marama ili ne

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
ellma
Posmatrač
Postovi: 8
Pridružio se: Sre Mar 29, 2006 2:58 pm

marama ili ne

Post od ellma » Ned Apr 02, 2006 10:35 am

esselamu alejkum,imam jedno pitanje,zanima me jel tacno da ne treba marama zeni kad uci kur´an?ja inace kad ucim stavljam maramu normalno ali jedna zena sto nosi nikab mi je rekla da mi marama ne treba dovoljno je uzeti abdest i to je to :?:

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Pon Apr 03, 2006 8:12 pm

We aleykum salam.
Prvi put to cujem , nadam se i zadnji :? Naravno da ches se pristojno obuchi, abdestiti , pokriti, radi postovanja Allahovih svetinja , pa uciti iz kur´ana .

medina22
Mlađi član
Postovi: 110
Pridružio se: Čet Avg 18, 2005 1:29 pm

Post od medina22 » Sre Apr 12, 2006 2:53 pm

I ja sam cula da marama ne treba ako si sama

zana
Mlađi član
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Jan 22, 2006 7:10 pm

Post od zana » Sre Apr 12, 2006 5:46 pm

treba se drzati prvila kur'ana a ne sta sve cujes ljudi mogu svasta reci ali prema cijim stavovima

zana
Mlađi član
Postovi: 78
Pridružio se: Ned Jan 22, 2006 7:10 pm

Post od zana » Sre Apr 12, 2006 5:53 pm

:?:
Poslednja izmena od zana u Sub Nov 18, 2006 3:03 am, izmenjeno 1 put ukupno.

oktobar21
pisem pomalo
Postovi: 19
Pridružio se: Sre Apr 12, 2006 10:36 am

Post od oktobar21 » Čet Apr 13, 2006 6:38 am

Moje mišljenje je da je marama neophodna prilikom učenja Kur_ana kao i u namazu.Čovjek se ovim radnjama približava Allahu dž.š.Allah dž.š.i njegov Poslanik su zabranili ženi izlazak u društvo ljudi bez mahrame i nepropisno obućena.Ne mislim da bi žena ili muškarac sasvim svejedno o kome se radi trebali izaći pred Gospodara onako obućeni kako im je zabranjeno da izlaze pred ljude.Mislim da je kod nas previše čula-kazala i trebali bi o svemu dobro razmisliti prije nego to uzmemo zdravo za gotovo.

Leptiric
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Pon Maj 08, 2006 4:21 pm

Post od Leptiric » Pon Maj 08, 2006 7:50 pm

Es-Selamu alejkum!!

Imate to pitanje postavljeno na stranici www.kewser.net, gdje naš uvaženi daija Safet Kuduzović odgovara... Pa pogledajmo, prije nego što počnemo govoriti o onome što smo načuli, što osjećamo, ili mislimo, jer to nije validno kao argument!
Nadam se da će se ovo moje reagovanje shvatiti kao dobronamjerna kritika, i nikako drugačije.

Molim Uzvišenog da proširi naše znanje! Amin!
Vaša sestra u islamu!

Es-Selamu alejkum!!

PITANJE 171:

Es-Selamu alejkum!!

Da li je ženi muslimanki dozvoljeno učiti Kur'an bez hidžaba kada je sama u kući (pod abdestom normalno)?


ODGOVOR 171:

Es-Selamu alejkum!

Nema smetnje ženi učiti Kur'an bez hidžaba u kući, jer hidžab nije uslov za ispravnost učenje Kur'ana, već je od adaba (etike) učenja. Dakle, bolje je učiti sa hidzabom ali nije uvjet, a Allah najbolje zna.
Es-Selamu alejkum!

odgovorio Mr. Safet Kuduzović (28.12.2004)

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Uto Maj 09, 2006 1:38 pm

Salam aleykum!
seko da nije obaveza to znamo, ali zasto uraditi nesto sto je na granici Allahovih dozvola kad istovremeno bez napora mozes uraditi bolje?
Adab i Ahlak isto su bitni.Ovo je dobro znati samo ako nemas maramu u kuchi a eto hoches da ucis Kur an.

Leptiric
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Pon Maj 08, 2006 4:21 pm

Post od Leptiric » Sre Maj 10, 2006 9:47 am

Selam alejkum!

Slažem se seki s tobom, da je ljepše, bolje, preče...
I ja običavam učiti Kur'an s mahramom.

Ali reći da je ona neophodna kao što je neophodna u namazu, to već ide predaleko. Samo sam na to htjela ukazati. A Allah najbolje zna.

Es-Selamu alejkum!

Odgovori