Samoliječenje.

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Čet Dec 13, 2012 1:27 pm

Ma ne, proučim ja nju za jedan dan, npr. posle podne namaza 15 str, posle ikindije 15 i posle akšama završim.

Znam brate, al' mi dosadilo čekati da se probudim i osjetim da ih više nema u meni, obaveza preko glave imam a toliko sam lijen da skoro ništa na vrijeme ne stižem obaviti.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Samoliječenje.

Post od kenan79 » Čet Dec 13, 2012 9:41 pm

salihp napisao:Ma ne, proučim ja nju za jedan dan, npr. posle podne namaza 15 str, posle ikindije 15 i posle akšama završim.

Znam brate, al' mi dosadilo čekati da se probudim i osjetim da ih više nema u meni, obaveza preko glave imam a toliko sam lijen da skoro ništa na vrijeme ne stižem obaviti.
Mašaallah, da te Allah svt nagradi za to. Ipak, ja bih ti preporucio da ne ucis samo suru Bekare, nego da ti ucis cijeli Kur'an. Mozda grijesim, ali mi se cini da ti suru Bekare ucis iskljucivo radi problema koji imas. Mislim i smatram da je to pogresno. Kur'an jeste uputa i lijek, ali se ne smije i ne treba uciti samo zato sto je Allah svt u Kur'anu objavio da je on uputa i lijek. Sta kad se izlijecis inšaallah? Sta je sa ostatkom Kur'ana? Gdje su sure Ali 'Imran, En-Nisa' i ostale sure, gdje je tefsir Kur'ana, gdje su hadisi i tefsir hadisa, gdje su propisi o namazu, zekatu, postu, hadzdzu... sve je to vjera, a sve to sejtan i dzinnn mrze, pa je i to mozda lijek, sebeb da te Allah uputi na ispravni put i kako rece Haris ne zuri, sjeti se toga da te Allah iskusava, a na tebi je da biras.

Ne smije ti dosaditi, brate u islamu. Sta mislis da je Poslaniku s.a.v.s. dosadilo to da svakog dana 13 godina poslanstva u Mekki poziva ljude a odaziva mu se jedan covjek mjesecno? Pazi dobro, 13 godina nije mala stvar, a u prosjeku je tad primilo onoliko osoba koliko je mjeseci u tih trinaest godina, sto bi znacila 1 novi musliman mjesecno, uslovno receno. A meni i tebi dojadi nase stanje nakon par dana ili mjeseci i nasi sitni musibeti. Kakve je muke prolazio Poslanik s.a.v.s. kad bi mu musrici na glavu bacili devinu utrobu dok bi on bio na namazu, a mi se zalimo sto smo lijeni, sto imamo kojekakve subhe, sto nas sejtan malko cusne po uhu, a mi se onda cesemo danima po uhu i hajemo vise za to nego za Allaha s.v.t.

Nista ne moze preko noci brate moj i svaki dan radi ono sto sam ti prethodno pisao, a nemoj samo govoriti lijen sam, ne da mi se. Sta poduzimas osim sto ucis samo suru Bekare? Potrudis li se da svakog dana izdvojis 2 sata za ucenje, ili se samo pravdas ljenoscu? Allah te pomogao i podario ti snage, a tvoje i nase dusmane unistio i ponizio.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Čet Dec 13, 2012 10:29 pm

Slušaj, ne treba ni vezati za džinne sve. Nekad je čovjek lijen sam od sebe. Ja sam veeeeelika ljenčuga, bio i ostao.. Džaba je, šta mogu :)

Preporučene sure za ove probleme su Ar-Rahman, Es-Saffat, El-Feth i ostale sure koje govore o kazni.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Ummah » Pet Dec 14, 2012 1:39 am

Esselamu alejkum.

dodjoh ja da se pobunim oko ove zakljucne jedinice do kraja skolske. :( to nije nimalo pedagoski, profesore. ako ostane na tome,zaliti cu se razrednom/direktoru zbog prestroge kazne. (mada i razredni, haris, je dobio 1. kako to?)

hajd nek budu barem za prvo polugodiste. sad ce raspust pa ce se nauciti za sljedece.

