Snovi u Islamu

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

H@n@
Mlađi član
Postovi: 68
Pridružio se: Čet Nov 13, 2008 9:21 pm

Re: Snovi u Islamu

Post od H@n@ » Sre Dec 03, 2008 11:04 pm

Brate Senade,

Hvala Vam puno za objsnjenja. Kazem to tako jer vidim koliko ste truda ulozili, da mi objasnite...temeljito sam sve procitala, pa ponovo tumac i sad mi je srce na mjestu...medutim cesto sam sanjala slicne snove...koje iako je proslo godinama pamtim u detalje.

Napr..Kad sam imala 12godina, kad sam se pokrila, puno sam zeljela da se pokrijem al sam se brinula kako ce to okolina prihvatiti...Tad sam sanjala Allaha dz.s. kao da sam na nebu, i razgovaram sa Alllahom dz.s. i jasno vidim kao sa neba, sa velike visine, zemlju, mislim reljef zemlje, kao sitne kuce, planine, livade...a Allah dz.s. ja kao zena pokrivena, i daje mi ukrase za maramu koj cu da zakacim na maramu, kao iglice za maramu, i sjecam se tog osmjeha na licu te zene, ohrabrujuceg osmjeha, i znam da me je kao bodrila da se ne brinem imacu puno marama i tih iglica koje mi daje.....

Isto skoro sam sanjala kao na nekoj ljepoj livadi, sunacano vrijeme sjedim u safu sa muskarcima, a znam da su oni odabrani muslimani, i kao Allaha dz.s. hoda oko nas (bio je u ljudskom obliku, vrlo lijep covjek, stariji imao je sve bijelo na sebi, bijelu bradu) i tako hoda oko nas i drzi knjigu iz koje nam diktira salavate na Poslanika a.s. i mi to svi zajedno ponavljamo.I ja u snu govorim sebi: Vidis koliko je vazno donositi salavate na Poslanika a.s...

H@n@
Mlađi član
Postovi: 68
Pridružio se: Čet Nov 13, 2008 9:21 pm

Re: Snovi u Islamu

Post od H@n@ » Sre Dec 03, 2008 11:14 pm

Zeljela bi jos dodati...
Bila sam iznenadena kad sam vidjela koliko puno poruka ima u rubrici Snovi u Islamu..halalite, al mi smo na neki nacin naopaki. Svi toliko zelimo protumaciti snove, 100%, kao da zelimo saznati nsto vise od stvarnosti...
Naglaasavam da ja napisem samo neka svoja iskustva koja zeelim da podijelimo, bez pomisli da zelim reci kako je neki moj san poseban il da mora nesto znaciti...
Eto selam...:) sad sam zadovoljna

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Snovi u Islamu

Post od Senad » Čet Dec 04, 2008 10:21 am

H@n@ napisao:. Svi toliko zelimo protumaciti snove, 100%, kao da zelimo saznati nsto vise od stvarnosti...
Naglaasavam da ja napisem samo neka svoja iskustva koja zeelim da podijelimo, bez pomisli da zelim reci kako je neki moj san poseban il da mora nesto znaciti...
Eto selam...:) sad sam zadovoljna
Esselamu alejkum!

Žalosno je to da oni koji klanjaju i sebe smatraju vjernicima posežu, za horoskopima, vidovitim kašikama i viljuškama,tarot, kojekakvi grahovi, fildžani, traži se saznanja o budućnosti što se od nedavno na jedno TV koja je gledana na čitavom prostori BH emituje u okviru nekakve operacije . Žalosno na što sve ljudi su spremni.

