Samoliječenje.

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Sub Dec 08, 2012 5:47 pm

Opet ja. U prethodnim komentarima sam pomenuo kako mi se trese lijeva noga dok slušam ili učim rukju/Kur'an. Međutim, to mi se dešava sad i dok klanjam, toliko se trese ili ukoči da imam osjećaj da ću pasti. Tačno ga osjetim kako se kreće po tijelu... onda, iz noge pređe u lijevu ili desnu ruku koja se takodje počne tresti i kočiti naročito na sjedenju. Je li to znači da je oslabio ili šta? Plaši me ovo malo.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Sub Dec 08, 2012 9:54 pm

Nema te šta plašit. To je sasvim normalno, možda on hoće da te plaši i ometa te u namazu, a možda mu smeta. Samo ti nastavi i ne popuštaj. Nemaš se čega plašit.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Ummah » Sre Dec 12, 2012 10:45 am

kenan79 napisao:Esselamu alejkum brate Salih,

Ono sto je svakom mu'minu i mu'minki najbitnije jeste cvrsto vjerovanje i ubjedjenje, dakle ispravna akida ili ispravno vjerovanje u Allaha svt. Veoma cesto ljudi zanemare u startu ono sto je najvaznije, a ovo sto kazem, ne znaci da je i s tobom slucaj, ali zelim da naglasim odmah na pocetku.

Ljudi se cesto uplase dzina, sejtana, prikaza, sta ce im se desiti, hoce li poludjeti... sto je naravno i razumljivo i shvatljivo. Upravo zbog toga treba da imamo ispravno vjerovanje u srcu i da to stalni i iznova nadogradjujemo. Ko je to nas Gospodar svt, koliko Njega svt poznajemo, i koliko smo ubijedjeni da samo On daje i lose i dobro, svidjelo se to nama ili ne i da samo On moze od covjeka otkloniti svaku nedacu i podariti svaku korist na oba svijeta?

Na taj svoj problem ne gledaj kao na propast, na nesto grozno, katastrofalno, nego gledaj kao na iskusenje i pokusaj to okrenuti u svoju korist. Znaj da je Allah, subhanehu ve te'ala, taj koji jedino lijeci, bila to neka fizicka ili dusevna bolest, napad dzinna ili napad virusa, sve je to u Allahovim rukama i pod Njegovom vlascu.

Mnogi ljudi danas uce sami sebi rukje, pustaju Kur'an da im uci, idu raznim ucacima da im oni uce, piju naucenu vodu, med, ulje i sl., ali nema mnogo efekta. Ono s cim se sejtan uvijek igra jeste covjekova vjera i njegovo cvrsto ubjedjenje u Allahovu savrsenu moc i vlast, jedinstvo i Njegovu milost. La ilahe illellah. Kad shvatimo da samo Allah moze pomoci, pa onda kad postupamo kako je to navedeno u raznim hadisima, od ucenja na vodu, med, ulje, cesto ucenje Kur'ana, stalno obavljanje namaza, bez iznimki i opravdanja, pa onda uputimo dovu, iskrena srca i ubjedjenja da samo On moze izlijeciti i dati rahatluk dusi od sejtana i dzinna i oslonimo se na Njega, znaj da Allah nece svoga roba ostaviti bez pomoci.

Od ovoga brate kreni, pa namaz, pa Kur'an, pa ibadeti ostali...

Svako jutro (od zore do izlaska sunca, prije ili poslije sabah namaza) i vecer (poslije ikindije pa do aksama) prouci 10 La ilahe illellahu vahdehu la šerike leh, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve 'ala kulli šej in kadir i to pravilno arapskim pismom kako je navedeno da se uci. Za ove rijeci Allahov Poslanik savs je rekao: "Ko prouci izjutra La ilahe illellahu vahdehu la šerike leh, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve 'ala kulli šej in kadir deset puta, svaki put će mu Allah upisati po 10 sevaba, a pobrisati po 10 grijeha, uzdići ce ga za deset deredža. Znacit ce mu kao da je deset ljudi spasio ropstva. To ce mu biti smjernica ka dobru do kraja dana tako da nece uciniti nista sto bi proturijecilo njihovom znacenju. A ko to bude ucio pocetkom noci, sljeduje ga isto" (Ahmed, Taberani...). Neki preporucuju da se ovo uci po 100 puta, a svakako sto vise proucis, veca je nagrada, a za samo 10 puta imas ovu nagradu i zastitu.

