Pomoc ,,

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
indiraa
Posmatrač
Postovi: 2
Pridružio se: Ned Mar 03, 2013 11:04 pm

Pomoc ,,

Post od indiraa » Pon Mar 04, 2013 12:51 am

Molim vas ako mi neko moze pomoci da stupim u kontakt Enesa Beganovica

slavuj
pisem pomalo
Postovi: 39
Pridružio se: Sub Mar 02, 2013 6:29 am

Re: Pomoc ,,

Post od slavuj » Pon Mar 04, 2013 9:24 am

selam,posto se niko nejavlja,da ti pomogne da stupis u kontakt s Enesom,imas broj njegov pa ga kontaktiraj,on zivi u zavidovicu,i jako je dobar brat,da ga Allah nagradi svakim hajrom,insallah.Prije nego odes na rukiju pokusaj sama da se priblizis allahu,a to se odnosi,da obavljas namaze,zikris,ucis kuran,pa tek onda rukija.niko ti nemoze pomoc,dok sama neispunis ove uslove,jer rukija sluzi samo da te pogura nista drugo.evo ti broj.-061757819 selam

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Pomoc ,,

Post od Haris » Uto Mar 05, 2013 8:39 pm

Također kao što navede slavujka, i učač rukje služi da se pogura kada zapne, inače kako je navedeno treba se forsirati. Prvo vidi kakav ti je odnos prema Allahu. Imaš li vjere, ako vjeruješ, onda zapitat se treba ima li namaza, i sve ostalo što namaz uslovljava, pokrivanje tijela, čistoća tijela i sl.

Besmisleno je ići doktoru i piti lijekove, a izlagati se niskim temperaturama bez odjevnog predmeta. Čisto komparacija.

slavuj
pisem pomalo
Postovi: 39
Pridružio se: Sub Mar 02, 2013 6:29 am

Re: Pomoc ,,

Post od slavuj » Uto Mar 05, 2013 9:03 pm

selam da se nadovezem na ovu temu-ja tek kad sam obolila pomoc sam potrazila kod mustafe cajlakovica.stanje mi je se pogorsalo,jos gore mi je bilo,zati sam isla kod zena sto salijevaju stravu,stanje mi je bilo jos gore--milion puta gore nego na pocetku----da mi je imao ko objasnit sustinu problema mogla sam ga odmah sasjec ,,namazom,zikrom,kuranom,i nebih se dovela u ovakav polozaj-allah najbolje zna

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Pomoc ,,

Post od EdinM » Sre Mar 06, 2013 8:27 pm

Eto imas na pocetnoj stvar koju treba da upamtis i potrudis se oko nje....

"Zaista Allah nece promjeniti stanje jednog naroda dok on sam sebe ne promjeni" (Er-Ra`d, 11)
Selam

indiraa
Posmatrač
Postovi: 2
Pridružio se: Ned Mar 03, 2013 11:04 pm

Re: Pomoc ,,

Post od indiraa » Sre Mar 20, 2013 12:48 am

slavuj napisao:selam,posto se niko nejavlja,da ti pomogne da stupis u kontakt s Enesom,imas broj njegov pa ga kontaktiraj,on zivi u zavidovicu,i jako je dobar brat,da ga Allah nagradi svakim hajrom,insallah.Prije nego odes na rukiju pokusaj sama da se priblizis allahu,a to se odnosi,da obavljas namaze,zikris,ucis kuran,pa tek onda rukija.niko ti nemoze pomoc,dok sama neispunis ove uslove,jer rukija sluzi samo da te pogura nista drugo.evo ti broj.-061757819 selam
Hvala ti Slavuj na odgovoru,al ti mi spominjes namaze ja sam priblizna alallahu ali sam i tako daleko borim se od svoje ja mislim 20 godine i vjerujem u suvisnjeg to mi sad i preostaje nakon ti svi hodza,koji su mi dali vode da pijem itd.preostaje mi edno RuKIJA:PA MAKAR TAD I UMRLA ALI JA OVAKO VISE NE MOGU MA NEMAM SNAGE.A AKO JE DRAGI ALLAH ODLUCIO SVE JE U NJEGOVOJ MOCI;AL ZELIM JEDNU SANSU::PA MAKAR I ZADNJA BILA:::AMIN