Mišljenja sam da je najbolje da se educiramo i tražimo spoznaju da sami možemo koračati bez predrasuda.
Danas je elhamdulillah dostupna mnoga ispravna literatura između ostalog i tumači snova . Mislim da ovaj pokušaj dr,Šefika Kurdića sa tumačem snova je veliki doprinos na polju isitne i da ljudi imaju pri ruci nešto što se može uklopiti u ispravno poimanje vjere.
KAda su snovi u pitanju rečenoje da se svaki san na lijepo , na hajr, protumači sam sebi i da se mnogo ne obraća pažnja na sve te slike. Šejtan nikada ne miruju uvjek nastoji da nam naše greške stavlja u prvi plan i da ih prikaže ispravnim. Sva dosadašnja tehnika po pitannju slika izražava se u milionima piksela, dok ljudsko oko obuhvata milijarde piksela ili da pojednostavim toje videkrug.
Sve ono što mi tehnikom uslikamo može se izbrisat i uništiti, međutim ono što mozak zapamti preko naši čula vida , sluha ,i mirisa to se ne briše to ostaje urezano. Ako počinimo nekakav grijeh , tražili oprost , više se nevraćamo na taj grijeh. odnekud ono uvjek izlazi na površinu , naš šejtan bio on pratilac ili neki drugi nastoji da nam uvjek vraća memoriju. Ako ne uspije da nas nagovori ili da nas usmjeri na ponovni grijeh onda nastoji da nas drži u neizvjesnosti. Džini i šejtani imaju tu sposobnost da se pretvraju u razne likove imaju sposobnost da utiču na ljudski razum , ako nemamo pravilno izgrađen stav po tom pitanju , nemamo određenu spoznaju onda logično da sve ovo što se dešava na tom polju obmane i zablude je tako izraženo i vidimo monoge kako lutaju bez cilja i se više stagniraju u svakom pogledu.

Svako ponaosob bi treba da se upozna sa snovima i da dobro razluči kakvi su to snovi; da li su dobri od Allaha, da li su lažni od šejtana ili da li je nešto kao između sna i jave.

Štose tiče snivanja Allaha evo šta kaže tumač snova.

Ko sanja Allaha uzvišenog; to simbolizira dobro, radosnu vjest o njegovom dunjaluku i lijep svršetak u svojoj vjeri, pod uvjetom da se sanja onako kako je On sebe opisao u Kur'anu, da Mu niko nije ravan , da ničemu ne sliči, niti Mu je bilo šta na ovom svjetu nalik.
Ako se pak sanja opredmećen, da liči na bilo šta od ovog svijeta i onoga što mi znamo, onda taj san upućuje na nešto loše i negativno. Tako ako nekosanjna neki lik ili sliku , pa mu bude rečeno: To je tvoj Bog ! ili on pomisli da je to njegovo Bog, pa ga počne obožavat i sedždu mu činiti, smatrajući da je istina- ta osoba je ogrezla u lažima i neistinama..

Ko sanja da stoji pred svojim Gospodarom i da je Allah Uzvišeni posmatra: ako je ta osoba dobra-njnegov san je san milosti, a ako nije dobra osoba- neka se pripazi. itd.


Opet da bi malo analizirali san, jasno je da žena ne može biti u istom saffu sa muškarcima, neću da ulauzim u to da li je san lažan ili nije .
Ono što je danas prisutno, nažalost kod učenih ljudi , hafiza, da ih ne nabrajamo je to da forsiraju nekakve salavate da čovjek jednostavno bi trebao uzeti g.o ili bolovanje pa se samo posvetiti salavatima.
Jasno je u Kur'ano časnom reče da se donose salavati i hadisi to bilježe. Pa je rečeno da svaki salavat koji donesemo na Poslanika a.s. to meleci da tako kaže automaski prenose Poslaniku a.s tj.dostavljaju se salavati Poslaniku a.s . Svakako da je lijepo donositi salavate a to možem bez imalo napora, dok hodamo, radimo, sjedimo itd.

Esselamu alejkum

bosanka34
pisem pomalo
Postovi: 19
Pridružio se: Pon Okt 27, 2008 7:56 am

Re: Snovi u Islamu

Post od bosanka34 » Čet Dec 04, 2008 1:13 pm

fino pisete i fino je vas citati ali hocu i ja da znam sta znace moji sni :(((

sellam svima

H@n@
Mlađi član
Postovi: 68
Pridružio se: Čet Nov 13, 2008 9:21 pm

Re: Snovi u Islamu

Post od H@n@ » Čet Dec 04, 2008 4:16 pm

selam..
Osjetila sam se duboko povrijedenom na Vasu konstataciju: Necu da ulazim u to da li je san lazan...no, nije ni vazno..sve sto se pise ljudima a ne kaze usmeno, moze biti pogresno shvaceno...
Al ne bi vise o snovima.
A salavatima ja zovem onaj dio poslije etehijatu ( alahumesali ala muhamedin...) sto se uci u namazu...
.........................

