Kako se boriti protiv džina?

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Mariam
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sre Feb 22, 2012 8:58 pm

Kako se boriti protiv džina?

Post od Mariam » Sub Mar 03, 2012 3:28 pm

Povodom javljanja par sestara preko PM i gledanja stanja drugih ljudi, odlučila sam se da napišemnešto na temu liječenja od sihira, posebno na teme gdje se ljudi hvataju na zamke džina i padaju u očaj.

Zahvala pripada samo Allahu s.w.t. i neka je selam na Muhammeda s.a.w.s, njegovu porodicu i njegove častne ashabe, pa zatim na sve one koje slijede njih. Zatim najbolji govor je Govor Allaha s.w.t. i svaka nova stvar uvedena u našu vjeru je novotarija, a svaka novotarija je odaljivanje od ispravnog puta, a svako odaljivanje od ispravnog puta je put prema džehenemu.
Zahvaljujem Uzvišenom Gospodaru, koji me je izkušao sihirom i na taj način mi je dao uvid u djelovanje šejtana i ukazao mi na to da su Njegove zamke zaista, zaista slabe. Nadalje, da bi trebalo da proživim sve situacije iznova, tako mi Allaha s.w.t. ja bi jih proživila ne bi li me one približile mome Gospodaru i postala tako musliman. A bilo je teških - takih da su čovjeka bacale u očaj, gdje nije vidio ne izlaza, ne smisla više u ovom životu i gdje me je prilikom džinskom mučenja djelila crta od smrti (barem tako sam osječala). Sva izkušenja su muslimanu u smislu edukacije i približavanju Njegovom Gospodaru i na to se ne smije zaboraviti. Zaista me je samo ovo stanje upoznalo sa mojim neprijateljem – a to je šejtanom. Molim Allaha da otkloni od mene ovu nevolju, kad one bude smatrao da je vrijeme da se otkloni i kada je izkušenje dostiglo svoju svrhu. Jer zaista kada izkušenje dostigne svoju svrhu – Allah s.w.t. ga otklanja. Tako isto neka Allah s.w.t. otkloni ovo izkušenje od svakog muslimana Svojom Voljom, kad bude smatrao prikladnim da se to izkušenje otkloni od Njegovog roba. Nadalje shvatam da sihir je svakako bio tu da od mene odgoji i napravi muslimana i to je bio njegov plemenitiji cilj. Svakoga pogadja drugom svrhom, a moja je zasigurno bila ova. Čemu če me još moje stanje naučiti, inshallah viditi ču u budučnosti.

Ovde ču da napišem, gdje ljudi padaju u šejtanske zamke dok se liječe. Ukoliko se prepozante u kojem opisu, onda morate raditi na vašoj izgradnji imana. Islam bez imana i nijeta srca ne važi. Pa koja su onda šejtanska oružja u borbi protiv vjernika?
Prvo i glavno dujaluk – te ljubav do njega i života, drugo – strah, treče očaj i gubljenje nade u Allahovu milost i četvrto samosažaljenje. Fizička maltretiranja spadaju u drugu vrstu, obično bolovi bivaju prilikom liječenja tako da jih svrstavam u pozitivni efekat liječenja i put naspram izliječenja jer muslimana učenje ne boli, ali džine svakako. Zašto je ovo bitno?

Samo jakim imanom insan se može oduprijeti džinskom djelovanju na sebe. Osim jakog imana jako je bitno poznavanje Islama i znanje na tom polju. Pa savjetujem svima neka sakupljaju znanje,znanje,znanje. Jer neznanje je put u propast i šejtan lakše čovjeka uhvati u svoju zamku. Šejtana ne ide podcjenjivati jer on je nastudirao čovjeka do potankosti. Zna mu prilaze srcu i gdje je najtanji! Osim toga čovjek nije u sposobnosti pobijediti ga sam bez pomoči Allaha s.w.t. Jer da jeste, ne bi se utjecalo Alahu s.w.t. od njega. Nadalje savjetujem studiozno izučavanje Kur'ana jer tamo su svi odgovori na vaša životna pitanja.