sunita
Posmatrač
Postovi: 1
Pridružio se: Pet Nov 29, 2013 7:16 am

Re: Pomoc ,,

Post od sunita » Pet Nov 29, 2013 8:45 am

indiraa napisao:
slavuj napisao:selam,posto se niko nejavlja,da ti pomogne da stupis u kontakt s Enesom,imas broj njegov pa ga kontaktiraj,on zivi u zavidovicu,i jako je dobar brat,da ga Allah nagradi svakim hajrom,insallah.Prije nego odes na rukiju pokusaj sama da se priblizis allahu,a to se odnosi,da obavljas namaze,zikris,ucis kuran,pa tek onda rukija.niko ti nemoze pomoc,dok sama neispunis ove uslove,jer rukija sluzi samo da te pogura nista drugo.evo ti broj.-061757819 selam
Hvala ti Slavuj na odgovoru,al ti mi spominjes namaze ja sam priblizna alallahu ali sam i tako daleko borim se od svoje ja mislim 20 godine i vjerujem u suvisnjeg to mi sad i preostaje nakon ti svi hodza,koji su mi dali vode da pijem itd.preostaje mi edno RuKIJA:PA MAKAR TAD I UMRLA ALI JA OVAKO VISE NE MOGU MA NEMAM SNAGE.A AKO JE DRAGI ALLAH ODLUCIO SVE JE U NJEGOVOJ MOCI;AL ZELIM JEDNU SANSU::PA MAKAR I ZADNJA BILA:::AMIN
Ja ne razumjem zasto se mora biti veliki vjernik da bi mu se pomoglo jer ocito i veliki vjernici koji svakodnevno uce, klanjaju itd. imaju velikih problema u zivotu kao i svi drugi. Kako bi se po toj logici pomoglo nekome druge vjere ili nekome ko je postao vjernik postepeno a da nije bas vican ucenju kurana ili za vrjeme ramazana mora raditi tako da ne moze da posti itd itd? Smatram da je puno vaznije biti castan i primjeran roditelj, sin/kcerka, iskren i odan prijatelj i opet mozes zapasti u te krize i zacarane krugove koji su ti mozda neke zle sile ucinile. Zar vi ne mislite da je ovo tumacenje isto ispravno??

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Pomoc ,,

Post od kenan79 » Sub Nov 30, 2013 11:29 pm

A kako se ne stidjeti Gospodara koji ti je dao sve na dunjaluku, zrak, vid, sluh, njuh, oci, mozak, hranu, vodu, snagu, noge, ruke, misice, pljuvacku, srce... a da Mu ne budes pokoran, a ocekujes pomoc u izljecenju?

Kako se ne bojati Gospodara i jedinog Tvorca svega i polaganja racuna pred Njim ako mu nisi pokoran i ne izvrsavas ono sto On naredjuje da bismo mu bili pokorni?

Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: Pomoc ,,

Post od Bure » Pon Dec 02, 2013 6:14 am

indiraa napisao:Ja ne razumjem zasto se mora biti veliki vjernik da bi mu se pomoglo jer ocito i veliki vjernici koji svakodnevno uce, klanjaju itd. imaju velikih problema u zivotu kao i svi drugi. Kako bi se po toj logici pomoglo nekome druge vjere ili nekome ko je postao vjernik postepeno a da nije bas vican ucenju kurana ili za vrjeme ramazana mora raditi tako da ne moze da posti itd itd? Smatram da je puno vaznije biti castan i primjeran roditelj, sin/kcerka, iskren i odan prijatelj i opet mozes zapasti u te krize i zacarane krugove koji su ti mozda neke zle sile ucinile. Zar vi ne mislite da je ovo tumacenje isto ispravno??

