Abdest i klanjanje

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

BozjiRob
pisem pomalo
Postovi: 46
Pridružio se: Pet Jul 11, 2008 4:59 pm

Abdest i klanjanje

Post od BozjiRob » Ned Jul 13, 2008 7:04 pm

Essalamu Aleikum Ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu braco i sestre.
Zeljela sam uvrstati u ove teme i abdest i klanjanje.
Molim bracu i sestre da isprave ili dodaju, pa i da paste and copy mislim da je lakse kad se sve to nalazi na jednoj stranici, a Allah najbolje zna.


Bismillahirrahmanirrahim...


Prije klanjanja, prvo treba uzeti abdest:

Prije nego sto se pocne uzimati abdest, potrebno je zanijetiti (nijet-namjera). Nijet treba uciniti srcem. Onda se pocne uzimati abdest rekavsi:" Bismillah" (u ime Allaha dz.s.)


Postoji pet obaveznih dnevnih namaza:
1. Fedzr (Sabah) 2 rekijata
na glas*

2. Zuhr (Podne) 4 rekijata
u sebi

3. Asr (Ikindija) 4 rekijata
u sebi

4. Magrib (Aksam) 3 rekijata
na glas prva dva rekijata*

5. Isa (Jacija) 4 rekijata
na glas prva dva rekijata*


*Sura Fatiha i druga kratka sura ili tri ajeta Kur àna

Abdest se uzima ovako:

1. Operu se ruke do zglobova, provjeravajuci da ni jedan dio ruku ne ostane suh (3x)
2. Isperu se usta uzimajuci vodu desnom rukom (3x)
3. Ocisti se nos: usmrkne se voda iz desnog dlana, a potom izbaci se voda lijevom rukom (3x)
4. Opere se lice, od uha do uha i od cela do ispod brade pazeci da nijedan dio ne ostane suh (3x)
5. Operu se prvo desna pa onda lijeva podlaktica do iza laktova provjeravajuci da nista ne ostane suho (3x)
6. Pokvase se prsti i zatim se prede po glavi pocevsi od cela prema straznjem dijelu vrata, te u istom pokretu nadlanicama obadviju ruku potare se vrat od potiljka prema stranama grla (1x)
7. Ociste se usi trljajuci usne skoljke vrhovima navlazenih kaziprsta, a zatim se prede palcem po straznjem dijelu usiju odozgo prema dole (1x)
8. Operu se noge (prvo desnu) od clanaka provjeravajuci da neki dio ne ostane suh, posebno dijelovi izmedu noznih prstiju (3x)

Podloga za klanjanje mora biti cista, sedzda ili cilim.

Ma gdje da se u svijetu nalazimo, trebamo se okrenuti u pravcu Ka´be kada zelimo obavljati namaz, koja se nalazi u svetoj damiji u Meki, Saudijskoj Arabiji.

U toku klanjanje nesmijete biti ometani. Za svako prekidanje klanjanja, cijeli rekjat se mora prouciti. Ne smije isto niko proci ispred vas.

Oblacenje:
Muskarci nek se pristojno obuku, kosulju i pantalone/hlace, nista tijesno i kratko, a zene ne tijesno, prozirno/providno, ne kratko. Najbolje duza suknja, kosulja/bluza dugih rukava i marama/samija da pokrije svu kosu da se ne vidi.Muskarcima je zabranjeno nositi zlato i svilenu odjecu.

Prvi rekjat (prvi dio)
Nakon uzimanja abdesta, stanemo na čisto mjesto i dižući ruke (muško u visini ušiju a žensko u visini ramena - zanijetimo (u sebi) riječima;

NEVEJTU EN USALLIJE LILLAHI TE'ALA SALATE SUNNETIL-FEDŽRI, EDA'EN MUSTAKBILLEL - KIBLETI ALLAHU EKBER (NAPOMENA) .