Zanimljivo mi je da večina ljudi misli da je dovoljno vjerovati i biti »dobar«, voliti Allaha, obavljati namaz i sve ostale Islamske propise. Uopšte se neču upuštati u nekoga ko ne obavlja obaveznih Islamskih dužnosti, jer se to smatra več kufrom. Znači stanje biva obično ovakvo, sve obavljam, na pravom sam putu i sada bi moralo biti sve odlično i ja nagrađen. Zar?? Očigledno ovi ljudi nemaju prave ideje o Allahu i nose naopake ideale u glavi o pravom smislu života i biti Islama. Zar je ikada Allah obečao ljudima, da če jim zaista biti lagodno ako budu muslimani? Ne, upravo suprotno:

Zar misle ljudi da će biti ostavljeni na miru ako kažu: 'Mi vjerujemo!' i da u iskušenje neće biti dovedeni? A mi smo u iskušenje doveli i one prije njih,pa će Allah, doista, znati ( ukazujući na ) one koji govore istinu i one koji lažu.( 2,3 - Al-Ankebut)
Mi ćemo vas dovoditi u iskušenje malo strahom i gladovanjem, i time što ćete gubiti imanja i živote, i ljetine, a ti obraduj izdržljive, one koji, kada ih kakva nevolja zadesi, samo kažu: 'Mi smo Allahovi i mi ćemo se Njemu vratiti!' '' (El - Bekara, 155, 156)


Treba napomenuti da se ovda izkušavaju ljudska srca i zaista je rekao istinu Uzvišeni Allah da se ovde kaže snaga muslimana i njegovog Imana zaista. Testira se iskrenost našeg srca u pokornosti Njemu i smirenosti sa Njegovom odredbom. Ukoliko je insan uznemiren zbog svoga stanja, pada u očaj i ne može više da podnese svoje situacije zaista je pao u šejtansku zamku. Po mojim doživljanjima stanje bolesti se može doživljati na dva načina, prvi je velika uzbuđenost gdje nezna čovjek šta ga više boli ili njegov vlastiti nemir i bol same bolesti, pa ne može ni sekundu da se smiri u svome stanju. Istina je robe božiji da je šejtan zajahao tvoja ledja i ti moraš prepoznati njegovu zamku. Drugo stanje je stanje totalne smirenosti i osječaju bola i njegovo mirno podnošenje. Ovo sam izkusila prilikom jako koncetriranog učenja i nijeta totalnog svjesnog prepuštanja u zaštitu Gospodaru svijetova. Ovaj osječaj je pomalo čudan za opisati, bol je tu i osječaš je, ali te ne uznemirava i kao da se ne dešava tebi nego nekome drugom. Paradoks ove situacije je, da snaga koja ispuni tvoje grudi je nevjerovatna i imaš osječaj da bi mogao planine pomjeriti. Ovo je mudžiza Allaha s.w.t. kada mu se okreneš iskrenim nijetom u srcu za Njegovu pomoč. U ovakvim stanjima je nabolje zateči se Allahu i Njegovoj zaštiti, jer istinu je rekao Allah s.w.t. Pomozite sebi strpljenjem i molitvom, a to je, zaista, teško, osim poslušnima.(Kur`an, El-Bekare, 45)

Ko ima plaho veliku ljubav do dunjaluka, taj se boji smrti. Taj bi da uživa u tome što drugi ljudi imaju, a on ne. Taj smatra da je Allah s.w.t. Milostiviji do drugih, nego do njega. Taj smatra da ga Allah s.w.t. kažnjava. Taj je zapravo ponovo u dubokoj šejtanskoj zamki. Ovim putem ide miselni proces obično. A zašto ja? A zašto meni? A zašto ovakvo? Pa ja sam ovakvi… Tada je čovjek na redu da prekori samog sebe radi takvih misli. Ovakvim mislima se zaboravlja gore napisano i navedeno, a to je smisao kušnje.Taj čovjek neka radije ode i zabavi se radnjama na Allahovom s.w.t putu, nego da ima ovakve misli. Ovakvim razmišljanjem gubi se nagrada iz strpljivog njezinog podnošenja. Ovako razmišljanje vodi u kufr. Upitajmo se, šta bi bilo da smo u vrijeme poslanika Muhameda s.a.w.s gdje nam je naredjena borba? Koji od vas bi uzeo svoj mač i bacio se u borbu protiv neprijatelja, svjestan da su velike mogučnosti da ga na onoj strani čeka smrt. Ko osjeti strah i odbojnost prema umiranju na Allahovom s.w.t putu, taj ima u srcu još uvijek previše dunjaluka i ljubavi do njega. Taj nema pouzdanja u ono što je Allah obečao robovima svojim. Pouka nam je u suri Imran, kad su se sukobile nevjernička i vjernička vojska:

