Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

medina22
Mlađi član
Postovi: 110
Pridružio se: Čet Avg 18, 2005 1:29 pm

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od medina22 » Pet Avg 21, 2009 10:52 pm

hehe,nje to nista,,ima i jedan hodza koji stalno cita avazov Express pa kad su jednom novinari dosli da pristvuju serijatskom vjencanju neke osobe(poznata osoba se vjencavala pa novinari dosli da slikaju i objave),hodza poceo hvaliti novine Express,mozete misliti da je novinarima bilo drago,pa su to naravno odmah objavili uz sliku hodze :mrgreen:

ali-pasa
pisem pomalo
Postovi: 15
Pridružio se: Sub Avg 01, 2009 9:53 am

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od ali-pasa » Sub Avg 22, 2009 8:54 am

Selam alejkum,
Sve je to ljudi uredu, ali šta uraditi kad si prinuđen da slušaš muziku, kao ja naprimjer. Kada moja komšinica svaki dan iznese zvučnike na prozor i pojača do kraja :D :D :D . I tako svaki dan, pa nisam u mogućnosti ni namaz klanjati kako treba jer me ometa. Budite sad pametni :D :D :D

Farshi_turaab
pisem pomalo
Postovi: 47
Pridružio se: Uto Jun 09, 2009 12:11 am
Lokacija: Allahova zemlja

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od Farshi_turaab » Sub Avg 22, 2009 9:03 am

Heh pa ne radiš to svojom voljom. Ako ništa zamoli komšinicu da malo stiša ton, neće ti valjda glavu skinut' zbog toga :D

A što se tiče "modernizacije", ja sam za, ali da ne bude modernizacija u vjeri, jer su to onda novotarije, a prema riječima Poslanika, sallAllahu 'alejhi we sellem, svaka novotarija je zabluda a svaka zabluda vodi u Vatru - da nas Allah subhaneh sačuva nje. Nemojte tako lahko šejtanu otvarati vrata subhanAllah, jer njegovo lukavstvo je njegov najbolji zanat koji usavršava od kako je svijeta i vijeka. Pa, razmislite...

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od Haris » Sub Avg 22, 2009 12:56 pm

Farshi_turaab napisao:Heh pa ne radiš to svojom voljom. Ako ništa zamoli komšinicu da malo stiša ton, neće ti valjda glavu skinut' zbog toga :D

A što se tiče "modernizacije", ja sam za, ali da ne bude modernizacija u vjeri, jer su to onda novotarije, a prema riječima Poslanika, sallAllahu 'alejhi we sellem, svaka novotarija je zabluda a svaka zabluda vodi u Vatru - da nas Allah subhaneh sačuva nje. Nemojte tako lahko šejtanu otvarati vrata subhanAllah, jer njegovo lukavstvo je njegov najbolji zanat koji usavršava od kako je svijeta i vijeka. Pa, razmislite...
Slazem se u potpunosti :)

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od Senad » Sub Avg 22, 2009 4:43 pm

ali-pasa napisao:Selam alejkum,
Sve je to ljudi uredu, ali šta uraditi kad si prinuđen da slušaš muziku, kao ja naprimjer. Kada moja komšinica svaki dan iznese zvučnike na prozor i pojača do kraja :D :D :D . I tako svaki dan, pa nisam u mogućnosti ni namaz klanjati kako treba jer me ometa. Budite sad pametni :D :D :D
Esselamua lejkum

Iznesi i ti zvučnike i pusti joj ono što njoj smeta :mrgreen:

meli
Mlađi član
Postovi: 93
Pridružio se: Sre Feb 25, 2009 1:11 pm

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od meli » Sub Avg 22, 2009 5:31 pm

ali-pasa napisao:Selam alejkum,
Sve je to ljudi uredu, ali šta uraditi kad si prinuđen da slušaš muziku, kao ja naprimjer. Kada moja komšinica svaki dan iznese zvučnike na prozor i pojača do kraja :D :D :D . I tako svaki dan, pa nisam u mogućnosti ni namaz klanjati kako treba jer me ometa. Budite sad pametni :D :D :D
Ja ti preporucujem da ides kod nje i da i zbucas 2 boksa :D :lol: .Salim se, dobro ti pisala Farsi.
A ti muslimane nije li ti stid da tako lako osudzujes ljudi, ma to su bile ilahije od Dino Merlin.
Halalite,malo sala
Selam alejkum

ali-pasa
pisem pomalo
Postovi: 15
Pridružio se: Sub Avg 01, 2009 9:53 am

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od ali-pasa » Uto Sep 29, 2009 2:55 pm

Selam
joj kažu sve je lijepo što te podsjeća na Allaha svt u lijepom svjetlu pa i ako su ilahije sa muzikom, a ljudi mene podsjeća na Allaha svt i kad slušam Celine Dion, jer tad samo plačem i molim Allaha svt da me ne ostavlja, pa jel to uredu ili sam ja stvarno poludio. :) :) :)

Korisnikov avatar
siba
pisem pomalo
Postovi: 31
Pridružio se: Sre Avg 26, 2009 6:30 am

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od siba » Sre Sep 30, 2009 4:33 pm

Moje lično mišljenje je da ljudi izmišljaju zabranu.
Čitala sam da se u kući poslanika znala čuti muzika.
Svi smo mi Allahovi robovi a svi i griješimo, Allah je milostiv i prašta, de da mi ne griješimo jedni prema drugima i ne činimo nikom zuluma.


