TRAZIM HADIS!

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
xxxfatimaxxx
pisem pomalo
Postovi: 18
Pridružio se: Pon Jun 20, 2005 3:37 pm
Lokacija: Dunjaluk
Kontakt:

TRAZIM HADIS!

Post od xxxfatimaxxx » Sub Jul 09, 2005 2:33 pm

ESSELAMU ALLEJKUM BRACO I SESTRE.JA IMAM JEDNU MOLBU,AKO NEKO MOZE DA MI NADJE I IZNESE HADIS O (NE)DRZANJU PSA U KUCI.JA SAM POKUSAVALA NACI ALI STO SAM NASLA JE SAMO ONA NARODNA:"NECE MELEK U KUCU U KOJOJ ZIVI I SPAVA PAS"!BILA BIH ZAHVALNA AKO NEKO MOZE DA MI IZNESE HADIS KOJI GOVORI O OVOME I DA MI DA VISE OBJASNJENJA O TOM HADISU.UNAPRIJED ZAHVALNA FATIMA

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sub Jul 09, 2005 7:04 pm

EBU TALHA ZEJD IBN SEHL EL-ENSARI prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Meleki ne ulaze u kuću u kojoj se nalazi pas ili siika." Muttefekun alejhi

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Meleci ne ulaze u kuću u kojoj je pas i slika." (hadis je zabilježio Buharija).

Meleci ne ulaze u kuce u kojima su kipovi, slike ili pas. Kaze Poslanik savs: Meleci ne ulaze u kucu u kojoj je pas ili slika. Prenosi Muslim (2106).

Ne mogu naci hadis o crnom psu koji je sejtan,nadam se da ga znaju ostali na forumu,pa ako ga nadju prije mene neka ga upisu.

Allah je stvorio meleke od svjetlosti. Kaze Poslanik savs: Meleci su stvoreni od svjetlosti, dzinovi od plamena vatre (bez dima), a Adem je od onoga sto vam je opisano. Prenosi Muslim (2996). Meleci su po svojoj prirodi pokorni Allahu subhanehu ve te ala. Oni su stvoreni tako da niti jedu niti piju. Njihova hrana je tesbih (velicanje Allaha) i tehlil (izgovaranje la ilahe illallah), kao sto kaze Allah u prevodu znacenja: Hvale Ga nocu i danju, ne malaksavaju.(20;21). Meleci svjedoce Allahovu jednocu, kao sto stoji u prevodu znacenja: Allah svjedoci da nema drugog boga osim Njega, a i meleki i uceni i da On postupa pravedno. Nema boga osim Njega, Silnog i Mudrog. (3;52). Allah je odlikovao neke od meleka time sto ih je uzeo za poslanike, bas kao i od ljudi: Allah odabire poslanike medju melekima i ljudima. (22;75). Kada je Allah stvorio Adama, naredio je melecima da mu ucine sedzdu: A kad rekosmo melecima: Poklonite se Adamu! - oni se poklonise ali Iblis ne htjede, on se uzoholi i postade nevjernik. (2;35).
Meleci su mocan bica, svojom gradjom, i izvrsavaju mnoge poslove, a podjeljeni su u mnoge grupe koje samo Allah poznaje. Neki od njih su nosaci Arsa (Prijestolja): Meleki koji drze Prijesto i oni koji su oko njega velicaju i hvale Gospodara svoga i vjeruju u Njega, i mole se da budu oprosteni grijesi vjernicima. (40;7).
Medju njima je i melek koji dolazi sa Allahovom objavom poslanicima. A to je Dzibril as koji je dosao sa Kuranom Poslaniku Muhamedu savs: ...donosi ga povjerljivi Dzibril na srce tvoje da opominjes... (26;193).
Od meleka je i Mikail, koji je zaduzen za kisu i vegetaciju, i Israfil kome je povjeren Sur (rog) u koji ce puhnuti kad dodje Cas. Isto tako imamo i melek koji zapisuju djela sinova Ademovih: Nad vama bdiju cuvari, kod Nas cijenjeni pisari, koji znaju sta radite... (82;10-12).
Oni zapisuju sva nasa djela, dobra i losa: Kada se dvojica sastanu i sjednu jedan sa desne a drugi sa lijeve strane, on ne izusti ni jednu rijec a da pored njega nije prisutan Onaj koji bdije. (50;17-18 ).
Postoje je meleci cija je duznost da uzmu duse vjernika: ..one kojima ce meleki duse uzeti - a oni cisti i kojima ce govoriti: Mir vama! Udjite u Dzennet zbog onoga sto ste cinili. (16;32).
Kao sto postoje meleci koji uzimaju duse kafirima: A da si samo vidio kad su meleci nevjernicima duse uzimali i po licima ih njihovim i straga udarali: "Iskusite patnju u ognju... (8;50).
Tu su i meleci koji cuvaju Dzenet i sluze njegove stanovnike: ..edenski vrtovi u koje ce uci oni i roditelji njihovi i zene njihove i porod njihov -oni koji su bili cestiti- i meleki ce im ulaziti na vrata svaka: "Mir neka je vama, zato sto ste trpjeli a divno li je najljepse prebivaliste". (13;23-24).
Kao sto su i cuvari Vatre: O vi koji vjerujete, sebe i porodice svoje cuvajte id vatre cije ce gorivo ljudi i kamenje biti i o kojoj ce se meleki strogi i snazni brinuti, koji se onome sto im Allah zapovjedi nece opirati, i koji ce ono sto im se naredi izvrsiti. (66;6).
Postoje i meleci koji pomazu mudzahidima u dzihadu: Kad je Gospodar Tvoj nadahnuo meleke: "Ja sam sa vama, pa ucvrstite one koji vjeruju!" U srca nevjernika Ja cu strah uliti, pa ih vi po sijama udarite i udarite ih po prstima. (8;12).
U noci Lejletul Kadra, u Ramadanu, meleci se spustaju da posvjedoce blagodat sa muslimanima, kao sto kaze Allah u prevodu znacenja: Noc Kadr je bolja od hiljadu mjeseci, - meleki i Dzibril , s dozvolom Gospodara svoga, spustaju se u njoj zbog odluke svake, sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane. (97;3-4).
Meleci ne ulaze u kuce u kojima su kipovi, slike ili pas. Kaze Poslanik savs: Meleci ne ulaze u kucu u kojoj je pas ili slika. Prenosi Muslim (2106).