"Dođite, borite se na Allahovu putu ili se branite!" - odgovorili: "Da znamo da će pravog boja biti, sigurno bismo vas slijedili." Toga dana bili su bliže nevjerovanju nego vjerovanju, jer su ustima svojim govorili o¬no što nije bilo u srcima njihovim.(3:167)
One kojima je, kada su im ljudi rekli: ''Neprijatelji se okupljaju zbog vas, treba da ih se pričuvate!''- to učvrstilo vjerovanje, pa su rekli: ''Dovoljan je nama Allah i divan je On Gospodar.'' (3:173)


Ovde je smisao njihove priče da jim je njihovo izkušenje još učvrstilo vjerovanje u Allaha s.w.t. Zašto je ovo bitno? Vidimo da se testiraju srca. Vidimo da mnogi muslimani znaju, odnosno tvrde da zanju da je iskušenje i opet padaju u očaj??? Znači uzaludne vam molitve jezika, ako vam srce razmišlja na ovakav način. Vidimo, da džini pokušaju raznim ustrahovanjem da smute vjernika da prekine sa liječenjem. Od toga da če ubiti njega ako ne prestane ili njegovu čitavu porodicu. Istina je, da oni nemogu nauditi čovjeku bez volje Allaha s.w.t. Istina je, da se musliman ne odaziva prijetnjama džina. Istina je da se musliman ne boji da umre na ovako plemenitom putu, jer onda umire zbog svoje vjere. A divna li je nagrada u Allaha s.w.t. zato! Osim toga dušu uzima Allah, a ne džin. Ovakve prijetnje trebaju se ignorirati, jer musliman se ne pokorava nikome mimo Allaha. Pa ukoliko džin pokuša na razne načine da izsili prekidanje liječenja, on če se ignorirati. Ukoliko nas bude uznemiravao na životnim putevima i pokušao da nas spriječi u činjenju nečega, mi čemo svim silama ukoliko je to u okviru Islama njemu se odupirati. Svako pristajanje na džinske uvjete je pokoravanje njemu – i širk Allahu s.w.t. (a to je udeno i šejtanski cilj). Poslušnost džinima se odbija i za cijenu života. Imala sam period, gdje ne bi stigla doči da uzmem abdest za sabah jer bi pala u nesvijest na putu. Ovo je bilo nasilno spriječavanje obavljanja namaza. Tada bi se odvukla do kreveta, uzela tejmun i klanjala bilo kako sam mogla u svome stanju. Ovo izkušenje padanja u nesvijest na sabah je prošlo i sabah mi je postao omiljeni namaz. Ne treba od nečega odustati, ukoliko imamo prepreku na putu pa i ako je to padanje u nesvijest recimo.

Samosažaljevanje je jedan opasan oblik grijeha za sve muslimane. U tom razmišljanju, sebe i svoje muke uzdižemo na viši nivo od muka drugih ljudi. Tepamo sami sebi i razmišljamo o nepravdi koja nam se dogadja. Opasna je iz razloga jer nismo zadovoljni odredbom Alaha s.w.t, počnemo uvažavati preveliku ljubav do samog sebe i ustvari smo ponovo u šejtanskoj zamci. Ova nas od samosažaljijevanja baca u očaj i šejtan je odradio svoj posao i pobjedio ponovo. U ovakvom stanju treba se zahvaliti Allahu na iskušenju koje nam je dao i nadati se Njegovoj nagradi u dženetu. Jer ni trn vjernika ne ubode, da ovaj ne pretrpi a nije nagrađen za to. Zar se vi možete smatrati boljima od poslanika, a i ovi su bili bacani u vatru kao Ibrahim a.s, opsihreni kao Muhamed s.a.w.s, bačeni u tamnicu kao Jusuf a.s i bačeni u more kao Junus a.s. Onda po toj vašoj logiki, pošto su oni bili najbolji vjerniki ovo se jim ne bi trebalo dogoditi ??? A na največim iskušenjima su zaista bili poslanici, pa onda ljudi slični njima, pa tako svako sodno jačini svoga imana. Nadu u milost Allaha s.w.t gubi samo nevjernik. Džina se ne treba bojati, jer njima Allah s.w.t. gospodari. Allahovom voljom postoji i sihir, i džini i šejtani.

To vas je samo šejtan zastrašivao družinom svojom. Njih se ne bojte, Mene se bojte, ako ste vjernici"(Ali-Imran, 173. - 175.)