Zatim svežemo ruke - desnu preko lijeve (muško na pojasu a žensko na prsima) i skrušeno stojeći pred Allahom gledamo ispred sebe u sebi učeći;

SUBHANEKE, E'UZU I BISMILLU, FATIHU

i jednu suru koji glase;

SUBHANEKE LLAHUME
VE BI HAMDIKE
VE TEBARE KESMUKE
VE TE'ALA DŽEDDUKE
VE LA ILAHE GAJRUKE

E'UZU BILLAHI MINE ŠŠEJTANI RRADŽIM
BISMILLAHI RRAHMANI RRAHIM

ELHAMDU LILLAHI RABBIL ALEMIN
ERRAHMANI RRAHIM
MALIKI JEVMI DDIN
IJJAKE NA'BUDU VE IJJAKE NESTE'IN
IHDINESSIRATAL MUSTEKIM
SIRATALLEZINE EN'AMTE ALEJHIM
GAJRIL MAGDUBI ALEJHIM
VELEDDALLIN

LI ILAFI KUREJŠIN
ILAFIHIM RIHLETE ŠŠITAI VE SSAJF
FEL JA'BUDU RABBE HAZEL BEJT
ELLEZI AT'AMEHUM MIN DŽUIN VE
AMENEHUM MIN HAVF

Spuštajući zatim ruke niza se i izgovarajući tekbir (ALLAHU EKBER) pregibamo se na ruku' (gledajući se u nožne prste) i tri puta izgovaramo:

SUBHANE RABBIJEL AZIM.
(Gospodar koji je uistinu veliki)

a onda se ponovo ispravljamo na kijami, uz kraće zadržavanje, izgovaramo:



SEMI'ALLAHU LIMEN HAMIDEH - RABBENA LEKEL HAMD.

(U istinu Allah slusa one koji Mu zahvaljuju, neka je slavljen moj Uzviseni Gospodar)

Zatim se s tekbirom (ALLAHU EKBER) spuštamo na sedždu; prvo koljena, pa dlanove, a između njih lice (stopala na sedždi stoje uspravno, a prsti povijeni unaprijed), gdje tri puta izgovaramo:



SUBHANE RABBIJEL E'ALA.

(Neka je slavljen moj uzviseni Gospodar)


Zatim se s tekbirom (ALLAHU EKBER) podignemo sa sedžde i na trenutak sjednemo na koljena, gledajući preda se, a potom na isti način sa tekbirom (ALLAHU EKBER) učinimo još jednu sedždu (čime smo klanjali jedan rekjat)


Poslije druge sedžde, izgovarajući tekbir, ustajemo na drugi rekat, vežemo ruke i učimo.


Drugi rekjat (drugi dio)

BISMILLU, FATIHU i jednu suru a zatim na isti način učinimo ruku' i dvije sedžde, a potom sjednemo na koljena i (na kade-i-ehiri), gledajući preda se, učimo; (Sl. 7):

ETTEHIJJATU, SALAVATE I DOVU, koji glase;

ETTEHIJATU LILLAHI
VE SSALAVATU VE TTAJJIBATU
ESSELAMU 'ALEJKE EJJUHENNEBIJJU
VE RAHMETULLAHI
VE BEREKATUHU ESSELAMU 'ALEJNA
VE 'ALA IBADILLAHI SSALIHIN

EŠHEDU EN LA ILAHE ILLELLAH
VE EŠHEDU ENNE MUHAMMEDEN
'ABDUHU VE RESULUHU

ALLAHUMME SALLI' ALA MUHAMMEDIN
VE' ALA ALI MUHEMMED KEMA
SALLEJTE' ALA IBRAHIME VE'ALA ALI IBRAHIME INNEKE HAMIDUM MEDŽID

ALLAHUMME BARIK' ALA MUHAMMEDIN
VE' ALA ALI MUHEMMED KEMA
BAREKTE' ALA IBRAHIME VE'ALA ALI IBRAHIME INNEKE HAMIDUM MEDŽID

