Samoliječenje.

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Sub Dec 15, 2012 5:58 pm

Hahah ajde važi. :D

Čekaj, ti piješ maslinovo ulje? Nema šanse. Voda. Voda. Voda. Ja ću vodu. idem da se tuširam, pa ću lagano krenuti učiti na vodu sebi nešto aBd. Mogu li naučiti na onaj kanister od 5 L?

Blago se tebi kad sanjaš ajete. Lijepo mi dok čitam kako se ti trudiš oko toga, te med, voda, ajeti.. ja obično "nemam vremena", sve mi je preče, ovo mi je više nekako usput. Ja ponekad proučim ajete koje sam našao na netu za džinne i sihire ali sad da ja to nešto posebno proučavam, tragam, ne.

Hidžamu nisam nikada radio, nešto sam čitao o tome ali ne znam kako se radi.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Ummah » Sub Dec 15, 2012 7:07 pm

Zasto nema sanse da pijes maslinovo ulje? Ne boj se, neces findzan popit. :) ja uzimam 3x dnevno (u aksamski vakat, pred spavanje i kad ustanem na sabah) po kasiku meda (nemoj metalnom kasikom jesti med), maslinovog ulja i casu vode. maslinovo je, sine dragi, zdravo, zdravo...kontas? :) A jos kad se je ono na kojem je naucen Kur'an... I nista ne fali ukusu. Nikad nisam imala problem da popijem kasiku. Mozda bi mi smetalo da je veca kolicina, ali ovako ne smeta.

I ja koristim kanister od 5l za vodu. Naravno da ne smeta.

E, mamin 'djak prvak', moras da sumiras sve sto si cuo, procitao, istrazio i napravis sebi program kojeg ces se pridrzavati. Nakon toga se posveti implementaciji tog plana i drzi se knjige. Sad su ti ispiti, zar ne? Ili ce uskoro. Nemoj da ti sati prolaze bzvz.

Ako hoces da ti Allah, dz.s., da bereketa u u ucenju, mogao bi da se posluzis sljedecim. Pred ucenje izadji s namjerom da nadjes nekog nevoljnika i udijeli mu 50 feninga s nijetom da ti Allah olaksa pri ucenju. Posto si ti student to je pristojna suma od tebe. To bi trebalo da pomogne. Ili da na nocnom, kad ustanes, nanijetis i dva rekata za zelju, pa da spomenes i tu zelju - da s lahkocom zavrsis studij i nadjes hajirli posao.

Hajde, sinak, sad pravac namaz, ako nisi klanjao jaciju, pa s bismilom knjigu u ruke. Forum i forumasi, medju njima i mama Limenko, mogu da cekaju do sutra.

Odvoji neko vrijeme, pola sata ili sat dnevno, samo za forum. U stvari za sve za sta ti je internet potreban jer ako budes provodio sate za racunarom, onda ne mozes ocekivati pozitivne ocjene...

Vrijeme je jako dragocjeno i ne moze se vratiti, sinak. :) Nadam se da nisam stroga mama.

P.S.: Enese, hvala za promjenu nicka.

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Sub Dec 15, 2012 7:12 pm

ufff ne znam, samo kad pomislim da je to kašika ulja, ULJA mamice, masno je to... med okey. :D

Klanjao sam jaciju, proučio suru Es-saffat (valjda sam tačno napisao). E, s tim bih se složio. Uzeću posle papir i olovku i napisati plan kojeg ću se in shaa Allah pridržavati bar prvih 7 dana da vidim rezultate. Nisi stroga uopšte, treba mi jedna takva mama kojoj je vjera na prvom mjestu. :D

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Ummah » Sub Dec 15, 2012 7:36 pm

:) Ne znam za sta je dobra sura As-Saffat, ali znam da je od sunneta navece prouciti suru Mulk (trudim se da je ucim) i suru As-Sagda (nazalost rijetko proucim). Kako god, bolje ista nego nista.

Napravi taj program, pa se javi sutra da vidim sta si odlucio.

Evo ti nekoliko lijepih rijeci naseg Gospodara za kraj:

'Znajte da zivot na ovom svijetu nije nista drugo do igra, i razonoda, i uljepsavanje, i medjusobno hvalisanje i nadmetanje imecima i brojem djece!... zivot na ovom svijetu je samo varljivo nasladjivanje.' (Al-Hadid, dio od 20.ajeta :) )

'Nema nevolje koja zadesi Zemlju i vas, a koja nije, prije nego sto je damo, zapisana u knjizi, - to je Allahu, uistinu, lako - da ne biste tugovali za onim sto vam je promaklo, a i da se ne biste previse radovali onome sto vam On dade. Allah ne voli nikakve razmetljivce, hvalisavce, koji skrtare i od ljusi skrtost traze. A onaj ko nece da udjeljuje - pa, Allah je, uistinu, nezasvisan i dostojan hvale.' (Al-Hadid, 22-24)

Imam ja masu propusta i greski, tako da je bolje reci da se trudimo da nam je vjera na prvom mjestu.

Hajde sad TUTANJ. Nema vise interneta. Cujemo se sutra. Nauci prvo bar nesto od tog gradiva sto treba za sljedeci ispit, pa casti sebe caskanjem sa mamom. :D

Esselamu alejkum!

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Sub Dec 15, 2012 8:46 pm

Niste mi rekli za noćni namaaz vraaaati seeee, mogu li ga klanjati 15ak minuta pred sabah, bar sad za početak pa ću posle ustajati ranije?

