RAZMIŠLJANJA O BOGU

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

RAZMIŠLJANJA O BOGU

Post od Senad » Čet Jan 26, 2006 7:26 pm

Neka od razmišljanja na forumu www.forum.hr o vjeri, bogu, ateistima.....


delfin
U prvom postu na ovom topicu sam napisao da vjera blijedi, jer sam sebi nisam mogao priznati da vise ne vjerujem u boga, ali ruku na srce nevjerujem.
Bibliju nisam citao (i ako je imam), ali ako stoji da nas je bog stvorio, i da o odlucuje o nasim zivotima, od nas se ocekuje da se ponasamo u skladu sa bozjim zapovjedima, da ne grijesimo te nas zbog nasih postupaka kaznjava ili nagradjuje,
kako to da se radjaju djeca sa kojekakvim hendikepima, da ima siromasnih itd?
Ako smo svi pred bogom isti (neznam samo po cemu) kako to da se netko rodi bolestan? Zar bog moze kazniti tek rodjeno dijete?
Koji su to kriteriji po kojima se odlucuje tko ce koliko zivjeti?
Hrpa dobrih i predobrih ljudi je umrla, a kojekakve gnjide hodaju po svijetu. U cemu je kvaka?
Neki ce reci da su svi ti dobri ljudi sada u raju.
Ali zar nebi svaki taj covijek radije bio sa svojom obitelji djecom i unucima, nego u raju.
Ja sam sad spreman potpisati da kad umrem idem u pakao samo da dozivim da vidim kako mi djeca postaju odrasli ljudi, i da se neko vrijeme igram sa unucima.
Pa ima li sto lijepse?
Neznam sta bi to trebalo biti u raju da se covijek toga odrekne.

Ja se izuzetno trudim biti dobar prema drugim ljudima. Nikad mi nije tesko za nekoga nesto napraviti, ali ne kuzim zasto bi to moralo biti iz razloga da hocu (ajmo to tako reci) ugoditi bogu.
Ja se jednostavno dobro osijecam kad nekome pomognem.

Ovo pomodno odlazenje u crkvu mi isto tako ide strasno na q.rac, a i odlazak u crkvu sam po sebi.
Zar sam ja u ocima boga bolji covijek ako sam 2 puta tjedno u crkvi? Ili sam dobar zato sto sam napravil neznam koliko groznih stvari hrpi ljudi, ali sam se ispovjedio, pa je sad sve OK?
Sumljam da postoji stvar koja bi me mogla ponovno uvjeriti da bog postoji.



Re: Da li vjerujete u boga?
________________________________________
Jos mi jedna stvar ne stima u cijeloj toj prici o bogu.
Pretpostavka je da govorimo o katolickom bogu (kako to besmisleno zvuci).
Ako taj bog propovjeda u katolickoj vjeri i uvijet je da ides u raj da si katolik, sama vjera je strogo usmjerena i ima svoja pravila (deset zapovjedi), a jedna od tih zapovjedi je i
" ne ubij ", kakvi smo mi to ljudi koji jedno govorimo i u jedno vjerujemo a radimo sasvim suprotno?
Kakva je to vjera koja sama sebi skace u usta?
Pa katolici su najveci koljaci ako gledamo sa aspekta pripadnosti nekoj vjeri.
Pa katolici su pod izlikom bozje volje isli u krizarske ratove, katolici su zapoceli i prvi i drugi svjetski rat, rusili su simbole i relikvije drugih vjera itd.
I sta sad ?
Jebiga, zajebali smo.
Pa za te strahote koje smo cinili nas je trebalo zbrisati sa lica zemlje.
Koji je razlog sto nam je bog oprostio ? Zato sto smo katolici?
Nije li to licemjerno.
Covjek ima inteligenciju i ona mu sluzi da razluci sto je doboro a sto zlo i netreba mu bog da ga tome uci.

