trazim pomoc i misljenja

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od EdinM » Čet Jul 04, 2013 8:04 pm

Brate zaboravio sam ti reci nesto JAKO BITNO. Hvala Allahu poceo si klanjati i molim i ja Allaha da te ostavi na pravom putu i sve nas, da nam ucrsti i ojaca iman. Jako bitno je to da ne klanjas da bi se izljecio i osjecao bolje, vec da klanjas zato sto je to propis koji se ne izostavlja, da klanjas da bi te dragi Allah zavolio, da klanjas jer si duzan, da klanjas jer namaz je lijek za sve, samo nemoj klanjati da bi bilo bolje i onda poslije prestati nedaj Boze. Drzi se namaza kao sto temelji drze kucu tako i namaz drzi nas. Vidjet ces kako ce ti poslije biti drago sto klanjas i sto se molis Allahu. Namaz je nas razgovor izmedju nas i dragog Allaha, dok smo u namazu mi pricamo sa svojim gospodarom, pa kad si na sedzdi reci svom Gospodaru i nasem Gospodaru sta te muci, sta ti dusu tisti, tako ja radim, i vidjet ces odgovor sa nebesa od Gospodara i vladara ljudi. Brate nista ljepse nema od sedze. Ja sam namaz prihvatio kao svog brata i najboljeg druga, pa cim ne klanjam osjecam da mi taj namaz i moj drug fali. Zato sad ide fala Allahu ramaza, a ko hoce zdravlje neka posti. Molim Allaha da ti olaksa, da ti dusu i srce ispuni imanom, a i svima nama, da nas pomogne, pa kad mi zaboravimo Njega da On ne zaboravi nas. Tu smo da jedni drugima pomazemo i podrsku dajemo. Sta god treba samo se javi. Selam

ado
pisem pomalo
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 4:44 pm

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od ado » Čet Avg 22, 2013 8:00 pm

Evo nakon duzeg vremena ponovo me tijera muka na ovako nesto da pisem.Poceo sam hvala Alahu dragom klanjati,mnogo toga sta nisam znao otkrio sam kroz citanje islamskih djela i casnog Kurana,svatio sam pouku svega,okrenuo sam novi list trudeci se da radim sve sto je dobro onoliko koliko je u mojoj moci,ponizio sam se na veliku niskost samo da bih zadobio ljubav i makar malo svijetlosti od dragog Alaha,klanjam 5namaza svakog dana,spominjem Alaha na svakom koraku itd,jedino sto nisam postio jer nisam najvjerovatnije bio spreman za to ali ako bogda sljedeci ramazan,znaci kanio sam se alkohola,izlazaka,promijenio drustvo i dosta tih stvari sam napravio medjutim imam osjecaj da mi dragi Alah nikako neda da mu se priblizim ili ja to pogresno razumijem,imam osjecaj kao da me nesto odgurava od sebe i stalno mi neka razmisljanja dolaze u glavu da je ovo sve sto ja radim kasno i da nema efekta u ovome svemu,stvara mi tugu na srcu i vjerovali ili ne sve one ruzne stvari dolaze opet na povrsinu,namecu mi se same(sta je to),kada klanjam namaz citajuci kako to drugi ljudi sa srecom i nekim duhovnim ispunjenjem klanjaju i osjecaju ,kod mene se svodi na razlacite nacine kako ja to dozivljavam,nekad sam sretan nekad zalostan nekad uplakan a ponajvise ovo zadnje,nisam nasao ispunjenost duse ali nisam izgubio nadu ali sam na vagu dosao da mi je ovo sve nepodnosljivo i da nemam popunjenost duse,razmisljam cesto oko svega ,ostao sam bez posla vec tri mjeseca,trazim posao ali nikako da nadjem,ponuda za stari posao i kafane koliko god hoces,necu to ne zelim vise te grijehe,nemam ni dovoljno novcanog kapaciteta za financiranje sam se nekad cudim kako mogu sve ovo izdrzati i koliko snage imam,platim djecu platim stan i ne ostanemi nista za zivota ,nisam lijen niti sam lijencina ali jednostavno nece da to otpocne ta bozija milost o kojoj svi pricamo i nadamo joj se,da li ta iskusenja mogu da budu toliko bezobrazna i da to traje i ubija u mozak toliko da me tjera da se obracam ponovo na ovu stranicu dobrim ljudima i da trazim pomoc ili savjete ne bili stekao pozitivno misljenje da se je i nadati jedna nada samo,lijek ili iscekivanja a sto je najgore srce nemoze da trpi niti zivci niti dusa niti moje tijelo pa dolazim na razmisljanje da li je bolje biti rob boziji i raditi onako kako se trazi ili ono drugo,nevidim svijetla jos mi je vise tamno nego od prije 4-5 mjeseci kad sam bio kako to kaze se los i grijesan,sta je sad kad pokusavam da budem ono drugo opet su mi sva vrata zatvorena,imao bih dosta primjera da nabrojim sta mi se desava sta nije normalno,ako mi neko hoce reci da trazim pomoc u zapisimi i tako slicnom ne zelim jer sam svatio vjeru da ako vjerujes u dragog Alaha i naseg poslanika Muhameda a.s. netreba da se bojis sejtana.
Zato dobri i naucni ljudi kao i svi koji imaju iskustva sa ovakim necim slicnim kao ja nek mi napisu par rijeci da me makar malo oraspoloze ili mi tako nesto slicno,bit cu zadovoljan sa svakim pamentim i mudrim odgovorom a vas nek dragi Alah nagradi sve do jednog a mene sa vama!!!