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Snovi u Islamu

Post od Senad » Čet Dec 04, 2008 6:44 pm

H@n@ napisao:selam..
Osjetila sam se duboko povrijedenom na Vasu konstataciju: Necu da ulazim u to da li je san lazan........................
Esselamu alejkum!
Svakako ja nisam rekao da si ti to izmislila, ako si pratila ispočetka govorise o snovima koji su od Allaha s.w.t. i oni koji su od šejtana. Možda je bolje bilo da sam upotrijebio izraz <<<<<<<<<<<
Necu da ulazim u to da li je san(lazan) od šejtana<<<<<<<<<<<<<<<

Da li je sada malo jasnije nikako nisam mislio na to da si ti izmislila san, Zaista sam mislio da si shvatlia od početka jer sve se prožima kroz to da postoje snovi od Allah s.w.t. i snovi od šejtana.I u tom kontekstu treba razumjevat snove. To mi je bila namjera a nikako da te optužim. :?



Esselamu alejjkum:

H@n@
Mlađi član
Postovi: 68
Pridružio se: Čet Nov 13, 2008 9:21 pm

Re: Snovi u Islamu

Post od H@n@ » Čet Dec 04, 2008 8:34 pm

:)...Halali :) sigurno mi je sejtan sapnuo da se naljutim prije nego drugi put procitam...jezik brzi od mozga...halali

medina22
Mlađi član
Postovi: 110
Pridružio se: Čet Avg 18, 2005 1:29 pm

Re: Snovi u Islamu

Post od medina22 » Pon Dec 08, 2008 8:44 am

po mom misljenju najbolje mi sami znamo protumaciti svoj san,,ti sama sestro znas sta ti san znaci,ne trebas citati tumace snova..jer svaki san je individualan.Ja kada nesto sanjam cim ustanem znam o cemu se radi,jer jedino ja poznajem dovoljno svoju situaciju i znam sta sam osjecala i sl dok sam sanjala..to vazi za vecinu snova,normala da se neki moraju tumaciti.Ili bolje receno,,nekada se moraju objasniti simboli,sta simbolise ovo sta simbolise ono itd


ali je uvijek zanimljivo cuti tumacenje
selam

Nihad
Mlađi član
Postovi: 109
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 10:10 pm
Lokacija: Dunjaluk
Kontakt:

Re: Snovi u Islamu

Post od Nihad » Pon Dec 08, 2008 10:02 pm

Esselamu alejkum

Bismillah
Prenio je Imam Muslim r.a. od Dzabira r.a. da je rekao:
Neki Beduin je dosao Poslaniku s.a.w.s i rekao:Allahov Poslanice sanjao sam da mi je glava odsijecena, da se otkotrljala i ja sam potrcao za njom. Poslanik s.a.w.s je rekao beduinu: Ne pricaj ljudima o sejtanskim poigravanjem s tobom u snu.Prenosi
)Hadis Ebu Hurejre r.a da je Poslanik s.a.w.s rekao: Tri su vrste snova : Lijepi snovi, oni su raosne vijesti od Allaha svt, Ruzni snovi koji rastuzuju, oni su od Sejtana i snovi o onome o cemu covjek najvise misli.Ko usnije nesto sto ne voli, nek ustane, klanja i neka nikome ne govori o tome.(Buhari i Muslim

Nihad
Mlađi član
Postovi: 109
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 10:10 pm
Lokacija: Dunjaluk
Kontakt:

Re: Snovi u Islamu

Post od Nihad » Pon Dec 08, 2008 11:48 pm

Esselamu alejkum

Bismillah

Tad sam sanjala Allaha dz.s. kao da sam na nebu, i razgovaram sa Alllahom dz.s. i jasno vidim kao sa neba, sa velike visine, zemlju, mislim reljef zemlje, kao sitne kuce, planine, livade...a Allah dz.s. ja kao zena pokrivena, i daje mi ukrase za maramu koj cu da zakacim na maramu, kao iglice za maramu, i sjecam se tog osmjeha na licu te zene, ohrabrujuceg osmjeha, i znam da me je kao bodrila da se ne brinem imacu puno marama i tih iglica koje mi daje.....[/quote]

Allah svt kaze u Kur'anu;
Nista nije kao On, On sve cuje i vidi. Es-Sura, 11)

...i niko mu ravan nije! (El-Ihlas 4)





Ubejdullah b.Abdullah b. Urbe prenosi od Ibn Abbasa r.a. da je neki covjek dosao Poslaniku, s.a.v.s i rekao: Allahov Poslanice, vidio sam nocas u snu oblak iz kojeg padaju maslo i med.Vidio sam ljude kako to grabe svojim rukama, neki manje neki vise.
Potom sam vidio jedno uze koje se protezalo od nebesa do zemlje i ti si se prihvatio za njega i popeo se.Zatim ga je prihvatio neki drugi covjek i popeo se. zatim ga je uzeo jos jedan covjek i popeo se.
Potom ga je prihvatio treci covjek pa se prekinulo, a zatim se spojilo i on se uspeo.

