HABIL I KABIL

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
insan
Mlađi član
Postovi: 57
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 8:47 pm

HABIL I KABIL

Post od insan » Ned Apr 29, 2007 9:13 pm

SELAM!
SURA el MAIDE 27-32 ajet
HABIL I KABIL dvojica brace...jedan ubio drugog samo zato jer njegovo djelo nije bilo primljeno,a od njegovog brata jeste...
"Sigurno cu te ubiti!" rece ovaj kome djelo nije bilo primljeno...strast ga njegova navela na to da bude zalim,nepravedan...svi bi se trebali stavit na njegovo mjesto pa razmislit sta bi mi ucinili,bil se potrudili da i nama Allah djelo primi il bi pustili da strast nama vlada pa da zauvjek budemo izgubljeni????
Meni je jos nejasniji slucaj drugog koji je ubijen:"Allah prima od onih koji su dobri,i kad bi ti pruzio svoju ruku prema meni da me ubijes ja ne bih pruzio svoju prema tebi da te ubijem jer se bojim Allaha,Gospodara svjetova.Ja zelim da ti poneses i moj i svoj grijeh i da budes stanovnik u vatri."
E ovo nikako ne shvatam zasto da brat bratu svom pozeli da on bude stanovnik u vatri?Zar nije bolje bratu svom zeljeti sto i samom sebi???
Ili mu je njegovo nasilje vec toliko dosadilo???Kako bi mi postupili na mjestu ovog brata???
Muhammed a.s. nam je govorio da pomognemo bratu zalimu i bratu mazlumu(onom kom je nepravda ucinjena).
Govorio nam je da zelimo svome bratu isto sto i sebi....
KOLIKO NAS OVO PRAKTIKUJE? Zar ne mozemo uzeti pouku iz ove price o Habilu i Kabilu i suzbijati nepravdu dok je nepravda samo uvreda.....???
Zar nam ne bi bilo zao da nas brat bude stanovnik vatre???
Draga braco i sestre pisem ovo placuci a zbog zabrinutosti za svoju bracu
koja ne vide ono sto bi trebali da vide...... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Allaha Uzvisenog molim da nam podari medusobnu ljubav,da ne nazivamo jedni druge "kjafirima,sihrbazima,veh....,"ne daj boze sufijama" "stetocinama"..... :oops: .......

SELAM!

Odgovori