mada, kad malo bolje razmislim,kenane, onda i ja tebi dajem jednu zato sto ne znas da se igras. nisi pozitivno odgovorio na moju forumsku prosidbu. neoprostivo. odmah si pokvario zabavu. mogao si da me pustis da budem u forumskom braku dok ne nadjem sljedecu 'zrtvu'. i onda mi citiras misli nekih divnih ljudi , koji su jos u zivotu, naravno, :) pa cu ja sama da trazim talak i, onda, se 'zavezem' za nekog od njih. ha? i svi sretni. klin se klinom izbija. :P

vidis kako ovaj sihir ne da cak da bude ni b od braka, cak ni forumskog, cik ni u sali. sta da se radi?

salih, tebi dugujem posebno izvinjenje sto ti kvarim temu. halali.

slijedi nesto ozbiljnije. :D

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Ummah » Pet Dec 14, 2012 2:00 am

Sada sam ozbiljna.

kenane, citajuci tvoje savjete upucene salihu, nesto je kliknulo i malo mi se razbistrilo u glavi. ne mislim da si mudriji od mnogih autora cije vjerske knjige citam, ali iz nekog razloga je nesto kliknulo. potrefio se trenutak kad sam skontala da grijesim.

radi se o tome da sam unazad nekoliko godina potisnula stvari koje su dio mene pod pritiskom drugih koji obasipaju sa milion savjeta. nisam to radila zato sto ne cijenim sebe, ili ne vjerujem svom sudu, vec, prosto, zato sto sam htjela da vidim sta ce biti ako slijedim tudje upute. tako sam izgubila onaj najvrijedniji dio sebe, a to je beskrajno povjerenje i oslonac samo na Allaha, Gospodara svih svjetova.nije da nije bilo tevekula, ali previse sam se okrenula nebitnim savjetima koji potkopavaju to sto je najbitnije.

savjeti tipa '7x ovo, 21x ono, 40 dana ovo, nekoliko dana ono' su ucinili da se sve pretvori u puku formu. nisam bila dusom u ibadetu. i cesto se ne bih pridrzavala 'recepture' prosto zato sto ne stizem. nemam vremena. ne mogu 21 put da stignem da proucim tu suru, pa isto toliko put drugu...tako da zapostavim, odlutam, vratim se korak unazad i tako...tras...sve dok me ponovo nesto ne osvijesti.

citajuci savjete koje dijelis odmah sam osjetila da treba da te poslusam u vezi sa nocnim namazom. znala sam da si dobro kazao da trebamo uciti duze sure zato sto nisam osjecala slast prilikom klanjanja nocnog. da Allah oprosti, ali, nazalost, puko pregibanje. u glavi mi je bilo da treba da klanjam 4 puta po dva rekata i da poslije svake predaje selama pozelim nesto...i...nista. u prazno...

tako ja krenem sa duzim surama i odmah nesto divno - osjecam namaz, tijelo pocne da se mijenja...znas kako. kao da sam recimo onaj limenko iz price 'carobnjak iz oza', pa je neko odlucio da me pretvori u zivo bice. stvarno je tako bilo. drzim kur'an u rukama dok stojim na namazu i uceci osjecam kako se rame ili noga 'lomi', kao da se kruni taj limeni dio, kao da padaju komadici. ali, polako... i tako evo nekoliko noci, hvala Allahu. drago mi je da sam, napokon, osjetila nesto toliko jako.

sjecam se da se isto to desilo jedne godine tokom ramazana kad sam bila na nocnom namazu u jednoj dzamiji. osjecala sam da se nesto lomi i znala sam da je to dobro...ali od te godine pa sve do sad se to nije ponovilo. hvala Allahu pa sad znam kako dalje...

eto, imas nagradu zbog toga sto si me podstakao na duze ucenje kur'ana prilikom nocnog i ...kad vec pricam o nocnom prolazi mi dragocjeno vrijeme.

Esselamu alejkum.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Samoliječenje.

