Imao sam san ....

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Imao sam san ....

Post od EdinM » Pon Apr 08, 2013 4:02 pm

Keno brate je li se "euzubillahi-ssemi 'il-alimi" govori poslije Subhaneke ? I mozes li napisati kako se izgovara. Selam

Milka
pisem pomalo
Postovi: 25
Pridružio se: Čet Sep 20, 2012 7:20 pm

Re: Imao sam san ....

Post od Milka » Pon Apr 08, 2013 5:26 pm

.....

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Imao sam san ....

Post od kenan79 » Pon Apr 08, 2013 8:49 pm

EdinM napisao:Keno brate je li se "euzubillahi-ssemi 'il-alimi" govori poslije Subhaneke ? I mozes li napisati kako se izgovara. Selam
Da, poslije subhaneke. A kako se izgovara evo ovdje.
http://www.lijecenje-kuranom.com/forum/ ... 251#p17251

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Imao sam san ....

Post od Ummah » Pon Apr 08, 2013 9:51 pm

keno, brate, ja to izgovaram prije pocetnog tekbira i pljucnem u lijevu stranu, tako tri puta. to mi je da otjeram sejtane, neuzubillah, da me ne remete prilikom namaza. tako sam odavno naucila.

mozes li mi, pliz, navesti dokaz da treba poslije subhaneke.

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Imao sam san ....

Post od kenan79 » Pon Apr 08, 2013 10:07 pm

Prenosi se da je Poslanik, s.a.v.s. poucio Ebu Hurejru da nakon pocetnog tekbira uci: Allahumme baid bejni... (Buhari i Muslim)

Ibn Omer prenosi da je neko od ashaba ucio narednu dovu: Allahu ekberu kebira..., nakon toga Poslanik s.a.v.s. upita: Ko je od vas rekao: (tu i tu dovu da ne pisem)? Jedan ashab rece: JA sam to proucio, o Allahov Poslanice. Poslanik s.a.v.s. na to rece: ZAdivila me tvoja dova, otvorila su joj se nebeska vrata. (Muslim, Ebu Davud, Hakim)

Od Aise i Ebu Seida el-Hudrija se prenosi da je Poslanik, s.a.v.s., svoj namaz otpocinjao riječima: Subhanekellahumme ve bi hamdike, ve tebare kesmuke, ve te'ala dzedduke, ve la ilahe gajruk. (Nesai, Ebu Davud, Tirmizi, Ibn Madze, DArimi, Darekutni, Ahmed).

Sve ovo mozes procitati u knjizi Svojstva namaza Allahovog Poslanika s.a.v.s. od mr SAfeta Kuduzovica, gdje je jasno navedeno da je Poslanik pocinjao nakon tekbira sa dovama, a tek onda ucio euzu, bismillu, fatihu...

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Imao sam san ....

Post od Ummah » Pon Apr 08, 2013 10:27 pm

evo ja nadjoh kako se ova dova uci prije namaza. u pitanju je ibn kesirov tefsir sure fusilat, od 33. do 36. ajeta. boldirala sam posljednju recenicu, koja je dokaz.

"A ko govori ljepše od onoga koji poziva Allahu, koji dobra djela čini i koji govori: 'Ja sam, doista, musliman!'"/33/ "Dobro i zlo nisu isto! Zlo dobrim uzvrati, pa će ti dušmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati", /34/ "To mogu postići samo strpljivi; to mogu postići samo vrlo sretni." /35/ "A kad te šejtan pokuša na zle misli navesti, ti zatraži utočište u Allaha, jer On, uistinu, sve čuje i sve zna."/36/

