Jesam li ja vanbračno djete? :(

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
rijad
pisem pomalo
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Jan 27, 2009 3:07 pm

Jesam li ja vanbračno djete? :(

Post od rijad » Uto Okt 27, 2009 8:56 pm

eselamu alejkum

S tim da se moji roditelji nisu vjencali (serijatski) i da tako zive vec duzi niz godina, zanima me da li sam ja vanbracno dijete..?

eott
pisem pomalo
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 5:39 pm

Re: Jesam li ja kopile? :(

Post od eott » Uto Okt 27, 2009 9:04 pm

Nekako mi ovo pitanje djeluje suvišno... :| , ako se odnosi na građansko vjenčanje,,pa ja mislim da se većina bosanskih muslimana, vjenčava samo građanski..., dakle u opštini.
Evo ti odgovor rijaseta, možda pomogne...

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=139

medina22
Mlađi član
Postovi: 110
Pridružio se: Čet Avg 18, 2005 1:29 pm

Re: Jesam li ja kopile? :(

Post od medina22 » Uto Okt 27, 2009 9:14 pm

prije rata se niko nije vjencavao serijatski,to se pocelo praktikovati nakon rata.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Jesam li ja kopile? :(

Post od Senad » Uto Okt 27, 2009 9:16 pm

rijad napisao:eselamu alejkum

S tim da se moji roditelji nisu vjencali (serijatski) i da tako zive vec duzi niz godina, zanima me da li sam ja vanbracno dijete..?
Esselamu alejkum

Nisi vanbračno djete , a pogotovo nisi ovako kako si sebe nazvao , prepravi taj naslov .

Ti si se rodio iz ljubavi , vjerovanto je tu bilo nepoznavanja pravila tokom stupanja u polni odnos muža i žene al' šta sada tu se može, jedino d a se pokaju ,,,, znači postoji pravilo kako se stupa u polni odnos muškarca i žene normalno misli se na legalan brak.

Jedne prilike razgovarali smo o temi šerijatsko vjenčane , pa sam ja dobacio da brakovi koji nisu šerijatski vjenčani konstantno su u bludu, Odgovor je bio ovakav do se to nemože posmatrati tako , svakako poželjno i treba preferirati šerijatsko vjenčanje jer iz tog vjenčanja žena ima svoja prava i obaveze ko želi da drži do toga. Da se vratimo ovom oko bludničenja,,, naime uvaženi profesor kaže da je validno svjetovno vjenčanje tj. prije ženidbe treba obznaniti da su dotični muškarac i žena u braku i da imaju svjedoci kako bi se izbjeglo ovakva sumnjičenja kao što i ti navodiš a tamo gdje je šerijat zna se šta je propis za bludničenje.

Pitanje može da bude,,, šta ako nema ko da nas vjenča šerijatski, a brak je u pitanju ?

Evo malo stručniji odgovor :
AKT VJENČANJA

Mada je najstarija i najznačajnija ustanova u povijesti ljudskog roda brak, on se u islamu sklapa na krajnje jednostavan i prirodan način. U vjersko-moralnom smislu kada mladić ili djevojka jedno drugom u prisustvu svjedoka ponude i prihvate brak on je valjan i po toj osnovi nastaju sve bračne obaveze, prava i dužnosti neovisno od toga da li su mladić i djevojka imali stvarnu namjeru da se uzmu, ukoliko nisu postojale šerijatske smetnje za njihovo vjenčanje. Ovo samo upozorava da je ašikovanje, ponuda braka i njegovo prihvatanje krajnje odgovoran čin s kojim nema nikakve šale i neodgovornosti. Hadis je tu izričit: "U tri slučaja riječi koje izgovorimo bilo u šali, bilo u zbilji postaju obavezujuće: riječi ponude i sklapanja braka, riječi puštanja i povratka žene i izrečena zakletva."


p.s zamoli Enesa neka promjeni taj naslov

rijad
pisem pomalo
Postovi: 32
Pridružio se: Uto Jan 27, 2009 3:07 pm

Re: Jesam li ja kopile? :(

Post od rijad » Sub Okt 31, 2009 9:52 pm

hmm.. to je fino cuti.. samo se nadam da je tako..:)
bdw hvala na odgovoru.. a a za naziv teme, ne znam.. sto se mene tice mozete je i obrisati..:)
selam

Odgovori