Svako jutro i svaku vecer prouci: Bismillahi-llezi la jedurru me'asmihi šej un fil erdi ve la fis-sema i ve huvessemi'ul alim, jer Poslanik savs za ovu dovu kaze: "Koji god Allahov rob prouci pocetkom dana i pocetkom noci Bismillahi-llezi la jedurru me'asmihi šej un fil erdi ve la fis-sema i ve huvessemi'ul alim tri puta nista mu nece moci nauditi" (Ebu Davud i Tirmisi)

KAd krenes spavati, uzmi abdest, mozes klanjati 2 ili 4 ili koliko god srce zeli rekata nafile ili recimo lijepo je i da vitr namaz odgodis barem do pola noci ili malo kasnije poslije jacije namaza, pa onda legnes na desnu stranu i prouci Fatihu, Elif lam mim (prvih 5 ajeta sure Bekara), pa ajetul kursijj, pa posljednja tri ajeta sure Bekare (Lillahi ma fissemavati...), pa onda po tri puta suru Ihlas (Kulhu vallahu ehad), Felek i Nas. Kad budes ucio ove tri sure (Ihlas, Felek i Nas) okreni dlanove prema sebi i dok ucis pusi u dlanove, pa se onda potari po tijelu. Sure FElek i Nas su objavljenje kad je Poslaniku napravljen sihr da bi ga Allah tako uputio, a i nas zajedno s njim, i dao mu oruzje kojim ce se boriti protiv zlih napasnika, pa bi Muhammed savs ucio tako i potirao svoje tijelo, a kad to on nije mogao, onda bi to radila njegova zena, Aisa r.a. Kaže Poslanik s.a.v.s. za ove tri sure: Prenosi se od Abdullaha bin Hubejja da je rekao: "Jedne tamne i kisovite noci smo dosli Allahovom Poslaniku s.a.v.s. i trazili da nam kao imam klanja nafilu. On mi tada rece: "Prouci!" Ja sam sutio. "Prouci!" Ja sam opet sutio, a on opet rece: "Prouci!" "Sta da proucim, Boziji Poslanice?" "Prouci sure Ihlas, Felek i Nas ujutro i navecer, tri puta. To ti je dovoljno za sve stvari."" (Ebu Davud, Tirmizi i En-Nesai).

Uvijek nastoj da si pod abdestom i gdje god krenes samo uci i razmisljaj o Allahu svt i tome da je samo On kadar da ti pomogne i da ti niko ne moze naciniti bilo kakvo zlo, ako On to ne dozvoli.

Allah te nagradio i olaksao i tebi i svima koji su u nekom musibetu i uputio nas na pravi put i ucvrsti i ocisti nasa srca. Amin.

Esselamu alejkum.

Kenane79,ovdje si napisao nekoliko stvari koje su mi se jaaaaaaaaaako dopale.Imas lijepu dusu. MashaAllah. Nemoj da ti prasina udje u oci.

Eh, da nemam ovaj sihir protiv rastavljanja i da zene mogu da zaprose, sad bih te preko Harisa (koji me cesto, da usput kazem, nasmije) zaprosila. Ali...:)) E da, jedino bi morao da budes koju godinu stariji, u sta sumnjam.Ali...:) Nema veze. To za forumski brak nije vazno.:)

Harise, nadam se da me neces izbaciti sa foruma zbog ovakvih komentara.:)

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Sre Dec 12, 2012 1:46 pm

:D :D :D

Kažu da žena šta zamisli, to i ostvari. Ti si žena, znaš to najbolje :P
A jel pravi ili forumski brak? :P Nije se meni teško bratu Kenanu javit porukom ako je za pravi :P :P

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Sre Dec 12, 2012 4:49 pm

Harise brate, je l' znaš kako se klanja namaz da se pronadje mjesto na kome se nalazi sihir?

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Samoliječenje.

Post od kenan79 » Sre Dec 12, 2012 7:10 pm

xyxyxy napisao:
kenan79 napisao:Esselamu alejkum brate Salih,

Ono sto je svakom mu'minu i mu'minki najbitnije jeste cvrsto vjerovanje i ubjedjenje, dakle ispravna akida ili ispravno vjerovanje u Allaha svt. Veoma cesto ljudi zanemare u startu ono sto je najvaznije, a ovo sto kazem, ne znaci da je i s tobom slucaj, ali zelim da naglasim odmah na pocetku.

