pitanje

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
be.ma
pisem pomalo
Postovi: 35
Pridružio se: Pon Apr 27, 2009 3:07 pm

pitanje

Post od be.ma » Pet Maj 22, 2009 9:40 am

dali se na vodu mora samo nauciti na arapski jezik ili moze i prevod na bosanski. hvala vam unaprije

evlad67
Mlađi član
Postovi: 110
Pridružio se: Pet Apr 24, 2009 1:58 pm
Lokacija: Doboj/Minhen
Kontakt:

Re: pitanje

Post od evlad67 » Pet Maj 22, 2009 10:23 am

Selam aleikum,
i od mene jos jedno pitanje, sta se sve uci na vodu da bi se ona mogla koristit, i kako se koristi, pijenje i vjerovatno jos nesto, dali se moze prskati po odjeci ili slicno??

Selam aleikum
evlad67

be.ma
pisem pomalo
Postovi: 35
Pridružio se: Pon Apr 27, 2009 3:07 pm

Re: pitanje

Post od be.ma » Pet Maj 22, 2009 11:17 am

fatiha, ajetul-kursija,kul havallah, felek, nas, i sve to po 7 puta. i po sobi prskati isto se moze. tako sam ja cula. a ima njih sigurno jos razlicitih. pa ako neko jos bolje zna neka rekne.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: pitanje

Post od Haris » Pet Maj 22, 2009 2:24 pm

Uglavnom se to uci, i sura kafirun je efektivna. A prevod nije potreban, koliko se ja razumijem

Selam

evlad67
Mlađi član
Postovi: 110
Pridružio se: Pet Apr 24, 2009 1:58 pm
Lokacija: Doboj/Minhen
Kontakt:

Re: pitanje

Post od evlad67 » Pet Maj 22, 2009 2:39 pm

Selam aleikum,

ja cu jos malo detaljnije da pitam ako nije problem, posto nisam do sada nikada to praktikovao, a vi me ispravite ako sam pogresno shvatio:
Prije ucenja, moze li voda da bude u flasi nalivena(a ne u nekoj serpi ili slicno sto je sire pa nakon ucenja da prelijem u flasu??), znaci da kada budem ucio da voda bude vec u flasi??
Nakon svake proucene sure treba puhnuti u vodu(neznam vise gdje sam procitao ovo za puhanje, zato jos jednom da provjerim ovdje sa vama),
znaci kad se prouci npr. Ihlas onda puhnuti u vodu, i tako nakon svake sure (dali je ovo ispravno)?
Isto tako i nakon drugih ucenja, kao sto je Ajetul Kursija, nakon svake po jednom puhnuti u vodu (isto kao i prethodno pitanje?)?

I kada se sve tako uradi onda je voda spremna za upotrebu?

Selam aleikum
evlad67

be.ma
pisem pomalo
Postovi: 35
Pridružio se: Pon Apr 27, 2009 3:07 pm

Re: pitanje

Post od be.ma » Pet Maj 22, 2009 6:29 pm

mozes odma dok je u flasi, tako je meni jedan hodza radio direktno u flasu ucio. da i ja sam cula da se treba puhnuti u vodu. ja neznam arapski pa zato pitam da li mogu na nas jezik?? a nemam kome da odem da mi nauci na vodu.

be.ma
pisem pomalo
Postovi: 35
Pridružio se: Pon Apr 27, 2009 3:07 pm

Re: pitanje

Post od be.ma » Pet Maj 22, 2009 6:35 pm

i dali ima negdje stranica za to sve, da mogu citati, neznam na pamet. hvala vam

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: pitanje

Post od Senad » Pet Maj 22, 2009 6:36 pm

be.ma napisao:mozes odma dok je u flasi, tako je meni jedan hodza radio direktno u flasu ucio. da i ja sam cula da se treba puhnuti u vodu. ja neznam arapski pa zato pitam da li mogu na nas jezik?? a nemam kome da odem da mi nauci na vodu.
Esselamu aljkum
ZA tri sahata naučiš fatihu i riješen problem , a ostalo lagano da učiš i da daš sebi u obavezu da ćeš inšaAllah naučiti ono osnovno. Ti možeš naučiti određene sure gdje nije uslov da znaš arapski, međutim moraš se potruditi da naučiš kur'ansko pismo .
Lijepo je i transkripciju znat, ti daj nijjet to što znaš transkripciju a potrudi se da naučiš.

Da li treba puhatio na vodu ima različita mišljennja šejhova, od onih koji kažu da treba puhnuti , zatim dovoljno je da iznad vode se uči i čak ima šejhova koji uče na maslinovo ulje a da pritomn flaša nije ni otvorena,

Djela se mjere prema nijjetu.

