Tumacenje snova

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
medina22
Mlađi član
Postovi: 110
Pridružio se: Čet Avg 18, 2005 1:29 pm

Tumacenje snova

Post od medina22 » Sub Maj 06, 2006 9:39 am

Selam

Da li ima neka knjiga gdje pise sta razni snovi znace? ako ne,kome se moze obratiti radi tumacenje snova? da li je tumacenje snova uopste islamski dozvoljeno?

selam

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sub Maj 06, 2006 2:37 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Elif Lam Ra. Ovo su ajeti Knjige jasne!

2. Objavljujemo je kao Kur’an na arapskom jeziku da biste razumjeli.

3. Objavljujući ti ovaj Kur’an, Mi tebi o najljepšim događajima kazujemo iako prije njega nisi doista ništa znao:

4. Kada Jusuf reče ocu svome: "O oče moj, sanjao sam jedanaest zvijezda, i Sunce i Mjesec, i u snu sam ih vidio kako mi se pokloniše",

5. o­n reče: "O sinko moj, ne kazuj svoga sna braći svojoj, da ti ne učine kakvu pakost, šejtan je doista čovjeku otvoreni neprijatelj.

6. I eto tako, Gospodar tvoj će tebe odabrati, i tumačenju snova te naučiti, i milošću Svojom tebe i Jakubovu porodicu obasuti, kao što je prije tebe obasuo pretke tvoje, Ibrahima i Ishaka. - Gospodar tvoj, zaista, sva zna i mudar je."......Yusuf 1-6



Nijednom covjeku nije dato da mu se Allah obraca osim jednim na tri nacina: nadahnucem, ili iza zastora, ili da posalje izaslanika koji, Njegovom voljom, objavljuje ono sto On zeli. On je zaista Uzvisen i Mudar. (52;51)


Rekao je Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem: : “Vidio sam te u snovima tri puta. Donio te je melek, a ti si bila zamotana u svilu. On (melek p.p.) mi rece: “Ovo je tvoja supruga!” Ja ti otkrih lice kada vidjeh tebe! Ja rekoh: “Ako je ovo od Allaha ja prihvatam.” Buhari,Ahmed

Kaze Allahov Poslanik savs: Moj Gospodar mi je dosao sinoc u najljepsem obliku. Cini mi se da je rekao "u snu". On rece: O Muhamede, da li znas o cemu meleci raspravljaju? Rekoh: Ne. Zatim mi je stavio Svoju ruku izmedju mojih plecki pa sam osjetio njenu hladnocu na mojim prsima, pa sam odmah saznao sta je na zemlji i na nebesima. On me upita: O Muhamede, da li znas o cemu meleci raspravljaju? Rekoh mu: Znam. On rece: O brisanju grijeha, a to je ostajanje u djamiji nakon namaza, hodanje da bi se klanjalo u djematu, uzimanje abdesta na propisan nacin u teskim trenutcima. Ko god ovo radi, zivjece dobar zivot, i umrijece lijepom smrti, i bice bez grijeha kao na dan kad ga je rodila majka. On rece: O Muhamede, kad klanjas reci: Allahumma inna as’aluka fa’l al-khayraat wa tark al-munkaraat wa hubb al-masaakeen, wa idha aradta bi ‘ibaadika fitnatan fa’qbudni ilayka ghayra maftoon (O Allahu, molim te da ucinis da cinim dobra djela a ostavim losa, i ucini me da volim siromasne, ako zelis da stavis svoje robove na kusnju, onda me uzmi Sebi bez da me stavis na kusnju. ) Necija deredza u Dzenetu moze biti podignuta sirenjem selama, dajuci hrane drugim, i klanjanje nocu dok drugi spavaju. Prenosi imam Ahmed, 16 026; Tirmizi, 3159; koji kaze da je ovo sahih hasen hadis.

Ebu Hurejre r.a prenosi da je Resulullah, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: "Ko me vidi u snu, vidjet će me i na javi ili kao da me je vidio na javi, jer šejtan se ne može pretvoriti u moj lik." (Ibn-Bettal veli: "Riječi (vidjet će me i na javi) znače: vidjet će potvrdu tih snova na javi, njihovu istinitost i izlazak u stvarnost." A Kadi Ebu-Bekr et-Tajjib veli da riječima "ko me vidi u snu", želi se reći da su njegovi snovi istiniti, da nisu fantazija (obične sanjarije), niti šejtanske imitacije - fikcije, što potvrduje i predanje u kome stoji: "... vidio je istinu." Ibn-Sirin je, pak, imao običaj da čovjeku, koji mu ispriča da je vidio Vjerovjesnika, sallallahu 'alejhi ve selleme, u snu, kaže: "Opiši mi ono što si vidio!" Ako mu opiše nešto nepoznato, on mu kaže: "Ti ga nisi vidio!" Muttefekun alejhi
Abdullah ibn Omer r.a prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Najveća laž je da čovjek govori kako je usnio ono što nije usnio."Buhari