Ljudi se cesto uplase dzina, sejtana, prikaza, sta ce im se desiti, hoce li poludjeti... sto je naravno i razumljivo i shvatljivo. Upravo zbog toga treba da imamo ispravno vjerovanje u srcu i da to stalni i iznova nadogradjujemo. Ko je to nas Gospodar svt, koliko Njega svt poznajemo, i koliko smo ubijedjeni da samo On daje i lose i dobro, svidjelo se to nama ili ne i da samo On moze od covjeka otkloniti svaku nedacu i podariti svaku korist na oba svijeta?

Na taj svoj problem ne gledaj kao na propast, na nesto grozno, katastrofalno, nego gledaj kao na iskusenje i pokusaj to okrenuti u svoju korist. Znaj da je Allah, subhanehu ve te'ala, taj koji jedino lijeci, bila to neka fizicka ili dusevna bolest, napad dzinna ili napad virusa, sve je to u Allahovim rukama i pod Njegovom vlascu.

Mnogi ljudi danas uce sami sebi rukje, pustaju Kur'an da im uci, idu raznim ucacima da im oni uce, piju naucenu vodu, med, ulje i sl., ali nema mnogo efekta. Ono s cim se sejtan uvijek igra jeste covjekova vjera i njegovo cvrsto ubjedjenje u Allahovu savrsenu moc i vlast, jedinstvo i Njegovu milost. La ilahe illellah. Kad shvatimo da samo Allah moze pomoci, pa onda kad postupamo kako je to navedeno u raznim hadisima, od ucenja na vodu, med, ulje, cesto ucenje Kur'ana, stalno obavljanje namaza, bez iznimki i opravdanja, pa onda uputimo dovu, iskrena srca i ubjedjenja da samo On moze izlijeciti i dati rahatluk dusi od sejtana i dzinna i oslonimo se na Njega, znaj da Allah nece svoga roba ostaviti bez pomoci.

Od ovoga brate kreni, pa namaz, pa Kur'an, pa ibadeti ostali...

Svako jutro (od zore do izlaska sunca, prije ili poslije sabah namaza) i vecer (poslije ikindije pa do aksama) prouci 10 La ilahe illellahu vahdehu la šerike leh, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve 'ala kulli šej in kadir i to pravilno arapskim pismom kako je navedeno da se uci. Za ove rijeci Allahov Poslanik savs je rekao: "Ko prouci izjutra La ilahe illellahu vahdehu la šerike leh, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve 'ala kulli šej in kadir deset puta, svaki put će mu Allah upisati po 10 sevaba, a pobrisati po 10 grijeha, uzdići ce ga za deset deredža. Znacit ce mu kao da je deset ljudi spasio ropstva. To ce mu biti smjernica ka dobru do kraja dana tako da nece uciniti nista sto bi proturijecilo njihovom znacenju. A ko to bude ucio pocetkom noci, sljeduje ga isto" (Ahmed, Taberani...). Neki preporucuju da se ovo uci po 100 puta, a svakako sto vise proucis, veca je nagrada, a za samo 10 puta imas ovu nagradu i zastitu.

Svako jutro i svaku vecer prouci: Bismillahi-llezi la jedurru me'asmihi šej un fil erdi ve la fis-sema i ve huvessemi'ul alim, jer Poslanik savs za ovu dovu kaze: "Koji god Allahov rob prouci pocetkom dana i pocetkom noci Bismillahi-llezi la jedurru me'asmihi šej un fil erdi ve la fis-sema i ve huvessemi'ul alim tri puta nista mu nece moci nauditi" (Ebu Davud i Tirmisi)

