Samoliječenje.

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Samoliječenje.

Post od salihp » Ned Nov 25, 2012 5:52 pm

Selam. Prije mjesec dana skinuo sam suru El' Beqare da poslušam na mp4 da vidim hoće li mi se javiti kakvi simptomi i javili su se (znojenje i jako lupanje srca). Prije par dana skinuo sam ruk'ju Mehmedalije Kavazovića (kod njeg sam se već jednom liječio) i dok slušam cijelo tijelo mi se treslo. Ne plašim se, ali sam u poslenje vrijeme mnogo lijen, toliko bih želio to da pobjedim ali kao da snage nemam. Nego, htio sam vas pitati s obzirom da mi se tijelo toliko trese prilikom slušanja da li to znači da je džin (sihir) u meni oslabio i da mi je inshallah bolje i da li se mogu kod kuće izliječiti jer znam i Kur'an učiti (proučim svaki dan 5 - 10 stranica) ili se moram obratiti nekom od učača ruk'je. Zamolio bih sve one koji imaju više iskustva po pitanju ovoga da iskažu svoje mišljenje. Zahvaljujem.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Pon Nov 26, 2012 1:02 pm

Esselamu alejkum,

Što se tiče jačine simptoma, to može biti razlog što je džin slab pa ga više prži, a sa druge strane može biti i jačina problema.
Ono je bolje ako čovjek može da se sam bori i stane u kraj tome. Učaču se treba obratiti kad dođe 5 do 12.

Forsiraj učenje sura Bekare barem jednom u tri dana jer šejtan ne ulazi u kuću tamo gdje se uči Bekara. Dalje sure koje govore o kazni. Možeš Es-Saffat, Ar-Rahman, Burudž..

Možeš sebi naučiti na vodu, ulje, med pa koristiti terapiju. Ja sam osjetio najveće olakšanje kad sam se počeo družit sa Kur'anom.. Do tad sam bio čest gost kod Enesa ali to ti pomogne neki kraći period i opet te počne savladavat.

Druga stvar koja može pomoć. Neka fizička aktivnost, sport, šetnja, bilo šta, samo da insan nije u kući za haber kutijom.

Tu smo za sva pitanja, ali vjeruj da sam sebi najviše možeš pomoć :)

Sretno!

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Pon Nov 26, 2012 5:40 pm

Allah te nagradio brate. Nisi svjestan koliko si me obradovao ovim vjestima. Prije nego sam ušao na sajt da provjerim ima li kakva poruka proučio sam 20 stranica sure El Beqare i do većeras ću inshallah zavrsiti sve. Trudicu se, svaki namaz obavljam, cigarete sam bacio, trudim se da sto manje grijeha činim, nadam se da ću uspjeti. Hvala ti još jednom. Selam.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Pon Nov 26, 2012 11:00 pm

:)

Raduje me barem to što sam te obradovao, odmah se i ja ljepše osjećam :D

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Sre Nov 28, 2012 6:28 pm

Htio sam vas još pitati vezano za ovu terapiju. Ja sam sebi naučio na vodu ali čini mi se da nema nikakvog dejstva, ništa se ne dešava kad se napijem. Moguće da nisam dovoljno naučio na nju. Proučio sam:
7x Fatihu
7x Ajetul Kursiju
7x Ihlas
7x Felek
7x Nas

Treba li još nešto?

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Senad5 » Čet Nov 29, 2012 6:10 am

Selam alejkum,
trebaš proučiti daleko više od toga. Nauči čitati Arapski, jer Kur'an je samo na Arapskom lijek. Preporučujem ti da proučiš sure 34, 35 i 38 u jednom učenju. Tvoj problem bi bio riješen. Riješenje je u što dužem učenju Kur'ana. Isto je i sa namazom gdje je potrebno učiti i duže a ne samo kratke sure. Ima dosta hadisa i ajeta o ovome ako nekome nešto ne bude jasno.

