Samoliječenje.

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Pet Nov 30, 2012 5:27 pm

Kamo sreće da živite ovde, mnogo bi mi lakše bilo. Hvala vam braćo na savjetima. Obično u putu do faxa slušam ili ilahije ili Kur'an, muziku sam izbacio. Ništa, držaću se ovoga što ste naveli, trudiću se aBd, ako dođe do kakvih promjena, javiću vam. Selam brate. :)

Apartmangs
Posmatrač
Postovi: 4
Pridružio se: Uto Nov 27, 2012 10:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Apartmangs » Pet Nov 30, 2012 7:41 pm

Esselamu alejkum, Salihp
Ja bi ti preporucio da se javis Enesu i snjim posavjetujes, on ce ti najbolje pomoci i dati ti savjet kako da postupis. Ja znam da su mnogi osjeli kod mene u apartmanima i da je mnogima pomogao, zato sto sam sa njima ostao u dobrim odnosima pa mi se javljaju svemena na vrijeme. Moj ti je savjet obrati se Enesu

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Pet Nov 30, 2012 8:34 pm

Za sad ću se držat' savjeta koje su mi uputili Haris, Senad i Kenan, mislim da je sasvim dovoljno, jer vjerujem da bi mi Enes isto rekao da sam se njemu obratio. :) Hvala u svakom slučaju na savjetu. Selam.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Samoliječenje.

Post od kenan79 » Sub Dec 01, 2012 11:53 pm

salihp napisao:Hvala ti brate Kenane na ovoj poruci, mnogo mi znači. Ja ovu dovu 'La ilahe illellahu vahdehu la šerike leh, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve 'ala kulli šej in kadir' proučim svako jutro i pred spavanje 100x, zatim Subhanallahi ve bi hamdihi i La havle ve la kuvvete illa billah takodje po 100x. Proučim po 10 - 20 stranica Kur'ana svaki dan, učim sure El Beqare svaki treći dan, klanjam svaki namaz (ponekad naklanjam neki, ako mi se zadesi predavanje na faxu). Ja sam svjestan toga da moje liječenje zavisi samo od Allaha Uzvišenog, ali problem je što se ja ne mogu toliko duboko tome posvetiti, jer, kao što pomenuh gore, studiram, treća sam godina Pravnog fakulteta i imam mnogo obaveza i to me najviše brine što ne mogu da uskladim liječenje sa fakultetom. Bojim se da ću obnoviti godinu (a ne želim) ako se posvetim samo ovome, s druge strane, nekada sebi kažem da ostavim fax i da se samo liječenju posvetim ali ne obnavlja mi se godina nikako. Onda, mnogo sam lijen (i znam da mi je to zbog ovoga) ali nikako sebe natjerati da učim, učim ja, ali sve je to nekako jedva. Mnogo vremena provodim za kopjuterom. Da, s obzirom da studiram u Bijeljini, društvo s kojim se družim čine pravoslavci ali bukvalno... niti jednog muslimana u društvu nemam da s njim pričam o ovome, niti u mjestu gdje živim ima neko ko je toliko pobožan da mu pričam o ovom problemu (čak me ni roditelji ne razumiju, majka kaže da sam sebi to umislio), baš se osjećam nekako usamljeno, zbog toga vas smaram ovdje jer nemam kome da se obratim i to me najviše muči, što kad mi je najteže nema nikog da me podrži. Vama najiskrenije hvala još jednom na izdvojenom vremenu, Allah vas nagradio. Selam.
Amin ve ijjake
Ti nas ne smaras brate, jer kako rece Haris, a takav je propis naveden u Kur'anu, da su vjernici braća u Islamu, po vjeri i medjusobno se moramo pomagati.
Taman brate tako, ne propustaj namaz, pa kad mognes klanjaj i pokoju nafilu, nadji vremena za Kur'an kad mozes, ali sto se tice posebnog vremena i izdvajanja samo i iskljucivo za lijecenje, to kako rece Haris nije kao trening. A svaki tren ti moze biti lijecenje. Kad ustanes i izgovoris sehadet, pa kazes: Reditu billahi rabba, ve bi Muhammedin resula, ve bil islami dina (Zadovoljan sam da mi je gospodar Allah, da mi je poslanik Muhammed savs i da mi je vjera Islam), pa svaki tren provedes s mislju o Allahu, o vjeri, svaki posao zapocnes s rijecima Bismillah, sve to Allah upise kao sevab.
Posto sam nekad bio student, shvatam da covjek udje u neku cudnu fazu kad ti nije ni do cega, zasiti se, nezadovoljan je svime i svacim, ali mora se naci neki okidac da se to promijeni i bitno se uvijek truditi i nikad ne odustati od toga. Nemoj dozvoliti da ti propadne godina na faxu, jer time ne postizes nista, osim da gubis mnogo toga. Zato se MORA(mo) truditi i stalno truditi i nastojati i nikad ne odustajati. Sta mislis da Poslanik savs nije bio uporan i da se nije trudio i da je pokleknuo na prvoj prepreci? Kad te ljenost obuzme, sjeti se kroz sta je sve POslanik savs prolazio dok je sirio ovu nasu lijepu vjeru i mislim da ce ti to biti dovoljno da ustanes i da ucis, da se potrudis ili da barem pokusas. nista ne kosta. ;)