Njegovom voljom sihir našteti, Njegovom voljom se izliječi. Polaganje nade u izliječenje radi ajeta,radi učača rukje, radi samog namaza je vidik širka opet za mene. Liječi odredba Allaha s.w.t., namaz je obaveza muslimani – jer smo radi ibadeta stvoreni, učač je musliman koji je bogobojazan i ne da izliječenja. To treba da se svati!

Treba isto da se svati, da šejtan aktivno radi da muslimana okrene protiv Allaha s.w.t. pomoču misli. Korističe sve moguče taktike, od sile do umiljavanja. Tražimo utočišče u Allaha od njegovih spletki, i da nas uvede u dženet – koje ne zaboravimo – moramo zaraditi ISKRENIM nijetom u POUZDANJEM u Gospodara svijetova. Svoja izkušenja čemo lakše podnositi povečavanjem svoga ibadeta i imana. Znak da je iman insana ojačan je slijedeči, draže nam je dati prioritet Allahu i Njegovom pravu nad svim ostalim stvarima na dunjaluku. Kada slušamo Kur'an i obavljamo molitvu često plačemo radi ljubavi do Allaha i straha od Njegove kazne. Volimo to što Allah voli i mrzimo ono što on mrzi. Radujemo se susreta sa Njim iz čežnje za Njim, i bojim se susreta sa Njim radi naših grijehova. Najbolji način približavanja Allahu nakon farza je nočni namaz u zadnjoj trečini noči nijetom da On bude zadovoljan sa nama i da Ga uveličavamo kako Njemu dostoji. Zaista čisti dušu, otvara srce i čini insana srečnim.

Džinske taktike spriječavanja liječenja:
Naopako: moje stanje zahtijeva psihiatra, a ne rukju
Ispravno: ukoliko tvoje stanje zahtijeva bilokakav poduhvat i liječenje, musliman je dužan obavljati svoje dužnosti od namaza pa do zikra.
Naopako: ja sam pobudalio i ništa nije istina.
Ispravno: Da je tako, ne bi padao na ledja prilikom rukje.
Naopako: Bog me kažnjava, a ja sam nevin.
Ispravno: Allah s.w.t izkušava i ima puno pravo da čini šta mu je volja. To je isto, kao da bi se obična olovka žalila zašto smo je bacili nakon toga što smo pisali sa njom. Ovakvo treba Božiji rob da se osječa naspram veličine Gospodara svijetova, a ne još da se buni radi svoga stanja.
Naopako: Udovaljanje džinima, tako da čemo se jih bojati, izbjegavati radnju koja u nama budi slabost i strah i sve više i više zapadati pod njihovu komadnu, a u stvari činiti tako širk.
Ispravno: Oduprejti čemo se njihovim slabim spletkama, i pokoravati se jedino Volji Allaha s.w.t. po cijenu svega. Mi se ne bojimo smrti, i se ne bojimo njihovog mučenja, mi se ne bojimo njihovih prijetnji. Zaista su prijetili i drugim muslimanima i poslanicima ali oni se nisu u strahu posakrivali, nego su se uzdali u Allaha s.w.t.

Selam alejukm.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od Senad » Sub Mar 03, 2012 5:10 pm

Selam

Nemoj te pisati duge postove skoro da ničemu ne služe, . Bolje je 10 postova kraćih i to svaki naredni dan nego ovako ko grom iz vedra neba.

Step by step. I trebalo je podastirat u već postojeću temu http://www.lijecenje-kuranom.com/forum/ ... ?f=3&t=626

Selam

Mariam
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sre Feb 22, 2012 8:58 pm

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od Mariam » Sub Mar 03, 2012 5:17 pm

Neka admin prebaci i izbriše, po potrebi :mrgreen:

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od Senad » Sub Mar 03, 2012 5:24 pm

Mariam napisao:Neka admin prebaci i izbriše, po potrebi :mrgreen:
Ne može admin ići za nama i stalno čistiti :wink:

"Olakšavajte i nemojte otežavat! Smirujte i nemojte rastjeravat!" Hadis


:P

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od kenan79 » Sub Mar 03, 2012 6:09 pm

Uz svaku lijepu i dobru namjeru, ja licno ne citam i nemam namjeru citati kilometarske postove. Ljepse i pametnije je kakvu knjigu uzeti, pa je citati.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od Haris » Sub Mar 03, 2012 8:18 pm

