Islam je jedina ispravna vjera

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

eott
pisem pomalo
Postovi: 41
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 5:39 pm

Re: Islam je jedina ispravna vjera

Post od eott » Uto Feb 03, 2009 7:08 pm

rijad napisao:
: 'Jevreji su se razišli na 71 sektu, sve ce završiti u vatri, izuzev jedne. Zatim su se kršcani razišli na 72 sekte, sve ce završiti u vatri, izuzev jedne.
izvini jeli mozes objasniti ovaj hadis....mislim sta ce biti sa ovima koji nece u vatru....gdje ce oni???
selam
Esselamu alejkum

O ovom hadisu se danas vodi more rasprava, zato ću biti kratak:

Mislim da je ispravniji prijevod SEKTA, a ne skupina, naći ćeš dosta stranica po netu gdje su ko nabrojane neke sekte u islamu, međutim to su stranice nekih koji sebe nazivaju određenom sektom, a ko zna možda su to napravili i nemuslimani da zavade muslimane.., i naravno da će oni naći 72, a sebi će pripisati tu jednu..? :? , tako da ne obraćaj pažnju na to.., pa ćeš vidjeti i na nekim našim forumima neko se usudi da napiše da su sekte hanefije,šafije,hanbelije,selefije..da ne nabrajam sad...?.., oni škole mišljenja nazivaju sektom :? :? , šta to znači da su imami Ebu Hanife, Ahmed i ostali bili sektaši?, ne nego su slijedili Kur`an i sunnet, a to je ona spašena grupa o kojoj hadis govori, oni koji slijede Kur`an i sunnet, uostalom nemožeš ti reći za milione ljudi evo sekte.., sekta je 10-15 ljudi...a ne 500 miliona,,tako da ovaj hadis vjerovatno govori o sektama koje će SE POJAVITI,,jer bespredmetno je slijedbenike Kur`ana i sunneta koji slijede druge škole mišljenja nazvati sektašima..

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Islam je jedina ispravna vjera

Post od Yassin » Sre Feb 04, 2009 2:45 am

rijad napisao:
: 'Jevreji su se razišli na 71 sektu, sve ce završiti u vatri, izuzev jedne. Zatim su se kršcani razišli na 72 sekte, sve ce završiti u vatri, izuzev jedne.
izvini jeli mozes objasniti ovaj hadis....mislim sta ce biti sa ovima koji nece u vatru....gdje ce oni???
selam
We Alejkumu Es Selam
Vjerovatno ce u raj posto su bili iskreni slijedbenici Allahovih objava u doba kada su obe objave bile u originalo, odnosno prije izkrivljavanje objave.
A Allah najbolje zna.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Islam je jedina ispravna vjera

Post od Yassin » Sre Feb 04, 2009 2:58 am

eott napisao:
rijad napisao:
: 'Jevreji su se razišli na 71 sektu, sve ce završiti u vatri, izuzev jedne. Zatim su se kršcani razišli na 72 sekte, sve ce završiti u vatri, izuzev jedne.
izvini jeli mozes objasniti ovaj hadis....mislim sta ce biti sa ovima koji nece u vatru....gdje ce oni???
selam
Esselamu alejkum

O ovom hadisu se danas vodi more rasprava, zato ću biti kratak:

Mislim da je ispravniji prijevod SEKTA, a ne skupina, naći ćeš dosta stranica po netu gdje su ko nabrojane neke sekte u islamu, međutim to su stranice nekih koji sebe nazivaju određenom sektom, a ko zna možda su to napravili i nemuslimani da zavade muslimane.., i naravno da će oni naći 72, a sebi će pripisati tu jednu..? :? , tako da ne obraćaj pažnju na to.., pa ćeš vidjeti i na nekim našim forumima neko se usudi da napiše da su sekte hanefije,šafije,hanbelije,selefije..da ne nabrajam sad...?.., oni škole mišljenja nazivaju sektom :? :? , šta to znači da su imami Ebu Hanife, Ahmed i ostali bili sektaši?, ne nego su slijedili Kur`an i sunnet, a to je ona spašena grupa o kojoj hadis govori, oni koji slijede Kur`an i sunnet, uostalom nemožeš ti reći za milione ljudi evo sekte.., sekta je 10-15 ljudi...a ne 500 miliona,,tako da ovaj hadis vjerovatno govori o sektama koje će SE POJAVITI,,jer bespredmetno je slijedbenike Kur`ana i sunneta koji slijede druge škole mišljenja nazvati sektašima..