Post od Haris » Pet Dec 14, 2012 3:07 am

Naravno, to je najbitnije. Napraviti razliku između tog 7x ovo, 40x ono.. Nego treba dušom i u svakom momentu živit Islam, te se postavit u situaciju da sve što radimo je radi Allaha (tako bi i trebalo bit), i jednostavno da zamislimo da nam nije ništa.

amellie
pisem pomalo
Postovi: 29
Pridružio se: Uto Nov 27, 2012 9:21 am

Re: Samoliječenje.

Post od amellie » Pet Dec 14, 2012 6:54 am

Selam,

Evo čitajući ove postove htjela sam i ja ostaviti komentar, prije svega xyxyxy...izuzetno šaljiva djevojka i lijepo da se ovdje možemo pošaliti, čitala sam njen post oko preporka za ženidbu i nadjoh se u tome..:) Tako to nama tetama blizu 30 bude valjda...:))

Noćni namaz...da definitivno ispunjenje svih pora kojima treba duhovnost, meni čak netreba više ni sat...sama se budim MašAllah...nekad je to bilo vlastito treniranje, a danas dio mog života i praksa. Onaj tko se u to nije dao u potpunosti i promijenio život nezna kakva je slast u namazu, zikru..:)

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Pet Dec 14, 2012 8:17 am

Čitajući ove vaše postove imam osjećaj da ja uopšte ne praktikujem islam. Da brate Kenane, ja na to gledam kao da sam bio kod doktora koji mi je rekao: "Dragi Salih, da bi se izliječio, moraš svaki dan proučiti 3-5 ajeta sure El bekare, posle tipa ikindije jedno 10 strana sure Es-saffat, pred spavanje jednu čašicu naučene vode i koju suru za bolje i sigurnije spavanje." Kod mene je to tako. Ja uzmem učiti evo finansijsko pravo spremam sad i onda dođe vrijeme za podne namaz, klanjam i kažem sebi "hej moraš proučiti 5 stranica Kur'ana" ja njih proučim ne da bi zaradio dobro djelo, već odmah mi kroz glavu prođe (ako ne proučiš nećeš se nikad izliječiti), nikako nisam opušten, sve mi je nekako preče, i kad klanjam, učim/slušam Kur'an jedva čekam da prekinem ili ja to nekako zbrzim da bih ne znam sjeo za Fb, otišao s rajom na kafu ili bilo šta drugo raditi nego ono što mi je obaveza. Meni jeste postala navika da ustajem i na sabah i da klanjam ostale namaze, ali nemam pretjeranu želju niti volju da to činim. Iskreno, ja namaze obavljam samo zato jer su strogo propisani, tako se bar osjećam. Možda je to i zbog njih u meni, pa im smeta.. ne znam.

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Pet Dec 14, 2012 8:22 am

Kenane brate, učio sam ja cijeli Kur'an, svaki dan po par stranica (učio sam djedu hatmu) pa sam mislio opet tako početi ali sam sebi obilježio ajete koji čine ruk'ju pa njih proučim svaki dan po jednom ili dva puta. Ne provodim iskreno svaki dan po dva sata učeći Kur'an, nemam toliko vremena (mislim imam, al' lakše mi je reći da nemam).

amellie
pisem pomalo
Postovi: 29
Pridružio se: Uto Nov 27, 2012 9:21 am

Re: Samoliječenje.

Post od amellie » Pet Dec 14, 2012 9:37 am

Selam,

Iskeno kad ovako pišeš, bez uvrede, ali moraš vjerovati srcem u to što radiš...ne radi forme, ne klanjaš ti da bi se izliječio nego da bi svoj našao smiraj u obraćanju Allahu, to je bit, znati kome i za koga to radiš...moj savjet ti je ako ništa na youtubeu imaš razna predavanja cijenjenih šejha o namazu, pokornosti, vredovanju...možda ti kroz to proradi smisao svega na nekom višem nivou, ja sam se u tome našla i praktikujem to vrlo često recimo u večernjim satima, prije spavanja...U svakom slučaju ostani uporan i nemoj previše razmišljati o tome što moraš... :)

Kad već ustaješ na sabah, klanjaj i dva rekata Nafile..za sebe...za svoj pravi put...ukazati će ti se smjer, vjeruj...samo to moraš iskreno zamolit..:)

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Samoliječenje.

