Savet......

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Re: Savet......

Post od elma np » Ned Jul 10, 2011 1:11 pm

Haris napisao:Buhari i muslim bilježe da je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao: ''Onaj ko vješto uči Kur'an bit će sa pisarima časnim i čestitim, a onaj ko zamuckuje i sa poteškoćom ga uči ima dvije nagrade.''

OK,to je opet nesto o mucanju,zamuckivanju, i to nema veze sa mojim postom,hajr inshallah.A imal neki hadis o pogresnom ucenju kur`ana?npr,kada u mektebu ucimo kur`an bez tedzvida pa posle gresimo kada ucimo kuran,npr umesto da citamo ``zahvaljujem se`` a mi kazemo ``ne zahvaljujem se`` ali nismo toga svesni jer nas efendija nije naucio ispravnom ucenju kur`ana,trebamo li onda citati netacno ili se truditi da naucimo ispravno? Harise jesil ti hafiz?

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Savet......

Post od Haris » Ned Jul 10, 2011 5:46 pm

Eh to je već druga priča. Kao što neko reče, ne treba miješati jabuke i kruške.

Imamo 4 opcije:

- onaj koji uči tečno i pravilno,
- onaj koji uči sa zamuckivanjem i polako, ali ipak pravilno,
- onaj koji uči tečno tj. brzo, ali sa greškama,
- onaj koji uči sporo, sa zamuckivanjem, ali i griješi.

Ne mogu i ne smijem tumačiti ovaj hadis, ali vjerujem da se odnosi na ovu drugu grupu. Po nekoj logici stvari.

Baš mi je Enes navodio jedan primjer. Haleka semavati vel erd (U pravilnom izgovoru "stvorio Nebesa i Zemlju"), a kada izgovorimo naše obično K u riječi haleka, dobijamo prevod obrijao umjesto stvorio.

A što se tiče odgovora za hadis o pogrešnom učenju, mislim da ovaj primjer govori sve :)

Kao što pričah sa našim hafizom. Kaže kad imaš nijet, a učiš pogrešno, to je kao da imaš nijet da položiš ispit, a nisi ništa učio.

@elma np, nisam hfz :)

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Savet......

Post od Enes » Ned Jul 10, 2011 8:48 pm

elma np napisao:
Haris napisao:Buhari i muslim bilježe da je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao: ''Onaj ko vješto uči Kur'an bit će sa pisarima časnim i čestitim, a onaj ko zamuckuje i sa poteškoćom ga uči ima dvije nagrade.''

OK,to je opet nesto o mucanju,zamuckivanju, i to nema veze sa mojim postom,hajr inshallah.A imal neki hadis o pogresnom ucenju kur`ana?npr,kada u mektebu ucimo kur`an bez tedzvida pa posle gresimo kada ucimo kuran,npr umesto da citamo ``zahvaljujem se`` a mi kazemo ``ne zahvaljujem se`` ali nismo toga svesni jer nas efendija nije naucio ispravnom ucenju kur`ana,trebamo li onda citati netacno ili se truditi da naucimo ispravno? Harise jesil ti hafiz?
niko nije spomenio da ti mucas, mucanje, zamuckivanje se odnosi kada neko ne zna tecno da izgovara nesto a u ovom slucaju govore da onaj tko ne zna tecno citati kur'an...
Ovo s tvoje strane Elma np ja vidim kao provokaciju te stoga malo...ili prihvati sto ti se govori ili mani se filozofije.

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Re: Savet......

Post od elma np » Pon Jul 11, 2011 8:14 am

Enes napisao:
elma np napisao:
Haris napisao:Buhari i muslim bilježe da je Poslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao: ''Onaj ko vješto uči Kur'an bit će sa pisarima časnim i čestitim, a onaj ko zamuckuje i sa poteškoćom ga uči ima dvije nagrade.''