Sto se tice ilahija, pusti se i njih, nema koristi u njima, pogotovo ako su s muzikom u tom slucaju su haram, bez obzira sto su to vjerski tekstovi, ljudi to samo tako upakuju i onda dodaju ono sto su Allah i njegov POslanik savs zabranili, a to je muzika i poturaju kao islam. Slusaj Kur'an, slusaj predavanja nasih alima i daija i vjeruj mi da ces poslije biti kao nov i spreman da drzavu dignes na noge, a kamoli da sam ustanes i da ucis ili sta god drugo. A sto se druzenja sa pravoslavcima tice, ne druguj s njima, al lijepo sa njima. znam da nije lahko, ali ljepse je drustvo Kur'an, namaz, porodica... od bilo kod drugog drustva.

Džeza kellah hajr.

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Ned Dec 02, 2012 8:01 am

Hvala brate Kenane na savjetima, trudiću se. Složio bih se da svako od nas dođe u tu fazu kada je nezadovoljan sobom, ne zna šta će itd... ali je mnogo teško izvući se iz te faze. :D Evo ustao sam ranije da učim, imam test u srijedu aBd. A šta se tiče mog druženja s pravoslavcima, brate, ja nemam s kim drugim da se družim. Oni su mi dragi jer ne piju, ne puše, ne psuju se i fini su (nije to sad druženje da ja idem njima kući, jedem kod njih i sl.) nego eto čisto neka kafa i tako... jer ovde u Janji ne mogu naći osobu koja se nije okrenula haramu, rijetko ko mojih godina da dolazi u džamiju, i onda mi još gore bude majke mi, kad vidim da sam sam, bojim se da ću poluditi... i onda eto bar s njima malo da se duržim jer na mojoj godini jedino sam ja musliman, ima par ljudi na drugoj s njima takodje ponekad popijem kafu ali ne vidjamo se često. Trudiću se da što više i Kur'an slušam. Hvala ti još jednom. Selam.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Ned Dec 02, 2012 2:50 pm

“Ni Jevreji, ni kršćani neće biti tobom zadovoljni sve dok ne prihvatiš vjeru njihovu” (Al-Baqara, 120.)

To je istina. Nema u tome sumnje. Razumijem da je takva situacija. Barem su oni koliko toliko hairli ako ne psuju, ne piju i sl. Gori je onda naš bošnjo koji psuje, pije i sl. Postavi sebi vjeru kao cilj. Čim vidiš da nešto rade što bi te moglo odvratit od vjere, odmah ih napusti.

“Oni će se neprestano boriti protiv vas da vas odvrate od vjere vaše, ako budu mogli” (Al-Baqara, 217.)

“Nevjernici bi jedva dočekali da oslabi pažnja vaša prema oružju i oruđu vašem, pa da svi odjednom na vas navale” (An-Nisa’, 102.)

