Pomozite

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
nano

Pomozite

Post od nano » Ned Avg 13, 2006 5:20 am

Esselamu alejkum

Sta se moze uraditi protiv one bolesti koje covjek cesto ponavlja?
Mislim kao npr. da nekolko puta ide u Kuhinju i gleda dalije pec ugasena, da neki predmet ili bilo sta kad se ostavi onda okrece po nekolko puta ,kako biva bolje izgleda ili pravi mu nesrecu ako tako i tako staji i slicno toga mnogo jos.

Dalije to do covjeka samog ili je i dzin u pitanju stime da vara covjeka i neda mir da se mozak i sve odmori malo a ne samo da se misli na ovo i ono i radi stvari koje uospte nisu potrebne da se brine o tome i radi tako nesto.

Gledo sam ovde u Njemackoj na TV da ima ta bolest kod mnogih ljudi,kazu daje 10% stanovnistva sa tim simtomom oboljeno.

Ja sam sluso rukju i osjetio sam kroz slusanje da se cuje ono kao guma ito 2 puta znaci nije prividenje neko.
Imam mnogo toga u sebi sto mi smeta i neda mi naprijed da krenem sa zivotom i siguran sam da sam opsihiran.
Ovako ovde da napisem o svemu tome neide ,pa bi zamolio ko moze da mi da koji savjet sta da uradim i da mi kaze gdje ima u Njemackoj ucac rukje kome se moze ici.

Eselamu alejkum

elma np
Stari član
Postovi: 236
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 6:27 pm

Post od elma np » Ned Avg 13, 2006 9:35 am

ima lijecnik u stutgartu evo ti njegovu adresu HAMZA SUBASIC STTUTGART ISLAMSKI KULTURNI CENTAR GLÖCKEN STR 6
Poslednja izmena od elma np u Pet Jul 13, 2007 12:04 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

mia_z
Posmatrač
Postovi: 9
Pridružio se: Pet Avg 11, 2006 7:30 am

Post od mia_z » Uto Avg 15, 2006 11:38 am

Selam Nano ,
to su klasicni simptomi bolesti zvane Obsessive Compulsive Disorder ili OCD ili Anxiety Disorder(bolest). Definicija rjeci ANXIETY na bosanskom je : nemir , zabrinutost , uznemirenost i briga . Moras razumjeti da to nije fizicka negi psihicka bolest . I najvaznije je da neko ko je samo pretjerani perfekcionista u svakodnevnom zivotu ili veoma dobro organiziran nije dijagnoziran sa ovom bolesti . Glavni simptomi su kao sto si vec opisao pretjeranost kad se tice misli koje takvu osobu muce svakodnevno (opsesira o stvarima , ponavljanje jedne te iste stvari ) ili jednostavno receno OPSESIVNOST SA JEDNOM ILI VISE STVARI , i to pokusa da neutralizira ili sakrije tu opsesivnost sa odredenim svakodnevnim ponavljajucim ritualima . I da bi osoba od strane psihijatra bila dijagnozirana sa ovom bolesti , mora biti prisutna samo opsesivnost ili opsesivnost sa compulsivnosti .Najcesci simptomi su : cesto pranje ruka , (veoma opasan simptom) brojanje koraka , ili namjestanje stvari , knjiga i slicnih stvari u odredenom broju grupa , pretjeran strah od prljavstine - bakterija , slaganje stvari ili robe pod odredenim uglom , strah dirnuti nekoga ili rukovati se , opsesija -- simptomi : nemogu prestati misliti o jednoj te istoj stvari kao npr . da se zaraze nekom bolesti ili slicno .
Niko nezna tacan uzrok nastanka ove bolesti neko kaze geneticka mutacija mozga , ili abnormalnost u razlicitim mozdanim strukturama .
Ali sve je to samo nagadanje .
Lijecenje ovih dana je vrseno sa : terapija ponasanja , kognitivnom terapijom i medikacijom .Nekad pojedinacno a nekad sve tri zajedno .Ali najuspjesnije je sto se ranije pocne . Nadam se da te ovo nije jos vise zbunilo .
Puno srece na bilo sta da odlucis !

Odgovori