golub
pisem pomalo
Postovi: 28
Pridružio se: Pon Maj 28, 2012 9:23 am

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od golub » Čet Avg 22, 2013 8:38 pm

Es-selamu alejkum Ado.

Par stvari s moje strane:
1. izbaci sebi iz glave te doslovno glupe misli na koje te sejtan navodi, da te je Allah zaboravio ili ostavio itd., jer kaze Allah dz.s. u Svojoj časnoj knjizi:
Sjećajte se vi Mene, i Ja ću se vas sjetiti, i zahvaljujte Mi, i na blagodatima Mojim nemojte neblagodarni biti (2:152)
Misle li ljudi da će biti ostavljeni na miru ako kažu: "Mi vjerujemo!" i da u iskušenje neće biti dovedeni? (29:2)
osim toga, u jednom hadisu, kaže Poslanik a.s.
“Kada je Allah stvorio sva stvorenja, iznad Njegovog Arša bilo je napisano: "Zaista je Moja milost pretekla Moju srdžbu.’” (Buharija i Muslim)
Zbog toga, ne možeš očekivati da će preko noći sve postati med i mlijeko. Insan dugo griješi, onda se pokaje i očekuje da preko noći sve bude super. Polahko - ovaj drugi ajet to super objašnjava - (parafraziram) aha, pokajao si se, kažeš hoćeš da budeš bolji i da se pridržavaš mojih propisa i odredbi, e de da vidimo da li je tako, i onda dolaze ta razna iskušenja i testovi koje insan mora uspješno da položi. Nema ništa na lahak način. Helem, ne predaji se i ne očajavaj, nego gledaj da budeš jak i uporan i da ne popustiš sada kada si krenuo pravim putem, pa da nedaj Bože opet kreneš pogrešnim putem.

2. Kažeš da živiš u Austriji. Ne možeš naći posao!? Otiđi u zavod za zapošljavanje. Ne znam kakvu školu imaš i od koje si struke, ali otiđi njima tamo (AMS) i reci hoću posao, radit ću sve (osim onoga što je zabranjeno). Sigurno će imati posla i za tebe. Za početak (jer ti trebaju pare) ne biraš previše, nego uzimaš što ti se nudi u granicama dozvoljenog, a oni će sigurno moći da ponude neke poslove i mimo posla konobara i sl.

3. U prethodnim komentarima, neko ti je preporučio da poslušaš audio rukju što ima ovdje na stranici. Jesi li to ikada uradio?

Toliko od mene. Molim Allaha Uzvišenog da ti olakša stanje i učvrsti tvoje vjerovanje.
Poslednja izmena od golub u Čet Avg 22, 2013 8:45 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od Bure » Čet Avg 22, 2013 8:43 pm

Evo jedan kratki motivacijski video:

Šejtanov trik - Zašto ljudi ne klanjaju?

