sta je najbolje uciti

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
el-fatiha
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Sre Nov 09, 2005 2:16 am

sta je najbolje uciti

Post od el-fatiha » Sre Nov 09, 2005 2:26 am

Esselamu alejkum braco i sestre,

Nisam dovoljno ucevna da bih znala sama sta je najbolje uciti za umrlog roditelja. Moja majka je u petak preselila na ahiret. Iako je to Allahova volja tesko je ali uz allahovu pomoc prebolje cu i to. Znam da je bila dobra zena, dragi Allah je poslao svoje meleke po njenu dusu na drugi dan bajrama. Kod nas se kaze samo odabrani umiru uz mubarek dane. Ona je bila izuzetna muslimanka, pobozna blaga, tiha. Kako je zivila tako je i umrla, zaspala je i nije se ni probudila.
Moje je pitanje od vas ucevnih ljudi sta je najbolje da se uci.

Unaprijed hvala i neka vas dragi Allah nagradi na svim vasim dobrim djelima.

Hawwa
Posmatrač
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Sep 08, 2005 11:07 am

Post od Hawwa » Sre Nov 09, 2005 9:29 am

Esselamu alejkum

Draga sestro, molim Allaha Uzvisenog da tvoju majku obraduje Dzennetom, a one sto su ostali iza nje uputi na pravi put. S obzirom da su se ucenjaci razisli kad je u pitanju ucenje Kur'ana za umrle a svi su slozni da je najbolje ono sto se pouzdano zna da je B. Poslanik radio. Zato mislim da je vrijednije upucivati dove Milsotivom, da se smiluje tvojoj majci. Udjelljivati sadaku za svoju majku. Ako nije postila neke dane ramazana, da ako si u mogucnosti za nju to napostis, ili pak ako je trebala davati fidiju a nije da za nju to uradis. Ako si u mogucnosti da za svoju majku obavis hadzdz itd, itd.
Mi se nikad ne mozemo oduziti nasim roditeljima. Toliko su za nas zrtvovali, ali zato na nama ostaje da se trudimo i damo od sebe onoliko koliko smo u mogucnoti.
Ako vec hoces da ucis Kur`an svojoj majci, onda to uci sama i ne placaj nikom nikakve hatme ili jasine, jer to je grijeh i tvojoj majci nista ne koristi. Osim ako ce to neko uraditi bez nadoknade. Sve sto proucis iz Kur'ana, lijepo je.
Ima jedan hadis, koji je daif, dakle slab, gdje se kaze da je B. Poslanik rekao da se umrlima uci sura Jasin. Ali kao sto sam rekla hadis je slab i ne moze se uzeti kao dokaz.
Allah s.w.t. najoblje zna.
Esselamu alejkum

el-fatiha
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Sre Nov 09, 2005 2:16 am

Post od el-fatiha » Čet Nov 10, 2005 7:42 am

Esselamu alejkum

Draga sestro neka te dragi Allah nagradi na tvome odgovoru i molbama upucenim Allahu dzs.
Iznenadila sam se da ne treba placati hatme i jasine jer je to kod nas vrlo rasiren nacin, isto kao i klanje kurbana za umrlu osobu.

Esselamu alejkum.
Vasa sestra u vjeri
El-fatiha

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Čet Nov 10, 2005 5:52 pm

el-fatiha napisao:Esselamu alejkum

Draga sestro neka te dragi Allah nagradi na tvome odgovoru i molbama upucenim Allahu dzs.
Iznenadila sam se da ne treba placati hatme i jasine jer je to kod nas vrlo rasiren nacin, isto kao i klanje kurbana za umrlu osobu.

Esselamu alejkum.
Vasa sestra u vjeri
El-fatiha

Esselamu alejkum!

klanje kurbana umrlom je OK pogotovo ako je ostavio oporuku ali u dane kurban bajrama . Kod bošnja je praksa da se umrlom kolje kurban dan prije ili dva što je neispravno i takav kurban nije kurban već obična sadaka.

Očekivao sam da će neko da objasni koja su to djela koja traju poslije umrlog al evo ukratko. Iza umrle osobe ostaju tri stvari od kojih ima koristi to su : hajrati koje je umrla osoba ostavila iza sebe da se drugi koriste ( voda , putevi, vakuuf, škole, medrese, znači sve ono sto je od opšte koristi) , osobe koje su se bavile naučnim dostignućima, i osobe koje su iza sebe ostavile lijepo odgojenu djecu.

Da se zadržimo na lijepo odgojenoj djeci: ako su djeca odgojena u islamu i žive islamskim načinom života, praktikuju vjeru onda osoba koja je ostavila takvu djecu svaki dan ima od njih dove koje izgovaramo tokom svakog namaza, da li se radilo o farzovima , sunetima ili nafilama. dove koje učimo na zadnjem sjedenju u namazu ....RABBENAGFIR LI VELIVALIDEJJE VE LIL MU'MININE JEME JEKUMUL HISAB. (Gospodaru naš, oprosti meni , mojim roditeljima i svim mu'minima na Sudnjem danu)


Esselamu alejkum!

Odgovori