Sve i jedan čovjek na ovom dunjaluku ima problema, ovakvih ili onakvih. Sve su to izkušenja od dragog Allaha. Kakav bi onda bijo smisao ulazka u Dženet ili Džehenem ako nema nikakvog testa. I ja sam isto nekada imo takvo mišljenje, da je važno da si dobar čovjek i da nikog nediraš i tome slično ali to nije dosta. Hvala Allahu koji mi je olakšo pa sad razumijem zašto to nije dosta.

Dragi Allah ne traži od nas puno, samo što se večini to čini puno. Recimo pet dnevnih namaza ili da se kloniš onoga što je haram i da se pridržavaš onih dobrih stvari. Ali svi mi ljudi trošimo svoje vrjeme za neke bezvezne stvari pa se nam to ne čini puno ali kad je potrebno nešto učiniti za vjeru odma je to težko, odma se nađu stvari u kojej ljudi kažu da je Islam zaostao.

Ja ti predlažem da učiš vjeru, izčitavaš literaturu pa če ti dragi Allah olakšati da razumiješ i shvatiš svhru svega. Svi ljudi se rode u čistoj vjeri a to je u Islamu samo ga roditelji učine mnogobošcem ili neke druge vjere.

ProudMuslim
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Ned Feb 17, 2013 3:18 pm

Re: Pomoc ,,

Post od ProudMuslim » Pon Dec 02, 2013 2:58 pm

indiraa napisao:selam,posto se niko nejavlja,da ti pomogne da stupis u kontakt s Enesom,imas broj njegov pa ga kontaktiraj,on
Ja ne razumjem zasto se mora biti veliki vjernik da bi mu se pomoglo jer ocito i veliki vjernici koji svakodnevno uce, klanjaju itd. imaju velikih problema u zivotu kao i svi drugi. Kako bi se po toj logici pomoglo nekome druge vjere ili nekome ko je postao vjernik postepeno a da nije bas vican ucenju kurana ili za vrjeme ramazana mora raditi tako da ne moze da posti itd itd? Smatram da je puno vaznije biti castan i primjeran roditelj, sin/kcerka, iskren i odan prijatelj i opet mozes zapasti u te krize i zacarane krugove koji su ti mozda neke zle sile ucinile. Zar vi ne mislite da je ovo tumacenje isto ispravno??

Ja ne razumijem tebe i bez uvrede molim, ali mislim da nisi ni svjesna svoga odgovora.. dragi Allah swt nam je dao savrseno vjeru objasnitu u savrsenoj knjizi, gdje nema ni truna sumnje, greske,.. jasno je opisano kako i sta..I kako mozes ti iznositi svoje misljenje i jos pomisliti, da je to bolje od onoga sta ti je tvoj Gospodar dao?
Tebi je dunjaluk test za onaj svijet, kako postupis tako ce ti biti tamo.. Ali za sve se je potrebno truditi, za sve postoje upote i pravila, pa tako i za ljude.
Ako smim da se izrazim tako, mi vjernici, na iskusenja ne gledamo kao na slabo, ili sto bas jas, pa dobar sam covjek,..itd.. sve je to dobro, sve je to nagrada za poslije, skola,..boj se ako te Allah ne izkusa!

I jos jedno pitanje: Otici na posao i reci sefu: sef, znate sta ja mislim ja sam jako dobar covjek, postena, nediram nikoga, dobra zena/mati/snaha sto ja moram sve to raditi kad imam drugih obaveza,i samo sjedi.. hoces dobiti platu na kraju mjeseca? Hocetel gledati sef tamo jos? Isto tako moras se truditi za svoju platu.. a tako i tu, treba se truditi za nagradu.. A dragi Allah, Gospodar svega nam svaki dan 5 puta dnevno dadne mogucnost da popricamo s njim, da zamolimo, da se zahvalimo,..nam Insanima, malim ljudima koji nismo nista..

I jos za namaz.. i sama nisam vjerovala, i sama sam isto mislila kao ti..hvala Allahu drukcije je.. reci cu ti i vjeruj mi stoposto! Ako se oslonis na dragog Allaha sve ce biti uredu..i ako ostavis nesto radi dragog Allaha, Allah ce ti to zamjenuti necim boljim..Moj muz moze ici na dzumu, klanjati na poslu namaze koje ga zadese,.. sve mu dragi Allah olaksao..a zivimo u evropskoj krscanskoj drzavi..sve je moguce, jer nedaje niko osim Allaha!