Vjerovanje u meleke je jedan od stubova imana i ko to zanijece on je kafir. O vjernici, vjerujte u Allaha, i Poslanika Njegova, i u Knjigu koju On svome Poslaniku objavljuje i u Knjigu koju je objavio prije. A onaj ko ne bude vjerovao u Allaha i u meleke Njegove, i u knjige Njegove i poslanike Njegove i u onaj svijet - daleko je zalutao. (4;136).

Pas je prljav i njegova dlaka je prljava i njegova bala,ljige koje ispusta su prljave,ima hadisa koji govore na ovu temu kako se ocistiti od psa,ruke treba oprati tri puta zemljom ,onda gdje se i zasta moze cuvati pas,sve u svemu zaboravite pse za kucne ljubimce ma koliko vam bili dragi,ima hadisa na temu kada Magarac zariche vidi sejtana,kada pas zavija isto tako vidi sejtana,dzinni se kriju u njih(pse) jer su najpogodnije tlo za prestoj itd itd,Allah najbolje zna ,ipak nama je dato samo malo znanja

xxxfatimaxxx
pisem pomalo
Postovi: 18
Pridružio se: Pon Jun 20, 2005 3:37 pm
Lokacija: Dunjaluk
Kontakt:

Post od xxxfatimaxxx » Sub Jul 09, 2005 7:31 pm

ESSELAMU ALLEJKUM SVIMA,DRAGI BRATE MOJ BAS TI HVALA NA OVOM ISCRPNOM ODGOVORU,NE ZNAM DA LI JE SRAMOTA ALI BILI MOGO IDUCI PUT MI PISATI O HADISIMA KOJI GOVORE KAKO SI SAM NAVEO KADA I KAKO SE MOGU PSI DRZATI .FATIMA.

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Ned Jul 10, 2005 12:35 pm

Osim pas kao cuvar i pas koji ide za stadom(za lov i sl)neka neko nadopuni .

Amina
Posmatrač
Postovi: 4
Pridružio se: Pet Jun 24, 2005 12:22 pm

Post od Amina » Sre Jul 13, 2005 2:17 pm

Esselamu Alejkum,

Postovani AbuAmRibnFadL, procitala sam u tvom gornjem odgovoru da meleci ne idu u kucu gdje su slike i psi.

Imam jedno pitanje u vezi slika.
Da li se to odnosi na sve slike, ili samo na slike koje su npr. uokvirene i koje se npr. drze na komodi ili se isto odnosi na slike koje su pospremljene i ne vide se javno.

Bila bi ti veoma zahvalna za odgovor.

Pozdrav,
Amina

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sre Jul 13, 2005 2:34 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Zabrana se odnosi na svaku sliku na kojoj je lik bilo da je na zidu ili u nekom ormaru,komodi i td,bilo covjeka bilo zivotinje,svaki kermaicki ,porcelanski predmet koji ima lik bilo covjeka bilo zivotinje,svaku tapiseriju na kojoj je lik,bilo covjeka ili zivotinje,bilo uokvirene bilo neuokvirene,izuzev onih koje su pospremljene u albumima..selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Odgovori