RABBENA ATINA FIDDUNJA HASENETEN
VE FIL 'AHIRETI HASENETEN
VEKINA 'AZABENNAR

RABENAGFIR LI VELIVALIDEJJE
VE LIL MU'MININE JEVME JEKUMUL HISAB

Prevod nije potrebno učiti... Sto znaci:

Naše počasti, poštovanja
i dobra djela pripadaju samo Allahu

Neka ti je pozdrav
milost i Allahov blagoslov
Božiji poslaniče
Neka je Božiji mir i blagoslov
nama i svim dobrim Allahovim robovima

Vjerujem i izjavljujem
da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhamed
božiji rob i božiji poslanik

Bože moj, blagoslovi Muhameda
i rod Muhamedov
kao što si blagoslovio
Ibrahima i rod Ibrahimov
Zaista si ti hvaljen i slavljen

Bože moj, obaspi blagodatima
Muhameda i rod Muhamedov
kao što si blagodatima obasuo
Ibrahima i rod Ibrahimov
Zaista si ti hvaljen i slavljen

Gospodaru naš, daj nam dobro
na ovom i na budućem svijetu
i sačuvaj nas džehenemske patnje

Gospodaru moj, pomozi meni,
mojim roditeljima i svim mu'minima
na Sudnjem danu

Zatim predamo selam, na desnu pa na lijevu stranu, izgovarajući;



ES SELAMU ALEJKUM VE RAHMETULLAHI,

(Neka je na vas spas Boziji i milost Bozija)



a onda proučimo dove nakon predavanja selama:
Poslanik Muhammed sallallahu alejhi we sellem je obicavao nakon predavanja selama da uci:


- "Al-lahu ekber"(Allah je najveci) (1x),
- "Estagfirullah" (Molim Allaha dz.s. da mi oprosti) (3x),
- "Allahume entes selamu ve minkes selamu tebarekte ja zel dzelali vel ikram" (O Boze, Ti si mir i Ti si izvor mira, blagoslovljen Ti si. O Slavljeni i Uzviseni)(1x) (Muslim).


Isto tako je Sunnet izgovarati:
- "Subhan Allah" (Slavljen nek si , o Boze) (33x),
- "Elhamdulillah" (Hvala Allahu) (33x),
- "Allahu ekber" (Allah je najveci)(33x),
- "La ilahe ilallahu vahdehu la serike leh lehul-mulku ve lehul-hamdu vehuve ala kulli sejín kadir" (Samo je Allah Bog, jedini i jedinstveni. On nema druga. Njemu pripada sva vlast i gospodstvo. Njemu ide svaka hvala i slava) (Muslim).

Ovdje je navedeno sve opsirno sa prijevodima sa Arapskog.
Molim bracu i sestre da isprave i/ili dopune.
Da nas dragi Allah okrene na pravi put!

BozjiRob
pisem pomalo
Postovi: 46
Pridružio se: Pet Jul 11, 2008 4:59 pm

Post od BozjiRob » Uto Jul 15, 2008 1:09 am

Esselamu Aleikum,

Da dodam jos pravac kuda se treba okrenuti prilikom klanjanja i odredjivanje. Kao sto je navedeno gore, treba se okrenuti prema kibli.
Kako odretiti to u vasoj kuci/stanu?
Kibla/Kaba se nalazi na istoku, a to cete odrediti tako sto upamtite sa koje strane sunce izlazi ujutru kod vas, i upamtiti to i odrediti to za pravac, jer znamo da sunce izlazi na istoku.
Allah vam podario Dzennetske blagodati.

ProudMuslim
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Ned Feb 17, 2013 3:18 pm

Re: Abdest i klanjanje

Post od ProudMuslim » Pet Mar 29, 2013 8:55 pm

BozjiRob napisao: a zene ne tijesno, prozirno/providno, ne kratko. Najbolje duza suknja, kosulja/bluza dugih rukava i marama/samija da pokrije svu kosu da se ne vidi.
Zanima me, ako mi mozete molim odgovoriti na pitanje:
Ako zena zeli da klanja, i u tom prostoru je sama, a nema suknje ili sta dugacko siroko. Mozeli klanjati npr u siroj trenerci dugackoj,lacama,.. gore sira vesta ili sta slicno?