KAd krenes spavati, uzmi abdest, mozes klanjati 2 ili 4 ili koliko god srce zeli rekata nafile ili recimo lijepo je i da vitr namaz odgodis barem do pola noci ili malo kasnije poslije jacije namaza, pa onda legnes na desnu stranu i prouci Fatihu, Elif lam mim (prvih 5 ajeta sure Bekara), pa ajetul kursijj, pa posljednja tri ajeta sure Bekare (Lillahi ma fissemavati...), pa onda po tri puta suru Ihlas (Kulhu vallahu ehad), Felek i Nas. Kad budes ucio ove tri sure (Ihlas, Felek i Nas) okreni dlanove prema sebi i dok ucis pusi u dlanove, pa se onda potari po tijelu. Sure FElek i Nas su objavljenje kad je Poslaniku napravljen sihr da bi ga Allah tako uputio, a i nas zajedno s njim, i dao mu oruzje kojim ce se boriti protiv zlih napasnika, pa bi Muhammed savs ucio tako i potirao svoje tijelo, a kad to on nije mogao, onda bi to radila njegova zena, Aisa r.a. Kaže Poslanik s.a.v.s. za ove tri sure: Prenosi se od Abdullaha bin Hubejja da je rekao: "Jedne tamne i kisovite noci smo dosli Allahovom Poslaniku s.a.v.s. i trazili da nam kao imam klanja nafilu. On mi tada rece: "Prouci!" Ja sam sutio. "Prouci!" Ja sam opet sutio, a on opet rece: "Prouci!" "Sta da proucim, Boziji Poslanice?" "Prouci sure Ihlas, Felek i Nas ujutro i navecer, tri puta. To ti je dovoljno za sve stvari."" (Ebu Davud, Tirmizi i En-Nesai).

Uvijek nastoj da si pod abdestom i gdje god krenes samo uci i razmisljaj o Allahu svt i tome da je samo On kadar da ti pomogne i da ti niko ne moze naciniti bilo kakvo zlo, ako On to ne dozvoli.

Allah te nagradio i olaksao i tebi i svima koji su u nekom musibetu i uputio nas na pravi put i ucvrsti i ocisti nasa srca. Amin.

Esselamu alejkum.

Kenane79,ovdje si napisao nekoliko stvari koje su mi se jaaaaaaaaaako dopale.Imas lijepu dusu. MashaAllah. Nemoj da ti prasina udje u oci.

Eh, da nemam ovaj sihir protiv rastavljanja i da zene mogu da zaprose, sad bih te preko Harisa (koji me cesto, da usput kazem, nasmije) zaprosila. Ali...:)) E da, jedino bi morao da budes koju godinu stariji, u sta sumnjam.Ali...:) Nema veze. To za forumski brak nije vazno.:)

Harise, nadam se da me neces izbaciti sa foruma zbog ovakvih komentara.:)

We alejkumusselam we rahmetullahi we berekatuhu.
Allah svt zna svačije stanje i hvala Mu na svemu cime nas je obdario. Iskreno molim Uzvisenog Allaha svt da tebe obilato nagradi i pomogne u svemu sto budes radila.
MOlim Uzvisenog Allaha svt da meni i svima nama ocisti srce od svake zlobe pa i najmanje, kibura i/ili oholosti, jer od Abdullaha ibn Umera se prenosi da rekao je, pripisujući to Poslaniku s.a.v.s.: "U čijem srcu bude i trunka oholosti, Allah će ga naglavačke baciti u Vatru." Iskreno, strah me Allaha svt da mi srce i pamet ne okrene na drugu stranu i da se imalo uzoholim. Covjek uvijek imponuju lijepe rijeci, a ovo su veoma lijepe rijeci i da te Allah svt nagradi za njih i za tvoju namjeru.

Sto se tiče sihra, to nikad nije bio prepreka, jer je Allah svt iznad svega i nema nista jace i mocnije od njega ni na dunjaluku ni na ahiretu. A kad vec spominjes prosidbu, ko kaze da zene ne mogu zaprositi muskarca? :) Sto se godina tice, pa Hadidza r.a. je bila starija od Poslanika s.a.v.s. je bila starija 15 godina, tako da ni to nije prepreka. Godina mi je dovoljno, od trenutne godine oduzmes godiste mi u nicku koje sam naveo i dobijes koliko imam godina. :)

Forumski brak ne postoji u serijatu, pa je batil kao takav, zato je bolje ne spominjati ga, da se covjeku srce ne bi zaokupiralo necim mimo Allaha svt.

Problem je i sto sam dao obecanje jednoj drugoj osobi i inšaallah spremamo se i na taj korak. :)

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Samoliječenje.

Post od kenan79 » Sre Dec 12, 2012 7:16 pm

salihp napisao:Harise brate, je l' znaš kako se klanja namaz da se pronadje mjesto na kome se nalazi sihir?
Esselamu alejkum Salih,

Znam da pitas Harisa, ali mislim da ce ti isto odgovoriti kao i ja.
Takav namaz ne postoji niti je zabiljezen u hadisima, pa samim tim se i ne moze klanjati takav namaz.