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... Vmjpgjy0JA

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od Senad » Čet Avg 22, 2013 8:57 pm

Selam brate

Tek si počeo i želiš odmah na TRON :) valja progazit trnje , gorčinu okusit koja će te učvrstiti u vjeri. Samo sabura, ima Onaj koji se brine o tebi i koji zna šta je najbolje za tebe.To je odlično ništa s e ne skiraj samo naprijed guraj. ne vraćaj se starim stopama. Nisi opterećen preko mogućnosti tvojih. Ustraj ! Mnogo kockica trebaš još posložiti .
Allah želi da te poduči i da te odgoji . NAjbolji odgoj je Allahov s.w.t. odgoj . D a nije takvog stanja veoma berzo bi sve to napustio .

El - Inširah / "Širokogrudnost".

"Zar grudi tvoje nismo prostranim učinili" /1/ "i breme tvoje s tebe skinuli", /2/ "koje je pleća tvoja pritiskalo", /3/ "i spomen na tebe visoko uzdigli!" /4/ "Ta, zaista, s mukom je last", /5/ "zaista, s mukom je last!"/6/ "A kad završiš, molitvi se predaj", /7/ "i Gospodaru svome teži!" /8/

Uzvišeni kaže: "Zar grudi tvoje nismo prostranim učinili", tj. Mi smo tvoje grudi prostranim učinili i prosvjetlili ih, kao što se na drugom mjestu kaže: "Onome koga Allah želi da uputi - On srce njegovo prema islamu raspoloži" (6:125). Kao što je Allah tvoje grudi učinio prostranim, tako je Svoj vjerozakon (Šerijat) učinio širokim, tolerantnim i lahkim, bez ikakvih teškoća, tereta i tjeskobe. Riječi Uzvišenog: "i breme tvoje s tebe skinuli" znače: "...da bi ti Allah ranije i kasnije krivice oprostio." (48: 2) "Koje je pleća pritiskalo", tj. koje ti je bilo teško nositi. "...i spomen na tebe visoko uzdigli", tj. neću biti spomenut, a da sa Mnom i ti ne budeš spomenut, kao što je u riječima kelimei-šehadeta /Ja svjedočim da nema drugog boga osim Allaha i svjedočim da je Muhammed Allahov poslanik.

Hasan ibn Sabit u jednoj svojoj kasidi kaže: "Najplemenitiji od svih je pečat vjerovjesništva koji sija Allahovim svjetlom i svjedoči, Bog je ime Vjerovjesnika stavio uz Svoje kad mujezin pet puta poziva i svjedoči. Da bi ga proslavio, iz svoga je imena izveo njegovo. Vlasnik Prijestolja je hvaljen, a ovaj je pohvaljen." "Ta, zaista, s mukom je last, zaista, s mukom je last!" Uzvišeni, dakle, kaže da je s mukom last, a zatim to, ponovno, potvrđuje. Ibn Ebi-Hatim od Aiza ibn Šurejha prenosi da je rekao: "Čuo sam Enesa ibn Malika da je rekao: /652/

'Vjerovjesnik je jednom prilikom sjedio naspram jednog kamena i rekao: 'Kad bi muka došla i ušla u ovaj kamen, za njom bi došla i ušla last da je iz njega istjera.'" Na to je Allah, dž.š., objavio: " Ta, zaista, s mukom je last, zaista, s mukom je last!" Pjesnik kaže: "Često nesreća pritijesni mladića, ali Allah, svaki put, iz nje da izlaz, I kad se učini da je ona neizbježna, dođe olakšanje kad mu se najmanje nada." "A kad završiš, molitvi se predaj i Gospodaru svome teži!", tj. kad završiš sa svakodnevnim poslovima i dunjalučkim brigama, predaj se ibadetu, obavljaj ga čiste savjesti i budi predan svome Gospodaru u svojim željama i namjerama. U ovom smislu su i riječi Božijeg Poslanika, s.a.v.s., izrečene u hadisu za koji su svi saglasni da je vjerodostojan (sahih): /653/ "Nema namaza kad je gotovo jelo, niti kad muči mokraća i izmet." U drugom hadisu Vjerovjesnik, s.a.v.s., kaže: /654/ "Kad dođe vrijeme namaza, a večera je spremna, počnite sa večerom!"

