snovi

Pitanja vezana za oblast lijecenje i neobjanjenog putem savremene nauke

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
semi
pisem pomalo
Postovi: 15
Pridružio se: Pon Jun 05, 2006 10:12 pm

snovi

Post od semi » Sub Feb 03, 2007 7:57 pm

Ako mi neko moze odgovoriti sta znaci ovaj san. Vec drugi put u posljednje vrijeme sanjam kao da mi neko u snu uci rukju i meni pocne svo tijelo da se trese.

H2O
pisem pomalo
Postovi: 14
Pridružio se: Pon Jan 22, 2007 5:23 pm

sellam

Post od H2O » Pon Feb 05, 2007 9:14 am

U poslednje vrijeme mnogo je pitanja u vezi snova na stranici.Ja licno mislim da se na to netreba obracati velika paznja sem u slucaju da covjek se dvoumi izmedju dvije stvari pa zatrazi pomoc od Allaha klanjajuci istiharet namaz da mu pokaze pravi put.Ja bih rado postavila pitanje braci i sestrama koji znaju bolje DA LI JE USTVARI SERIJETOM DOZVOLJENO TUMACENJE SNOVA :?:

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: snovi

Post od Senad » Pon Feb 05, 2007 7:27 pm

semi napisao:Ako mi neko moze odgovoriti sta znaci ovaj san. Vec drugi put u posljednje vrijeme sanjam kao da mi neko u snu uci rukju i meni pocne svo tijelo da se trese.
Esselamu alejkum
u snu uci rukju analogno tome
Učenje Kur'ana u snu simbolizira bogastvo nakon neimaštine, uputu nakon zablude, brak za neoženjenog ili neudatu i rađanje djeteta za onoga koga nema..
DA LI JE USTVARI SERIJETOM DOZVOLJENO TUMACENJE SNOVA
Što se tiče šerijatskih dokaza, dovoljno je Kur'ansko kazivanje o Jusufu, a.s. u kojem se navodi da je on usnio jedanaest zvijezda koje zajedno sa Suncem i Mjesecom njemu sedždu čine. Zatim, san cara u kojem je vidio kako sedam mršavih krava pojedoše sedam debelih, san dvojice zatvorenika i ostalo što se navodi u tom kazivanju. Sve su to bili snovi koji su se u potpunosati obistinili. Ima još mnogo primjera.

Najpoznatiji tumači snova su Ibn Sirin, En-Nabulsi , El Džemel.

Tebe vjerovatno bune raznorazni ovo svjetskih tumači koji vide materijalnu korist a nepoznaju dovoljno ni sami sebe a kamoli da tumače snove. Mnogo je knjiga koje baš muslimani kupuju o tumačenju snova sumnjivog sadržaja i ravnaju svoj život po tome. Još jadnije je to što musliman svoje snove ustupa osobama koje smo s pomenuli i povjeruje u to što mu dotična osoba kaže.

Jedan primjer iz knjiga sumnjivog sadržaja je taj da se za džamiju kaže da simbolizira zlo što je van svake pameti

Esselamu alejkum!
Poslednja izmena od Senad u Pon Feb 05, 2007 9:23 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

H2O
pisem pomalo
Postovi: 14
Pridružio se: Pon Jan 22, 2007 5:23 pm

sellam

Post od H2O » Pon Feb 05, 2007 8:32 pm

Hvala na odgovoru,nisam bas nesto upucena sto se tice knjiga koje govore o tumacenju snova,jednostavno me nije bas interesovalo,znam kad covjek sanja nesto lijepo dolazi od Allaha a kad sanja nesto ruzno da dolazi od sejtana.Senade sad si me bas obradovao ja sam nekoliko noci sanjala da ucim Kuran naglas.Posto jako puno vremena provodim uceci Kuran kontala sam da je to do mozga da radi i nocu dok insan spava.