Ja sam pročitao prvi red, i sišao dalje na Senadov post. :D

Mariam
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sre Feb 22, 2012 8:58 pm

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od Mariam » Sub Mar 03, 2012 9:35 pm

Elhamdullilah, vi zaista znate insana inspiriarati da bilo šta napiše :lol:

Naravno tema, kako se psihološki odbraniti od džina se može napisati u dvije rečenice...i te dvije rečenice spustiti čovjeku, koji ti se javi jer je u očaju i crkaje nazor jer je u vrhuncu liječenja ili pred njim. Bravo bračo, Allah vas nagradio :lol:

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od Ummah » Ned Mar 04, 2012 11:40 am

Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu.

mariam, svaka ti je zlatna. i niti jednom nisam pomislila da odustanem od citanja zbog duzine posta. naprotiv. iako u biti sve to svaki vjernik zna jako je korisno podsjetiti se i da te Allah nagradi na podsjecanju. iz tvojih rijeci odise toplina i ljubav prema Allahu, koju sam ja osjetila, i izlila se i u moje srce.

jos jednom - da te Allah nagradi svakim hajirom. amin. i ne brini zbog duzine posta. citat ce onaj kome je stalo...:)

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od Senad5 » Ned Mar 04, 2012 12:00 pm

Lijepo. Ne treba zaboraviti i značaj sadake i zekata. Ono što čovjek udijeli - on sebi udijeli, sve se mnogostruko vraća. Grijeh i nepokornost Allahu blokira naš put ka izlječenju. Allah je ne jednom, već par puta naveo da je Njegov Kur'an lijek, to je Allahova riječ, ali neki ne znaju da ga barem slušaju, ako ga već ne znaju učiti.

7. 204 "A kad se uči Kur’an, vi ga slušajte i šutite da biste bili pomilovani."

75.18-19 "A kada ga čitamo, ti prati čitanje njegovo,
a poslije, Mi smo dužni da ga objasnimo."

Učite Kur'an ujutro:

17.78. i Kur'an (uči) zorom. Uistinu, Kur'an zorom je svjedočen.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od kenan79 » Ned Mar 04, 2012 12:18 pm

Mariam napisao:Elhamdullilah, vi zaista znate insana inspiriarati da bilo šta napiše :lol:

Naravno tema, kako se psihološki odbraniti od džina se može napisati u dvije rečenice...i te dvije rečenice spustiti čovjeku, koji ti se javi jer je u očaju i crkaje nazor jer je u vrhuncu liječenja ili pred njim. Bravo bračo, Allah vas nagradio :lol:
Selamun alejkum.
Vidi ti nje, odmah nas napada. :D
Ima nas svakakvih. Doduse, nismo svi na istom stadiju sto se tice znanja, ali licno, i govorio sam u svoje ime, vise volim procitati kakvu knjigu, nego kilometarske postove na forumu ili neku kolumnu na netu, opcenito. Ne zamjeri ti nama, a tebi jeste svaka zlatna i Allah s.w.t. nam te nagradio za to obilato. Kako rece nasa xyxyxy onaj kome treba on ce i citati, pa se to i meni desi cak, kad me nesto interesira da citam i po nekoliko sati na netu neke duze clanke. Stvar je u interesu. Ja volim nekako uputiti ljude na odredjenu literaturu, iako su neke knjige ograniceno dostupne, pa se moze desiti da nema nesto na netu ili za kupiti. Eto, da ne duljim sad ja s mojim pravdanjem, samo ti pisi, a naci ce se neko ko ce sve to iscitati, inšaallah.

Mariam
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sre Feb 22, 2012 8:58 pm

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od Mariam » Ned Mar 04, 2012 2:06 pm

Ima razlika izmedju napada i sarkazma :) U ovom primjeru je bilo ovo drugo :D

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od kenan79 » Ned Mar 04, 2012 4:21 pm

Mariam napisao:Ima razlika izmedju napada i sarkazma :) U ovom primjeru je bilo ovo drugo :D
Znas, ja sam inace plav, mislim kosa mi je plava, pa moras me nekad shvatiti. :D

sellma
pisem pomalo
Postovi: 25
Pridružio se: Ned Feb 05, 2012 7:39 pm

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od sellma » Ned Mar 04, 2012 6:18 pm

selam!zaista ima ljudi koji ce se ovakvim postovima kao sti su sestre mariam okoristiti,dakle onih koji su da kazem neuki na temu sihra,a ima i onih koji su apsolvirali ovu materiju, pa je njima neinteresantno to iscitavati.u svakom slucaju razumljivo je i jedno i drugo.ja pozdravljam ovaj gest,cisto da se malo aktiviramo,i pozivam sestru mariam i sve druge da nam opisu svoja iskustva tokom lijecenja,tu ima ima svakakvih faza,a narocito faza odustajanja.cini mi se da se ovakvim tekstovima podize moral,narocito pocetnika u lijecenju.niko te ne moze razumjeti kao onaj ko je kroz ovo prosao,toliko...