We Alejkumu Es Selam

Da upravu si sto se tice mezheba, oni su velikani naseg ummeta rahmetulllahi alejhim.

A evo da citiram mudrost nihovog govora.
Imam Ebu Hanifa r.h.( 150 h.) :
-''Ako se potvrdi vjerodostojnost hadisa to je moj mezheb''.
-''Nikome nije dozvoljeno da slijedi naše mišljenje ukoliko ne zna odakle smo ga uzeli, A u drugom rivajetu:'' Teško ti se o Ja'kube! ( Ebu Jusuf, jedan od najpoznatijih učenika Ebu Hanife ), nemoj pisati sve što čuješ od mene, ja ponekad u danu imam jedno mišljenje kojeg sutra promijenim ili sutra imam mišljenje kojeg ću promijeniti prekosutra''.
-''Ako kažem mišljenje koje je suprotno Allahovoj knjizi i Poslanikovom govoru, ostavite moje mišljenje''.

Imam Malik b. Enes r.h.(179 h.) :
-''Ja sam samo čovjek, pogodim i promašim, pa pogledajte moje mišljenje; Ako je u skladu sa Kur'anom i sunnetom, prihvatite ga, a ako nije u skladu sa njima ostavite ga.''
-''Nema nikoga nakon Allahovog Poslanika s.a.v.s. ,a da se od njegovog govora ne oduzima ili dodaje…''

Imam Šafija r.h.(204 h.) :
-''Ne postoji niko a da do njega ne dolazi Poslanikov s.a.v.s. sunnet ili mu ostaje skriven, pa šta god ja rekao ili koje god pravilo uspostavio, ako se od Poslanika s.a.v.s prenese govor suprotan od onog šta sam ja rekao, tada je Poslanikov govor i moj govor.''
-''Muslimani su suglasni da onaj kome se jasno ukaže Poslanikov s.a.v.s. sunnet, nije mu dozvoljeno da ga ostavi radi bilo čijeg mišljenja.''
-''Ako u mojoj knjizi naðete nešto što je suprotno sunnetu Allahovog Poslanika s.a.v.s., radite po sunnetu a ostavite moje mišljenje.''A u drugom rivajetu:''…slijedite sunnet i ne osvrćite se ni na bilo čije mišljenje.''
-''Svaki hadis od Allahovog Poslanika s.a.v.s. je i moje mišljenje iako ga niste čuli od mene.''

Imam Ahmed b. Hanbel r.h.(241 h.) :
-''Nemoj me slijepo slijediti,(misli se na fifhsko pravna rješenja po odreðenim pitanjima) ni Malika ni Šafiju ni Evzai'ja ni Sevrija, već uzmi odakle su oni uzeli.''
-''Ko odbije hadis od Poslanika s.a.v.s. takav je na rubu propasti.''
(Ove i slične izreke četvorice imama sa detaljnim izvorima vidjeti u : Sifetu Salatin-Nebijji od šejha Albanija r.h. str. 22-29).
Na kraju možemo reći da je odbijanje Poslanikovog s.a.v.s. sunneta, odbijanje ulaska u džennet, kako se prenosi u hadisu koga prenosi Ebu Hurejre r.a. da je Muhammed s.a.v.s. rekao:''Svi moji sljedbenici će ući u džennet osim onih koji to odbiju.
Rekoše: A ko će to odbiti Božiji Poslaniče ?On odgovori: Ko se meni pokori ući će u džennet a ko mi bude nepokoran, taj je odbio.'' (Buhari, br. 7280).
Uzvišenog Allaha molimo da nam omili sunnet Njegovog Poslanika s.a.v.s. i da naše misli, djela i postupci budu u skladu sa onim čim je on došao.


Ali postoje sekte koji su se pojavili prije par stoljeca, u doba nepismenosti pa cak u doba kolonjalizma, koji su vodili ljude u zabludi, koristeci neobrazovanja i ne nacitanost u kojima su zivijeli.

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Islam je jedina ispravna vjera

Post od AbuAmRibnFadL » Pet Feb 06, 2009 10:44 am

"I tako mi Gospodara tvoga oni nece biti vjernici dok za sudiju u sporovima medjusobnim tebe ne prihvate,i da onda zbog tvoje presude u dusama svojim nimalo tegobe ne osjete i dok se sasvim ne pokore".En-Nisa,65:

Odgovori