Hvala i da vas dragi Allah nagradi.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Haris » Sub Mar 30, 2013 9:37 am

Odjeća hidžaba je ista u svim prilikama kada se radi o ibadetu. Žena pokriva svoje tijelo kada izlazi vani i čini ibadet, kada klanja namaz, pokriva se i čini ibadet. Zbog toga ne postoji razlika u oblačenju. Kada žena završi sa ibadetom ima pravo da obuče šta želi kada je u kući.

Ako postavimo pitanje, može li žena klanjati otkrivena ako je sama u prostoru i nema bojazni da je neko treći vidi ko nije mahrem. Opet je odgovor da ne može jer je ispravno pokrivanje šart za namaz baš kako što je i ispravan abdest šart za namaz.

Milka
pisem pomalo
Postovi: 25
Pridružio se: Čet Sep 20, 2012 7:20 pm

Re: Abdest i klanjanje

Post od Milka » Sub Mar 30, 2013 3:01 pm

Hoce li biti ispravan abdest iako ostane suho kad peremo lice,ili noge npr ?

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Haris » Sub Mar 30, 2013 4:27 pm


Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: Abdest i klanjanje

Post od Bure » Sre Apr 03, 2013 12:04 pm

Evo sada da pitam vas koji znate vise o vjeri, pa molim da mi odgovorite.

Znaci ovaj serial videa je mene dovelo u veliku brigu dali je moj namaz ispravan ili ne. Posebno me je zabrinulo ono gdje je bilo receno, da ce neki klanjati 60 godina a ni jedan namaz jim nece biti primljen.

Prvo me je zabrinulo ono oko uzimanja abdesta, znaci u vise knjiga koje sam ja procito pa cak i ovdje na stranici pise da je potrebno kod uzimanja abdesta izaprati usi i potrati vrat.
Gospodin Pezic kaze da to nije izpravno i cak ne spominje pranja usiju. Ja sam sada daleko od toga da bi mogao reci dali je to izpravno ili ne i nebi uopsto zalazijo u tu razpravu koja je ipak jako bitna.

Ali najvise me interesuje zasto skoro u svima ucbenikima vjeronauke pise da je potrebno potrati vrat i zasto se vise ne donese jednak stav sta je izpravno i sta ne?

Ja sto vise gledam ova predavanja i poucne filmove o vjeri sve vise se dovodim o brigu i razmisljam sta je izpravno i sta ne. Svako svoj stav dokazuje hadisima i kada tako gledas svako ima pravo.

Gospodin Pezic takodjer spominje u svom predavanju, da se neklanjaju sunneti i ne zikri se skupa sa dzematom. Bas na zadnjoj hutbi nas Hafiz je spomenuo tu temu i govorijo je i o sedminama, ceteresnicama, kako to nije nase. Znaci nas Hafiz je govorijo takodjer da to klanjanje sunneta i zikrenje zajedno u dzematu nije novotarija i da je to nesto veoma ljepo sto se prakticira kod nas i da sa time sljedimo sunnet poslanika s.a.w.s.
Zamolijo bi Enesa i druge koji ovdje cesto odgovaraju na pitanja korisnika foruma, kako se klanja u Dzematu?

E to sada mene najvise dovodi u brigu, jedan kaze ovako, drugi onako i kada slusam obojicu svako ima svoje pravo. Kako sada znati sta je izpravno?

Znaci takodjer i ovi pocetni nijeti: Nevejetu en usalije....., ako ja pravilno razumijem i to se nebi smilo govoriti kada se pocne sa namazom, jer nijjet donosimo u srcu. Sta je onda izpravno?

Imam ja to jos mnogo pitanja ali za sada me ovo najvise interesuje.

Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: Abdest i klanjanje

Post od Bure » Sre Apr 03, 2013 3:08 pm

Evo za potiranje usiju sam vidijo da spominje to u trecem djelu, tako da se pitanje glasi samo za potiranje vrata. Jer u prva dva djela se nikako nije spominjalo za usi.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Haris » Sre Apr 03, 2013 9:17 pm

Veli se da je razilaženje kod uleme jedna od milosti za ovaj ummet. Islam bi bio potežak da je previše uzak te da ne postoji više načina obavljanja nekih radnji. Zbog toga ima više mišljenja o nekim stvarima jer i sam Poslanik a.s. je neke stvari radio na više načina, dok je nama prenešen samo jedan način pa mi mislimo da mora biti tako ili nikako.

E sad vezano posebno za potiranje. Islam nije strog kako neki smatraju. Odmah će neki saletit i reći će novotarija, ovo ono. Farz (obaveza) kod uzimanj abdesta je da se umijemo, onako kako je objasnio Pezić, te ruke do iza laktova, potaremo kosu i operemo noge do iza članaka. Ovo ostalo nije obaveza i abdest je validan svakako.

Također, u jednom hadisu veli Poslanik a.s. (parafraziram) Da znam da neću otežati svome ummetu, naredio bih čišćenje misvakom prije svakog namaza.

Eh sad, možeš iz ovog shvatit da je dobro i lijepo isprati usta i zube prilikom uzimanja abdesta.

Recimo, dođeš ti sa njive. Onako oznojen, prljav i uzimaš abdest, i potareš se po vratu i opereš onaj znoj i prašinu. Zar može to biti prekršaj, ako želiš okupaj se čitav sa nijjetom čišćenja na namaz, ako želiš operi se ispod ruku, tebi na volju. Nemoj shvatati previše strogo to. Bitno da su tebi farzovi abdesta ispravni, a ovo ostalo, pusti na stranu. Ako želiš potari vrat, ako ne želiš nemoj. Ne može ti niko zabranit.

Ne mogu se sjetit sad vezano za klanjanje sunneta jer sam ranije gledao ovo pa ne znam šta se tačno govori. Sve u svemu, sunnete je bolje klanjati kod kuće jer je i to sunnet da se sunneti klanjanju u kući dok farz u džematu. Zamisli da ako neko klanja svih 5 namaza u džematu i sunnete u džamiji, onda je njegova kuća kao grobnica, u njoj se ne klanja nikad. Na kraju, ne moraš ih ni klanjat, nisu obavezni.

Pitao sam i ja ovog našeg hafiza vezano za zikr zajednički. Poštujem njegova mišljenja što nije previše naklonjen ovoj hodžanskoj strani (sedmine, četresnice), a nije previše ni selefijskoj, nego umjereno. Veli mi da se ulema razišla oko mišljenja o tome. Ali u svakom slučaju, čovjek kad sam zikri određuje brzinu zikra i može se opustit, dok kada se zajednički zikri onda ti neko drugi diriguje tempo. Ni zikr nije obavezan tako da od tog ne treba pravit bauk.

Kao što rekoh ranije, razilaženje je od milosti ummetu. Pa tako, zbog tog postoji više mišljenja. Uglavnom su sva mišljenja ispravna i svi imaju svoja uporišta. Neki manje, neki više, bitan je nijjet i suština. Kako i šta, to je manje više forma.

Vezano za nijjet, istina je to da nema potrebe da se riječima donosi, ali ako će tebi bit srce na mjestu, možeš i napisat da budeš siguran da si nanijjetio. :D

Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: Abdest i klanjanje

Post od Bure » Sre Apr 03, 2013 9:52 pm

Hvala ti brate puno na odgovoru.

Ma stvarno me bilo to skupa sve nasekiralo i prepo sam se dali radim izpravno ili ne. Ali evo hvala Allahu malo sam se pomirijo i malo umirenije gledam na to. Najbitnije je to, da ipak nije pogresno ni ovo ni ono.