Elhamdulillah
pisem pomalo
Postovi: 17
Pridružio se: Pon Dec 20, 2010 10:11 pm

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od Elhamdulillah » Ned Avg 25, 2013 12:56 pm

Selam alejkum!

Na youtube ukucaj Nisad Drndic, ima jako lijepih predavanja a bavi se i lijecenjem Kur'anom na ispravan nacin.

Enes ovako preko foruma mozda zvuci malo grub, u stvariu zivo je jako ljubazan, pa ne bi bilo mozda lose posjetiti nekog ko se bavi ispravno lijecenjem Kur'anom, Nisad i Enes su ispravni. selam!

ado
pisem pomalo
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 4:44 pm

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od ado » Pon Avg 26, 2013 1:11 pm

Ove je sve samo luda iluzija niti imam zivaca niti snage imam,imam osjecaj sto sam bolji dragi Alah je sve manje uz mene nedami se pribliziti sebi,nemogu vise jednostavno sve je ovo kako se naziva iskusenje ma koje iskusenje da ti zivce sjebe da ti zivot nisti da te tjera da radis opet one ruzne stvari jer tad je makar nesto bilo pozitivno,sada klanjanje namaza,ostavljanje alkohola,odbacivanje svih ruznih stvari je bilo bolje stanje nego ovo sada,zapitam se puno puta sta je to sto mi neda naprijed ama bas nikako,ljudi moji gubim nadu u svemu ovome,moleci na sedzdi dragog Alaha 5 puta dnevno nekih 4-5 mjeseci svakim danom i svaki put budem odbijen nema nimalo svijetla tamno je previse,imam ruzan osjecaj u svemu i puno se puta pitam da li je ovo vjera ,da li je ovo toliko tezak ispit da covjek puca od tuge,ponizenja,omalovazavanja i svih tih ruznih osobina koje dolaze bas u ono vrijeme gdje zelis da budes kod dgragog Alaha pozitivan,jednostavno nema pomaka.Imali iko od vas na ovoj stranici da mi da jedan odgovor za koji vrijedi se dalje boriti i biti dosadan svaki dan pet puta doviti i traziti Alahovo zadovoljstvo,sta je ovo danas,da na danasnjem vremenu muslimani cijelog svijeta skoro budu odbaceni od dragog Alaha,da se toliko ljudi ,zena,djece ubIja sve muslimani(Egipat,Sirija,itd.);Da li Izraelci,Kriscani i ostali narod imaju toliku moc i da se ne boje dragog Alaha sve ovo sto rade , a na nas pojedince nije vise nikakvo cudo sto nas je dragi Alah prepustio svoj patnji u danasnjem svijetu,sto ubijanje,blud,alkohol,droga,itd ima bolje mjesto i bolju nagradu ,ljudi sta je to sto dragi Alah to toliko dopusta da li ljude upozorava da nevaljalost ima posljedice,ne ima i dobija pozitivnost u ovome svem,tako ja razmisljam i pokusajem da nadjem realnost ali zao mi je nenalazim je u ovome svijetu,moje misljenje je da kako ona stara poslovica kaze i bog je okrenuo glavu od nas,to je to,a los,zao,ubica,siledzija dobio pozitivnost.Mislim nije svrha ove vjere i islama takva,traziti Alahovu samislost,uciti,doviti,moliti.I sta dobiti gore nego sto je bilo,ovakvim stvarima negativnosti gubi covjek vjeru u boga i ljudi pocinju da se vracaju ili da traze spas u onome drugom gdje i sami vide da mu tu moze mozda bolje biti,ta nepravda odvraca ljude od vjere,sramota ali ti je stvarnost danasnjice,onda jos sam zaboravio reci mnogi traze pomoc kod hodza,sihirbaza davajuci toliki novac da se navodno izljece a ovi drugi uzimaju novac od jadnog naroda i vi meni sada recite da je to za bogu plakati,nemamo odgovora a inace na sve druge stvari imamo odgovor,Ja licno nisam nikakav zagovarac ovoga ali me muka natjeralala da se izjadam na ovoj stranici gdje svi mi trazimo ma makar bilo kakvu pomoc a bila to makar lijepa rijec ili pozitivno shvatanje,zato zelim izraziti da moj put u vjeri nije pogresan i onaj ajet iz casnog Kurana kaze DRAGI ALAH DAJE KOME ON HOCE I UZIMA ONOME KOME ON HOCE;jako lijepo receno,ali da li je toliko onih kome uzima puno vise nego onih koje lose rade pa ih ovo ne spopane,Toliko od mojih muka ,samo molim dragog Alaha i dalje da me okrene na pravi put i da mi pokaze samo malo svijetlosti na ovoj danasnjoj ruznoj i odvratnoj svetskoj situaciji a i svim dobrim ljudima cijelog svijeta bez obzira na vjeru i ispovijest prosvijetli nas Gospodar,samo on to zna sta je za koga dobro a sta lose,ALAH EGBER!!!
SLAVA PRIPADA SAMO DRAGOM ALAHU !!!