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od Senad » Ned Mar 04, 2012 7:00 pm

Esselamu alejkum

Početni post ove teme kao prvo je predugačak za bilo kog i niko ne osporava vrijednost istog,

Obzirom da ima već tema trebao je da se nađe na postojećoj temi, razrađen tako da nije naporan za čitanje, da bude ili iz tri ili četiri djela. Kao takav imao bih pun pogodak.

Samo jedno pitanje za ramišljanje;
provjerite sami sebe da li ste zapamtili početak kada ste stigli do kraja. Ovo ne mogu ostvariti pogotovo oni koji tek dolaze na forum .

Prije nego bilo šta počnemo da radimo da razmislimo kome mi to nudimo, kome je namjenjeno.

Haris je negdje fino napisao kao je objava Kur'ana tekla, 23 godine, A ashabi ne bi učili ništa novo dok nebi dobro zapamtili , razumjeli i po tome se vladali.

Svi nešto pišete kao da se Meriam vodi na strijeljanje :mrgreen:

Ja sam očekivao od seke da će se prebaciti ovu temu na već postojeću i da će je objavljivati parcijalno,, i na kraju zamoliti Harisa da izbriše ovu temu!

Selam

Mariam
Mlađi član
Postovi: 102
Pridružio se: Sre Feb 22, 2012 8:58 pm

Re: Kako se boriti protiv džina?

Post od Mariam » Ned Mar 04, 2012 7:41 pm

Uvijek sam cijenila kritike - ukoliko su te bile konstruktivne.

Kritika da je nešto predugo - je dobra za lijenu narav osobe. Za njih čemo ubuduče, inshallah pisati krače.

Kritika, da je otvorena nova tema za staru istu stvar degradiram na podlagi činjenice da ovo nije recept za izliječenje nego samo osvrt na mentalne procese koje duhovno oboljeli preživljava iz dana u dan. Zanimljivo da na ovoj podlagi o "smiselnosti tema", nije bilo upučeno ni odgovora o osobi sa temom zašto sihirbaz traži kamenčiče? Helem, ljudima se nije dalo ni zamarati da odgovore na takvo banalno pitanje. Ali dalo se jim je svakako zamarati da govore, kako su postovi predugi? Uvijek če se jim dati tekfiriti i razpravljati :D

Naravno, od istih kritičara ko bi imao volje da pročita vidio bi da stvar nije copy-paste sa ostalih web stranica, nego je za promjenu možda nastala od ruku forumaša.

Drugi če pak nači, da fali u temi nešto o zekatu - i ako sama tematika nije bila uopšte o šartovima Islama. Dobro opet, ako bi se zekat dodao post bi bio svakako bio još suviše (pre)dug.

Na kraju sumarizacija: pošto je za večinu nesmislena i svakako bi trebala da bude u nekoj drugoj več postoječoj temi: par osoba se mi je javilo putem PM-ja istim pitanjem i istim mislima. Ne mogu više, u mraku sam , razmišljam o samoubistvu...jednoj se je svidio moj način pisanja i izražavanja. Tražile su savjete. Ovo je odgovor za onoga, kome je nudjeno.

Usled toga slijedio je sastavak koji je bazirao ekplicitno kako se izvuči iz takvog sistema razmišljanja. Jer vidite, učač rukje ode svojim životom, svi odoše svojim životom a bolestni ostaje sam izmedju četiri zida sa svojim mislima - a bitka protiv njih je teža od bolova. Svima njima sam poslala direktan link na temu. Sada uvidjam da je ovo bila ogromna greška, i da je bolje bilo da sam svima njima poslala PM - bez teme. Primljeno u znanje za budučnost.

Nadalje dajem apel moderatoru, ukoliko je u vremenskoj mogučnosti neka temu po volji zaključa ili obriše. A svima kojima je potreban razgovor i lijepa riječ u fazi njihovog liječenja, svakako neka se jave odvojiču svoje vrijeme.

Odgovori