Amraa
Mlađi član
Postovi: 56
Pridružio se: Ned Avg 23, 2009 12:45 pm

Re: Pomoc ,,

Post od Amraa » Pon Dec 02, 2013 4:46 pm

Esselamu alejkum

Mislim da neki od vas Sunitin post citiraju kao Indirin post.

Ovaj post nije od Indire, nego od Sunite:
Ja ne razumjem zasto se mora biti veliki vjernik da bi mu se pomoglo jer ocito i veliki vjernici koji svakodnevno uce, klanjaju itd. imaju velikih problema u zivotu kao i svi drugi. Kako bi se po toj logici pomoglo nekome druge vjere ili nekome ko je postao vjernik postepeno a da nije bas vican ucenju kurana ili za vrjeme ramazana mora raditi tako da ne moze da posti itd itd? Smatram da je puno vaznije biti castan i primjeran roditelj, sin/kcerka, iskren i odan prijatelj i opet mozes zapasti u te krize i zacarane krugove koji su ti mozda neke zle sile ucinile. Zar vi ne mislite da je ovo tumacenje isto ispravno??

ProudMuslim
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Ned Feb 17, 2013 3:18 pm

Re: Pomoc ,,

Post od ProudMuslim » Sre Dec 04, 2013 9:02 am

Halalite molim :mrgreen:

Suza
Posmatrač
Postovi: 5
Pridružio se: Sre Okt 16, 2013 11:27 am

Re: Pomoc ,,

Post od Suza » Uto Dec 10, 2013 10:37 pm

ja sam u zadnje vrijeme shvatila da "vjernik" nije jednako vjernik. Kad samo pogledam kolko ima ljudi koji redovno u dzamiju idu i posle klanjanja sjednu u krug i ogovaraju druge, zene koje su pokrivene, koje kazu da klanjanju sve namaze i od kojih se zna da vole otic vracari, da razdvoje sina od snahe, da naprave drugima spletku zbog kojih razloga vec. I ja mislim da je cista dusa, koja vjeruje u dragog Allaha - i ako mozda ne zna da klanja iz kojih razloga to bilo - ipak je naj bolji put prema njemu. Sve se moze naucit. ja za sebe mislim da je naj bitnije da se sa svom dusom i iz ciste ljubavi prema Allahu klanja a oni koji mozda ne klanjaju ili koji ne znaju, sigurna sam da ce dragi Allah jednog dana uputit na pravi put i da ce njima biti jednostavno da to nauce. da dragi Allah samo onima pomaze koji su "strogi" muslimani ja licno ne mogu da vjerujem. jer kad pomislim ili vidim i u svom drustvu svako je na svoj nacin Uzvisenim priblizen. neki ne klanjaju al svaki dan ipak s njim "razgovaraju" zahvaljuju se na darovima i u dobrom i u zlu. uce sta znaju, kad mogu, kad trebaju da neku odluku donesu, uvjek dragog Allaha spominju. sve ce doci na svoje samo treba sabura imat, cistu dusu cuvat i zhavalit se dragom Allahu na svim darovima. jer nekad nam dragi Allah - i ako mislimo da nas za nesto mozda kaznjava ili to bila kusnja - kroz tu losu situaciju pokaze da je bolje da je tako kako je on odredio. Uvjek se ispovjesti da nesto bolje ceka od onog sto mi mozda zelimo :)

sellam

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: Pomoc ,,

Post od Enes » Uto Dec 10, 2013 11:33 pm

''Slični su šejtanu kad kažu čovjeku: “Budi nevjernik”, – pa kad on postane nevjernik, on onda rekne: “Ti se mene više ne tičeš, ja se, zaista, Allaha, Gospodara svjetova, bojim!'' (Al-Hašr, 16)

Iz ovogo ajeta se moze zakljuciti da se i sejtan boji Allaha i da ga je svesjtan u svakom momentu.