maslina
Mlađi član
Postovi: 85
Pridružio se: Sub Avg 24, 2013 7:09 pm

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od maslina » Pon Avg 26, 2013 5:05 pm

Ado,

de ti poslušaj nas ovdje što ti govorimo, pa uzmi i pusti sebi na pc-u rukju pa poslušaj, da vidiš kako ćeš se osjećati. Ne traje dugo, 29 minuta, pa nam javi. Nemoj da ti bude mrsko, nego se natjeraj i poslušaj.
http://www.lijecenje-kuranom.com/audio

Drugo, Allah se piše sa 2 L, i ne kaže/ne piše se egber (prasina) nego eKber (sa K) (najveći). Ogromna je razlika između te dvije riječi, pa imaj to na umu drugi put kada budeš nešto pisao. eto, ako ništa, barem si nešto novo mogao da naučiš.

ado
pisem pomalo
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 4:44 pm

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od ado » Pon Avg 26, 2013 5:30 pm

Pustao sam i nista ja osjetio nisam par puta hvala na odgovoru,nema veza ja moram svoj dio da uradim ono sto ja mislim ako bude ispravno bit ce a ako ne nisam izgubio nista jer i onaoko nisam nista dobio nazalost gore nego sto jest,najbolje pustit onako kako je bilo mislim da je bolje stanje nego ovo sada...

Elhamdulillah
pisem pomalo
Postovi: 17
Pridružio se: Pon Dec 20, 2010 10:11 pm

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od Elhamdulillah » Pon Avg 26, 2013 8:00 pm

Selam alejkum Ado!

Svasta se nesto izdesavalo tebi u kratko vrjeme, covjek postane depresivan i beznadezan, ali to je sve od sejtana. Znas li da se nekima rukja uci u zivo i po 15 puta i vise pa se tek pokazu simptomi, zacrtaj sebi da ces se recimo iducu godinu posvetiti vjeri pa kako bilo da bilo i nemoj nista da te omete u tome, slusaj predavanja i tako se druzi sa ucevnima. Preslusaj molim te od nisada neka predavanja npr ubjedenje, iman itd. ili od Senaida Zajimovica.



I nemoj ici sihirbazima, Enes i Nisad to zasigurno nisu! Kad se iskreno pokajes za grjehe i podpuno se oslonis na Allaha vidjeces kako je sve drugacije, i kako se u svemu osjeti zadovoljstvo. Vjera je nekad jaca nekad slabija i tako je to kod svakog, ali ako se u namazu ne mozes da skoncentrises i osjetis zadovoljstvo, koliko znam to je jedan od znakova da trebas se ozbiljno posvetiti lijecenju Kur'anom, nemas sta izgubiti. Kad ti naidju ruzne misli o Allahu, a to je od sejtana, kazi sebi da ces svaki put prouciti po recimo odredjen broj nesto sa cim velicas Allaha, i vidjeces kako sejtan brzo napusti insana :).