Ebu Bekr, r.a. je rekao: Allahov Poslanice, Oca bih zrtvovao za tebe , dozvolimi da to protumacim!

Allahov Poslanik s.a.v.s je rekao: Protumaci!

Ebu Bekr je rekao: So se tice Oblaka to je ISLAM..Ono sto je padalo iz njega maslo i med, je Kur'an, njegova slast i blagost.Oni sto su grabili od tog meda i masla, to su oni koji uce i pamte Kur'an, neki ga znaju mnogo a neki malo.
Sto se tice uzeta koje spaja nebo sa zemljom, koje si ti prihvatio, to je istina na kojoj si ti i kojoj postupas, to znaci da ce te Allah uzdici s Kura'nom, zatim ce ga prihvatiti covjek poslije tebe,pa ce ga Allah uzdici s Kur'anom, pa ce ga uzeti covjek poslije tebe i ono ce se otkinuti pa ce se ponovo sastaviti i Allah ce ga njime uzdici.

Obavijesti me, Allahov Poslanice, ti za koga bih zrtvovao oca i majku, da li sam potrefio ili pogrijesio?

Allahov Poslanik, s.a.v.s. je rekao: Nesto si pogodio, a nesto nisi.

Rekao je: Tako mi Allaha, Allahov Poslanice, reci mi sta sam pogrijesio?

Rekao je: NE ZAKLINJI SE!( Muslim)

Ovaj Hadis nam ukazuje da ni Ebu Bekr nije sve mogo protumaciti, a gdje smo mi danas kod tumacenja snova.SubhanAllah.

bosanka34
pisem pomalo
Postovi: 19
Pridružio se: Pon Okt 27, 2008 7:56 am

Re: Snovi u Islamu

Post od bosanka34 » Sre Dec 10, 2008 1:22 pm

sellam svima
znali ko da mi protumaci san,
neku noc sanjam kako ezan uci, mada ovdje gdje zivim nema ni jedne dzamije

a sinoc usnila da mi je otac umro i sjecam se da sam plakala

i nekako mi se vrti ovaj san cjeli dan u glavi

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Snovi u Islamu

Post od Haris » Sre Dec 10, 2008 6:23 pm

Kazu kad nekog sanjas da je umro, da mu zivot produzis.

Sad koliko ima istine u tome...

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Snovi u Islamu

Post od Senad » Sre Dec 10, 2008 7:33 pm

bosanka34 napisao:sellam svima
znali ko da mi protumaci san,
neku noc sanjam kako ezan uci, mada ovdje gdje zivim nema ni jedne dzamije

a sinoc usnila da mi je otac umro i sjecam se da sam plakala

i nekako mi se vrti ovaj san cjeli dan u glavi
Evo šta kaže tumač snova od ibn sirin Allah najbolje zna.
NAđi se ovdje