P.S. Gard, ako vec toliko vjerujes u boga, objasni mi cime si zasluzio sansu za prezivljavanje svih onih ranjavanja u ratu, a kao ucesnik rata i sam si bio prisiljen raditi sranja (u svakom slucaju opravdano) ali ipak protivno bozjoj rijeci ?


ebubesiir
Mlađi član
Postovi: 77
Pridružio se: Pon Jan 23, 2006 4:24 am
Lokacija: kairo
Kontakt:

Post od ebubesiir » Čet Jan 26, 2006 9:09 pm

selam alejkum brate senade sto uopste pises ovim stvarim i sto si napisao o onom forumu hoces da neko od nasih braca sestara udze i odakle znash mozda padne u iskushenje.halali ovo primi kako nasihat.ALLAH DA VAS CUVA

krcko
Posmatrač
Postovi: 7
Pridružio se: Čet Jan 19, 2006 1:30 pm

Re: RAZMIŠLJANJA O BOGU

Post od krcko » Pet Jan 27, 2006 3:00 pm

Senad napisao:Neka od razmišljanja na forumu www.forum.hr o vjeri, bogu, ateistima.....


delfin
U prvom postu na ovom topicu sam napisao da vjera blijedi, jer sam sebi nisam mogao priznati da vise ne vjerujem u boga, ali ruku na srce nevjerujem.
Bibliju nisam citao (i ako je imam), ali ako stoji da nas je bog stvorio, i da o odlucuje o nasim zivotima, od nas se ocekuje da se ponasamo u skladu sa bozjim zapovjedima, da ne grijesimo te nas zbog nasih postupaka kaznjava ili nagradjuje,
kako to da se radjaju djeca sa kojekakvim hendikepima, da ima siromasnih itd?
Ako smo svi pred bogom isti (neznam samo po cemu) kako to da se netko rodi bolestan? Zar bog moze kazniti tek rodjeno dijete?
Koji su to kriteriji po kojima se odlucuje tko ce koliko zivjeti?
Hrpa dobrih i predobrih ljudi je umrla, a kojekakve gnjide hodaju po svijetu. U cemu je kvaka?
Neki ce reci da su svi ti dobri ljudi sada u raju.
Ali zar nebi svaki taj covijek radije bio sa svojom obitelji djecom i unucima, nego u raju.
Ja sam sad spreman potpisati da kad umrem idem u pakao samo da dozivim da vidim kako mi djeca postaju odrasli ljudi, i da se neko vrijeme igram sa unucima.
Pa ima li sto lijepse?
Neznam sta bi to trebalo biti u raju da se covijek toga odrekne.

Ja se izuzetno trudim biti dobar prema drugim ljudima. Nikad mi nije tesko za nekoga nesto napraviti, ali ne kuzim zasto bi to moralo biti iz razloga da hocu (ajmo to tako reci) ugoditi bogu.
Ja se jednostavno dobro osijecam kad nekome pomognem.

Ovo pomodno odlazenje u crkvu mi isto tako ide strasno na q.rac, a i odlazak u crkvu sam po sebi.
Zar sam ja u ocima boga bolji covijek ako sam 2 puta tjedno u crkvi? Ili sam dobar zato sto sam napravil neznam koliko groznih stvari hrpi ljudi, ali sam se ispovjedio, pa je sad sve OK?
Sumljam da postoji stvar koja bi me mogla ponovno uvjeriti da bog postoji.



Re: Da li vjerujete u boga?
________________________________________
Jos mi jedna stvar ne stima u cijeloj toj prici o bogu.
Pretpostavka je da govorimo o katolickom bogu (kako to besmisleno zvuci).
Ako taj bog propovjeda u katolickoj vjeri i uvijet je da ides u raj da si katolik, sama vjera je strogo usmjerena i ima svoja pravila (deset zapovjedi), a jedna od tih zapovjedi je i
" ne ubij ", kakvi smo mi to ljudi koji jedno govorimo i u jedno vjerujemo a radimo sasvim suprotno?
Kakva je to vjera koja sama sebi skace u usta?
Pa katolici su najveci koljaci ako gledamo sa aspekta pripadnosti nekoj vjeri.
Pa katolici su pod izlikom bozje volje isli u krizarske ratove, katolici su zapoceli i prvi i drugi svjetski rat, rusili su simbole i relikvije drugih vjera itd.
I sta sad ?
Jebiga, zajebali smo.
Pa za te strahote koje smo cinili nas je trebalo zbrisati sa lica zemlje.
Koji je razlog sto nam je bog oprostio ? Zato sto smo katolici?
Nije li to licemjerno.
Covjek ima inteligenciju i ona mu sluzi da razluci sto je doboro a sto zlo i netreba mu bog da ga tome uci.

P.S. Gard, ako vec toliko vjerujes u boga, objasni mi cime si zasluzio sansu za prezivljavanje svih onih ranjavanja u ratu, a kao ucesnik rata i sam si bio prisiljen raditi sranja (u svakom slucaju opravdano) ali ipak protivno bozjoj rijeci ?

