Poucna prica: Raditi dobro iskreno samo radi Allaha

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Poucna prica: Raditi dobro iskreno samo radi Allaha

Post od Yassin » Pet Maj 04, 2007 1:45 pm

Ibnul-Dževzi spominje od Hasana da je rekao: - Postojalo je neko drvo koje su ljudi obožavali mimo Allaha. Jedan čovjek je želio Allaha radi da to drvo posiječe. Kada je pošao sa tom namjerom usput ga je susreo Iblis u ljudskom obliku. Upitao ga je: ''Šta želiš?'' ''Želim da posiječem ovo drvo koje ljudi obožavaju mimo Allaha'', odgovori mu. ''Ako ga ti ne obožavaš šta ti smeta što ga drugi obožavaju?'', upita ga Iblis. ''Ja ću ga svakako posjeći'', reče čovjek. ''Hoćeš li da te posavjetujem šta je bolje za tebe?'', upita ga šejtan. ''Ako ga ne posiječeš, svaki dan kada se probudiš pored jastuka naći ćeš dva dinara.'' ''Odakle mi to?'', upita ga čovjek. ''Nije tvoja briga'', reče mu šejtan. Čovjek se vratio kući i sutradan nađe dva dinara pored svog jastuka i ne ode da posiječe drvo. Sljedećeg dana probudi se i ništa ne nađe. Pođe srdit da ga posiječe. Šejtan izađe pred njega i upita ga: ''Šta to hoćeš?'' ''Hoću da posiječem ovo drvo koje se obožava mimo Uzvišenog Allaha.'' ''Lažeš, ti to nisi u stanju'', reče mu šejtan. Čovjek pođe da ga posiječe ali ga drvo zbaci na zemlju i zamalo ga ubi. ''Da li znaš ko sam ja? Ja sam šejtan. Prvi put si došao iskreno radi Allaha i nisam imao mogućnosti da te savladam. Prevario sam te sa dva dinara pa si se prošao. Kada si došao radi dva dinara, uspio sam te savladati'';

Odgovori