Riječi Uzvišenog: "A ko govori ljepše od onoga koji poziva Allahu...", tj. poziva Allahove robove Njemu. "...koji dobra djela čini i koji govori: 'Ja sam doista musliman!'", tj. on je sam po sebi upućen s obzirom na ono što govori. Njegova je korist neprijelazna i samom sebi, i prijelazna je na druge. On nije od onih koji naređuju dobro, a sami to ne čine, a zabranjuju zlo - a sami ga čine, nego radi dobro a ostavljaju zlo, i poziva stvorenja u vjeru Blagoslovljenog i Uzvišenog Stvoritelja. Ovo je općenito za svakog ko bude pozivao na dobro, a On je sam po Sebi upućen. A Allahov Poslanik, s.a.v.s., najpreči je od ljudi za to. Rečeno je da se ovaj ajet odnosi na dobre mujezine, ali odabrano je mišljenje da je ovaj ajet općenit, odnosi se na mujezine i druge. A što se tiče objavljivanja ajeta, treba znati da ezan nije bio uopće u to vrijeme jer ajet spada u mekansku objavu, a ezan je propisan u Medini nakon Hidžre, kada ga je Abdullah ibn Abdu-Rab el-Ensarij, r.a., vidio u snu i prenio to Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., i naredio mu da ove riječi izdiktira Bilalu, r.a., jer je on imao najmilozvučniji glas, što je potvrđeno na odgovarajućem mjestu.

Odabrano i ispravno je mišljenje da je ovaj plemeniti ajet općenit. Mujezini će imati veliku nagradu i prednost (nad drugima), kao što to stoji u Muslimovom Sahihu: /79/ "Mujezini će biti najizduženijih vratova na Sudnjem danu." U Sunenu se navodi merfu hadis: /80/ "Imam je odgovoran, a mujezin povjerljiv, pa Allah uputio imame, a oprostio mujezinima." Prenosi Ibn Ebi-Hatim od Sa'da ibn Ebu-Vekasa, r.a., da je on rekao: "Udio je mujezina kod Allaha, dž.š., na Sudnjem danu kao udio mudžahida, a on je između ezana i ikameta. Kao onaj koji je umrljan svojom krvlju na Allahovom putu." Omer ibn el-Hattab, r.a., kaže: /81/ "Da sam bio mujezin, moja bi se vjera upotpunila i ne bih se brinuo da neću ustati na noćni namaz, niti postiti po danu!... Čuo sam Allahova Poslanika, s.a.v.s., kad kaže: 'Allahumme igfir lil muezzinine' (O Allahu oprosti mujezinima), i to ponovio tri puta." Omer kaže: "Rekao sam: 'O Allahov Poslaniče, ostavio si nas, a mi se borimo za ezan sabljama.' Reče s.a.v.s.: 'Nije tako, o Omere, doći će vrijeme za ljude kada će ostavljati ezan najslabijim od njih. A Allah, dž.š., zabranio je vatri da prži ta tijela'", tj. tijela mujezina. I riječi Uzvišenog: "Dobro i zlo nisu isto", tj. postoji ogromna razlika između ovog i ovog. "Zlo dobrim uzvrati", tj. ko ti loše učini to zlo odbij od sebe, tako što ćeš mu učiniti dobro. I riječi Uzvišenog: "...pa će ti dušmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati." On je tvoj prijatelj.

Ako uzvratiš lijepim onom ko je tebi zlo učinio, to dobro će ga voditi ka pružanju ruke tebi, tako da može postati kao da ti je prisni prijatelj, tj. blizak tebi. A zatim kaže Uzvišeni: "To mogu postići samo strpljivi; to mogu postići samo vrlo sretni", tj. može postići samo onaj koji ima ogromnog udjela u sreći, jer se strpio nad neugodnostima na Allahovom putu. On je sretan na dunjaluku i ahiretu. Ibn-Abbas, komentirajući ovaj ajet, kaže: "Naredio je Allah vjernicima strpljivost kod srdžbe i blagost kod neznanja i oprost za učinjeno zlo; pa ako to urade, Allah ih je sačuvao od šejtana i pretvorio je njima njihova neprijatelja u prisnog prijatelja." I riječi Uzvišenog: "A kad šejtan pokuša da te na zle misli navede ti zatraži utočište kod Allaha...", džinski šejtan nema mogućnost da navodi na zlo ukoliko se zatraži utočište od njegovog Stvoritelja, Koji je pustio da djeluje na tebe, pa kad zatražiš utočište od Allaha da te zaštiti od njega, ti si tada zaštićen. Allahov Poslanik, s.a.v.s., prije namaza proučio bi ovu dovu: /82/ "Euzu billahis-semi il-alimi mineš-šejta nir-radži min hemzihi ve nefhi hi ve nefsihi."