viewtopic.php?f=6&t=1202&start=0

9-TUMAČENJE SNOVA O EZANU I IKAMETU
Prenosi se od Abdullaha ibn Zejda el-Ensarije koji je rekao: - Otišao sam kod Vjerovjesnika s.a.v.s. i obavijestio ga da sam sanjao ezan, pa mi je on rekao: -Ovaj san je istina! Ustani, otiđi kod Bilala i izrecituj mu ezan, jer on ima ljepši i jači glas od tebe, - pa sam ja tako i postupio, veli dalje Abdullah ibn Zejd. Kad je čuo da Bilal uči ezan, hazreti Omer je otišao kod Allahovog Poslanika s.a.v.s. i rekao mu: - Allahov poslanice, ja sam sanjao isti san kao Abdullah ibn Zejd. -Hvala Allahu, to je još sigurnije! - rekao je Allahov Poslanik.
Prenosi se od Abdullaha ibn Zejda el-Ensarije koji je rekao: - Allahov Poslanik s.a.v.s. je razmišljao o mogućnosti korištenja trube ili zvona za poziv na namaz. Tada sam ja zaspao i sanjao nekog čovjeka koji je na sebi imao dva odjevna pred¬meta zelene boje i koji je nosio zvono. Ja sam mu rekao: - Allahov robe, prodaješ li zvono? - Sta će ti zvono? - upitao je on. - Njim bismo mogli da pozivamo na namaz, - rekao sam ja. - Hoćeš li da ti pokažem nešto što je bolje od toga? -upitao je on. - Hoću! - rekao sam ja, pa je on rekao: - Reci: Allahu ekber... i tako mi proučio cijeli ezan. Zatim je malo sačekao i proučio mi ikamet. Kad sam se probudio iz sna, otišao sarn kod Vjerovjesnika s.a.v.s. i sve mu ispričao. Tada je Poslanik alejhi-s-selam, rekao: - Vaš brat je sanjao dobar san. Otiđi sa Bilalom do džamije, poduči ga ezanu i neka nas on pozove na namaz. On ima jači i ljepši glas od tebe. - Tada sam ja izašao, - veli dalje Abdullah i recitovao ga Bilalu, koji ga je (jakim glasom) učio. Tada je Omer ibnil-Hattab r.a. čuo Bilalov glas, izašao je iz kuće, došao Allahovom Poslaniku s.a.v.s. i rekao: - Allahov poslanice, ja sam sanjao isti san kao i on (Abdullah ibn Zejd).
Poznati učitelj Ebu Sa'ad r.a. je rekao: - Ko sanja da je jedanput ili dvaput prou¬čio ezan, a potom ikamet i klanjao farz namaz - to znači da će obaviti hadž i umru, shodno riječima Uzvišenog: "I pozovi ljude na hadž", a i zato što se na Arefatu uče dva ezana i dva ikameta (za spojene namaze).
Ako neko sanja da uči ezan na munari, to znaci da će on svijet pozivati istini " nadati se je da će on otići na hadž.
Ko sanja da uči ezan u bunaru on će podsticati ljude na neko dugo putovanje.
Ko sanja da je mujezin , a u stvari, na javi nije mujezin, dobiće neki položaj (namjesništvo) zavisno od toga dokle mu je dopirao glas, i to ukoliko ima predispozicija za taj položaj.
Ako neko sanja da uči ezan sa nekog brežuljka , to znači da će dobiti neki položaj od strane nekog iz druge države, a ako nema predispozicija za neki položaj, imaće uspjeha u trgovini ili u nekom drugom dobrom poslu.
Ako neko sanja da učeći ezan dodaje nešto više , ili izostavlja neke riječi iz ezana, to znači da on čini nasilje drugima, zavisno od toga koliko je dodao ili izostavio riječi prilikom učenja ezana.
Kad neko sanja da uči ezan na ulici, ako je on osoba koja čini dobro, naređivaće drugima da čine dobra djela i zabranjivaće im da čine loša djela, a ako je on smutljivac, to znači da će nekoga potvoriti.
Ko sanja da uči ezan na nekom zidu to znači da će se sa nekim pokušati izmiriti. Ako neko sanja da uči ezan na nekoj kući, to znači da će neko iz te kuće umrijeti,
Ko sanja da uči ezan na Kabi , uvešće neku novotariju (bid'at) u vjeru.
Učenje ezana unutar Kabe nije pohvaljeno.
Ko sanja da uči ezan na kući svoga komšije , to znaci da će on prevariti nekoga iz komšijske kuće Ko sanja da ući ezan medu svijetom, a da svijet pri lom ne obraća pažnju na učenje - to znači da ta osoba živi medu nasilnicima, shodno riječima Uzvišenog: "Pa će glasnik između njih poviknuti, - Meka su prokleti nasilnici...!"
Ako neko sanja da je proučio ezan i ikamet , to znači da će on prihvatiti sunnet, a napustiti bid' at (novotariju).
Ako neko sanja da neko dijete uči ezan , to znači da će roditelji tog djeteta biti od-branjeni od laži i klevete, shodno slučaju Isaa a.s.
Sanjati učenje ezana u kupatilu nije pohvaljeno ni sa vjerskog ni sa durijalučkog aspekta. Neki vele da ovakav san sanja svodnik.
Ko sanja da uči ezan u toploj kući dobiće drhtavicu, a ko sanja da ući ezan u hladnoj kući dobiće vrućicu.
Ko sanja da uči ezan pred vladarovom kapijom on govori istinu.
Prenosi se da je Ibn Sirin, Allah mu se smilovao, rekao: - Ezan simbolizira razlaz sa suvlasnikom, shodno riječima Uzvišenoga: "I najava je od Allaha i Njegova Poslanika svijetu, na dan velikog hadža..."
Ko sanja da uči ezan u nekoj povorci on je kradljivac, shodno riječima Uzviše¬nog: "O karavano, vi ste, doista, kradljivci!"
Ko sanja da uči ezan u masi svijeta ili u logoru to znači da će on uhvatiti kradljivce.
Ko bude u zatvoru i sanja da uči ikamet , ili kao da stoji u namazu, biće pušten iz zatvora, shodno riječima Uzvišenog: "Pa ako se pokaju i budu klanjali namaz.
Ako neko ko nije u zatvoru sanja da uči ikamet , desiće mu se nešto veličanstveno o čemu će se sa pohvalom kazivati.
Ko sanja da uči ikamet u svojoj kući , povrh postelje - to znači da će uskoro umrijeti.
Ko sanja da šaleći se i izigravajući se uči ezan - to znači da je on osoba bez pa¬meti, shodno riječima Uzvišenog: "A kada pozivate na namaz, oni to uzimaju za zabavu i igru, (a to je) zato što su oni narod koji ne shvaća."
Priča se da je Danijal Mladi rekao: - Ko sanja da je proučio ezan i ikamet i da je klanjao - to znači da je on svoje završio i da će umrijeti.
Ako neko sanja da čuje da se u nekom dijelu grada uči ezan, u tom dijelu grada će neko umrijeti.
Ko sanja da sluša ezan i da mu to učenje ne godi biće prozvan za neko svoje prezreno djelo. Poznati učitelj Ebu Sa'ad veli: - Kada je riječ o snovima o ezanu i i kame tu, treba se imati u vidu osnova da, kada neko ko je dostojan učenja eza¬nu, sanja da uči ezan na mjestu na kome se inače uči ezan, taj san je pohvalan.
Ako, pak, to sanja neko ko nije dostojan učenja ezana ili se ?zan uči na neprik¬ladnom mjestu, taj san je pokuden.
Ako neko sanja da uči ezan na smetljištu , to znači da on želi da se izmiri sa ne¬kom budalom, ali budala to ne prihvata.
Ako neko sanja da uči ezan u (svojoj) kući, to znači da će nastojati da se izmiri
sa svojom ženom:
Ako neko sanja da uči ezan pod prisilom , to znači da će obljubiti ženu.
Prenosi se da je neki čovjek došao kod Ibn Sirina i rekao mu: - Sanjao sam da učim ezan. Ibn Sirm mu je rekao: - Ti ćeš otići na hadž! Zatim je došao drugi čov¬jek i rekao: - Sanjao sam da učim ezan. - Ibn Sirin mu je rekao: - Tebi će odsjeći ruku.
Kada je kasnije Ibn Sirin upitan: - Kako to da si im rekao suprotno za isti san? -on je odgovorio: - Vidio sam da prvi ima finu čehru, pa sam njegov san povezao sa ajetorn "I pozovi ljude na hadž...", a vidio sam da drugi nema dobru čeh¬ru,, pa sam njegov san povezao sa ajetom: "I povika jedan glasnik: - O karavano, vi ste doista kradljivci!"