Post od kenan79 » Pet Dec 14, 2012 10:37 am

xyxyxy napisao:Sada sam ozbiljna.

kenane, citajuci tvoje savjete upucene salihu, nesto je kliknulo i malo mi se razbistrilo u glavi. ne mislim da si mudriji od mnogih autora cije vjerske knjige citam, ali iz nekog razloga je nesto kliknulo. potrefio se trenutak kad sam skontala da grijesim.

radi se o tome da sam unazad nekoliko godina potisnula stvari koje su dio mene pod pritiskom drugih koji obasipaju sa milion savjeta. nisam to radila zato sto ne cijenim sebe, ili ne vjerujem svom sudu, vec, prosto, zato sto sam htjela da vidim sta ce biti ako slijedim tudje upute. tako sam izgubila onaj najvrijedniji dio sebe, a to je beskrajno povjerenje i oslonac samo na Allaha, Gospodara svih svjetova.nije da nije bilo tevekula, ali previse sam se okrenula nebitnim savjetima koji potkopavaju to sto je najbitnije.

savjeti tipa '7x ovo, 21x ono, 40 dana ovo, nekoliko dana ono' su ucinili da se sve pretvori u puku formu. nisam bila dusom u ibadetu. i cesto se ne bih pridrzavala 'recepture' prosto zato sto ne stizem. nemam vremena. ne mogu 21 put da stignem da proucim tu suru, pa isto toliko put drugu...tako da zapostavim, odlutam, vratim se korak unazad i tako...tras...sve dok me ponovo nesto ne osvijesti.

citajuci savjete koje dijelis odmah sam osjetila da treba da te poslusam u vezi sa nocnim namazom. znala sam da si dobro kazao da trebamo uciti duze sure zato sto nisam osjecala slast prilikom klanjanja nocnog. da Allah oprosti, ali, nazalost, puko pregibanje. u glavi mi je bilo da treba da klanjam 4 puta po dva rekata i da poslije svake predaje selama pozelim nesto...i...nista. u prazno...

tako ja krenem sa duzim surama i odmah nesto divno - osjecam namaz, tijelo pocne da se mijenja...znas kako. kao da sam recimo onaj limenko iz price 'carobnjak iz oza', pa je neko odlucio da me pretvori u zivo bice. stvarno je tako bilo. drzim kur'an u rukama dok stojim na namazu i uceci osjecam kako se rame ili noga 'lomi', kao da se kruni taj limeni dio, kao da padaju komadici. ali, polako... i tako evo nekoliko noci, hvala Allahu. drago mi je da sam, napokon, osjetila nesto toliko jako.

sjecam se da se isto to desilo jedne godine tokom ramazana kad sam bila na nocnom namazu u jednoj dzamiji. osjecala sam da se nesto lomi i znala sam da je to dobro...ali od te godine pa sve do sad se to nije ponovilo. hvala Allahu pa sad znam kako dalje...

eto, imas nagradu zbog toga sto si me podstakao na duze ucenje kur'ana prilikom nocnog i ...kad vec pricam o nocnom prolazi mi dragocjeno vrijeme.

Esselamu alejkum.
Iskreno, ti sad mene bas postidi, pa me stavi u nekakve mudre autore... Da te Allah nagradi za to, ali ne samo da je to nepotrebno, nego ja to nisam. Molim Allaha svt svaki dan vise puta na posljednjem sjedenju farz namaza onu Kur'ansku dovu: Ja rabbi zidni 'ilma ili neku drugu dovu, a najcesce istigfar, pa dok imam ne preda selam, ako stignem, ako ne stignem ucim kad mogu. Ja sam laik veliki, ali nastojim da dosta citam i idem na predavanja u Zenici gdje ih ima, sto po dzamijama, sto u Atrij (bivsa Aktivna islamska omladina) svakog cetvrtka i petka...