Dečko dobro razmišlja. Potpisujem većinu onoga što je napisao.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Pet Jan 27, 2006 7:40 pm

ebubesiir napisao:selam alejkum brate senade sto uopste pises ovim stvarim i sto si napisao o onom forumu hoces da neko od nasih braca sestara udze i odakle znash mozda padne u iskushenje.halali ovo primi kako nasihat.ALLAH DA VAS CUVA
Ako administrator smatra da treba da se briše neka briše, ali nevidim niti jedan razlog za to :?

Ve alejkumu selam!

Vidi nešto moj brate, kada pročitam nešto ovako ja se nekako osjećam nemoćno , neka me tuga obuzme, žalost, . Čovjek koji nije u vjeri, a želi da nauči nešto o vjeri ili da prihvati islam jednostavno kada pogleda neke „vjernike“ nikad nebi prihvati islam niti bi mogao nešto da nauči.. Srećom , Allah s.w.t je taj koji upućuje i koji u zabludi ostavlja onoga koga On hoće. Tako da se ja neplašim toga što si ti naveo, naprotiv smatram to poučnim za onoga ko želi pouku i ko želi da se učvrsti u din islamu _vjerovanju. Više sam volio da si napisao kako bih volio da Allah s.w.t uputi te ljude na ono što će biti dobro za njih, da se poštivaju božanski zakoni, da spoznaju svoga Stvoritelja.
Oni koji vjeruju u Allaha upućuju dovu za uvećavanje znanja, razuma i mudrosti. Razum i znanje mogu biti ocjenjeni sa najvišom ovodunjalučkom ocijenom, ali ako nema mudrosti u tom znanju i razumu nema mnogo hajra bar kada je u pitanju ovaj forum.

Itekako se može naučiti mnogo štošta iz ovih postova. Pitam se da li je iko ko je pročitao ove postove rekao Ja Rabi sačuvajme od ovakvog stanja, ne dozvoli da padnem u zabludu.
Možda neznaš neke od primjera prelaska na islam koji su veoma interesantni po pitanju razumjevanja vjere.

Italijanski ambasador (katolik) koji je boravio u saudiji nakon dugih godina vratio se islamu. Normalno kao ambasador u saudiji bio je na raznim skupovima gdje se govorilo o vjeri , bilo je ponuda da se vrati islamu, nagovaranja, ali sve uzalud, Kako je i sam čitao Kur'an naišao je na jedan ajet koji kaže.....svako će za svoja djela biti odgovoran.......niko neće nosti ničiji teret,
Nakon ovoga odlučio je se vratiti islamu i to obznanio , ovi što su ga prije uvjeravali počeli su da se raduju, međutim, njegov odgovor je bio; da sam samo gledajući vas nikada nebi se vratio islamu.
Drugi primjer je sličan ovome, u Njemačkoj; nekakav njemac vratiose islamu, čule naše bošnje i pohrlile u džamiju gdje klanja naš novo pridošli brat nijemac. Počela su ispitivanja , i kojekakva dodvoravanja i isticanje kako su oni bošnjaci, muslimani iz Bosne. Nekako je to sve izdržio , poluglasno rekao , a čuli su ga oni koji su bili oko njega, da sam gledao vas nikada se nebih vratio islamu.

Brate a dali si se ikada zapitao, da li će od ovih stvorenja koji imaju ovakva razmišljanja oBogu u postovima koje sam postirao biti tvoja braća po vjeri.
Koliko je nas bilo ogrezlo u grijehu pa nas je Allah uputio , dozvolio nam da mu učinimo sedždu, dozvolio nam da učinimo hidžru, da spoznamo svoga Stvoritelja.

Brate nemam ti šta halalit, sve je OK. Svakako imaš pravo na svoje razmišljanje, tvoja bojaznost možda je i opravdana Allah najbolje zna. Moja namjera nije bila da bilo kome kažem OUT iz vjere, nego da spoznamo i svoje okruženje, da se učvrstimo u našem vjerovanju između ostalog ovakva stanja su uzrok džinsko-šejtanskog djelovanja, uzročnik mnogih bolesti.