SMRT simbolizira oslobađanje bolesnog od bolesti, zatvorenika od zatvora,, putovajnje, osiromašenje, sastanak sa onim koji je bio odsutan, kajannje za neku veliku stvar.
Ko sanja roditelja da je umro; tjeskoba življenja

bosanka34
pisem pomalo
Postovi: 19
Pridružio se: Pon Okt 27, 2008 7:56 am

Re: Snovi u Islamu

Post od bosanka34 » Čet Dec 11, 2008 9:21 am

hvala senad
i sellam :)))

tuzlanka
Posmatrač
Postovi: 1
Pridružio se: Uto Feb 10, 2009 5:07 pm

Re: Snovi u Islamu

Post od tuzlanka » Uto Feb 10, 2009 5:16 pm

moze li mi neko protumaciti moj san?
vec duze vrijeme razmisljam o tom snu. sanjala sam da sa na Hadzu i da obilazim oko Kabe. u drugom dijelu sna sam kod kuce i vidim mahramu kako leti vazduhom i ja uhvatim i pokrujem se. inace, stvarno bih zeljela jednom, ako Allah dragi da, obaviti hadz. mozda je san samo refleksija moje zelje? :?


onda, jos jedan san koji se cesto ponavlja. naime, moja mladja sestra je prije cetiri mjeseca preselila na ahiret. jako mi nedostaje i ponekad pozelim samo da je zagrlim i onda sanjam da je onda dosla da je zagrlim i da je vidim. naravno, znam da ona svojom voljom ne moze meni doci na san, ali nesto se nadam da mi Allah ispunjava zelju tako da je barem u snu vidim. :?

Odgovori