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Enes » Sub Dec 15, 2012 9:06 pm

De ti klanjaj redovni namaz, pusti se sad nocnog ibadeta.Prvo farzove uspostavi pa se onda hvataj nafile!

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Senad » Sub Dec 15, 2012 9:59 pm

salihp napisao:Niste mi rekli za noćni namaaz vraaaati seeee, mogu li ga klanjati 15ak minuta pred sabah, bar sad za početak pa ću posle ustajati ranije?
:) Ne možeš klanjat 15 minuita prije sabah osim ako ti je sabah u njegovom prvom vremenu. Znadeš da je u Bosni običaj da se sabah klanja prije na 40-45 minuta nego će sunce izać. NOćni namaz je najbolje klanjat u zadnjoj trećini noći.

Možeš klanjati prije na 15 minuta nego će zora . Za moj kraj sutra zora ( početak sabahskog vremena) u 5 :29 a izlazak sunca u 7:14

Kao što Enes kaže udri po farzovima kad to ustabliš ostalo je sve lahko!

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Sub Dec 15, 2012 11:13 pm

Preferiram Enesovo mišljenje, ali ako već pitaš, npr ako je zora u 5, a izlazak sunca u 7 to je onda vrijeme sabah namaza od kad do kad se može klanjat. Imaš tamo na takvimu, zora 5, izlazak sunca 7. E ti ustajes oko pola 5, klanjaš noćni, sačekaš do jedno 5 i 5 da budeš siguran i sabah obaviš i spavanje :)

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Ned Dec 16, 2012 7:36 am

Kakav sabah u 5 i 5 kad sabah u Janji jutros učio u 06:29?

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Enes » Ned Dec 16, 2012 8:08 am

Sabahski i podnevski ezan nije mjerodavan za pocetak namskog vremena.
Jesi li cuo za vaktiju?
www.vaktija.ba

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Ned Dec 16, 2012 8:46 am

Nisam čuo, niti mi je ko rekao za to. Na ovoj vaktiji piše da je podne danas u 11:43, znači ja njeg mogu klanjati tad iako ezan nije učio?

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Ned Dec 16, 2012 1:46 pm

Naravno :)

S tim da je bolje sačekati barem koji minut jer je po tom vremenu sunce na pola neba što spada u vrijeme kada se ne klanja (u toku izlaska sunca, kada je na pola, kada zalazi), znači ti sebi uzmeš 11:48 i udri :) Ali ako imaš priliku džemata onda bolje je sačekati do 12 :)

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Ummah » Ned Dec 16, 2012 5:43 pm

Esselamu alejkum.

Salihp, kako si danas? Jesi li ucio i naucio bar nesto? Sta bi sa planom za lijecenje? Kako ti se sve to poslozilo?

Da ti objasnim za nocni. Otidji na www.vaktija.ba i tu vidis kolonu 'Zora'. Za danas, odnosno ponedjeljak,pise 05:25. E to ti govori da do tada mozes da klanjas nocni namaz. I ti, onda odredi kad da ustanes u zavisnosti od toga koliko rekata namjeravas da klanjas - 2, 4, 6, 8... Klanjas do tada, a poslije sacekas nekih 10ak ili 15 minuta, pa klanjas sabah namaz. To 'sacekas' iskoristi da proucis jutarnji zikr, tj. zikr za sastitu (100x la ilahe... i one ajete o kojima sam vec pisala). Zavrsis sa zikrom i klanjas sabah, pa poslije sta ti je volja - nazad u krevet ili ucenje :D .

Ne budi neozbiljan sa tim - probat cu 7 dana. Previse si nestrpljiv. Nema tu rjesenja na brzaka. Moras konstantno da radis na sebi i, inshaAllah, bit ces bolje.

I, molim te, vodi racuna o vremenu. Ne zaboravi da ti je vjera prioritet, a sto se dunjaluka tice: zdravlje, porodica, faks... Polazuci ispite cinis dobro i sebi i svojima, koji se raduju tvom uspjehu. A i nas ces obradovati.

Trud koji ulozis u svoje znanje je visestruko isplativ - vraca se i u materijalnom i duhovnom smislu. Osjetit ces da si postovan i voljen (mada, ljudi se vole zbog onoga sto jesu i sto rade, tipa karakter i tako to) i pozitivna energija koju osjetis u svojoj porodici ucinit ce da se osjecas bolje i da tezis visem. Sve ovo, naravno, radis 'u ime Allaha', da nam budes dobar i uzoran mu'min, insha'Allah.

E, samo da znas da ti zabranjujem razglabanje preko foruma (osim ako je bas bitno i treba ti podrska) dok se malo ne razdrmas, probudis i priones ono stvarno na ucenje. Ok?

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Ned Dec 16, 2012 6:25 pm

Odlično sam ja danas. Jesam, ponovio sam pola gradiva, sutra ću završiti i u utorak aBd polažem. Složilo se sve, nije mi bilo jasno ovo oko vremena za noćni namaz i sabah, ali skontao sam hvala Bogu, jasno mi je sad.

U pravu si, teško će mi biti ustajat ali navići ću se, kao što sam se navikao i za ove namaze.

Dobro majko. :D

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Ummah » Ned Dec 16, 2012 6:36 pm

MashaAllah dobrog sina. :D Kako me sve slusa. Zle mi ga oci ne urekle. Pu pu pu... :D

E, ako polozis taj ispit pustam te da pricas tog dana, ukoliko uskoro nemas novi ispit, naravno. :wink:

Odgovori