75 koristi i faida od zikrullaha

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

75 koristi i faida od zikrullaha

Post od Sunna » Uto Jan 22, 2008 7:29 pm

Hafiz Ibnul-Kajjim el-Dzevzijje rmh..

1. Zikrullah cini Allaha dz. s. zadovoljnim.

2. Zikrullah tjera sejtana, slabi ga i lomi.

3. Zikrullah otklanja brigu i tugu sa srca.

4. Zikrullah u srce unosi radost i veselje.

5. Zikrullah jaca srce i tjelo.

6. Zikrullah osvjetljava lice i srce.

7. Zikrullah priskrbljiva nafaku.

8. Zikrullah daje Zakiru postovanje, ugled i bljestavilo.

9. Zikrullah priskrbljava Zakiru Allahovu dz. s. ljubav.

10. Zikrullah priskrbljava Zakiru svjesnost da je pod stalnom kontrolom Allaha dz. s.

11. Zikrullah priskrbljava Zakiru neprestano pokajanje i vracanje Allahu dz. s.

12. Zikrullah cini Zakira da je uvijek u blizini Allaha dz. s.

13. Zikrullah priskrbljava Zakiru siroku spoznaju svega.

14. Zikrullah priskrbljava Zakiru to da ima veliko strahopostovanje spram Allaha dz. s.

15. Zikrullah priskrbljava Zakiru to da i njega Allah dz. s. zikr cini.

16. Zikrullah daje srcu zivot poput vode ribi.

17. Zikrullah je hrana za srce i dusu.

18. Zikrullah je lijek za bolesti srca.

19. Zikrullah brise i otklanja grijehe.

20. Zikrullah otklanja nepoznanstvo izmedju roba i Rabba.

21. Zikrullah je sebeb tome da budes cuvan pri nesrecama.

22. Zikrullah u lahkoti i ljepoti cini da budes cuvan u teskoci.

23. Zikrullah spasava Zakira od Allahove dz. s. kazne.

24. Zikrullah priskrbljava Zakiru mir, milost i meleke.

25. Zikrullahom se cuvamo od gibeta, nemimeta, lazi, ogavnosti...

26. Medzlisi zikra su medzlisi meleka dok dok su medzlisi gafleta medzlisi sejtana.

27. Zakir svojim zikrullahom valja i sebi i drugima za razliku od gafila.

28. Zikrullah cini Zakira bezbjednim od stradanja na Sudnjem Danu.

29. Zikrullah popracen placom i samocom je sebeb tome da Allah dz. s. takvog Zakira stavi u hlad Arsa onda kada se bude bilo u najvecim zegama.

30. Zikrullah je sebeb Allahovom dz. s. davanju.

31. Zikrullah je najlaksi ibadet ali je i pored toga najvrijedniji.

32. Zikrullah je Dzenetsko sjeme.

33. Nagrade priredjene za zikrullah nisu kao i nagrade priredjene za ostala djela.

34. Neprestalni zikrullah nas cini sigurnim od belaja i nesreca koje nastaju onda kada zaboravimo na Allaha dz. s.

35. Zikr je neprestalno uz Allahovog dz. s. roba u svakom halu u kojem se nadje.

Madzid
Mlađi član
Postovi: 61
Pridružio se: Pon Maj 21, 2007 4:40 pm

Post od Madzid » Uto Jan 22, 2008 8:22 pm

Na koji nacin zikriti, koji sve zikrovi, koliko puta koji zikr ponoviti, koliko dugo, gdje najboljem jesto za zikr, ......

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Uto Jan 22, 2008 10:10 pm

36. Zikrullah je svjetlo za Zakira na dunjaluku, i sjutra u grobu, i u vrijeme prozivljenja, i u toku prelaska Sirat-cuprije nista ne osvjetljava srca i grobove kao Zikrullah.

37. Zikrullah su vrata na koja se ulazi k Allahu dz. s. , pa kome se ona otvore neka ulazi.

38. Srcanu praznocu moze ispuniti samo zikrullah.

39. Zikrullah spaja razbijenost srca a razbija spojenost briga i muka i grijeha i sejtana. Priblizava udaljeno a to je ahiret i udaljava blizo a to je dunjaluk.

