Pitanje oko klasicne muzike

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Kastrioti
Posmatrač
Postovi: 9
Pridružio se: Čet Jan 03, 2013 5:29 pm

Pitanje oko klasicne muzike

Post od Kastrioti » Čet Jan 17, 2013 5:13 pm

Eselamalejkum svima ,ponovo jedno pitanje za Enesa pa i za sve ostale:

sta znaci imati volju da cujes klasicnu muziku,mislim da te prija kad ga cujes,ne mislim da ostavis slusati Kuran ili brojne rukje i ostalo sto je unutar Islama,mislim da kad ga cujes klasicnu muziku imas jedan dobar osecaj,sta to znaci od Islamske teorije,da li je haram slusati klasicnu muziku,sta kazu Kuran i Sunet za to,sta kazu Ulema u tome,hvala.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Pitanje oko klasicne muzike

Post od kenan79 » Čet Jan 17, 2013 8:28 pm

Kastrioti napisao:Eselamalejkum svima ,ponovo jedno pitanje za Enesa pa i za sve ostale:

sta znaci imati volju da cujes klasicnu muziku,mislim da te prija kad ga cujes,ne mislim da ostavis slusati Kuran ili brojne rukje i ostalo sto je unutar Islama,mislim da kad ga cujes klasicnu muziku imas jedan dobar osecaj,sta to znaci od Islamske teorije,da li je haram slusati klasicnu muziku,sta kazu Kuran i Sunet za to,sta kazu Ulema u tome,hvala.
Klasicna muzika spada pod propise muzike opcenito, ni po cemu se ne razlikuje od drugih zanrova, jer se u osnovi radi o muzici, a to je li klasicna, rock, hip hop, sasvim je nebitno. Muzika u islamu je haram i nema nikakvog izuzetka po tom pitanju.

Kur'an o tome govori u suri Lukman u 6. ajetu: "Ima ljudi koji kupuju priče za razonodu (lehvel-hadis), da bi, ne znajući koliki je to grijeh, s Allahova puta odvodili i da bi ga predmetom za ismijavanje uzimali. Njih čeka sramna kazna." Od Ebu el-Bekrija se prenosi da je rekao: Upitan je ibn Mes'ud o ovom ajetu, pa je odgovorio: 'Tako mi Onog, osim kojeg drugog boga nema (ovu zakletvu je ponovio tri puta), to je el-gina.' Poznato je da je ibn Mes'ud bio najučeniji ashab po pitanju tefsira, a za sebe je govorio: 'Tako mi Allaha osim kojeg drugog boga nema, nije objavljena niti jedna Kur'anska sura, a da ne znam gdje je objavljena, niti postoji ijedan ajet iz Allahove Knjige, a da ne znam povodom čega je objavljen.' Prema definiciji koju je naveo mr Safet Kuduzovic u knjizi "Safet Kuduzović Stav Islama o Bradi Pušenju i Muzici" odakle ti vadim sve ovo sto pisem, el-gina je ustvari pjevusenje sa posebnim uvijanjem i rastezanjem glasa koji raspiruje, ushićuje i uzbudjuje dušu ili budi strast slusaoca. Pod ovim ne spada samo pjevanje, nego i muzika koja dovodi do takvog stanja.

Hadis koji govori o zabrani biljezi ga Buharija u svom Sahihu, a prenosi od Ebu Malika el-Eš'arija da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Zaista će se u mom ummetu pojaviti ljudi koji će dozvoljavati nemoral, svilu, alkohol i muzičke instrumente..."

Ibn Abbas r.a. je rekao: Def je zabranjen, muzički instrumenti su zabranjeni, bubanj je zabranjen, frula je zabranjena.

Sejh Albani je rekao: Znaj, dragi brate, da su mnogobrojni Poslanikovi, s.a.v.s., hadisi u kojima se zabranjuje el-gina i muzički instrumenti. Takvih hadisa ima preko deset i preneseni su od Poslanika s.a.v.s. pouzdanim putevima.

Preporucujem ti da procitas ovu knjigu i vidjet ces sve dokaze iz Kur'ana i hadisa, a i misljenja ucenjaka o tom pitanju. JA sam samo navodio ono sto pise u knjizi, pa bujrum, a vjeruj mi poslije knjige zamrzit ces muziku, jer zaista nema nikakve koristi od nje, osim stete da odvraca od razmisljanja o Allahu s.v.t.

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Pitanje oko klasicne muzike

Post od salihp » Čet Jan 17, 2013 8:36 pm

http://www.n-um.com/?q=node/3089

Ako nije dovoljno, pročitaj online knjigu 'Stav Islama o bradi, muzici i duhanu'.

Selam.

salihp
Mlađi član
Postovi: 84
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 6:38 pm

Re: Pitanje oko klasicne muzike

Post od salihp » Čet Jan 17, 2013 8:40 pm

eto i brat Kenan ti je preporučio istu, nisam vidio da je odgovorio. sorry.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Pitanje oko klasicne muzike

Post od Haris » Čet Jan 17, 2013 9:34 pm

A čitao sam da je dozvoljeno da se žene zabave za svadbeno veselje, i bajrame čini mi se, igranjem uz def. A ti veliš def zabranjen..