U tvom slučaju, oružje je namaz :)

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Ned Dec 02, 2012 3:15 pm

Ja se upotpunosti slažem s ovim ali oni nisu takvi. Oni znaju da ja idem u džamiju da klanjam, upoznati su s ovo mojom situacijom, znaju da ne slušam muziku više.. ono što mene muči jeste internet a ne društvo. Mnogo vremena provodim na Fb, imam profil i na Tumblr ali na toj stranici pratim samo muslimane gdje postavljamo citate iz Kur'ana i slike džamija, muslimana itd ali ito mi vrijeme oduzima al' mi žao deaktivirati nešto, ali ako nastavim ovako dane provoditi moraću majke mi. Hvala ti drug moj. :)

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Samoliječenje.

Post od kenan79 » Ned Dec 02, 2012 4:47 pm

salihp napisao:Hvala brate Kenane na savjetima, trudiću se. Složio bih se da svako od nas dođe u tu fazu kada je nezadovoljan sobom, ne zna šta će itd... ali je mnogo teško izvući se iz te faze. :D Evo ustao sam ranije da učim, imam test u srijedu aBd. A šta se tiče mog druženja s pravoslavcima, brate, ja nemam s kim drugim da se družim. Oni su mi dragi jer ne piju, ne puše, ne psuju se i fini su (nije to sad druženje da ja idem njima kući, jedem kod njih i sl.) nego eto čisto neka kafa i tako... jer ovde u Janji ne mogu naći osobu koja se nije okrenula haramu, rijetko ko mojih godina da dolazi u džamiju, i onda mi još gore bude majke mi, kad vidim da sam sam, bojim se da ću poluditi... i onda eto bar s njima malo da se duržim jer na mojoj godini jedino sam ja musliman, ima par ljudi na drugoj s njima takodje ponekad popijem kafu ali ne vidjamo se često. Trudiću se da što više i Kur'an slušam. Hvala ti još jednom. Selam.
Mašaallah brate kad si nasao takve, taman da budes daija i da budes sevepom da ih prevedes na Islam, a najbolji primjer je da si dosljedan svojoj vjeri, a nikad se ne zna, mozda ih Allah svt uputi, za sta bi ti imao nagradu. :)

Bitno je da s njima ne prijateljujes, ali zadaj sebi cilj svaki put kad si s njima, da barem u ime Allaha svt svojim primjerom njima kazes da je ta tvoja stvar, ova nasa stvar, tako predivna i da ti bude namjera da ih tako pozoves, a sutra, preksutra... moli Allaha da ih vrati vjeri, pa nek su pravoslavci, sutra mogu biti muslimani veci i od tebe i od mene.

A te faze, ma polahko, nista nece preko noci, sve dodje na svoje kad Allah odredi, a ti moras biti uporan. i moj savjet ti je da se vise ne zaklinjes nicim drugim mimo Allaha, pa ni svojom majkom. FB, tumblr, twitter i ostale social networks koristi za ucenje o vjeri, za da'vu, da upoznas bracu u islamu.
Evo nekoliko stranica s kojih mozes mnogo toga lijepog o vjeri procitati:

https://www.facebook.com/IMLBA
www.minber.ba
http://www.zijadljakic.com/
http://www.quranaudio.info/
http://www.darulkuran.org/
http://www.n-um.com/
http://kewser.eu/ba/

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Ned Dec 02, 2012 9:30 pm

Fb, i ostale socijalne mreže su nažalost šejtanovo jako oružje današnjice, najviše kod mladih, pa i TV, ove serije, gluposti.. Sve što uzima slobodno vrijeme. I nažalost svi smo mi manje ili više žrtve toga. Sutra In Shaa Allah kad se završi fax, kad se nađe posao, kad dođu obaveze, nećeš imat vremena pa makar i htio.

Propisi zakletve: http://minber.ba/index.php?option=com_c ... &Itemid=59

Od Ebu Hurejre r.a. se prenosi da je Poslanik s.a.v.s. rekao: ''Ko se zakune i u svojoj zakletvi kaže: Tako mi Lata i Uzzata; neka kaže: La ilahe illallah ...'' ( Buhari br.6650, Muslim br. 1647).

