Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od samko » Pet Mar 08, 2013 2:50 pm

Sellam alejkum Enese.Da li je dozvoljeno konzumirati antidepresive,lijekove za smirenje,vec sami znate da su ti lijekovi kemija.Pitanje za Enesa.Sellam

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od EdinM » Pet Mar 08, 2013 3:33 pm

Brate vec sam ti u jednom postu rekao da je to hrana dzinnima. Ja sam ih odbacio od sebe nakon mjesec/dva dana. Jer od njih se moze postati ovisan, i kad insan bude izljecen od strane dzinnskog djelovanja npr, i dalje ce imati potrebu za uzimanjem istih. Ja bih ti preporucio da se manis toga ako vec mozes. Sa vjerskog aspekta mislim da nije zabranjeno uzimati ih, jer ima ljudi kojima su stvarno neophodni. Selam

samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od samko » Pet Mar 08, 2013 3:48 pm

znam brate da si pisao,sve je tako,pokusavam ih odbacit,ne konzumiram ih cesto,vec nuzno.stvarno dodje vrijeme da ih moram uzeti da se smirim.Al ja se ne srdim,nisam takav tip,vec kad je nevrijeme u pitanju.Ucim kur'an,klanjam nadam se da cu uspjeti insallah.sellam

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od Ummah » Pet Mar 08, 2013 7:42 pm

Esselamu alejkum.

samko, mislim da ti nije pametno da odjednom prekines sa antidepresivima, iako znamo da oni odgovaraju dzinima. pokusaj da sto vise radis sve ono sto je potrebno da bi se oslobodio njihovog prisustva- namaz, zikr, rukja...itd. i u dogovoru sa doktorom, koji ce pratiti tvoj napredak, inshaAllah, smanjuj dozu dok se skroz ne izlijecis.

ne bih ti preporucila da doktoru pominjes rukje i dzine jer ljudi koji nisu u vjeri samo ismijavaju sve to. ali, ako je doktor u vjeri to je, onda, druga prica. znaci, postepeno ih se oslobadjas. trudis se da tvoje lijecenje kur'anom potiskuje potrebu za antidepresivima.

samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od samko » Pet Mar 08, 2013 10:21 pm

Alejkumu sellam umah,znam sve to.moji doktori jesu u vjeri,kaze mi psiholog drzi se vjere.Ne,antidepresivi kao basaurin,lexaurin nisu ovisnost,u manjim dozama,ne konzumiram ih cesto po potrebi,mene je pogodilo kad mi je sestra umrla,pa i nagomilani stresova to je aktiviralo anksioznost,zaista izbjegavam antidepresive,klanjam,ucim kur'an,zikrim,klanjam nafile,vjezbe,pravilno disanje,hodam,radim tako da ti siptomi nestaju,anksioznost se dijeli na vise bolesti,anksioznost moze biti uzrokovana od stresova nagomilanih kao sto sam vec to analizirao na sebi,moze je aktivirat i sihr,ona nije bolest,vec poremecaj koji se lijeci uspjesno antidepresivima a za to je najbolja psihoterapija.Znaci vise je dokazano da je anksioznost od stresova,straha,sekiracija itd...to 5 godina proucavam i znam kako je,znaci solju kahve popijem pojave se siptomi anksioznosti.Do mene je,ja trebam radit na sebi uz Allahovu pomoc,slusao sam rukje nema reakcija.koliko vidim da je samo ank..poremecaj.sellam

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od Ummah » Pet Mar 08, 2013 11:49 pm

evo sam ti pronasla nesto na netu. preporucio je doktor oz na stranici opre vinfri.


eliksir protiv anksioznosti

pomijesas 1 cajnu kasiku soka od limuna, 1 cajnu kasiku djumbira u prahu i pola cajne kasike meda,uzimas 3 puta dnevno.

samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od samko » Sub Mar 09, 2013 12:03 am

neka te Allah nagradi,a gdje djumbir naci?gdje ga kupiti?daj napisi stranicu da ja vidim

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od Ummah » Sub Mar 09, 2013 12:08 am

na jednoj 'devetoj' stranici sam nasla da je i ovo dobro protiv anksioznosti.

celer i luk
sedmicu ili dvije jedite dvije solje celera, luka, ili mjesavinu toga dvoga, svjeze ili kuhano, uz obroke. i jedno i drugo povrce sadrze velike kolicine kalija i folne kiseline, ciji nedostaci mogu izazvati nervozu.