Selam!

ado
pisem pomalo
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 4:44 pm

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od ado » Sre Sep 11, 2013 7:36 pm

Evo me opet,rekao sam sam sebi da ne zelim vise da idem na ovu stranicu jer sam zakljucio dosta na ovaj stranici,ovdje ako neko ima problem ispise i dobije uvijek odgovor onaj koji to ova stranica i zeli,medjutim ja sam trazio odgovore od drugih ljudi koji imaju probleme isto kao i ja a ne neke koji zagovaraju samo jedno,uci,klanjaj,budi dobar nemoj ovo nemoj ono i sve sto je lose ostavi i ti to sve uradis,ostavis kafanu,ostavis posao tj izubis,izgubis zenu djecu tj. rastavis se pocnes iz pocetka u ocekivanju da ce ti se mozda povratkom u vjeru popraviti sreca izici tuga,mozda ti se dusa popuni bericetom i to sve radis iz dana u dan i svaki put kad god to zatrazim od dragog Alaha,da li kroz moj namaz da li kroz moj zikir,dove,dobra djela odgovor uvjek isti a mozda i cak gori.Postoji li neko na ovoj stranici koji bi mi dao odgovor na ovu moju tugu ali iskreni odgovor a ako ce biti opet samo klanjaj,sabur,dobra djela i to molim te taki odgovori mi ne trebaju, to znam i ja sam tako.Znaci ja svoja djela prema dragom Alahu radim kako sam vec naveo klonio sam se svega,zadnje vrijeme budem ismijavan od drugih,pokusavam od dragog Alaha dobiti odgovor kojeg trazim na sedzdi ali nista,imam veliki strah ,gubim nadu u zivotu,imam osjecaj da mi se dragi Alah neda sebi pribliziti nikako,citam svasta loseg kojeg najvise bude nagradzeno,ubijanje muslimana,rat,silovanja,udavanja djece od 8 godina i onda cinjenje sexualnog odnosa sa djecom gdje dijete umire,ljudi sta je to jel to dragi Alah moze gledati dali je to normalno imali odgovora na ovo sve .Nema i nece ih ni biti.Kazu ljudi iskusenje,dokle dok te u grob stavi ili dok te guraju ta iskusenja da lose pravis,nemamo svi jaku licnost da sve to prebrodimo,tesko evo vam primjer u jucerasnjim novinama covjek u Jemenu musliman prodao kcerku ili je udao za pare za 40godisnjaka,ovaj sa njom ima sexualni odnos i djete umire (Alah daje ljudima iskusenja) SRAMOTA;pa onda kad pokusas da odbranis stas ovaj kod nevjernika nemoguce kako se onda ja osjecam da bi meni dragi Alah pomogao ,nikako.Zato se obracam ovdje po zadnji put ocekujuci jedan sazet odgovor ako je neko u stanju da mi ovo objasni sve.Imam veliki strah da odustanem od ovog svega dobrog kako se u casnom Kuranu nalaze,da nevjerstvo i lose djelo pobijedi je li to to ili nesto drugo,Svi moji namazi.rana sabahska klanjanja,nafile,ostranjivanje alkohola,bludi,milion suza itd, bude losije primljeno nego ova ruzna djela nemogu da vjerujem da je to srz Islama i ajeti casnog Kurana.
Sva ubijanja u Siriji,Egiptu itd ti muslimani jesu li oni svi krivi i moraju biti tako ponizeni,ljudi sta je ovo,dragi Alahu jel vidis to ti ili,gdje da potrazim odgovor na ovo sve i sebe bar malo zadovoljim i ispirisem da je ovo sto ja radim i cinim ispravno a ono prije pogresno,OBUZEO ME JE VELIKI STRAH DA OVO STO SAM SE POSVETIO VJERI I POUZDAO U DRAGOG ALAHU IZELJKIVAJUCI POMOC I DUSEVNI MIR;jednostavno ne urodi plodom, budes ostavljen i ismijan cak i od rodjene djece.
Ja se izvinjam svim ljudima ako sam koga uvrijedio ili nesto ruzno napisao ja licno zelim samo odgovor na ovu moju postavku i nista vise.a dragi Alah nek vas nagradi sviju ko god trazi pomoc,ja je nisam dobio niti spoznao.....