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Čet Nov 29, 2012 2:54 pm

Pa i učio sam na arapskom jeziku, ali nisam znao da treba toliko. Na nekoj stranici našao sam podatak da je dovoljno proučiti ovo što sam ja, ali sad vidim da nije. Ni na namazu ne čuim neke duže sure jer ih iskreno ne znam, ali ću inshallah naučiti. :)

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Čet Nov 29, 2012 2:57 pm

To su ove sure je li: Saba, Fatir i Sad?

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Senad5 » Čet Nov 29, 2012 5:48 pm

To je dobro proučiti ko ne zna više Kur'ana, ali i tada je bolje učiti duže kao što i hadis navodi da je učena rukja tri dana koja se sastojala samo od sure Fatiha. U Kur'anu Allah dž.š. savjetuje kako da se uči Kur'an u suri Umotani, po mogućnosti po noći jer se bolje čuje i jače djeluje, i da vremenski bude pola noći, trećina ili četvrtina noći. Po hadisima je bitno puhati i pljuckati tokom učenja rukje. Nakon što proučiš rukju, puhni nekoliko puta što jače na proučenu vodu. Proučena voda se može nekoliko puta pojačavati i nakon svake rukje potrebno je puhnuti par puta što snažnije.
Selam i da te Allah dž.š. pomogne.

Senad5
Mlađi član
Postovi: 120
Pridružio se: Ned Jan 15, 2012 8:07 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Senad5 » Čet Nov 29, 2012 5:51 pm

Na namazu možeš učiti Kur'an koristeći knjigu ili čak Kur'an na iPhone ili Tablet napravi. Postoji hadis da je veći sevap ako se Kur'an uči čitajući iz knjige nasuprot memorisanog memorisanih par kratkih sura. Redovno na namazu uči različite i duže sure tako ćeš vremenom tako zapamtiti dosta Kur'ana.

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Čet Nov 29, 2012 6:07 pm

Ja rukju slušam preko slušalica, nekad jednom nekad dva puta dnevno (valjda je dovoljno), par puta sam sebi učio na vodu i htio sam te pitati još samo za ove sure što si ih pomenuo gore, da li da njih učim na vodu ili da ih samo onako proučim? Izvini ako te smaram.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Samoliječenje.

Post od kenan79 » Čet Nov 29, 2012 6:52 pm

salihp napisao:Selam. Prije mjesec dana skinuo sam suru El' Beqare da poslušam na mp4 da vidim hoće li mi se javiti kakvi simptomi i javili su se (znojenje i jako lupanje srca). Prije par dana skinuo sam ruk'ju Mehmedalije Kavazovića (kod njeg sam se već jednom liječio) i dok slušam cijelo tijelo mi se treslo. Ne plašim se, ali sam u poslenje vrijeme mnogo lijen, toliko bih želio to da pobjedim ali kao da snage nemam. Nego, htio sam vas pitati s obzirom da mi se tijelo toliko trese prilikom slušanja da li to znači da je džin (sihir) u meni oslabio i da mi je inshallah bolje i da li se mogu kod kuće izliječiti jer znam i Kur'an učiti (proučim svaki dan 5 - 10 stranica) ili se moram obratiti nekom od učača ruk'je. Zamolio bih sve one koji imaju više iskustva po pitanju ovoga da iskažu svoje mišljenje. Zahvaljujem.
Esselamu alejkum brate Salih,

Ono sto je svakom mu'minu i mu'minki najbitnije jeste cvrsto vjerovanje i ubjedjenje, dakle ispravna akida ili ispravno vjerovanje u Allaha svt. Veoma cesto ljudi zanemare u startu ono sto je najvaznije, a ovo sto kazem, ne znaci da je i s tobom slucaj, ali zelim da naglasim odmah na pocetku.

Ljudi se cesto uplase dzina, sejtana, prikaza, sta ce im se desiti, hoce li poludjeti... sto je naravno i razumljivo i shvatljivo. Upravo zbog toga treba da imamo ispravno vjerovanje u srcu i da to stalni i iznova nadogradjujemo. Ko je to nas Gospodar svt, koliko Njega svt poznajemo, i koliko smo ubijedjeni da samo On daje i lose i dobro, svidjelo se to nama ili ne i da samo On moze od covjeka otkloniti svaku nedacu i podariti svaku korist na oba svijeta?