Tako sam na jednom predavanju zaista bio postidjen, mislim ne samo ja, nego mnogi prisutni, kad je prof. Semir Vatric pricao upravo o tome koliko mi muslimani, mu'mini malo, skoro nikako poznajemo naseg Stvoritelja, pa nam pricao o Njegovoj svt milosti prema stvorenjima, Njegovim svojstvima, i imenima, tevekkulu... i da nam je najbitnije da ucimo prvo to, prvo ispravna akida, pa sve ostalo. Jer bez ispravnog vjerovanja dzaba nam sve ostalo. Mozemo znati sve propise o namazu, postu, hadzdzu... ako nam je akida iskrivljena sve nam dzaba, ako nismo svjesni Ko je nas Gospodar i koja je nasa uloga na dunjaluku - dzaba. Ko se ne bi na to postidio?

TAd sam se kao malo dijete postidio gdje sam ja, ko sam i sta ustvari radim. Svedemo mi svi s vremena na vrijeme nase namaze na formu, nase ucenje Kur'ana na puko citanje bez razmisljanja, nas post na gladovanje... a da veoma malo razmisljamo o sustini svega toga, o sustini naseg zivota na dunjaluku. Kaze Allah svt u Kur'anu: "A stvorio sam ljude i džinne jedino da Me obožavaju." (Ez-Zarijat 56) Sustina naseg prisustva na dunjaluku je u pokornosti Allahu svt. Tek kad Mu budemo potpuno pokorni, onda cemo sve ostalo prihvatiti kao dio nas. Ibadeti, ahlak... ma sve je lahko kad si potpuno predan svome Stvoritelju svt. S time dolazi i potpuno pouzdanje u Njega i Njegovu subhanehu ve teala moc, pomoc, milost... prema stvorenjima. Stoga je najbitnije krenuti od toga, pa onda raditi i ostale stvari, namaz na prvom mjestu jer je to ono sto nas cuva od kufra, a onda i ostali ruknovi islama, a onda ide nadgradnja u nafilama, pa ucenju i citanju, razmisljanju, posvecenosti u vjeri... Jedna od meni najdrazis sura u Kur'anu zajedno sa Fatihom jeste sura Ihlas.

U ime Allaha Milostivog, Samilosnog
Reci: "On je Allah - jedan! Allah je Utočište svakom! Nije rodio i rođen nije, i niko Mu ravan nije!"

Pazi snage ovih rijeci Allaha svt: Allah je utociste svakome! i rijeci i niko Mu ravan nije! Pa nije dzaba vrijednost sure Ihlas kao da proucis trecinu Kur'ana. Osnova akide je u njoj, osnova tevekkula je u njoj, najbitnija istina je u njoj "Nije rodio i rodjen nije i niko mu ravan nije". Allahu ekber!

Dosta u posljednje vrijeme citam, a od ovog predavanja sam sebi dao zadatak da citam akidetske knjige, uporedo sa knjigama koje tretiraju propise. Iz toga dalje sve proistice kako treba. Ako kome treba bujrum na ovom linku nek sebi skida i okoristi se.

E sad offtopic
Razrednog ocjenjuje neko ko je na visoj poziciji od njega, pa zar mislis da Ministar ne moze dati ocjenu obicnom razredniku? :D
A da se ne lazemo, ja sam za malo sale uvijek, ali samo ona koja nije laz, jer je takva zabranjena. A jos uz to ako se igramo sa necim tako ozbiljnim kao sto je brak pa makar i forumski koji je u startu batil, onda je bolje ne zapocinjati, jer to sejtanu otvara sva vrata da nas zavede. No hard feelings ;)
Na osnovu navedenog tebi jedinica do kraja skolske godine ostaje, a razrednom Harisu do polugodista. :P

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Samoliječenje.