“Čovjeku je naređeno da učini sedždu. On je sedždu učinio i zaslužio Džennet. Meni je naređeno da učinim sedždu. Ja sam je odbio i zaslužio Džehennem.”

SEjtan je dobio direktnu naredbu Allaha i bez posrednika tako da je itekako svejstan Allahovog postojanja i velicine ali je zbog cina odbijanja naredbe postao nevjernikom:

"A kada rekosmo melekima: 'Poklonite se Ademu!', oni se pokloniše, ali Iblis ne htjede, on se uzoholi i posta nevjernik” (El-Bekara, 34.).''

"A kad smo rekli melekima: 'Poklonite se Ademu!', svi su se poklonili osim Iblisa, on je bio jedan od džina i zato se ogriješio o zapovijest Gospodara svoga. Pa zar ćete njega i porod njegov, pored Mene, kao prijatelje prihvatiti, kad su vam oni neprijatelji? Kako je šejtan loša zamjena nevjernicima!” (El-Kehf, 50.)

Uzvišeni Allah je, obraćajući se Iblisu, također rekao: '”Zašto se nisi poklonio kad sam ti naredio?', upita On. 'Ja sam bolji od njega; mene si od vatre stvorio, a njega od ilovače', odgovori on.” (El-E’raf, 12.)

Allah, dž.š., također mu je rekao: “‘O Iblise!’, rekao je On, ‘šta te navelo da se ne pokloniš onome koga sam Sobom stvo­rio? Jesi li se uzoholio ili misliš da si uzvišen?”’

"Prvo za što će čovjek biti pitan na Sudnjem danu je namaz, pa ako bude ispravan bit će i ostala djela. A ako ne bude ispravan, neće biti ni ostala djela."

Neklanjanje je teški grijeh koji drži čovjeka na granici kufura i nevjerovanja, kao što je došlo u brojnim hadisima Poslanika, a.s.

Džabir, r.a., kaže da je Poslanik, a.s., rekao:"Između čovjeka i kufra (nevjerovanja) je samo ostaviti namaz" (prenose ga Ahmed, Muslim, Ebu Davud i Tirmizija).

Burejda, r.a., kaže da je Poslanik, a.s., rekao:
"Ugovor među nama i njima je namaz, pa ko ga ostavi postaje nevjernik" (prenose ga Ahmed i pisci Sunena).

Ovome svemu treba pridodati da namaz ima izvjesne specifike koje ga doista izdižu i odlikuju iznad svih drugih vrsta ibadeta.

- Namaz je prvi propisani ibadet.

- Propisan je direktno Poslaniku, a.s., dok su drugi ibadeti propisani posredstvom Džibrila.

- Od pet islamskih ruknova samo je namaz rukn islama i rukn svakog muslimana. Naime, ostali ruknovi ne moraju biti u praksi svakog muslimana. Kako to ?! Naime, neko može biti siromašan, pa s njega spada obaveza zekata ili hadža.

Može biti na putu, bolestan, star i iznemogao, pa s njega spada obaveza posta itd.
Međutim, namaz ostaje muslimanu stroga, stalna obaveza, i kad je bolestan, i na putu, i u ratu.

- Namaz je zadnji vasijet - oporuka Poslanika a.s.
- Zadnje što propada od vjere.
- Prvo za šta će čovjek biti pitan na Sudnjem danu. Odnosno namaz će biti na Sudnjem danu vid prijemnog ispita

Namaz je hrana za našu dušu, jer kao što hranimo naše tijelo, isto tako moramo hraniti našu dušu da ne bi zamrla u duhovnom pogledu. Ibn Kajjim je rekao: ''A neka tijela su i prije smrti mrtva.''
Imam Ahmed je rekao:“Ko želi da vidi svoj stepen u islamu, neka pogleda svoj odnos prema namazu, pa kakav bude njegov odnos prema namazu, takav je i njegov stepen u islamu.''