EMIRgr
Moderator
Postovi: 307
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 11:24 am
Lokacija: U.S.A. Michigan Grand Rapids
Kontakt:

Post od EMIRgr » Sre Feb 07, 2007 2:34 am

Selam alejkum

Koliko je meni poznato a i ja sam ga sam koristio, da je tumac snova od Ibn Sirina od nekog drugog a ne od njega, koji je preveden na bosanski jezik.
Njemu je samo kao takav pripisan, tako da ulema smatra da se ne bih trebao korisiti jer knjiga koja je nekom drugom pripisana smatra laz i ne moze biti sahih.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Sre Feb 07, 2007 4:01 pm

EMIRgr napisao:Selam alejkum

Koliko je meni poznato a i ja sam ga sam koristio, da je tumac snova od Ibn Sirina od nekog drugog a ne od njega, koji je preveden na bosanski jezik.
Njemu je samo kao takav pripisan, tako da ulema smatra da se ne bih trebao korisiti jer knjiga koja je nekom drugom pripisana smatra laz i ne moze biti sahih.
Šefik Kurdić objedinio je tumačenje snova od gore navedenih poznatih tumača snova , sumnjam da bi Šefik poturo laž.

Drugo Ibni Sirinov tumač snova na bosanski je preveo Salih ef,Ibrišević, ovim prevodom se koristi i Šefik Kurdić kojeg označava posebnom slovnom oznakom u svom tumaču snova ( b ).

Valjda bi do sada Šefik izdao fetvu o zabrani korištenja njegovog djela da nešto nije uredu ...ili....?!

EMIRgr
Moderator
Postovi: 307
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 11:24 am
Lokacija: U.S.A. Michigan Grand Rapids
Kontakt:

Post od EMIRgr » Čet Feb 08, 2007 2:51 am

Selam alejkum

Slazem se sa tobom Senade i ja sam vrlo iznenadjen bio.
Vidio sam taj sanovnik od Kurdica tj ovaj isti sto je pripisan Ibn Sirinu samo sto je ovaj slozen po abecedi.
Nazovi ovaj broj ako zelis i trazi od ovog covjeka broj Sefikov pa ga mozes priupitati. 413 606 i 191 229

medina22
Mlađi član
Postovi: 110
Pridružio se: Čet Avg 18, 2005 1:29 pm

Post od medina22 » Pet Mar 28, 2008 2:40 pm

Esselamu alejkum


Sta znaci sanjati groblje(krscansko) po mraku,hodati po groblju po mraku

Nihad
Mlađi član
Postovi: 109
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 10:10 pm
Lokacija: Dunjaluk
Kontakt:

Post od Nihad » Ned Mar 30, 2008 9:49 pm

Esselamu alejkum

Sestro medina,obavljaj redovne zikrove koji su propisani,pogotovu Zikr pred spavanje,nezaboravljaj uciti pred spavanje, sure, Es-sedzda i Mulk.Onako kako je Allahov Poslanik savs radio.Sejtan ne spava.

Nihad
Mlađi član
Postovi: 109
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 10:10 pm
Lokacija: Dunjaluk
Kontakt:

Post od Nihad » Ned Mar 30, 2008 10:00 pm

Esselamu alejukum

Posjetite i pomozite.
http://www.pomoc.ba/

assija
Posmatrač
Postovi: 2
Pridružio se: Sre Okt 05, 2011 8:30 pm

Re: snovi

Post od assija » Čet Jan 12, 2012 4:20 am

Esselamu alejkum..Otkad sam se pokrila cesto mi se desava da sanjam sebe kako izlazim u javnost otkrivena..Imala sam period da sam konstantno sebe sanjala otkrivenu, u kratkom vremenskom periodu sto me je prilicno zabrinulo..U snovima sam svesna toga, da bih ja trebala biti pokrivena, i cesto u snu kritikujem sebe zbog toga sto setam otkrivena, u nekim snovima, recimo, setam neko vreme otkrivena i onda shvatim da ne smem tako vise, i u zurbi trazim nesto cime bih se pokrila..U pocetku su snovi bili cesci, sad je proslo godinu dana od mog pokrivanja, i desava mi se isto..Da li neko zna nesto o znacenju takvih snova? Bila bih zahvalna na odgovoru..
Da vas Allah nagradi..

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Re: snovi

Post od Senad » Čet Jan 12, 2012 8:22 am

assija napisao:Esselamu alejkum..Otkad sam se pokrila cesto mi se desava da sanjam sebe kako izlazim u javnost otkrivena..Imala sam period da sam konstantno sebe sanjala otkrivenu, u kratkom vremenskom periodu sto me je prilicno zabrinulo..U snovima sam svesna toga, da bih ja trebala biti pokrivena, i cesto u snu kritikujem sebe zbog toga sto setam otkrivena, u nekim snovima, recimo, setam neko vreme otkrivena i onda shvatim da ne smem tako vise, i u zurbi trazim nesto cime bih se pokrila..U pocetku su snovi bili cesci, sad je proslo godinu dana od mog pokrivanja, i desava mi se isto..Da li neko zna nesto o znacenju takvih snova? Bila bih zahvalna na odgovoru..
Da vas Allah nagradi..
Esselamu alejkum