Post od kenan79 » Pet Dec 14, 2012 10:50 am

Preporuka administraciji: Steta sto phpBB forumi nemaju opciju multicitata. Mozda imaju neki plugin pa ne bi bilo lose da ga instalirate.
salihp napisao:Čitajući ove vaše postove imam osjećaj da ja uopšte ne praktikujem islam. Da brate Kenane, ja na to gledam kao da sam bio kod doktora koji mi je rekao: "Dragi Salih, da bi se izliječio, moraš svaki dan proučiti 3-5 ajeta sure El bekare, posle tipa ikindije jedno 10 strana sure Es-saffat, pred spavanje jednu čašicu naučene vode i koju suru za bolje i sigurnije spavanje." Kod mene je to tako. Ja uzmem učiti evo finansijsko pravo spremam sad i onda dođe vrijeme za podne namaz, klanjam i kažem sebi "hej moraš proučiti 5 stranica Kur'ana" ja njih proučim ne da bi zaradio dobro djelo, već odmah mi kroz glavu prođe (ako ne proučiš nećeš se nikad izliječiti), nikako nisam opušten, sve mi je nekako preče, i kad klanjam, učim/slušam Kur'an jedva čekam da prekinem ili ja to nekako zbrzim da bih ne znam sjeo za Fb, otišao s rajom na kafu ili bilo šta drugo raditi nego ono što mi je obaveza. Meni jeste postala navika da ustajem i na sabah i da klanjam ostale namaze, ali nemam pretjeranu želju niti volju da to činim. Iskreno, ja namaze obavljam samo zato jer su strogo propisani, tako se bar osjećam. Možda je to i zbog njih u meni, pa im smeta.. ne znam.
salihp napisao:Kenane brate, učio sam ja cijeli Kur'an, svaki dan po par stranica (učio sam djedu hatmu) pa sam mislio opet tako početi ali sam sebi obilježio ajete koji čine ruk'ju pa njih proučim svaki dan po jednom ili dva puta. Ne provodim iskreno svaki dan po dva sata učeći Kur'an, nemam toliko vremena (mislim imam, al' lakše mi je reći da nemam).
Salih-e, prakticiras ti islam, samo covjeku treba uvijek vise i bolje. Na to ne bi smio gledati na taj nacin, jer to nije prehlada, pa popijes tylol hot i odmah ozdravis. Jok. Nemoj sebi stvarati takve obaveze, moras prouciti 5 stranica, 5 ajeta, 5 sura... Allah svt ne opterecuje covjeka preko njegovih mogucnosti, a bitno se organizirati. Ustanes na sabah, odes u dzamiju da klanjas i poslije sabaha uci Kur'an, ako nemas rano obaveza. Ti ces se izlijeciti ako to Allah tako bude dao i ako je tako zapisano da bude, inace dzaba ti da dnevno ucis cijeli Kur'an. Zato se moras uzdati samo i jedino u Allaha svt, a ne da ce ti Kur'an sam po sebi ili neka odredjena sura ili ajet pomoci, naucena voda, med, ulje i tome slicno. U tome je Allah svt dao lijek, isto kao sto je dao lijek u nekim tabletama, ali kad to pijes sjeti se da je Allah svt taj koji daje zdravlje, a da je ta tableta, naucena voda, neki ajet samo sebebom da ti Allah dadne zdravlje. Pokusaj prakticirati namaz u dzematu, ako ima dzamija u mjestu gdje zivis, jer je to, kako sam citao od raznih ucenjaka, vadzib. Dakle namaz u dzematu je muskarcima vadzib ako cuju ezan.

Rasporedi sebi vrijeme, poslije sabaha uci Kur'an, uci redom sve i jos jedna veeelika napomena. Kur'an se ne uci mrtvima, nego je on opomena i uputa zivima. Za nase umrle ima dova, a ne ucenje Kur'ana jer to ne dolazi do njih, iako ima misljenja da sevab od proucenog mozemo pokloniti nasim umrlima, ono sto je mene prevagnulo u misljenju jeste da ne postoji dokaz za to u Kur'anu i hadisu, a niti praksi Poslanika s.a.v.s., pa stoga ostajem na stavu da je Kur'an za zive, a ne umrle. Kad zavrsis sa ucenjem doruckujes, pa onda se ufatis knjige do podne, pa na podne, i opet knjiga, pa ikindija pa rucas i onda aksam pa opet knjiga i na jaciju pa onda opet malo Kur'an ili neki zikr, pa malo dodjes an forum i tako svaki dan. Uzmi sebi i pauzu jer je to potrebno svakome od nas. Jednostavno napravi sebi neki raspored, trudi se, jer bez truda nema rezultata.

Allah te pomogao.

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Samoliječenje.

Post od salihp » Pet Dec 14, 2012 11:57 am

@amellie, u tome je problem... što ja ne mogu da nadjem smiraj, svaki dan mi isti... nema ono (jedva čekam namaz, da klanajm) to mi sestro treba. Koja nafila se može klanjati posle sabaha? Hvala ti na ovim savjetima.