Poslanik, a.s., toliko je klanjao da bi mu noge oticale u namazu, pa ga je njegova supruga Aiša, r.a., upitala: ''O Allahov Poslaniče, zašto toliko klanjaš, a Allah ti je oprostio i i prijašnje i buduće grijehe?'', Poslanik, a.s., odgovorio joj je: ''A zar da ne budem Allahov zahvalni rob.'' Kolike su blagodati Uzvišenog Allaha prema nama?! Blagodat zdravlja, porodice, djece, roditelja, vida, sluha i mnoge, mnoge druge blagodati koje nas okružuju, a kojih možda nismo dovoljno ni svjesni.

Suština namaza nije puka forma, već upravo skrušenost u namazu koju treba da osjeti svaki klanjač.
Uzvišeni kaže: ''Uspjeli su vjernici, oni koji su u svojim namazima skrušeni.''
Huzejfe ibn Jeman, r.a., rekao je: ''Prvo što ćete izgubiti od vjere jeste skrušenost, a zadnje što ćete izgubiti je namaz. U mnogim klanjačima nema hajra. A doći će vrijeme kada će čovjek ući u džamiju i neće u njoj vidjeti skrušenog klanjača.''

''Skrušenost je smirenost srca, osjećaj strahopoštovanja, stida i veličine pred Onim pred kojim stojiš u namazu.''
Mjesto skrušenosti je srce, a plodovi skrušenosti odražavaju se na udove klanjača. Zato je Huzejfe ibn Jeman govorio: ''Čuvajte se lažne i licemjerne skrušenosti, a to je da vidite skrušeno tijelo, a srce ne osjeća skrušenost.''

Allahov Poslanik, a.s., rekao je: ''Klanjač obavi svoj namaz, a od njegovog namaza ne bude mu upisano osim desetina, ili devetina, ili osmina, ili sedmina, ili šestina, ili petina, ili četvrtina, ili trećina, ili polovina.'' (Ahmed, sahih)


Iz ovoga se da zakljuciti da bez namaza samo lazemo sami sebi i zavaravamo se a i sami smo svjesni tezine izbjegavanje obavljanja namaza.

ProudMuslim
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Ned Feb 17, 2013 3:18 pm

Re: Pomoc ,,

Post od ProudMuslim » Sre Dec 11, 2013 2:29 pm

A mene interesuje sto se svi svodite na vjernike i vjernice, ili po vase "vjernike/ce". Normalno da svi cine greske, niko od nas nije savrsen. Normalno da ih ima i onih koji se pretvaraju, rade slabe stvari, grjese.. To rade i ostali ljudi, koji nisu vjerni. Vi svi cekate sitnice pa da poskocite i ukazete HA! Evo ga, klanja ali ..
Koliko se zamarate s tim ljudima..sto ne usmjerite tu energiju u osobe, koje nikako nisu vjerni, koji nikako ne prakticiraju vjere a isto tako su grjesni..

Sto nebi rekli, vidi ovaj ne klanja ili pije/pusi,.. hajmo se potruditi i probati ga ljepim rjecima i ponasanjem upozoriti na te stetne stvari..hajmo jih pozvati u dzamiju, na dzumu, na druzenje sestara,.. To nema veze sto komsija pije, komsinica ne klanja, neki od roda neznam tuce zenu,..nebitno.. To nije vazno..Necemo to komentarisati. Oni su ljudi. Vazno je kad neko pogrjesi od vjernika ili vjernica, tu se onda zailazi u svakakve teme i debate..

Ima nas svakakvih, a dragi Allah najbolje zna kakav je kome nijet!

Svi smo mi tu da se trudimo, da ustrajamo u dobrim djelima i molimo Allaha uzvisenog za oprost i uputu..
Mi NEmozemo govoriti sta je dovoljno za uraditi a sta ne. Sta je dobro a sta nije.. Jer mi neznamo dali je za nas nesto dobro, nesto lose..to samo dragi Allah zna. I mi nemozemo pored Njegovih naredjenja govoriti sta bi mi ovako sta onako..Neke stvari mi nemozemo razumjeti sto za nas nisu dobre, sto nam stete.. neke stvari netrebamo ni razumjeti, jednostavno se pridrzavas, jer znas da dragi Allah zna najbolje sta je za nas..

Odgovori