U osnovi bi blo kao da se dešava ili će se nešto desiti otvorene prirode.
Šetanje može da simbolizira i traženje nafake, dobro djelo i pomoć protiv neprijatelja. Analogno kako se stiče nafaka je i udaja,
Nemoj obraćat pažnju na to , vjerujem da si svjesna i da znadeš šta podrazumjeva nošenje hidžaba. Vjerujem isto tako i da ti je hidžab u srcu a ne samo na tjelu. Budi doslijedna, zamoli Allah s.w.t. da te zaštiti od šejtanskih i ljudski uznemiravanja da te učvrsti u tvom nastojanju da nosiš hidžab ako nisi udata da ti podari vjernika čestita iskrenog druga.


Selamim te.

Haris
Veteran
Postovi: 1466
Pridružio se: Pet Nov 14, 2008 6:35 pm
Lokacija: Zavidovici, Bosna i Hercegovina
Kontakt:

Re: snovi

Post od Haris » Čet Jan 12, 2012 10:51 am

Isto tako taj strah u snu je jako dobra stvar. Ti se u snu nalaziš u situaciji da si otkrivena, i tražiš krpicu da se pokriješ. Pretvori to u stvarnost i uvijek budi pažljiva, ljubomorna i stidna u pogledu svoga tijela, pa ne daj drugima da vide ni dlaku kose.. :D

Da te Allah nagradi i pomogne, amin. :)

assija
Posmatrač
Postovi: 2
Pridružio se: Sre Okt 05, 2011 8:30 pm

Re: snovi

Post od assija » Pet Jan 13, 2012 11:45 pm

Alejkumus selam Senade...da vas Allah nagradi.
Elhamdulillah, Allah me je pocastio hidzabom, i trudim se da ga nosim na ispravan nacin, tako da Allah bude zadovoljan samnom, zato su me i brinuli ti snovi, jer nisam mogla da pretpostavim sta to moze da simbolizira.

Da vas Allah nagradi Harise...Amin, trudim se :)

Recimo, postoji jedan san konkretno, u vezi tog otkrivanja, koji je ostavio jak utisak na mene, pa bih volela da podelim to, da vas Allah nagradi ako ste u mogucnosti da prokomentarisete to..
Isto tako,setam svojim gradom, prilicno oskudno odevena, jos neko je bio samnom, i opet ista stvar, svesna sam da bih trebala biti pokrivena, a setam tako obucena, i samu sebe kritikujem da ne smem to da radim, zasto opet setam otkrivena a pokrila sam se?!..i slicno..U jednom trenutku primetim ispred mene ide jedan brat,crne kose, i sa duzom crnom bradom, mladic u belo obucen..I kao da se osvrce i posmatra me kritickim pogledom, kao da me zna pokrivenu i sad me vidi otkrivenu, njegov pogled govori hiljadu reci..a ja se osecam postidjeno, jadno..kao da bih pogledom volela da mu kazem da se ja nisam otkrila, da je ovo samo nesto privremeno ( zvuci nelogicno, ali sam to mislila xD ) ..uglavnom on ode..ja nastavljam svojim putem..kada dodjem do jednog parka, malo ispred mene, na levoj strani sad grupa brace, svi u belim majcama, slicni kao i prethodni brat, crne kose i duzih brada..i ja sad treba da prodjem pored njih, i stid me je, ne znam kako da izbegnem to, jer mi je taj put jedini prolaz..I nekako prodjem skrivajuci se..uglavnom kad sam prosla, pocela sam da placem iz sveg glasa, onaj plac kajanja, i opet samokritika..

Isto tako jednom sam sanjala, da me moji roditelji udaju protiv moje volje, za nekog koga nikad nisam videla..i ja sam kod svoje kuce, spremam se, bila sam u nekoj zelenoj haljini, opet otkrivena izlazim i u nekoj zurbi smo..i u nekom trenutku se setim da sam se ja pokrila i da ne smem takva da izlazim,isti osecaj kao i u prethodnim snovima i ista stvar, trcim kuci da nadjem nesto cime cu se pokriti..da ne zalazim u detalje, secam se da sam na kraju odustala od udaje.. :)

Ako mozete, prokomentarisite..
Da vas Allah nagradi.. :)

Odgovori