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Sre Dec 12, 2012 8:26 pm

Ja sam na nekom forumu pročitao kako se može klanjati dva rekata nafile namaza da nam se kao u snu pokaže gdje je sihir something like that

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Sre Dec 12, 2012 8:33 pm

kenane79 :P Pošto dobro barataš šerijatom, neće smetat dvije :D :D :D

A što se tiče namaza za sihr. Ne postoji određeni namaz baš za tu priliku, ali obično se za to veže istihara namaz.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Ummah » Sre Dec 12, 2012 8:37 pm

Esselamu alejkum.

Kenane79, steta sto ne postoji forumski brak-lako je.:) Hajde, nejse. Nek je tebi hajirli sa odabranicom.

Eto, Harise, nemas posla oko ovog planiranog forumskog 'mraka'. :D

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Ummah » Sre Dec 12, 2012 8:42 pm

Harise, do sada mi se nisi zamjerao.. :) Kakve, bre, dvije?!To ni u sali, cak ni kad je samo forum u pitanju. OK? :) Inace...

Hajd, toliko od mene. Nek smo se malo nasmijali. Nastavite da me inspirisete. Pratim sta pisete i cesto mi se svidi ono sto procitam.

Esselamu alejkum!

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Samoliječenje.

Post od kenan79 » Čet Dec 13, 2012 7:14 am

salihp napisao:Ja sam na nekom forumu pročitao kako se može klanjati dva rekata nafile namaza da nam se kao u snu pokaže gdje je sihir something like that
Brate, takav namaz ne postoji.
Ono sto bi mogao i trebao raditi jeste klanjati one nafile koje su zabiljezene u hadisima, vjerodostojnim, a to su nocni namazi (kako Poslanik s.a.v.s. kaze da se nocni namazi klanjaju 2 po 2, odn. 2 rekata, po 2 rekata koliko covjek moze i koliko mu srce zeli), pa onda duha namaz, pa onda nafile uz farz namaze, obavezno sabahski sunnet, pa podnevski, pa aksamski i jacijski, klanjaj svaki put kad udjes u dzamiju 2 rekata tehijjetul mesdzid... sve su to sahih nafile.

Upucuj dovu Allahu svt kad si na sedzdi, prije nego predas selam na namazima i izmedju ezana i ikameta, jer su to vremena i mjesta kad se dova prima, a Allah svt najbolje zna, i u tim dovama moli Uzvisenog svt da ti olaksa tvoje musibete i teskoce. To ti je lijek.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Samoliječenje.

Post od kenan79 » Čet Dec 13, 2012 7:16 am

Vas dvoje, sjedite, zakljucno 1 do kraja godine vam je oboma. :D

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Čet Dec 13, 2012 8:30 am

Brate, mene nervira to što mi ponekad najmanje sitnice zasmetaju i ja onda napravim frku oko toga, imam osjećaj da mi je svaki dan isto stanje, da se ništa ne mjenja, ne osjećam se bolje iako klanjam i sve obavljam ostalo meni je isto, e to me nervira, nikakvo poboljšanje da osjetim, valjda bi mi trebalo biti bolje otkad klanjam, sinoć sam opet proučio El BEqre (iskoristio bih priliku i da vas pitam da li moram odjednom proučiti cijelu suru ili mogu recimo u dijelovima po nekih 15 strana). Uvijek kad sam nervozan ja pokušavam da se smirim učeći dove neke koje mi prve padnu na pamet ali mi onda još gore bude, još nervozniji sam i prekinem učiti. Mrzim se, eto to je.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Čet Dec 13, 2012 1:20 pm

Bolje je ako čovjek može odjednom, ali ako se baš ne može radi posla ili šta ja znam, bilo čega, onda razvuci :)

Moraš prvo poredati stvari u svom životu. Obično onaj koji puno požuruje, razvuče se to. Trebaš shvatiti da cilj nije sama bolest, cilj je uputa koju ti dobijaš preko bolesti, oprost grijeha i svakakve privilegije ako ih se može tako nazvati. Sjeti se uvijek one rečenice. Kada Allah zavoli svoga roba stavi ga na iskušenje. Zar nisi zadovoljan da te Allah voli? Razmišljaj u tom pravcu. Ja vjerujem da čovjeku smeta to što mu sve smeta, ali opet tebi nije gore nego onom što je u neimaštini pa nema gdje ni zanoćit, ili je bolestan i prikovan za postelju. Reci: Elhamdulillah na svemu.

Odgovori