pitanje uvez slobodne volje

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
-j-
pisem pomalo
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 12:39 pm

pitanje uvez slobodne volje

Post od -j- » Sub Okt 15, 2005 5:45 pm

Es-Selamu Alejkum

Allah dz.s prije nego si se rodila/rodio vec ti je zapisao sta ces raditi i kako raditi,jedino sto ti je dao je ta slobodna volja,da ti odlucis sta ces da radis.Sve sto se desava desava se Allahovom voljom,ali mi u ovom zivotu imamo glavnu ulogu hocemoli izabrat lose ili dobro.'

Pitanje:

Eh sad je moje pitanje znaci jeli to mi imamo ako izaberemo dobro imamo jednu sudibinu a ako izaberemo lose imamo drukciju sudbinu?

Sejo
pisem pomalo
Postovi: 22
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:22 pm

Re: pitanje uvez slobodne volje

Post od Sejo » Sub Okt 15, 2005 8:46 pm

-j- napisao:Es-Selamu Alejkum

Pitanje:

Eh sad je moje pitanje znaci jeli to mi imamo ako izaberemo dobro imamo jednu sudibinu a ako izaberemo lose imamo drukciju sudbinu?
Selam alejkum

Nemozemo istovremeno izabrati i dobro i lose, tako da mozemo samo doznati za jednu sudbinu.

Bilo sta da uradimo to nam je sudbina (Bozje odredjenje). Bilo sta da nam se desi (protiv svoje volje), to nam je odredjenje. U prvom slucaju data nam je slobodna volja i urodjena sposobnost da razlikujemo dobro od zla, samim tim i obaveza da cinimo ono sto je dobro po nas. Na nama je da nasa djela zapocinjemo bismillom, a pitanja, sta bi bilo da sam ..., otvaraju vrata sejtanu. "Zaista, 'da je' otvara vrata šejtanu". (hadis)

Selam alejkum

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Ned Okt 16, 2005 5:23 am

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


“Allah dokida (briše) šta hoće i ostavlja šta hoće; u Njega je Glavna knjiga.” (Er-Ra’d, 39)

Na mogucnost da dova moze promjeniti kader ukazuju sljedeci hadisi:

Poslanik, s.a.v.s, u hadisu dobrim senedom je rekao: “Život može produžiti samo dobročinstvo, a odredbu (kader) može promijeniti samo dova. Čovjeku bude uskraćena opskrba zbog grijeha koji počini.” (Ibn Madždže, Sunen, “El-Mukaddime”, br. 87, “El-Fiten”, br. 4012)

U hadisi-kudsijju (hadisu kojeg Poslanik, s.a.v.s., prenosi od svoga Gospodara) stoji : “O robovi moji, svi ste vi u zabludi osim onoga koga je uputim, pa molite Me za uputu – Ja cu vas uputiti ! O robovi Moji, svi ste vi gladni osim onoga koga Ja nahranim, pa trazite od Mene da vas nahranim – Ja cu vas nahraniti ! O robovi Moji, svi ste vi neodjeveni (goli) osim onoga koga je odjenem, pa trazite od Mene da vas odjenem – Ja cu to uciniti ! O robovi Moji, vi i nocu i danju grijehe (i prijestupe) cinite, a Ja grijehe sve oprastam, pa molite Me za oprost – Ja cu vam oprostiti.” (Prenosi Muslim)

Ibn ‘Umer prenosi od Poslanika r: "Dova pomaže kod stvari koje se nisu desile, ili koje su se desile. Zato, Allahovi robovi, često budite u dovi". Hadis je hasen. Sahih el-džami‘, br. 3409

Sevban prenosi hadis u kome Božiji Poslanik r kaže: "Kader ne može promijeniti ništa osim dove. Život može produžiti samo dobročinstvo. Čovjek može izgubiti nafaku (rizk) zbog grijeha koje počini'' Ibn Madže, Hadis je hasen


A Allah najbolje zna

-j-
pisem pomalo
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 12:39 pm

Post od -j- » Ned Okt 16, 2005 7:59 pm

[quote="Yassin"]Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


“Allah dokida (briše) šta hoće i ostavlja šta hoće; u Njega je Glavna knjiga.” (Er-Ra’d, 39)

Na mogucnost da dova moze promjeniti kader ukazuju sljedeci hadisi:

Poslanik, s.a.v.s, u hadisu dobrim senedom je rekao: “Život može produžiti samo dobročinstvo, a odredbu (kader) može promijeniti samo dova. Čovjeku bude uskraćena opskrba zbog grijeha koji počini.” (Ibn Madždže, Sunen, “El-Mukaddime”, br. 87, “El-Fiten”, br. 4012)

U hadisi-kudsijju (hadisu kojeg Poslanik, s.a.v.s., prenosi od svoga Gospodara) stoji : “O robovi moji, svi ste vi u zabludi osim onoga koga je uputim, pa molite Me za uputu – Ja cu vas uputiti ! O robovi Moji, svi ste vi gladni osim onoga koga Ja nahranim, pa trazite od Mene da vas nahranim – Ja cu vas nahraniti ! O robovi Moji, svi ste vi neodjeveni (goli) osim onoga koga je odjenem, pa trazite od Mene da vas odjenem – Ja cu to uciniti ! O robovi Moji, vi i nocu i danju grijehe (i prijestupe) cinite, a Ja grijehe sve oprastam, pa molite Me za oprost – Ja cu vam oprostiti.” (Prenosi Muslim)

Ibn ‘Umer prenosi od Poslanika r: "Dova pomaže kod stvari koje se nisu desile, ili koje su se desile. Zato, Allahovi robovi, često budite u dovi". Hadis je hasen. Sahih el-džami‘, br. 3409

Sevban prenosi hadis u kome Božiji Poslanik r kaže: "Kader ne može promijeniti ništa osim dove. Život može produžiti samo dobročinstvo. Čovjek može izgubiti nafaku (rizk) zbog grijeha koje počini'' Ibn Madže, Hadis je hasen


A Allah najbolje zna[/quote]


Znaci sta god da mi ucinimo dobro ili lose to je nama sudeno tak da bude?ne veze dali je to dobra ili losa stvar to je tako odredeno od dragog Allaha dz.s da bude?

EMIRgr
Moderator
Postovi: 307
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 11:24 am
Lokacija: U.S.A. Michigan Grand Rapids
Kontakt:

Post od EMIRgr » Pon Okt 17, 2005 8:13 pm

Selam alejkum

Neke stvari su ti kaderski odredjene...kao recimo na primjer : Nisi ti birala svoje roditelje,bracu,sestre itd.

Dok recimo ima stvari slobodne volje kao na primjer da pokreces ruku,nogu, glavu kad ti hoces.

Ako ti ja ponudim casu pive i casu mlijeka, imas pravo da biras sta ces uzeti.. :) pa bujrum :D

-j-
pisem pomalo
Postovi: 16
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 12:39 pm

Post od -j- » Pon Okt 17, 2005 8:49 pm

E to sam htjela i da pitam! Kao naprijmejr nije isti covjek koji klanja i koji neklanja ko i nije isto bijelo i crno i dobro i lose. Zato to sam htjela da saznam ako izabrese druziti se ljudima losim i ti cces tako zavrstii ako, a ako se druzis dobrim ljudima bice ti bolje.Sta stim hocu da kazem jeste nema veze sta mi cinimo sudeno nam je to da cinimo iako ima iskusenja na putu.?

UmmAldin
Posmatrač
Postovi: 3
Pridružio se: Sre Okt 26, 2005 1:03 pm

Post od UmmAldin » Sre Okt 26, 2005 1:21 pm

Bismillah

Es-Selamu `alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Koliko sam razumjela tebe interesuje kako to da imamo slobodnu volju iako znamo da je Uzviseni Allah sve odredio i sve zna ?

Allaha radi pokusacu inshAllah da ti odgovorim . Uzmimo jedan primjer ;
ucitelj je dao svojim ucenicima test iz matematike .Posto on jako dobro poznaje svoje ucenike u svoj mali zapisnik je pored svakog ucenika zabiljezio kako ce odprilike koji ucenik uraditi test . Iako ucitelj zna potencijal svojih ucenika on njih ne sputava da rade test kako oni najbolje zele i umiju . Kako urade tako ce i zasluziti .

Ovdje sam ti navela ovaj primjer iz naseg svakidasnjeg zivota da bi lakse razumjela . I kad ucitelj moze priblizno znati kako ce njegovi ucenici uraditi test sta onda reci za Allaha Gospodara svih svjetova i NJegovo znanje ! SubhanAllah !

Nadam se da sam ti bar malkice pomogla da razumijes

selamun ´alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Odgovori