nekoliko pitanja

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Layla
pisem pomalo
Postovi: 13
Pridružio se: Pet Maj 05, 2006 10:34 am

nekoliko pitanja

Post od Layla » Čet Maj 25, 2006 10:47 am

Selam alejkum,

Imam par pitanja, pa se nadam da bi mi neko od vas mogao dati odgovore.

1. Znam da u vrijeme aksama nije preporucljivo biti napolju, posebno bez abdesta. Mene zanima da li je u to ukljucen i balkon, koji je uvucen i uz to natkriven? Ili se to ipak racuna kao dio kuce?
2. Vremena u kojima je zabranjeno klanjati - kako tacno da znam koja su to vremena, to je svugdje objasnjeno pomocu Sunca, ali to mi bas ne pomaze...?
3. Kako da se zastiti zena koja ne moze klanjati, a napolju je za vrijeme i poslije aksama? S obzirom na to da ne moze uciti Kur'an, pa ni sure Felek ni Nas, jesu li dovoljne dove?

Hvala svima koji se jave,

Selam

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Čet Maj 25, 2006 9:59 pm

We aleykum salam!

1.Citala sam hadis da mala djeca u to doba ne bi trebali izachi, za odrasle nisam sigurna,ali je moguche da utice na bolesnika u to doba vise bolest.
Ako je pokriven balkon to je unutra a ako nije to je napolju.
2-zabranjeno je kad izlazi sunce,kad je na sredini neba u zenitu i kad zalazi sunce.
Po vaktiji mozes vidjeti kad su ta vremena, o izlasku, na sredini je kad se izgubi u potpunosti sjena predmeta ,i vidi se da je u centru, racunaj pola sata prije podnevnog salata otprilike,i kad zalazi se vidi sunce na horizontu.Hanfi dozvoljava u tom vaktu klanjati samo ikindiju tog dana , ukoliko se nije klanjala.
3.uciti ajetul kursiju je najbolje za zastitu , a mogu se uciti i ostale sure bez abdesta , felek i nas , samo se ne smije kuran dirati.Nauci ih napamet.
Hajirli.

leyla
Mlađi član
Postovi: 87
Pridružio se: Uto Jan 17, 2006 7:33 pm

Post od leyla » Pet Maj 26, 2006 12:28 pm

Imam i ja jedno pitanje.
Naime meni se od vode(tj.uzimanja abdesta) pojavljuju fleke na licu.voda pošto je puno klorisana iritira mi kožu.Čak se počne gulit.
Sad dali je da stavim npr.kamilicu u tu vodu(dal se to smije), ili npr. 2x dnevno uzmem tejmmun a 3x abdest?

zara
Stari član
Postovi: 272
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 7:49 pm

Post od zara » Pet Maj 26, 2006 9:25 pm

salam aleykum!

Evo moje misljenje, pa nek me isprave(dopune).
Pravilnije je uzeti abdest i ponekad tejmum, nego se abdestiti kamilicom.
Valjda imas suvu i osjetljivu kozu.Namazi lice poslije svakog abdesta kremom za bebe ili nekom hidratante , za osjetljivu kozu-bitno je da ne sadrzi parfum.Ukoliko je problem izrazen prije spavanja stavljaj bademovo ulje na lice,i ponekad pomjesaj med i bademovo ulje i to drzis 20 min pa operes.Tako che insha Alla to se smiriti .Ukoliko ne idi doktoru-dermatologu.
salam.

Odgovori