Pa ija sam nekako misljenja, da ipak Islam nije toliko strog ko sto neki prikazuju, ustvari da nije sve samo crno ili bjelo, ali dragi Allah najbolje zna. Jer i u casnom Kuranu se spominje da je dragi Allah blag i milostiv prema robovima svojim. Normalno nemozes ti sada grijesiti na veliko pa uvjek ocekivati oprosta, ali ako se trudis i okanis se grijehova onda mislim da ce nam dragi Allah pomoci.

Dobro to sto se tice zajednickog zikra i meni bas nije jasno kako neki mogu tako brzo izgovorati rjeci. Jer ija radje vidim da to sam kod kuce uradim, smireno i skruseno. A onako ona zurba meni nikako neodgovara. Isto kada klanjamo sunnete, nikako mi neide u glavu kako neki mogu tako brzo klanjati, ja nedodjem ni do pola Fatihe a neki vec i sa surom zavrsili. A ija nekada sam za sebe pomislim da brzo klanjam. Neznam, ali stvarno mi neide to nikako u glavu.´Al izgleda najbolje da sunnete klanjam kod kuce i nekako ce biti najbolje

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Haris » Sre Apr 03, 2013 9:56 pm

To je to, dokučio si poentu. Zbog toga što imami brzo klanjaju, ja obično npr. ako se radi o podne namazu, dok oni 4 sunneta, ja 2 ono laganice sa uživancijom.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Abdest i klanjanje

Post od kenan79 » Sre Apr 03, 2013 10:20 pm

Bure napisao:Evo sada da pitam vas koji znate vise o vjeri, pa molim da mi odgovorite.

Znaci ovaj serial videa je mene dovelo u veliku brigu dali je moj namaz ispravan ili ne. Posebno me je zabrinulo ono gdje je bilo receno, da ce neki klanjati 60 godina a ni jedan namaz jim nece biti primljen.

Prvo me je zabrinulo ono oko uzimanja abdesta, znaci u vise knjiga koje sam ja procito pa cak i ovdje na stranici pise da je potrebno kod uzimanja abdesta izaprati usi i potrati vrat.
Gospodin Pezic kaze da to nije izpravno i cak ne spominje pranja usiju. Ja sam sada daleko od toga da bi mogao reci dali je to izpravno ili ne i nebi uopsto zalazijo u tu razpravu koja je ipak jako bitna.

Ali najvise me interesuje zasto skoro u svima ucbenikima vjeronauke pise da je potrebno potrati vrat i zasto se vise ne donese jednak stav sta je izpravno i sta ne?

Ja sto vise gledam ova predavanja i poucne filmove o vjeri sve vise se dovodim o brigu i razmisljam sta je izpravno i sta ne. Svako svoj stav dokazuje hadisima i kada tako gledas svako ima pravo.

Gospodin Pezic takodjer spominje u svom predavanju, da se neklanjaju sunneti i ne zikri se skupa sa dzematom. Bas na zadnjoj hutbi nas Hafiz je spomenuo tu temu i govorijo je i o sedminama, ceteresnicama, kako to nije nase. Znaci nas Hafiz je govorijo takodjer da to klanjanje sunneta i zikrenje zajedno u dzematu nije novotarija i da je to nesto veoma ljepo sto se prakticira kod nas i da sa time sljedimo sunnet poslanika s.a.w.s.
Zamolijo bi Enesa i druge koji ovdje cesto odgovaraju na pitanja korisnika foruma, kako se klanja u Dzematu?

E to sada mene najvise dovodi u brigu, jedan kaze ovako, drugi onako i kada slusam obojicu svako ima svoje pravo. Kako sada znati sta je izpravno?

Znaci takodjer i ovi pocetni nijeti: Nevejetu en usalije....., ako ja pravilno razumijem i to se nebi smilo govoriti kada se pocne sa namazom, jer nijjet donosimo u srcu. Sta je onda izpravno?

