se na sihr ludosti.
Ponasaju se jednim dijelom razumno i postupci su ok al pretjeruju u pranju ruku.
Ako to ne traje dugo vrmena, moguce je sa dva do tri ucenja i aktivnog koristenja terapije da se problem rijesi.
Allah najbolje opet zna koliko je to okupiralo insana.
Nekad neke stvari kasnije ostanu urezani u psihu koje je nemoguce rijesiti putm rukje.
Karakteristicno za te osobe tokom rukje jeste da u vecini slucajeva ne pokazuju skoro nikakve rekacije na ucenje kur'ana.

Vez
Posmatrač
Postovi: 7
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 1:33 am

Re: vesvesa pranja

Post od Vez » Sre Okt 29, 2008 8:21 pm

Esselamu alejkum brate Yassin i Enes,
Allah vas nagradio svakim dobrom na izdvojenom vremenu i odgovorima koje ste postirali, koji su veoma korisni.
Mogu reci da je djecakova majka pustala rukju u njegovoj sobi i kaze da ima osjecaj da on sada malo krace vremena provodi u kupatilu, kao da je osjetila neki napredak, ali to je mozda samo 1% , ali ipak elhamdulillah i mali uspjeh je veliko olaksanje za njih. Nadati se u Allahovu pomoci...


Uz duboko postovanje brate Enese, posto ova porodica ne zivi u Bosni i nisu Bosanci, Egipcani su,i zive u zapadnoj Evropi, da li postoji ista da bi im ti preporucio da rade da tako kazem na svoju ruku, da li postoji nesto sto bi oni mogli primjeniti na svome sinu bez odlaska ucacu rukje jer u mjestu gdje zive ne postoji niko ko uci rukju :( .

Jos jednom hvala vam i dzezakumullahu hajren.
Esselamu alejkum.

sadaka
Mlađi član
Postovi: 187
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:37 am

Re: vesvesa pranja

Post od sadaka » Pet Okt 31, 2008 5:48 pm

Selam Alejkum Sestro Vez

Pokusacu i Ja nesto reci o ovoj Vesvesi ,velikom teskom problemu ,tj vid sihra .
Kod mene se ranije nalizilo ovaj vid sihra u veliku obimu ,sada malo manje Ellhamdulah ,kad am primetio ove poteskoce u wc prilikom tusiranja a i moja familija , e tada nastupilo bas onaj problem kad i tvoji to primete ,svadza i moja tvrdoglavnost na te primedbe od strane moje familije,kada nisam hteo da priznam da su oni u pravo ,da ja isvarno dugo se tusiram ,jer cujem neko se za 10 min okupa ,a meni je trebalo najmane 1 sat ,onda na kraju priznam sebi da nesto samnom nije u redu ,ali najvise desavalo se to vesvese kad sam dzunub jer kad si dzunub onda se morad dobro okupati da bi bio spreman za cinjene ibadeta (namaz,zikir itd) Dragom Allahu.
Ja stavim sampona ,onda opet sa vodom , kad to vesvese nisam ni znao da se tako zove ,ali sam znao da su sejtanske spletke ,tera me opet da stavim sampona i ja tako puna puta po dva ,tri puta stavim sampona ,ali ne samo to nego sam bio puno pod vodom mislio sam da nisam se dobro opraoI tako to vreme trajalo je dugo ,onda sam u razgovoru nesecam se bas sa kim dali sa nekim bratom ili sestrom ,napomnio (la) me a ja sam to znao ranije ,ali nisam se pridrzavao iz zaborava valda, rece da kad odem u wc moram izgovoriti Euzbilahi mine sejtani radzim,Bismillahi RRahmani Rahim ,nisam mozda dobro napisao ,to znaci da te Dragi Allah zastiti od prokletog sejtana i njegove spletke ,dok si u toaletu.i sa desnom nogom uci a kad izadzes sa levom i reci tvoj oprost na nasem jeziku.
I tako sam ja to dan danas praktikujem ,posle toga kad sam poceo da praktikujem ovo pri ulasku u wc ,Ellhamdulah dodze mi u glavi da kad sam sa po vodom uzmem tus u ruci onda po sve delove tela ,obidzem ,ali i dobro posmatram sa okom da sam sve delove i citavo telo oprao ,jer da znam sa sigurno oprao dobro,a sa sampona ovako ,pre nego da stavim sampon EllhAmdulah ,na sebi stavim malo na zidu ili na prozoru ali malo dalje od mesta gde se tusiram da ne bi u toku tusiranja voda sve ocistila i onda stavim sampon na sebi i opet sa vodom naravno ,vesvese me opet teralo ali ja sam na zidu i na prozoru video sampona ,sto sam ranije stavio i bio ubedzen EllhAmdulah da vec ja sam stavio sampona na sebe i izasao ,nisam vise po drugi put stavljao ,jedino ako stavim malo blize sampona pri tacnog mesta tusiranja ,onda voda u toku tusiranja ocisti i onda kad ja vidim da nema sampona na zidu ,onda vesvese teralo me opet da uzmem sampona i opet po starom,ali zato sad sa ovim postupciuma EllhAmdulah brze ,tusiram se i izadzem.
A sa pranje ruke posle velike nuzde ,stavljao sam mnogo sampona ,mislio da mi ruke jos smrde ,onda EllhAmdulah dodze mi u glavi da uzmem pomadu i namazem ruke i onda kad pomiresem ruke ,sasvim drugacije i ubedzen sam da mi ruke vise ne smrde nego mirusu ,onda i vesvese je prestalo u vezi toga nije me teralo da opet uzmem sampona ,jer sam na ruke stavio pomadu i lepo izmasiro ,da i lepo mirisu i ima normalno sasvim drugi sjaj .I sa ovim postupcima veoma mi je lakse Ellhamdulah ,zato bi prepurucio Sestro i nasem bratu da radi ovako i naravno da se nada u Dragog Allaha ,da samo On Jedan ,Jedini, Zivi i Vjecni moze otkloniti i njemu i meni i svima onima koji pate od ove bolesti.
Amin.
i neka clanovi njegove familije kad ga zovu da izadze ,neka ga zovi na lepi nacin i umilajto koliko mogu ,ne sa nekom ljutnom ,jer se kod njega javlja neki bjes u njemu i onda odgovara istom mjero ,a to nevodi ka dobro .Molim Dragog Allaha daozdravi od ove bolesti i da osaburi njegovu familiju.
Neka na sabahu i na Aksam zikruje po 100 puta.
La Ilahe Illelahu Vahdehu La Serike leh.Lehul Mulku ve Lehul hamdu ve huve ala kulli sej in kadir
Ineka slusa rukju i neka ne dozvoli da mu namaz prodze ,to je veoma vazno i bitno.
Selam Allejkum

