Vaktija za skandinaviju

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Vaktija za skandinaviju

Post od EdinM » Pon Jul 08, 2013 6:42 pm

Selam. Je li jos neko ima iz skandinavije samnom sto ce docekati mubarek mjesec ramazan. Bilo bi mi drago kad bi mi napisao po kojem vremenu se racuna post za nasu vremensku zonu imajuci u obzir da mi je sabah u 2:35 a aksam u 22:10. Da li da postim po vremenu iz Mekke ili da se drzim ovog vremena. Volio bih kad bi mi se neko javio da mi pomogne oko toga. Unaprijed hvala. Selam

Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: Vaktija za skandinaviju

Post od Bure » Pon Jul 08, 2013 7:02 pm

Neznam jesili vec gledao ono predavanje od Zijada Ljakica sto se tice vaktija, sto je spomeno Kenan pod onu drugu temu. Uzmi si vremena pa ce ti vjerovatno biti laksa odluka kako i sta. Jer on tamo preporucuje po kojem metodu preracuna se treba drzati vaktije.

Ali evo jos jednom link: http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... cOgJx4HfPQ

Eto vidis vec ovdje mi je sada neka cudna stvar i vidis da ovdje nesto ne stima. Po nasoj vaktiji iz dzemata kod nas (Klagenfurt) nastupa zora u 2.41 i ti si sada napisao da je kod vas zora u 2.35 sto je skoro nemoguce za toliku zracnu udaljenost da je taka mala razlika.

Ali po onome sto preporucuje Ljakic, nastupa kod nas zora u 3.17 (metoda preracuna: sjeverna amerika, koji posmatraju sunce pod 15 stepeni, dok ostali vise manje upotrebljavaju 18 ili 19 ugao posmatranja sunca).

Znaci namaska vremena za podne, ikindiju i aksam su vise manje uvjek ista, nije vazno po kojem metodu se preracunava. ALi najveci problemi nastaju za sabah i jaciju. A posebno ipak najveci problem je sabah, jer postoji velika opasnost da klanjas namaz prije njegovog vremena. Ali da najlakse izbjegnjes bilo kakvu sumnju je najbolje klanjati sabah pola sata kasnije i onda ako Bog da skoro pa nemozes pogrjesiti. Ali jos uvjek ostaje taj problem kada zapostiti, ali onda i tu je bolje prije zapositi i onda isto problem rjesen :)

Ali dragi Allah najbolje zna

zegulja01
pisem pomalo
Postovi: 47
Pridružio se: Uto Jan 17, 2012 10:33 pm
Lokacija: svedska

Re: Vaktija za skandinaviju

Post od zegulja01 » Pon Jul 08, 2013 7:26 pm


EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Vaktija za skandinaviju

Post od EdinM » Pon Jul 08, 2013 8:48 pm

Nije meni vaktija problem, imam vaktiju ovdje http://www.islamiskaforbundet.se/sv/?q=2 ima tu u desnom uglu Göteborg, vec mi je problem toliki razmak izmedju sabaha i aksama jer ima bas sati za postiti a cijeli dan sam na poslu, ne kazem da ne mogu izdrzati jer znam sebe i koliko sam hvala Allahu uporan, ali ipak zelim sebi olaksati u skladu sa dozvoljenim i sunnetom poslanika s.a.v.s. Bure brate znaci da sabah klanjam u 3h a da zapostim npr u 2?! Ili si nesto drugo kanio reci...I da li cu postiti do 22h kad mi je aksam ili kako vec. Nezgodna mi je situacija ali Allah ce olaksati..

Bure
Mlađi član
Postovi: 76
Pridružio se: Sub Jun 18, 2011 10:01 am

Re: Vaktija za skandinaviju

Post od Bure » Pon Jul 08, 2013 10:48 pm

Dragi brate Edine, to je samo moje misljenje takvo ali ja sam daleko od toga da bi mogao postaviti neka misljenja da bi se jih i drugi drzali.

Ja sam samo kod sebe odlucijo da izbjegnem konfuziju koju imam isto kao ti. Ja cu zapostiti prije a klanjati cu radje malo kasnije, sto to kod mene znaci pola sata razlike. Ali svejedno ipak mislim da je najbitniji nijet u svemu tome. Ali ko ce vise sva ta razlicita misljenja stici pratiti.

Evo cito sam sad a i nas hafiz je to isto potvrdijo da ce u Savdijskoj Arabiji poceti ramazanom dan kasnije, jer se jos nije pojavijo mladjak mjeseca i oni sljede tacno hadis.

Samo stvaraju probleme nama obicnim ljudima koji na kraju moramo nekog sljediti, sada jel to izpravno ili nije samo dragi Allah zna.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: Vaktija za skandinaviju

Post od Haris » Uto Jul 09, 2013 8:17 am

Koliko sam upućen, skandinavske zemlje uzimaju vaktiju bližih zemalja sa "normalnim" vremenom. Pa tako najprije od Danske. Kontaktiraj i Rijaset za zvanične informacije, pa ako ti potvrde, teret je spao sa tebe, ti si pitao učene..

Evo nešto o razilaženju u vezi Ramazana i Bajrama:


EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Vaktija za skandinaviju

Post od EdinM » Uto Jul 09, 2013 10:25 pm

Poslao sam mail na rijaset pa cemo vidjeti sta i da li ce odgovoriti. Zaista sam u velikom dvoumljenu sta i kako, jer kad se sagleda fakticki 4 sata ja samo ne bih postio, ostalo se sve provodi u postu. Pored toga sto radim, iako mi to nimalo ne smeta jer mi je post vazniji od posla, oduzi se fakat do aksama. Da nam je Allah svima na pomoci, i da nam olaksa.

EdinM
Mlađi član
Postovi: 164
Pridružio se: Čet Nov 29, 2012 8:33 pm
Lokacija: Sweden

Re: Vaktija za skandinaviju

Post od EdinM » Čet Jul 11, 2013 8:56 pm

Evo sto mi odgovori covjek iz rijaseta :)

Esselamu alejkum!
Svaka zemlja i svako mjesto ima svoju vaktiju i po njoj muslimani koji tu žive trebaju postupati. O tome više zna naš muvekit prof. Mustafa Sušić. Neke informacije možete naći u kalendarskom dijelu Takvima kojeg izdaje Rijaset Islamske zajednice.


Sto znaci od 2:30 do 22:00 :)

Odgovori