Imam ja to jos mnogo pitanja ali za sada me ovo najvise interesuje.
Dragi moj brate, da si ti meni ziv i zdrav, ovo sto ti veli Pezic je OK.

Vec ti je Haris odgovorio vezano za potiranje vrata. U osnovi ruknovi, ili sastavni dijelovi abdesta su: pranje lica, pranje ruku do iza lakata, potiranje glave i pranje nogu do iza clanaka. Ostale radnje mogu biti sunneti, a mogu biti i vadzibi za koje covjek ako ih ne uradi ne djeluju da ispravnost abdesta, ali si grjesan za izostavljanje, kao npr ispiranje nosa i usta, ili pocetno pranje ruku do iza saka i sl. Sto se vrata tice, ulema se razisla, ali s razlogom. Oni koji kazu da se potire i vrat, dokaze imaju u hadisima, ali u onim koji su ocijenjeni slabim od strane veelike vecine islamskih ucenjaka. Ako ti zanijjetis da uzmes abdest, pa se potares po vratu, onda neka to potiranje bude s nijjetom da se osvjezis recimo, a ne kao dio abdesta, jer sudeci prema navedenom potiranje vrata i nije dio abdesta, a Allah najbolje zna.

Praksa Allahovog Poslanika s.a.v.s. bila je da je klanjao sunnete u kuci, a da je farzove klanjao u dzematu. Medjutim, kod nas nije to moguce raditi za neke sunnete, jer se odmah po ezanu brzinski klanjaju sunneti i onda farzovi. Ne daje se ljudima mogucnost da klanjaju kod kuce, pa onda da dodju na farzove, kao sto ej to npr u Mekki. U Mekki se prouci ezan i onda otprilike pola sahata poslije se klanja farz, kako bi ljudi prakticirali sunnet da klanjaju kod kuce, pa dodju u dzemat na farze. Zato ima mogucnost da se klanjaju sunneti koji su inace poslije farza, kao sunneti poslije podnevskog, aksamskog i jacijskog sunneta, a vala moze se klanjati i sunneti prije sabaha u kuci.

Sto se tice zajednickog zikra, nacin na koji se obavlja je uveden, inoviran, novotarija, jer Poslanik s a.v.s. kada bi predao selam na farz namazima, okrenuo bi se sjedeci prema ljudima licem svojim i to je bio jedan od nacina da se utvrdi da je namaz zavrsen i ucio bi zikr u sebi. Jucer sam procitao jedan tekst koji govori o tom grupnom zikru, pa se desio slucaj poslije smrti Allahovog Poslanika s.a.v.s. kad je grupa ljudi ucila naglas i grupno zikr, pa je dosao jedan ashab, cini mi se ili alim, i ukorio ih zbog toga rijecima, parafraziram: zar mislite da ste bolji od Poslanika i ashaba koji to nisu cinili? Nema slijedjenja sunneta POslanika s.a.v.s. u onome sto on nije radio.

Za detalje poslusaj svih 88 snimaka o propisima na ovom linku i bit ćes inšaallah bez ikakvih dilema.
http://www.minber.ba/index.php?option=c ... ut=default

Esselamu alejkum.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Haris » Čet Apr 04, 2013 11:52 am

Kako sam čuo, neko je pisao na FB, da je zajednički zikr nastao u vrijeme dolaska Turaka pa pošto naš narod koji je tada prihvatio Islam nije znao zikr neko je predvodio da bi se olakšalo narodu pa tako i ostalo.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Senad » Čet Apr 04, 2013 9:05 pm

Haris napisao:To je to, dokučio si poentu. Zbog toga što imami brzo klanjaju, ja obično npr. ako se radi o podne namazu, dok oni 4 sunneta, ja 2 ono laganice sa uživancijom.
Selam

Šta ti dođu ova 2 rekata laganice.


sunet ili nafila ili ?

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Abdest i klanjanje

Post od Haris » Čet Apr 04, 2013 9:20 pm

Sunneta :) I sunnet dođe kao nafila..

Odgovori