Esselamu alejkum

be.ma
pisem pomalo
Postovi: 35
Pridružio se: Pon Apr 27, 2009 3:07 pm

Re: pitanje

Post od be.ma » Pet Maj 22, 2009 7:12 pm

problrm je u tome sto ja nisam muslimanka, hrvatica sam. znam dosta tim stvarima, isla sam i na ijecene kuranom. i zato pitam gdje mogu da nadjem da naucim to. i da naucim sebi na vodu..... inace nebi bio problem

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: pitanje

Post od Haris » Pet Maj 22, 2009 8:46 pm

Fatiha:

El-hamdu lillahi Rabbi-l-`alemin. Er-rahmani-r-rahim. Maliki jevmi-d-din. Ijjake na`budu ve ijjake neste`in!
Ihdine-s-sirata-l-mustekim. Sirata-llezine en`amte `alejhim gajri-l-magdubi `alejhim ve le-ddallin! (Amin!)

MP3: http://www.al-quran.ca/ayyub/z8dp9i/001 ... fatiha.zip

Ihlas (Kul huvallahu ehad):

Kul: Huvallahu ehad. Allahu-s-Samed. Lem jelid ve lem juled. Ve lem jekullehu kufuven ehad.

MP3: http://www.al-quran.ca/ayyub/h712m0/112 ... ikhlas.zip

Felek:

Kul: E`uzu bi-Rabbi-l-felek. Min šerri ma halek. Ve min šerri gasikin iza vekab. Ve min šerri-n-neffasati fi-l-`ukad. Ve min šerri hasidin iza hased.

MP3: http://www.al-quran.ca/ayyub/6u8y2k/113 ... _falaq.zip

Nas:

Kul: E`uzu bi-Rabbi-n-nas. Meliki-n-nas. Ilahi-n-nas. Min šerri-l-vesvasi-l-hannas. Ellezi juvesvisu fi suduri-n-nas Mine-l-džinneti ve-n-nas.

MP3: http://www.al-quran.ca/ayyub/jel6pl/114_ayyoub_naas.zip

El-Kafirun:

Kul: Ja ejjuhe-l-kafirun. La ea`budu ma ta`budun. Ve la entun `abidune ma ea`bud. Ve-la ene `eabidun ma `abedtum. Ve-la entum `abidune ma ea`bud. Lekum dinukum ve-lije din.

MP3: http://www.al-quran.ca/ayyub/536ks2/109 ... feroon.zip

Ajetul-l-kursijja:

Allahu la-ilahe illahu, El-hajjul-kajjum. La te`huzuhu sinetum ve-la nevm. Lehu ma fi-s-semavati ve ma fi-l-erd. Men zellezi ješfe`u `indehu illa bi iznih. Ja `lemu ma bejne ejdihim ve ma halfehum. Ve la juhitune bi šej`in min `ilmihi illa bi-ma ša`e. Vesi`a Kursijjuhu-s-semavati ve-l-erda, ve-la je`uduhu hifzuhuma, ve Huve-l-`alijju-l-azim.

MP3: http://www.speedyshare.com/273322112.html

---------------

Ispod sura se nalaze linkovi u audio formatu, da cujes kako to zvuci kad se uci. Sretno :)
Poslednja izmena od Haris u Pet Maj 22, 2009 9:00 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

be.ma
pisem pomalo
Postovi: 35
Pridružio se: Pon Apr 27, 2009 3:07 pm

Re: pitanje

Post od be.ma » Pet Maj 22, 2009 8:59 pm

hvala vam puno, od sveg srca.

be.ma
pisem pomalo
Postovi: 35
Pridružio se: Pon Apr 27, 2009 3:07 pm

Re: pitanje

Post od be.ma » Pet Maj 22, 2009 9:01 pm

i sve najbolje vam zelim i da vas bog sacuva

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: pitanje

Post od Haris » Pet Maj 22, 2009 9:07 pm

amin

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: pitanje

Post od Senad » Sub Maj 23, 2009 7:16 pm

be.ma napisao:problrm je u tome sto ja nisam muslimanka, hrvatica sam. znam dosta tim stvarima, isla sam i na ijecene kuranom. i zato pitam gdje mogu da nadjem da naucim to. i da naucim sebi na vodu..... inace nebi bio problem
Esselamu alejkum

MOžeš ti biti i dalje hrvatica :) :wink: ,vjersko opredjeljenje je nešto drugo u odnosu na nacionalno.
Slobodno ti uzmi i transkripciju a lagano nauči određene sure i malo razmisli o njima.

Svako dobro , neka ti Allah s.w.t. podari uputi i snagu da prevaziđeš probleme i kreneš putem zadovoljstva Gospodara tvoga

nej1992
Posmatrač
Postovi: 1
Pridružio se: Uto Sep 24, 2013 8:48 pm

Re: pitanje

Post od nej1992 » Pon Dec 02, 2013 12:17 pm

selam alejkum.
da li ima ucac rukije u svicarskoj, molim Vas da mi pomognete, vec pet godina se borim sa sihrom , isla sam da mi se uci rukija ali uvijek nakon mjesec dana osjetim se opet lose. sada slusam audio rukiju, pijem naucenu vodu i ulje corokotovo i med koristim, imama jake reakcije,sve mi je gore i gore, neznam vise sta da radim. molim Vas da mi odgovorite i pomognete. Da Vas Allah nagradi.

Odgovori