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od Enes » Sre Sep 11, 2013 8:23 pm

Selam alejkum

Molim Allaha swt da ti se smiluje, podari ti razum da razumijes vjeru i propise vjere i da budes od onih kojima ce on biti zadovoljan.

Svi sto su ti savjetovali(mada nisam pratio) ti je rekao iz svoje prespektive najbolje sto je znao da objasni.
Svi su pokusali biti fini a ja cu biti iskren, pa cu zvucati grub.
Nemoj ocekivati da tim sto si poceo par mjeseci da klanjas da ce ti cvjetati ruze.
Ne ide to tako, Allah zna koliko si ti iskren u svojoj tewbi?

Nije resenja samo klanjati a ne znati zasto se klanja.Nije resenje klanjati samo zato sto imas problem i da izades iz njega, djela se vrednju prema namjeri.
Ako si procitao Zapecatceni dzenetski napitak,ako nisi procitaj, bit ce ti jasnije sta je poslanik saws prozivio.
Kakve patnje i ponizenja je dozivio od svog naroda, svojih bliznjih.
A svaki poslanik je imao odredena iskusenja.
Ejub a.s je bio bolestan godinama, u jednoj predaji stoji 7 a u drugoj 17 god, gdje su ga protjerali iz mjesta boravka itd a nije poklekao i rekao zasto mi se to desaje, nije gubio nadu u Allahovu milost.

Pa Ibrahim a.s. koji nije imao sina, pa mu ga Allah podario pa naredio da ga zakolje...sta mislis koje je to iskusenje?
Zapitaj se jesi li bio u mogucnosti iredovno klao kurban?
Sta mislis da si ti bio iskusan da ti trebas da uradis nesto kao Ibrahim a.s.?

Svakom je njegovo breme najteze, ali Allah nikoga ne iskusava preko nejgovioh mogucnosti.

To sto si procitao tamo negdje neko ozenio djevojcicu i ona preminula, po svemu sudeci nije istin, ali svi oni koji su neprijatelji ISlama, nastoje da sire lazi a Muslimani lako vjerni i naivini sve sto procitaju i drugi im plasiraju prihvataju za istinu.
Zasto se desava Sirija, Egipat itd?
ZAto sto smo okrenili glavu od Allahove knjige, od prvih rijeci obajve uci, citaj u ime gospodara...i ona dam neko drugi kriv sto smo ne znalice, ne jedinstveni i oni nma ''kroje'' sudbinu.
Bio je jedan fin video koji objasnjava sta su bili ashabi a sta su danasnji muslimani.
Ako je bitka protiv biznatijaca(ako sam pogrijesi neka me neko ispravi) muslimani pobdijedili sa 30.000 vojnika protiv 200.000 bizantijaca, shvati gdje smo mi!

"A onaj ko okrene glavu od Knjige Moje, taj će teškim životom živjeti i na Sudnjem danu ćemo ga slijepa oživjeti!"
(Suretu Taha, 124)

ISlam je vjera koja je dolazila 23 god Poslaniku Muhamedu saws, dio po dio, ljudima koji su obicne razgovore vodili u stihovima, koji su vrlo lako pamtili a trebalo je 23 godine da se upotpuni objava, da je ljudi mogu razumjeti.

Ti, kao vecina muslimana, naucite osnove u mektebu do svoje 12 godine a onda sve to zaboravite, neko se pravda ''titinom'' rezimom, nego odlaskom vani u potrazi za nafakom i kada ga pritisne, hoce odmah sve da promijeni sa par dova i par namaza.
Imaju uslovi koje treba isputni da se dova primi, da namaz bude primjeljen.
Lako ces ubjediti mene i druge ali Allahu ne mozes slagati koliko si iskren u svojoj namjeri.