OK,to je opet nesto o mucanju,zamuckivanju, i to nema veze sa mojim postom,hajr inshallah.A imal neki hadis o pogresnom ucenju kur`ana?npr,kada u mektebu ucimo kur`an bez tedzvida pa posle gresimo kada ucimo kuran,npr umesto da citamo ``zahvaljujem se`` a mi kazemo ``ne zahvaljujem se`` ali nismo toga svesni jer nas efendija nije naucio ispravnom ucenju kur`ana,trebamo li onda citati netacno ili se truditi da naucimo ispravno? Harise jesil ti hafiz?
niko nije spomenio da ti mucas, mucanje, zamuckivanje se odnosi kada neko ne zna tecno da izgovara nesto a u ovom slucaju govore da onaj tko ne zna tecno citati kur'an...
Ovo s tvoje strane Elma np ja vidim kao provokaciju te stoga malo...ili prihvati sto ti se govori ili mani se filozofije.
Selam alejkum ako ne zelite da objasnite hadise zasto ih onda postavljate?Shvatite kako god hocete sva trojica ali ako vec zelite da objasnjavate onda objasnite.
Allahov poslanik s.a.v.s, je rekao, "Najbolji su oni koji imaju(posjeduju) znanje i koji isto prenose uceci druge." (prenosi Bukhari). Duznost poznavanja pravilnog ucenja Kur’ana se temelji na samom Kur’anu i hadisu. Allah je naredio svom Poslaniku s.a.v.s.,: “Uci Kur’an polahko, pravilno i razgovijetno.” (Kur'an 73:4) Pogresno ucenje Kur’ana Muhammed s.a.v.s., je osudio rijecima: “Ima mnogo ucaca Kur’ana koji uce Kur’an, a Kur’an ih proklinje”. Veliki islamski ucenjak, Imam Dzezeri kaze: ”Drzati se tedžvida pri ucenju Kur’ana je obavezno! Ko se toga ne drzi taj grijesi!”

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Re: Savet......

Post od elma np » Pon Jul 11, 2011 8:19 am

Haris napisao:Eh to je već druga priča. Kao što neko reče, ne treba miješati jabuke i kruške.

Imamo 4 opcije:

- onaj koji uči tečno i pravilno,
- onaj koji uči sa zamuckivanjem i polako, ali ipak pravilno,
- onaj koji uči tečno tj. brzo, ali sa greškama,
- onaj koji uči sporo, sa zamuckivanjem, ali i griješi.

Ne mogu i ne smijem tumačiti ovaj hadis, ali vjerujem da se odnosi na ovu drugu grupu. Po nekoj logici stvari.

Baš mi je Enes navodio jedan primjer. Haleka semavati vel erd (U pravilnom izgovoru "stvorio Nebesa i Zemlju"), a kada izgovorimo naše obično K u riječi haleka, dobijamo prevod obrijao umjesto stvorio.

A što se tiče odgovora za hadis o pogrešnom učenju, mislim da ovaj primjer govori sve :)

Kao što pričah sa našim hafizom. Kaže kad imaš nijet, a učiš pogrešno, to je kao da imaš nijet da položiš ispit, a nisi ništa učio.

@elma np, nisam hfz :)


Pa nemoj odustajati mozda jednoga dana budes hafiz :mrgreen:

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Savet......

Post od Haris » Pon Jul 11, 2011 10:52 am

Pa čemu polemika onda..? Fino smo rekli da se odnosi na onog kome teže ide čitanje..

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Re: Savet......

Post od elma np » Pon Jul 11, 2011 7:41 pm

Haris napisao:Pa čemu polemika onda..? Fino smo rekli da se odnosi na onog kome teže ide čitanje..
Prvo nije bilo potrebe za tim hadisom,drugo ni sami neznate na koga se odnosi hadis a postavljate ga,hajr inshallah. Selam hadzi sejh harise :mrgreen:

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Savet......

Post od Senad » Pon Jul 11, 2011 10:14 pm

elma np napisao:,,,,,drugo ni sami neznate na koga se odnosi hadis a postavljate ga,hajr inshallah. Selam hadzi sejh harise :mrgreen:
Esselamu alejkum

ZAšto je ? dobar internet i forumi ?, Da se nauči od onih koji znaju . Nije znanje znati već je znanje znati prenjeti drugome.

NA koga se odnosi hadis?

Selam

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Re: Savet......