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Pon Dec 03, 2012 7:55 am

Heheh da i meni je drago, jedni su od rijetkih. Poštuju me jer sam mnogo iskren zaista, i odmah sam im rekao za vjeru da poštujem njihovu ali da i oni poštuju moju. Ponekad uz kafu pričamo o islamu, ispituju me pomalo a onda ja nastojim da to na što ljepši način objasnim hahah. A za zakletvu znam, to mi je izletilo, tek sam primjetio da sam napisao kad sam ušao sad, pročitao sam negdje da zakletva u nešto drugo sem Allaha izvodi iz vjere. A što se ovih stranica tiče o vjeri, većinu znam i redovno posjećujem ali hvala u svakom slučaju. :) A Fb i ostalo zaista planiram ugasiti ako nastavim ovako, slažem se da samo vrijeme oduzima, nikakve koristi od toga.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Pon Dec 03, 2012 4:54 pm

“Na put Gospodara svoga mudro i lijepim savjetom pozivaj i s njima ne najljepši način raspravljaj! Gospodar tvoj zna one koji su zalutali s puta Njegova, i On zna one koji su na pravom putu. Ako hoćete da na nepravdu uzvratite, onda učinite to samo u onolikoj mjeri koliko vam je učinjeno; a ako otrpite, to je, doista, bolje za strpljive. Strpljiv budi! ali, strpljiv ćeš biti samo uz Allahovu pomoć. I ne tuguj za njima, i neka ti nije teško zbog spletkarenja njihova. Allah je zaista na strani onih koji se Allaha boje i grijeha klone i koji dobra djela čine.” (Prijevod značenja En-Nahl, 125-128.)

Samo lijepom riječju i blago. Ako već želiš progres kod njih, da te Allah pomogne.. Obraćaj im se srcem (ne samo pukim riječima) i sa ubjeđenjem da će prihvatiti Islam. Ako budeš sumnjao, već 50% si bacio niz vodu. Nemoj im govoriti o namazu, šehadet je najbitniji u tom trenutku, a tek kad osjete čistoću Islama i široke grudi, onda će se zanimat a ti ćeš ako Allah da imat nagradu obilatu za to.

Povremeno spomeni kazne džehennemske a više forsiraj ljepote dženneta :) Svako voli kad čuje nešto lijepo, niko ne voli da ga se isprepada.
Pošto je i kod njih isti princip kao kod katolika, vjerovanje trojstvo, križ, ovo, ono objasni da je Isa poslanik :)

Dosta tih tekstova možeš nać na internetu na ovim stranicama, pa još bolje sebi ištampaj da budeš siguran i ne preneseš pogrešno.

Još jednom molim Allaha da te pomogne :)

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Pon Dec 03, 2012 8:20 pm

Amin i vas braćo. Dosta sam stranica na Fb lajkovao o islamu, pa često lajkujem neki citat li ajet iz Kur'ana o kaznama i o tome kako će vjernici biti nagradjeni onda ti citati i ajeti budu dostupni i njima tj. samim tim što sam lajkovao to izadje na naslovnicu i svi moji prijatelji vide to. Ne navaljujem s tim temama jer bilo bi suviše očigledno koja je moja namjera i onda bi se fakat udaljili, nego kao što si naveo iskreno (kao što i jesam) pričam o tome, niti šta preuveličavam niti krijem pa, svidjelo im se ili ne. :D Skoro mi je jedna koleginica koja je mnogo intligentna rekla kako joj je zanimljivo to što znam arapski i čitanje Kur'ana pa sam mislio poneti sufaru i tedžvid da joj pokažem al' bojim se njene reakcije. Polako ali sigurno. :D

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Enes » Pon Dec 03, 2012 9:07 pm

NEmoj lajkovati, nego kad procitas neki ajet ili hadis, ne citaj drugi dok taj u potpunosti ne sprovedes u praksu.Samo citanje(gomilanje) infomacija nece nista doprinijeti u tvom zivotu bez prakticne primjene.

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Pon Dec 03, 2012 9:41 pm

Trudim se da ih sprovedem, idem postepeno, ne mogu sve odjednom.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Uto Dec 04, 2012 2:36 am

Lajkujem ti post Enese :D :D

Odgovori