http://www.inet.ba/~hardy/muzika_i_pjevanje.htm

eott
pisem pomalo
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 5:39 pm

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od eott » Sre Sep 30, 2009 8:49 pm

siba napisao:Moje lično mišljenje je da ljudi izmišljaju zabranu.
Čitala sam da se u kući poslanika znala čuti muzika.
Svi smo mi Allahovi robovi a svi i griješimo, Allah je milostiv i prašta, de da mi ne griješimo jedni prema drugima i ne činimo nikom zuluma.


http://www.inet.ba/~hardy/muzika_i_pjevanje.htm

Mislim da je taj hadis: "... dvije sluškinje koje su pjevale Aiši r.a. (a ona je bila kćerka Ebu Bekra). Čuvši ih Ebu Bekr r.a. je uzviknuo: „Zar zvuci šejtana u kući Poslanika?"Poslanik a.s. reče: „Ostavi ih.“

Ovdje nisu spomenuti instrumenti nego samo pjevanje, a općenito što se muzike tiče, mislim nema šta, daleko mnogo više dokaza ima da je zabranjena, i većina uleme zauzima ovaj stav, i sad nije mudro da mi nešta pametujemo danas po emocijama, ja nisam konzervativan po ovom pitanju, znam i ja nekad nešta poslušati uz muziku...ali ako ćemo realno sagledati sve, onda je jasno ko dan...

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od Haris » Čet Okt 01, 2009 2:06 pm

Koliko danas ljudi npr. ogovara druge ljude i misle da to nije grijeh, a jest. Pa ako je muzika grijeh, sigurno je manji grijeh od ogovaranja i uznemiravanja drugih. Licno ja slusam sve, i sto bi rekli narodnu, zabavu, pa i stranu, ilahije sa muzikom, a ponekad znam slusat i Kur'an, sve ovisi od moje zelje i mog raspolozenja. A ako je grijeh slusat muziku, pa necu valjda bit u dzehenemu zbog slusanja muzike. A nisam nasao jos nigdje u Kur'anu da se spominje zabrana muzike, cak sta vise mislim da sam procitao neke hadise gdje pise da poslije sklapanja braka treba da se proveseli uz muziku (defove). Sad ne znam kako to tacno ide.

A Allah najbolje zna..


rijad
pisem pomalo
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Jan 27, 2009 3:07 pm

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od rijad » Ned Okt 25, 2009 2:37 pm

ee eselamu alejkum svima.... ee bas super da sam ovo nasao.. hvala Muslimahu i Meli za postove...
posto ce ovo aBd biti nova prekretnica u mom zivotu jer sam uvijek slusao muziku... pa jeli neko zna kakve dobre ilahije bez muzike.. (neka alternativa) ja znam super ilahiju bez muzike.. al ima samo dio toga.. i to na nekom predavanju.. pa ne znam ni naziv ni nish.. :) da vas dragi Allah sviju obilato nagradi...

eott
pisem pomalo
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 5:39 pm

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od eott » Ned Okt 25, 2009 2:53 pm

rijad napisao:ee eselamu alejkum svima.... ee bas super da sam ovo nasao.. hvala Muslimahu i Meli za postove...
posto ce ovo aBd biti nova prekretnica u mom zivotu jer sam uvijek slusao muziku... pa jeli neko zna kakve dobre ilahije bez muzike.. (neka alternativa) ja znam super ilahiju bez muzike.. al ima samo dio toga.. i to na nekom predavanju.. pa ne znam ni naziv ni nish.. :) da vas dragi Allah sviju obilato nagradi...



http://bosnamuslimmedia.com/2008/07/15/ ... 1-dio-mp3/


http://bosnamuslimmedia.com/2008/07/20/ ... 2-dio-mp3/

rijad
pisem pomalo
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Jan 27, 2009 3:07 pm

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od rijad » Pon Okt 26, 2009 10:41 am

eott napisao:
rijad napisao:ee eselamu alejkum svima.... ee bas super da sam ovo nasao.. hvala Muslimahu i Meli za postove...
posto ce ovo aBd biti nova prekretnica u mom zivotu jer sam uvijek slusao muziku... pa jeli neko zna kakve dobre ilahije bez muzike.. (neka alternativa) ja znam super ilahiju bez muzike.. al ima samo dio toga.. i to na nekom predavanju.. pa ne znam ni naziv ni nish.. :) da vas dragi Allah sviju obilato nagradi...



http://bosnamuslimmedia.com/2008/07/15/ ... 1-dio-mp3/


http://bosnamuslimmedia.com/2008/07/20/ ... 2-dio-mp3/
ee bas ti hvala brate... da te dragi Allah nagradi..:)

mesha
Mlađi član
Postovi: 196
Pridružio se: Čet Sep 02, 2010 4:14 pm

Re: Ilahije sa muzikom - HARAM ILI NE

Post od mesha » Pon Sep 06, 2010 4:10 pm

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog,
da je muzika, kako je Iblis l.a. rekao Poslaniku s.a.v.s. "Molio sam Ga (Allaha s.v.t.)da mi dadne ezan, sa kojim cu pozivati svijet, pa mi je dao frulu, svirla, svirku, muziku; Molio sam Ga da mi dadne jednu knjigu sa kojom cu pozivati Ademove sinove mome putu, pa mi je to ucinio davsi pjesmu" Sejtanovo dato pravo, isto tako znamo da je on l.a. trazio oruzje, pa je dobio, kako kaze neka ulema (vidi predavanje prof. Bilala Bosnica na tu temu), zene! Dakle, zena (odnosi se na nevjernicu, tj na onu koja nije muslimanka bolje receno) je oruzje sejtana l.a.

Sto sad to spominjem, pa...onako, jer zar nije zabranjeno mijesanje muskih i zenskih?
Bez da se ko uvrijedi, al Imal toga na forumu?

Odgovori