Post od elma np » Pon Jul 11, 2011 10:21 pm

Senad napisao:
elma np napisao:,,,,,drugo ni sami neznate na koga se odnosi hadis a postavljate ga,hajr inshallah. Selam hadzi sejh harise :mrgreen:
Esselamu alejkum

ZAšto je ? dobar internet i forumi ?, Da se nauči od onih koji znaju . Nije znanje znati već je znanje znati prenjeti drugome.

NA koga se odnosi hadis?

Selam
Alejkumu selam hadzi sejh senade,procitaj temu opet polako,ja uopste ne vidim razlog za postavljanje hadisa o mucanju,ja sam napisala da trebam nauciti¨ispravno kur`an uciti a ti iz dosade odmah postavljas hadis koji nema veze sa mojim postom samo da bi provocirali.uzmi uci nesto umesto da dosadjujes ljudima na forumu. :wink: i posle kazete ja vas provociram,Boze sacuvaj. :D

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Savet......

Post od Haris » Pon Jul 11, 2011 11:14 pm

Hajd' sabur..

Može nekom koristiti, zašto se odmah okrivljujete..

Ako efendija drži vaz na džumi i priča kako je alkohol štetan, šta mi koji ne pijemo trebamo reći, daj hodža pričaj nešto drugo, to nema veze sa nama.

lavica21
Musafir
Postovi: 77
Pridružio se: Sub Avg 20, 2005 6:08 am
Lokacija: jos uvijek na dunjaluku

Re: Savet......

Post od lavica21 » Uto Jul 12, 2011 12:17 am

Senad napisao:Esselamu alejkum

Ko uči kur'an tečno imat će nagradu,, a ko bude učio kur'an zamuckujući (tj. oni koji sa poteškoćom uče) imat će dvije nagrade
Selam,
Bas fino od Senada sto je ovo napisao. Meni je bilo drago procitati, jer desi se nekad da i ja ucim Kuran s poteskocom (zamuckujuci) .
Nevidim razlog sto se Elma ljutis, spomenila si da popravljas ucenje kurana jer nisi naucila ispravno, i on ti je poslije toga napisao post koji ima veze s onim sto si napisala. Nije ti niko rekao da mucas.

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Re: Savet......

Post od elma np » Uto Jul 12, 2011 9:25 am

Haris napisao:Hajd' sabur..

Može nekom koristiti, zašto se odmah okrivljujete..

Ako efendija drži vaz na džumi i priča kako je alkohol štetan, šta mi koji ne pijemo trebamo reći, daj hodža pričaj nešto drugo, to nema veze sa nama.

Pa onda otvoris drugu temu na kojoj ces pisati o cemu god hoces.

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Re: Savet......

Post od elma np » Uto Jul 12, 2011 9:28 am

lavica21 napisao:
Senad napisao:Esselamu alejkum

Ko uči kur'an tečno imat će nagradu,, a ko bude učio kur'an zamuckujući (tj. oni koji sa poteškoćom uče) imat će dvije nagrade
Selam,
Bas fino od Senada sto je ovo napisao. Meni je bilo drago procitati, jer desi se nekad da i ja ucim Kuran s poteskocom (zamuckujuci) .
Nevidim razlog sto se Elma ljutis, spomenila si da popravljas ucenje kurana jer nisi naucila ispravno, i on ti je poslije toga napisao post koji ima veze s onim sto si napisala. Nije ti niko rekao da mucas.

Allah je naredio svom Poslaniku s.a.v.s.,: “Uci Kur’an polahko, pravilno i razgovijetno.” (Kur'an 73:4) Pogresno ucenje Kur’ana Muhammed s.a.v.s., je osudio rijecima: “Ima mnogo ucaca Kur’ana koji uce Kur’an, a Kur’an ih proklinje”. Veliki islamski ucenjak, Imam Dzezeri kaze: ”Drzati se tedžvida pri ucenju Kur’ana je obavezno! Ko se toga ne drzi taj grijesi!”

eto ovo vec ima veze sa mojim slucajem a taj hadis nema nista samnom,nije valjda da cu dobiti 2 nagrade ako pogresno ucim kur`an?niko ovde nista ne kapira :lol:

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Savet......

Post od Haris » Uto Jul 12, 2011 1:47 pm

Moderator: Zaključano
Razlog: Offtopic plaho :mrgreen:

Zaključana tema