Na taj svoj problem ne gledaj kao na propast, na nesto grozno, katastrofalno, nego gledaj kao na iskusenje i pokusaj to okrenuti u svoju korist. Znaj da je Allah, subhanehu ve te'ala, taj koji jedino lijeci, bila to neka fizicka ili dusevna bolest, napad dzinna ili napad virusa, sve je to u Allahovim rukama i pod Njegovom vlascu.

Mnogi ljudi danas uce sami sebi rukje, pustaju Kur'an da im uci, idu raznim ucacima da im oni uce, piju naucenu vodu, med, ulje i sl., ali nema mnogo efekta. Ono s cim se sejtan uvijek igra jeste covjekova vjera i njegovo cvrsto ubjedjenje u Allahovu savrsenu moc i vlast, jedinstvo i Njegovu milost. La ilahe illellah. Kad shvatimo da samo Allah moze pomoci, pa onda kad postupamo kako je to navedeno u raznim hadisima, od ucenja na vodu, med, ulje, cesto ucenje Kur'ana, stalno obavljanje namaza, bez iznimki i opravdanja, pa onda uputimo dovu, iskrena srca i ubjedjenja da samo On moze izlijeciti i dati rahatluk dusi od sejtana i dzinna i oslonimo se na Njega, znaj da Allah nece svoga roba ostaviti bez pomoci.

Od ovoga brate kreni, pa namaz, pa Kur'an, pa ibadeti ostali...

Svako jutro (od zore do izlaska sunca, prije ili poslije sabah namaza) i vecer (poslije ikindije pa do aksama) prouci 10 La ilahe illellahu vahdehu la šerike leh, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve 'ala kulli šej in kadir i to pravilno arapskim pismom kako je navedeno da se uci. Za ove rijeci Allahov Poslanik savs je rekao: "Ko prouci izjutra La ilahe illellahu vahdehu la šerike leh, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve 'ala kulli šej in kadir deset puta, svaki put će mu Allah upisati po 10 sevaba, a pobrisati po 10 grijeha, uzdići ce ga za deset deredža. Znacit ce mu kao da je deset ljudi spasio ropstva. To ce mu biti smjernica ka dobru do kraja dana tako da nece uciniti nista sto bi proturijecilo njihovom znacenju. A ko to bude ucio pocetkom noci, sljeduje ga isto" (Ahmed, Taberani...). Neki preporucuju da se ovo uci po 100 puta, a svakako sto vise proucis, veca je nagrada, a za samo 10 puta imas ovu nagradu i zastitu.

Svako jutro i svaku vecer prouci: Bismillahi-llezi la jedurru me'asmihi šej un fil erdi ve la fis-sema i ve huvessemi'ul alim, jer Poslanik savs za ovu dovu kaze: "Koji god Allahov rob prouci pocetkom dana i pocetkom noci Bismillahi-llezi la jedurru me'asmihi šej un fil erdi ve la fis-sema i ve huvessemi'ul alim tri puta nista mu nece moci nauditi" (Ebu Davud i Tirmisi)

KAd krenes spavati, uzmi abdest, mozes klanjati 2 ili 4 ili koliko god srce zeli rekata nafile ili recimo lijepo je i da vitr namaz odgodis barem do pola noci ili malo kasnije poslije jacije namaza, pa onda legnes na desnu stranu i prouci Fatihu, Elif lam mim (prvih 5 ajeta sure Bekara), pa ajetul kursijj, pa posljednja tri ajeta sure Bekare (Lillahi ma fissemavati...), pa onda po tri puta suru Ihlas (Kulhu vallahu ehad), Felek i Nas. Kad budes ucio ove tri sure (Ihlas, Felek i Nas) okreni dlanove prema sebi i dok ucis pusi u dlanove, pa se onda potari po tijelu. Sure FElek i Nas su objavljenje kad je Poslaniku napravljen sihr da bi ga Allah tako uputio, a i nas zajedno s njim, i dao mu oruzje kojim ce se boriti protiv zlih napasnika, pa bi Muhammed savs ucio tako i potirao svoje tijelo, a kad to on nije mogao, onda bi to radila njegova zena, Aisa r.a. Kaže Poslanik s.a.v.s. za ove tri sure: Prenosi se od Abdullaha bin Hubejja da je rekao: "Jedne tamne i kisovite noci smo dosli Allahovom Poslaniku s.a.v.s. i trazili da nam kao imam klanja nafilu. On mi tada rece: "Prouci!" Ja sam sutio. "Prouci!" Ja sam opet sutio, a on opet rece: "Prouci!" "Sta da proucim, Boziji Poslanice?" "Prouci sure Ihlas, Felek i Nas ujutro i navecer, tri puta. To ti je dovoljno za sve stvari."" (Ebu Davud, Tirmizi i En-Nesai).