narandza
poznato je da aroma narandze umanjuje anksioznost. sve sto trebate uraditi jeste oguliti narandzu i udisati njen miris. mozete isto ubaciti koru u manju tavu, zaliti je vodom i mijesati. kada se zagrije, kora od narandze ce pustiti svoj miris i umirujuce ulje.

sok od narandze
za ubrzano lupanje srca koje je povezano sa anksioznoscu, promijesajte 1 cajnu kasiku meda i prstohvat mushkatnog orashchica u casu soka od narandze i popiti.

ruzmarin
ruzmarin ima umirujuci efekat na nerve. napravite caj dodajuci 1 ili 2 cajne kasike ruzmarina u solju vrele vode. neka odstoji 10ak minuta, a zatim popijte.

kamilica i zeleni caj su, takodjer, odlicni.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od Ummah » Sub Mar 09, 2013 12:11 am

amin, ve ijake. :)

evo stranice gdje je savjet dr.oza:

http://www.oprah.com/health/Dr-Oz-All-N ... or-Anxiety

evo stranice gdje su ostali savjeti:

http://health.howstuffworks.com/wellnes ... nxiety.htm

ja sam prevela samo ono najbitnije. ako ti treba jos sta prevesti, samo javi. noU problem. :wink:

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od Ummah » Sub Mar 09, 2013 12:17 am

jos ovo. zaboravih. djumbir u prahu je lako naci. kad odes u trgovinu samo pregledaj dio sa zacinima.ja ga kupujem u amko trgovini. imam ga jer ponekad napravim sebi caj. volim sve sto je ljuto, djumbir, feferone, chili...tako da povremeno popijem i taj caj.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od Ummah » Sub Mar 09, 2013 12:24 am

kamilicu sam nasla na vise mjesta preporucenu, a caj od ruzmarina samo na jednom, pa da i to javim. pregledala sam nekih 5-6 stranica.

samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od samko » Sub Mar 09, 2013 12:29 am

hvala ti sestro,ja bolujem od anksioznosti,od nje nekad pocne panicni napad.pijem pivski kvasac 500mg,250 tableta na biljnoj bazi,znam za kamilicu ona je dobra za anksioznost i zeleni caj i maticnjak,znaci djumbira ima u prahu u trgovinama,jel tako?ko boluje od anksioznosti neka procita sve o njoj na www.anksioznost.net

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od Ummah » Sub Mar 09, 2013 12:46 am



evo i ovo sam ti nasla. nisam pregledala do kraja jer je vrijeme da idem, pa ti odgledaj... na jednom forumu je jedna zena to preporucila, kazavsi da je njoj pomoglo. javi ako treba da ti prevedem.

meni sve to lici na dzine, ali...samo Allah zna. :) klanjaj nocni namaz i dovi za rjesenje, izljecenje. da ti Allah olaksa. i nini. i svima koji pate od istog. amin.

ja bih, da sam na tvom mjestu, uradila hidzamu, posebno onu na glavi.

selam!

samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od samko » Sub Mar 09, 2013 1:32 am

neka te Allah nagradi,prevest cu ja to,znam to sve sestro,radio sam hidzamu,nema nista.Anksioznost znaci(strah tjeskoba)Anksioznost se djeli na vise bolesti,fobije itd...da,sve su to dzinska posla,ko uzrokuje strah nego dzini,njihova dosaptavanja,Allah kaze u kur'anu: Sejtan plasi ljude. naravno da ce vjernik odbacit spletke njihove.

samko
Mlađi član
Postovi: 71
Pridružio se: Uto Jan 29, 2013 12:09 am

Re: Da li je dozvoljeno konzumirati Antidepresive

Post od samko » Sub Mar 09, 2013 2:08 pm

Kava kava - biljka kava- kava sve više privlači pozornost
zbog svojega dobrog
anksiolitičkog učinka. O njoj se
govori kao o super-biljki jer bi
možda mogla zamijeniti
benzodiazepine. Naime, dok benzodiazepini mogu izazvati
ovisnost, dovesti do smetnja
pamćenja i pogoršati depresiju,
dotle kava-kava otklanja
anksioznost, poboljšava
raspoloženje i kognitivne funkcije, a sve to bez razvoja
ovisnosti. Istraživač na otoku Fiji,
Levin, još je davne 1884. godine
zapazio da kava-kava "bistri um i
izoštrava mentalne sposobnosti".
Naime, korijen biljke kava-kava na pacifičkim se otocima
tisućljećima rabi za pripremu
napitka uz tradicionalni religiozni
obred koji umiruje i opušta.

Odgovori