Svako dobro
Esselamu alejkum...............................Senad

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Pet Jan 27, 2006 7:48 pm


Re: gard

________________________________________
I Bog rece sinovima Izrailja: Pobite sve musko od kolevke pa nadalje. Sve zensko starije od cetrnaest ili ako je imalo muskarca a preostalo mozete uzeti u roblje odnosno privesti zidovskom narodu.
Tako nekako je odgovorio bog Zidovima u Bibliji kad su ga upitali sta da rade sa pokorenim narodom koji nije hteo da ih propusti da prodju na putu za obecanu zemlju.
Ne primecujem tu nikakav NE UBIJ. Usput ta zapovest NE UBIJ nije definisana i ne objasnjava sta da se ne ubije. Krme, ptica ili covek. Nasuprot nje imas Ljubi bliznjeg svog. Precizno receno a ne samo LJUBI pa da na ljudima bude izbor sta da lj




preciznost...
________________________________________
...je vrlo začkoljasta stvar... Meni je u ovom trenutku najbližnji moj mačak koji živi sa mnom. I ja ga povremeno poljubim. Je li to ok?

Ako se držimo precizno zapovijedi, onda bi se ljudi samo ljubili i od potomstva nikad ništa... A ako dopustimo samo malo proširenje značenja (tj. prihvatimo metaforičko značenje), onda ljubljenje obuhvaća puno više, ali i bližnji nam mogu biti sva bića koja su nam draga... I eto te začas od precizne zapovijedi do sexa sa životinjama...

kaskader
04-12-2002, 11:19
T.C. mogu objasniti kako nemogu. Ti si napisao da si ateist agnostik, ja sam isto agnostik ali teist. Vrlo jednostavno....agnosticki stav je uglavnom da se o necemo nemoze doznati ili saznati jer prelazi nase ljudske mogucnosti. nemoguce nam je saznati da ima ili da nema boga. Ateisti kazu da nema boga, ali agnostik ostavlja otvoren put, on kaze ateisti da niti on to nemoze sto posto utvrditi kao ni teist sto moze sto posto utvrditi da ima boga. Prema tome agnostik moze bit neki srednji put, izmedju ateizma i teizma, ali i nemora, svaki agnostik moze izabrati gdje ce vise priklonuti dali ateizmu ili teizmu, ne na osnovu dokaza nego na osnovu izbora. Ti si tako odlucio da se priklonis ateistickoj strani ali tvoj agnosticizam ti govori da ima stvari koje je nemoguce saznati, (u protivnom bi bio gnosticki ateist), dok je moj izbor da budem teista da vjerujem da ima netko i nesto ali agnosticki stav mi kaze da je nemoguce to netkog indetificirati i spoznati nasim ljudskim osjetilima.

Obicno sam puno bolji kad nasiroko objasnjavam nego ovako nausko, pa mozda ne ispada najrazumljivije...to je dokaz da imam jos puno uciti da bih znao sklopiti smislene recenice.

Jesi znao da postoji apateticna agnosticko-teisticka crkva? Oni su isto agnostici teisti ali vjeruju da ako ima kakvog boga da je apatetican prema zbivanjima u svijetu, da jednostavno ga bas briga, tako je i njih bas briga....anything comes, anything goes. No budi bez brige, nemam nista sa njima, samo sam cuo za njih.

05-12-2002, 20:16
Originally posted by kaskader
T.C. Prema tome agnostik moze bit neki srednji put, izmedju ateizma i teizma, ali i nemora, svaki agnostik moze izabrati gdje ce vise priklonuti dali ateizmu ili teizmu, ne na osnovu dokaza nego na osnovu izbora.

I to je sto kazes. Do sada sam nailazila samo na agnostike koji u principu misle da boga najvjerojatnije nema. U njih i ja spadam. Ovo sto kazes ima smisla. Mi koji priznajemo da ne znamo se ipak priklonimo jednoj ili drugoj strani zbog razno raznih razloga. Zanimljivi su ti ovi apateticni :D Cak mislim da bih se nasla u njima. Ja mislim da ako bog postoji onda nalikuje na Q iz StarTreka

Mucalo_17
Mlađi član
Postovi: 50
Pridružio se: Uto Sep 20, 2005 8:54 pm

Post od Mucalo_17 » Pon Jan 30, 2006 11:19 am

ja stalno razmisljam o Bogu

zana
Mlađi član
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Jan 22, 2006 7:10 pm

Post od zana » Čet Feb 09, 2006 2:46 am

bog je jedan
Poslednja izmena od zana u Sub Nov 18, 2006 2:17 am, izmenjeno 1 put ukupno.

DONKORLEONE
pisem pomalo
Postovi: 14
Pridružio se: Sub Jun 11, 2005 11:11 am

ALLAH JE NAJMILOSTIVIJI

Post od DONKORLEONE » Sre Jun 14, 2006 5:17 pm

ALLAH JE NAJMILOSTIVIJI,ON CE NAM PRESUDITI NA OVOM I NA ONOM SVIJETU.

Odgovori