Kenane brate, sve ja to razumijem, ja sam tebi beskrajno zahvalan na ovim savjetima i izdvojenom vremenu da odgovaraš na moja pitanja, ali shvati da meni nedostaje volje,u većini slučajeva na sabah se budim sam, ali uvijek navijem sat, ali nije to ono ustajanje (hvala Allahu koji me probudio) već kao da idem na posao; ustajanje-kupatilo-abdest-namaz-krevet... ja pretežno imam predavanja rano pa posle sabaha i ne spavam, popijem kafu i krećem na fax, ali u busu često slušam Kur'an preko mp4.. ovako slobodnim danima posle sabaha najčešće se vratim malo u krevet, ali obavezno proučim one dove što si mi napisao negdje na početku ovog posta, a Kur'an učim uvijek posle podne namaza i kasnije jer jutrom učim za fax, tad sam najodmorniji nekako...

Što se namaza tiče, sabah uvijek klanjam kod kuće (hladno mi je da idem u džamiju) a ostale namaze ako nisam na predavanju klanjam u džematu.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Samoliječenje.

Post od kenan79 » Pet Dec 14, 2012 12:13 pm

https://docs.google.com/open?id=0B2jMSz ... zFQR0JHVUk
Evo link za nekoliko akidetskih knjiga pa bujrum. Da ne bude da sam zaboravio. Neke sam procitao, neke nisam, ali sigurno cete se inšaallah okoristiti.

salih, bitno se truditi, bez obzira koliko sejtan covjeka sputava, a sputavat ce do sudnjeg dana, jer mu je do tad rok.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Samoliječenje.

Post od Ummah » Pet Dec 14, 2012 2:30 pm

Esselamu alejkum.

gospon ministre, odali ste mnoge info o sebi. a s ciljem da sta? ha? ha? taaaaaaaaaaaaaaaaako znaci. :) providno, providno. nego, daleko si mi. nekom drugom mozda to ne bi bilo daleko, ali meni jeste.

i povlacim prosidbu jer je doslo do nepravde. meni se mjeri jednim mjerilima, a razrednom, harisu, drugim. i otkad to ministar ocjenjuje ucenike? ima da trazim komisijsko polaganje, pa da vidimo sta ce oni da kazu. hajde, komisijo, izjasnite se, pliiiiiiiiiiiz. je li zasluzujem 1 zakljucnu do kraja? :)

e sad kad vise nisam zavezana za tebe, kenane 79, znam za koga cu da se udam. za saliha! :D ne boj se, salihp, nisi to ti. :D to je sejh salih al magamisi. njega najvise volim. eto, rijesila sam da se udam za njega. samo jos on da odluci da me ozeni.a, kakve su mi sanse? ne bih rekla da su dobre, ali ko mi brani da mastam?! :)

ako neko od cijenjenih forumasa bude ikad u zivotu u prilici da ga vidi uzivo, nek mu prenese selame i to da me ima. :) kazite mu da pristajem na sve uslove - ce da naucim da kuham, nije problem ni nikab jer je to kod njega normala, pa ce i kuci da sjedim, ali zauzvrat on mora svakog dana da mi odrzi jedno predavanje u trajanju od 60 minuta. minimum. dosadilo mi da ga hvatam po jutjubu i to sve na nekoliko minuta. taman se uzivim u predavanje kad ono kraaaaaj. stvarn onema smisla. ujedno da uputim kritiku nasim poznavaocima arapskog jezika sto mom salihu ne posvecuju dovoljno paznje. dajte prevodite sto vise njegovih predavanja, pliz.moRe? naravno da moRe. :P

p.s.:
u komisiji zelim da budu:
1. razredni haris (zato sto je dobar prema meni i pusta me da se pomalo zezam)
2. prof. ameli (zato sto je prepoznala moj humor)
3. prof. salihp (zato sto je tu. znam da mu remetim temu, ali se nadam da me nece kazniti)
ozbiljan sadrzaj slijedi kasno navece, kad pozavrsavam nekek obaveze. :wink:

Odgovori