Jedne prilike je Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem upitao svoje ashabe dali su nesto sanjali,pa je onda rekao svoj san.Bilježi Taberani u "velikom mu'džemu, Hakim i Tirmizi u "nevadirul-usulu" i Asbehani u "Et-tergibu", od Abdurrahman ibni Semure, r.a, da je kazao: "Jednoga dana došao nam je Poslanik, s.a.v.s, i rekao: "Juce sam u snu zaista vidio cudo; vidio sam covjeka iz moga ummeta kako mu je došao melek smrti da bi mu uzeo dušu, pa je ispred njega stalo njegovo dobrocinstvo prema roditeljima i odbilo meleka od njega, pa sam vidio covjeka od moga ummeta kome je bio odreden kaburski azab, nakon cega mu je došao njegov abdest, i spasio ga azaba, pa sam vidio covjeka od moga ummeta koga su okružili šejtani, pa je došao njegov zikrullah (spominjanje Allaha) i spasio ga od šejtana, pa sam vidio covjeka od moga ummeta koga su opkolili meleki azaba (kazne), pa je došao njegov namaz i spasio ga njih, pa sam vidio covjeka od moga ummeta koji je isplazio jezik od žedi, i kada god bi se primakao mome havdu (vrelu u džennetu), bio bi sprijecen da se napoji, pa je došao njegov post, napojio ga i tako mu žed utolio, pa sam vidio poslanike, poredane u halke (kružoke), i covjeka iz moga ummeta koji, kada god bi pokušao da se primakne nekoj od halki, o­ni bi ga otjerali, pa bi došlo njegovo kupanje od džunubeta, uzelo ga za ruku i postavilo uz jednu od halki, pa sam vidio covjeka iz moga ummeta: ispred njega, iza njega, sa njegove desne i lijeve strane, ispod njega i iznad njega bila je tmina, a o­n je stajao zbunjen, pa su došli njegovi hadždž i umra i izveli ga iz nje na svjetlo, pa sam vidio covjeka od moga ummeta koji je razgovarao vjernike, a o­ni mu nisu odgovarali, pa je došlo njegovo održavanje rodbinskih veza i kazalo im: "Pricajte sa njim", pa su poceli pricati, pa sam vidio covjeka od moga ummeta, prestravljenog od žege vatre, a njene iskre su bile ispred njegova lica, pa je došla njegova sadaka (milostinja) i postala paravanom ispred njegova lica i bila nad njegovom glavom, pa sam vidio covjeka od moga ummeta kome su prilazile zebanije (meleki džehennema) sa svih strana, pa je došlo njegovo naredivanje dobra, a odvracanje od zla, spasilo ga njih i dovelo ga melekima rahmeta (milosti), pa sam vidio covjeka od moga ummeta kako kleci na koljenima, a izmedu njega i Allaha je bio zastor, pa je došlao njegov ahlak (lijepo ponašanje), uzeo ga za ruku i doveo Allahu, dž.š, pa sam vidio covjeka iz moga ummeta, kome je knjiga njegovih djela bila urucena sa njegove lijeve strane, pa je došao njegov strah prema Allahu, dž.š, uzeo knjigu i prebacio je na njegovu desnu stranu, pa sam vidio covjeka iz moga ummeta cija su loša djela na mizanu (vagi) pretegnula njegova dobra djela, pa je došla nagrada dobrih djela, tako da su o­na prevagnula, pa sam vidio covjeka iz moga ummeta koji je stajao na rubu džehennema, pa mu je došla njegova bojazan prema Allahu i spasila ga, pa sam vidio covjeka od moga ummeta koji je bio bacen u vatru, pa su došle njegove suze koje je pustio još na dunjaluku, placuci iz straha od Allaha, dž.š, i oslobodile ga vatre, pa sam vidio covjeka od moga ummeta kako stoji na sirat-cupriji i njiše se kao što se njišu palmine grane i lišce, pa je došlo njegovo lijepo mišljenje o Allahu, ucvrstilo ga, te je nastavio sa prelaskom preko sirat-cuprije, pa sam vidio covjeka iz mog ummeta takode na siratu, koji je malo gmizao a malo puzio, pa je došao njegov salavat na mene, uzeo ga za ruku, ucvrstio ga, pa je nastavio put preko sirata, pa sam vidio covjeka od mog ummeta koji je došao pred vrata dženneta, a o­na mu se zatvorila, pred njim, pa mu je došao šehadet (svjedocenje) da nema boga osim Allaha, otvorio mu ih i uveo ga u džennet, pa sam vidio ljude odrezanih usana (izgriženih), nakon cega sam upitao: "Ko su ovi, o Džibrile?", na što mi je o­n odgovorio: "To su o­ni koji su ogovarali ljude", pa sam vidio ljude koji su obješeni za jezike, nakon cega sam opet upitao: "Ko su ovi Džibrile?", a o­n rece: "To su o­ni koji su bacali potvoru na vjernike i vjernice koji su bili cisti od toga."
Kurtubi kaže: "Ovo je divan hadis; u njemu je Poslanik, s.a.v.s, spomenuo posebna djela koja izbavljaju o­noga ko ih cini iz raznih nevolja."

Odgovori