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Pitanje oko klasicne muzike

Post od kenan79 » Pet Jan 18, 2013 10:30 am

Haris napisao:A čitao sam da je dozvoljeno da se žene zabave za svadbeno veselje, i bajrame čini mi se, igranjem uz def. A ti veliš def zabranjen..
Ne velim ja brate, to kaze ibn Abbas, a ta se zabrana odnosi na muskarce. Zene se mogu zabaviti uz def i to na vjencanju, dok je to muskarcima zabranjeno. Barem tako stoji u gore navedenoj knjizi uz dokaze. Bujrum pronadji na scribd.com i procitaj.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Pitanje oko klasicne muzike

Post od Haris » Pet Jan 18, 2013 2:46 pm

Hmm, nejasno to malo.. Al nejse, nije se petljat oko tog.

Kastrioti
Posmatrač
Postovi: 9
Pridružio se: Čet Jan 03, 2013 5:29 pm

Re: Pitanje oko klasicne muzike

Post od Kastrioti » Pet Jan 18, 2013 8:00 pm

Selam,
hvala svima za vase odgovore,ali nesto me zanima,to sto je muzika haram znam vec,ali,nesto sto me interesuje mene personalno,mislim,kad cujem klasicnu muziku osecam se mnogo vise koncentrisan,mnogo vise sam necu da kazem pametan ali sam mnogo mnogo vise intelegentan na taj slucaj,i mogu da razumem stvari vrlo lako,mogu da razumem u obzir neki naucni problem matematike,informatike,programiranja itd,brzo i vrlo lako sto na normalnu stanje ne mogu,ovo je pitanje za Enesa pa i za sve vas,sta to znaci da jedna osoba je vise intelegentan kad cuje klasicnu muzike,da li je to u redu ili je to neka anomalija,mislim da li je nesto vezano sa dzinima,sejtanima itd,sta je to?

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Pitanje oko klasicne muzike

Post od Haris » Pet Jan 18, 2013 9:52 pm

Ne mora da znači, možda godi, vijuge se opuste, šta ja znam. Ali čisto sumnjam da ima veze sa džinima, ne prave te oni pametnim, oni se trude obrnuto. :D

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Pitanje oko klasicne muzike

Post od kenan79 » Pet Jan 18, 2013 10:40 pm

Kastrioti napisao:Selam,
hvala svima za vase odgovore,ali nesto me zanima,to sto je muzika haram znam vec,ali,nesto sto me interesuje mene personalno,mislim,kad cujem klasicnu muziku osecam se mnogo vise koncentrisan,mnogo vise sam necu da kazem pametan ali sam mnogo mnogo vise intelegentan na taj slucaj,i mogu da razumem stvari vrlo lako,mogu da razumem u obzir neki naucni problem matematike,informatike,programiranja itd,brzo i vrlo lako sto na normalnu stanje ne mogu,ovo je pitanje za Enesa pa i za sve vas,sta to znaci da jedna osoba je vise intelegentan kad cuje klasicnu muzike,da li je to u redu ili je to neka anomalija,mislim da li je nesto vezano sa dzinima,sejtanima itd,sta je to?
Ti nisi manje ili vise inteligentan zbog muzike, mozda samo dobijes osjecaj sto Haris kaze zbog opustanja da se lakse fokusiras na nesto i jasnije ti se stvari pokazuju, ali ne znaci da si inteligentniji.

Kastrioti
Posmatrač
Postovi: 9
Pridružio se: Čet Jan 03, 2013 5:29 pm

Re: Pitanje oko klasicne muzike

Post od Kastrioti » Ned Jan 20, 2013 1:39 pm

Selam,
pitanje za Haris,u vezi onoga sto si rekao:"Ali čisto sumnjam da ima veze sa džinima,",kave veze bi to imao,to je nesto sto osetim jos od kad sam bio veoma malo dete,uvek,pa i zato sam postavio pitanje,kave veze bi imao klasicna muzika sa dzinima?Mozda brat Enes moze da nam pomogne oko ovoga,pa i svi vi,hvala vam

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Pitanje oko klasicne muzike

Post od Haris » Čet Jan 24, 2013 10:33 pm

Kastrioti napisao:Selam,
hvala svima za vase odgovore,ali nesto me zanima,to sto je muzika haram znam vec,ali,nesto sto me interesuje mene personalno,mislim,kad cujem klasicnu muziku osecam se mnogo vise koncentrisan,mnogo vise sam necu da kazem pametan ali sam mnogo mnogo vise intelegentan na taj slucaj,i mogu da razumem stvari vrlo lako,mogu da razumem u obzir neki naucni problem matematike,informatike,programiranja itd,brzo i vrlo lako sto na normalnu stanje ne mogu,ovo je pitanje za Enesa pa i za sve vas,sta to znaci da jedna osoba je vise intelegentan kad cuje klasicnu muzike,da li je to u redu ili je to neka anomalija,mislim da li je nesto vezano sa dzinima,sejtanima itd,sta je to?
Ja samo odgovaram na tvoje pitanje :D

Odgovori