I trebas da znas da kod Allaha ovaj svijet ne vrijedi ni koliko krilo musice!

ado
pisem pomalo
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Okt 19, 2010 4:44 pm

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od ado » Sre Sep 11, 2013 8:44 pm

Hvala Enese na jednom sazetom direktnom odgovoru kojeg ja nemogu da svatim a mozda ni dosta drugih ljudi koji su slicni meni,ja postujem i ne negiram da nisi upravu i da imas puno vise Islamskog znanja od mnogih, medjudim danasnji svijet po mojoj procjeni samo vidi materijalni interes i ismijavanje ovog svega sto je dragi Alah propisao,moj Enese ja nisam toliko glup ili mozda prepametan da ne svatam ovo sve nego mi dodje momenata zadnje vrijeme koje me navode da ovo sve bacim i vratim se u onaj stari zivot gdje sam koliko toliko bio sretan,to je moj strah i nista drugo,bojim se kazne Alahove ako ga napustim.To je to sto mene muci i onda se sastavi los dan problemi itd,
Imas li mozda neki islamski savjet koji bi me mozda motivisao i oraspolozio
Nek te dragi Alah nagradi....

Enes
Site Admin
Postovi: 666
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:17 pm
Lokacija: Zavidovici
Kontakt:

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od Enes » Sre Sep 11, 2013 8:59 pm

Nema pravila ni pravog savjeta do onog uci, citaj u ime gospodara..da bi znao, da bi shvatio, moras imati podlogu a podloga je hadis i iskusnja kroz koje su poslanici prolazili.

Nikome nije lako, svi imamo iskusanja i iz momenta kada smo u iskusnju, ne vidimo izlaz a kada to prode, onda se smijemo sami sebi...
Nikome ovdje na ovom forumu ni u stvarnom zivotu nije lako, svi imaju iskusenja i obaveze i dovodi se u pitanje Iman
Allah kaze da cemo biti iskusavani sa botastvom, djecom, usjevima itd.neko na jedan nacin,neko na drugi, samo Allah zna zasto koga stavlja na odredeno iskusenje.
A stavljani smo na iskusenja kaze Allah da vidimo ko ce od vas bolje postupiti.

Lako je je biti dobar u dobru, treba svoje vjerovanje pokazati u nevolji.
Problem danasnjeg vrmenea jeste tezjna za sto vise imetka pa od rada i robovanja dunjaluku, nemam kad misliti na Allaha.
RAdimo po 10 do 15h za dunjaluk pa ona nismo sposobni da se sjetimo Allaha i odvojimo sat od 24h.
RAdimo za dunjaluk kao da cemo vjecno biti na njemu, a za ahiret, kao da idemo na godisinji odmor...ono moze se i ne otici na godisnji...

Samo citaj hadise, zivot poslanika i bit ce ti puno jasnije...ali zapamti, tesko da svako ko pocinej da uci nesto u poznima godinama, moze da shvati i bude ustrajan kao mlad....
Uzmi samo prijemjer ucenje nekog stranog jezika, u mladosti to ide jednostanvno a pod stare dane samo ono nuzno da se insan moze sporazumjeti a to ako se ne koristi par dana - zaboarvi se....tako je i sa vjerom kada se uci po stare dane.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: trazim pomoc i misljenja

Post od Haris » Čet Sep 12, 2013 6:40 am

Svakako potpisujem Enesovo mišljenje.

Kao što on spomenu, sve se ravna prema nijjetu.

Barem po sebi znam. Svi smo mi krenuli u vjeri s ciljem izlječenja. E sad do tebe je hoćeš li napredovati u tom smislu. Tek kad sam počeo razmišljati o tome da ja robujem Allahu bez obzira bio zdrav ili ne, onda je počelo lakše shvatanje problema i popravljanje stanja. Često osobe koje uđu u vjeru da bi se izliječile, nakon izlječenja vrate se starom načinu života, napuste namaz, konzumiranje alkohola i td.

Zbog toga, savjetujem da počneš sebi stvarati osjećaj robovanja Allaha zarad Allaha i Njegovog naređenja, a ne radi zdravlja.

Također, preporučujem da naučiš arapsko pismo (sufaru) i da se družiš sa Kur'anom koliko možeš, ako nemaš vremena za više, može stranica dnevno, ali da napreduje.

Odgovori