sadaka
Mlađi član
Postovi: 187
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:37 am

Re: vesvesa pranja

Post od sadaka » Pet Okt 31, 2008 8:24 pm

Upozorenje: Izvinjavam se sad sam primetio kad sam procitao jos jednom moj tekst ,radi se o tome ,kad udzes sa levom ,a kad izadzes sa desnom nogom iz wc.

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: vesvesa pranja

Post od AbuAmRibnFadL » Čet Nov 06, 2008 3:22 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu!!!!

Smijem li i ja sta rec?


Sestro Vez,ako ti nije tesko pokusaj pitat njegove roditelje ,kada zapocinje to ponasanje mladica,koliko je vrijemena to prisutno kod njega,Jer je u Pitanju Strah.imao sam isti takav slucaj veoma davno ,znaju starija baraca i sestre sa ovoga foruma.Morate mu se suprostaviti u svemu sto radi,jer to on ne radi svojevoljno.Jedne je prilike isto mladic bio prisutan,kada je nkei covjek pao sa gradilista pred njim,i krv koja je izasla iz tog covjeka poprskala je mladica,tako da je istog dana mladic poceo da cini to sto cini i taj tamo.proslo je mozda dvije nedjelje ,ucio sam mu mozda i po dva puta a ponekad i po tri puta na dan.Momak je imao svoje mjesto gdje ce sjediti,niko osim njega nije smio sjest na to mjesto,kada bi prao ruke ,il casu il nesto zadrzavao se tu dugo vremena isti je slucaj i kada bi se kupao,i kada bi se oblacio
.MORAJU MU SE sUPROTSTAVITI.Kada je vec bio dovoljno priseban da razgovara pitao sam ga sta ga je natjeralo na toliko ciscenje sebe i predmeta u kuci,Rekao mi je da ga je Dzinn tjerao na to,i kada bi god oprao ruke dzinn bi ga ispraskao il samo pipnuo kravom rukom il bacio samo kap krvi na njemu,a uz to prijetio mu da ce ga jos vise napadati ako to kaze nekome.Onda sam ja rijesio da ga suocim sa tim cega se on plasio,otisao sam i u kasapnicu uzeo malo krvi,kada sam dosao kod mladica,on je vec bio zanesen otvorio sam malu boci i prosuo malo krvi na njegovoj ruci,Mladic je poludio ,poceo je vristat,izasao je na terasi i poceo dozivat u pomoc uhvatio sam ga i obalio na zemlju i poceo ucit,vise mladic nije bio mladic vec dzinn koji ga je bio zaposjeo,molio me je da prestanem,da ne ucim vise da ce izac,kada bi se zainatio ja bi mu pokazivao bocicu sa krvlju,ucio sam mu skoro 7 sati nisam mu davao da odmori,padao je dva tri puta u nesvjest,al na kraju hvala Uzvisenome Allahu mladic se je vratio sebi,tako mi Allaha od tog dana pa navamo mladic je dobro.MORATE MU SE SUPROTSTAVITI I POKUSATI NAC UZROK TOG PROBLEMA ,JER MOMAK JE BOLESTAN OD DZINNA.VRATITE NJEGOVU PORODICU U PROSLOST,PRICAJTE SA MLADICEM OD KADA JE TO POCELO,KAKO JE POCELO.

Odgovori