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Imao sam san ....

Post od kenan79 » Pon Apr 08, 2013 10:50 pm


Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Imao sam san ....

Post od Senad » Uto Apr 09, 2013 8:24 am

Jel dobro ovo prepisano ili se radi o nečemu drugom, množina, jednina ?
Ummah napisao: Allahov Poslanik, s.a.v.s., prije namaza proučio bi ovu dovu: /82/ "Euzu billahi es-semi il-alimi mineš-šejta nir-radži min hemezihi ve nefhi hi ve nefesihi."
Prikačeni fajlovi
zastita od sejtana.png
(62.13 KiB) Preuzet 2350 puta

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Imao sam san ....

Post od kenan79 » Uto Apr 09, 2013 8:29 am

Ummah je pogresno prepisala.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Imao sam san ....

Post od Ummah » Uto Apr 09, 2013 11:23 am

Esselamu alejkum.

senade, dobro je sto si ulovio te greske. evo da ispravim - ... hemzihi ve nefhihi ve nefsihi.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Imao sam san ....

Post od Ummah » Uto Apr 09, 2013 11:45 am

keno, ja sam to kopi-pejst sa jednog sajta, nisam prepisivala, tako da bi bilo dobro da provjeris da li postoji i ta verzija, tj. da nije nesto sto se tice gramatike, kako i senad pomenu, vezano za razliku izmedju jednine i mnozine.

izgledas kao dobar poznavalac arapskog jezika, pa zato kazem da provjeris.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Imao sam san ....

Post od Ummah » Uto Apr 09, 2013 12:41 pm

senade, ili keno, hajde ucinite mi uslugu i postavite video sa



tamo gdje se preporucuje da se odgleda video. ja pokusavam, ali mi ne polazi za rukom.

tema je 'fitna tekfira'. mislim da je jako koristan i stvarno mi se svidja.

Ummah
Stari član
Postovi: 306
Pridružio se: Ned Dec 04, 2011 7:44 pm

Re: Imao sam san ....

Post od Ummah » Uto Apr 09, 2013 12:42 pm

uspjela sam. nema potrebe. sama cu. :D

kenan79
Stari član
Postovi: 305
Pridružio se: Ned Avg 22, 2010 11:22 am

Re: Imao sam san ....

Post od kenan79 » Uto Apr 09, 2013 12:56 pm

Ummah napisao:keno, ja sam to kopi-pejst sa jednog sajta, nisam prepisivala, tako da bi bilo dobro da provjeris da li postoji i ta verzija, tj. da nije nesto sto se tice gramatike, kako i senad pomenu, vezano za razliku izmedju jednine i mnozine.

izgledas kao dobar poznavalac arapskog jezika, pa zato kazem da provjeris.
Nebitno je jesi li c/p ili ne, moze biti i tvoja tipo greska, a moze biti i greska drugog. Ova "tvoja" prvobitna verzija ne postoji, tako da dovoljno je ona slika sto sam postavio.
Usput, nisam dobar poznavalac arapskog jezika, nego tek ucim.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: Imao sam san ....

Post od Senad » Uto Apr 09, 2013 4:14 pm

Ummah napisao:Esselamu alejkum.

senade, dobro je sto si ulovio te greske. evo da ispravim - ... hemzihi ve nefhihi ve nefsihi.
we alejkumu selam
Neka Haris ispravi tu transkripciju jer većina koji traže lijeka na ovom forumu ne zna kur'ansko pismo koristi se transkripcijom .

Odgovori