Uvijek nastoj da si pod abdestom i gdje god krenes samo uci i razmisljaj o Allahu svt i tome da je samo On kadar da ti pomogne i da ti niko ne moze naciniti bilo kakvo zlo, ako On to ne dozvoli.

Allah te nagradio i olaksao i tebi i svima koji su u nekom musibetu i uputio nas na pravi put i ucvrsti i ocisti nasa srca. Amin.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Pet Nov 30, 2012 1:50 pm

kenan79 je dovoljno rekao, ne treba se ograničavati samo na broj proučenih 3x, 7x ili više.. Nekome pomogne jedna rukja, neko ide 10 godina. Tako da to nije nikakav pokazatelj.

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Pet Nov 30, 2012 2:27 pm

Hvala ti brate Kenane na ovoj poruci, mnogo mi znači. Ja ovu dovu 'La ilahe illellahu vahdehu la šerike leh, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve 'ala kulli šej in kadir' proučim svako jutro i pred spavanje 100x, zatim Subhanallahi ve bi hamdihi i La havle ve la kuvvete illa billah takodje po 100x. Proučim po 10 - 20 stranica Kur'ana svaki dan, učim sure El Beqare svaki treći dan, klanjam svaki namaz (ponekad naklanjam neki, ako mi se zadesi predavanje na faxu). Ja sam svjestan toga da moje liječenje zavisi samo od Allaha Uzvišenog, ali problem je što se ja ne mogu toliko duboko tome posvetiti, jer, kao što pomenuh gore, studiram, treća sam godina Pravnog fakulteta i imam mnogo obaveza i to me najviše brine što ne mogu da uskladim liječenje sa fakultetom. Bojim se da ću obnoviti godinu (a ne želim) ako se posvetim samo ovome, s druge strane, nekada sebi kažem da ostavim fax i da se samo liječenju posvetim ali ne obnavlja mi se godina nikako. Onda, mnogo sam lijen (i znam da mi je to zbog ovoga) ali nikako sebe natjerati da učim, učim ja, ali sve je to nekako jedva. Mnogo vremena provodim za kopjuterom. Da, s obzirom da studiram u Bijeljini, društvo s kojim se družim čine pravoslavci ali bukvalno... niti jednog muslimana u društvu nemam da s njim pričam o ovome, niti u mjestu gdje živim ima neko ko je toliko pobožan da mu pričam o ovom problemu (čak me ni roditelji ne razumiju, majka kaže da sam sebi to umislio), baš se osjećam nekako usamljeno, zbog toga vas smaram ovdje jer nemam kome da se obratim i to me najviše muči, što kad mi je najteže nema nikog da me podrži. Vama najiskrenije hvala još jednom na izdvojenom vremenu, Allah vas nagradio. Selam.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Pet Nov 30, 2012 4:18 pm

Nije liječenje kao trening, da odeš odradiš, vratiš se kući, sapereš znoj i hajmo dalje.
Mijenjat svoj život, životne navike.
Kad ideš od kuće do faxa učit u sebi šta znaš, pa makar i ove dove.

Znači posveti se sebi, a ne liječenju posebno.

Živi sasvim normalno.

I hej! Ne smaraš nas. Zašto postoje braća ? :)

Odgovori