40. Zikrullah je alarm za budjenje srca.

41. Zikrullah je drvo koje uradja plodovima raznih spoznaja i halova.

42. Zikrullah stavlja Zakira u posebnu blizinu kod Allaha dz. s.

43. Zikrullah zna biti u ravni sa oslobadjanjem roba, ili dijeljenjem imetka na Allahovom dz. s. putu, ili cak i sa samom borbom na Allahovom dz. s. putu.

44. Zikrullah je temelj zahvale tj. nece biti zahvalan onaj koji se Allaha dz. s. ne sjeti !

45. Najcasnije stvorenje kod Allaha dz. s. je ona osoba ciji je jezik neprestano vlazan od zikrullaha.

46. Surovost i tvrdocu srca ne moze otkloniti nista osim zikrullah.

47. Posto je gaflet bolest srca onda mu je zikrullah lijek.

48. Zikrullah je osnov prijateljstva sa Allahom dz. s. , dok je gaflet osnov neprijateljstva sa Allahom dz. s.

49. Zikrullah najbolje priskrbljava Allahove dz. s. blagodati i ni`imete, i najbolje od nas odbija nesrece.

50. Zikrullah priskrbljava Zakiru salavate od Allaha dz. s. i Njegovih meleka.

51. Kome se seta kroz Dzenetske basce nek se drzi zikrullaha.

52. Meleki prisustvuju samo onim medzlisima gdje se Allah dz. s. spominje

53. Allah dz. s. izaziva meleke mnostvom i istrajnoscu ljudi-Zakira, i dici se njima.

54. Zakiri ce uci u Dzennet veselo i smijuci se.

55. Sva djela su propisana radi zikrullaha.

56. Najboljeg je djela ona osoba koja je isto to djelo najvise propratila zikrom.

57. Stalni zikr mijenja ostale nafile.

58. Zikrullah najbolje pomaze u pokornosti i ibadetu Allahu dz. s.

59. Zikrullah olaksava sve sto je tesko.

60. Zikrullah otklanja strah od srca.

61. Zikrullah priskrbljava Zakiru posebnu snagu.

62. Dzennetlije su sve u trci i takmicenju ali ce Zakiri biti prvi.

63. Ko cini zikrullah Allah dz. s. mu potvrdjuje da istinu zbori, pa je za nadati se da ce biti upisan medju siddke-istinite.

64. Dzennetske kuce se izgradjuju pomocu zikra, pa kada covjek prestane sa zikrullahom - prestanu i meleki praviti kuce jer je ponestalo novca !

65. Zikrullah je brana izmedju covjeka i dzehenemske vatre.

66. Meleki traze oprosta Zakiru isto kao sto traze i Ta`ibu - pokajniku.

67. Planinama i dolinama je drago zbog zikra kojeg tuda cine Zakiri.

68. Cesti zikrullah covjeka cuva od munafikluka i licemjerstva.

69. Zikrullah ima poseban lezzet i slast.

70. Zikrullah daje posebno svetlo licu kako na dunjaluku tako i na ahiretu.

71. Sto vise zikrullaha ulicom, u dzamiji, u kuci, na putu itd, vise je mjesta koja ce ti biti svjedokom na Sudnjem Danu.

72. Bavljenje zikrom znaci ne bavljenje losom pricom.

73. Sejtani nemaju utjecaja nad nekim dok postoji zikrullah.

74. Zikrullah je bolji od dove.

75. Dova se najbolje prima nakon zikrullaha.

Iz djela : el- Vabil el- Sajjib
Prevod s arapskog jezika : Sead ef. Jasavic, prof.fikha

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Sre Jan 23, 2008 2:01 pm

Zikrullah je ibadet srca i duse. To je najbolji i najcasniji ibadet. On predstavlja najvise deredze dobrog i korisnog djelovanja. O tome postoje mnogi kuranski ajeti, vjerodostojni hadisi, a sve to potvrdjuje i praksa Poslanika Islama, njegovih ashaba, tabi`ina i mnogih muslimana poslije njih sve do nasih dana.

Uzviseni Allah kaze : " Sjecaj te se Mene ( zikr mi cinite ), pa cu se i Ja vas sjecati. " ( Bekare, 152 )
Ovim ajetom Allah nam govori : Sjecajte se Mene u srcima vasim onim sto sam vam propisao i onim, cime sam vam blagodat upotpunio, saljuci vam Poslanika. Nemojte zaboraviti da sam Ja vas Gospodar, da sam Ja Taj, Koji vam je dao sve blagodati. Ako se vi Mene budete sjecali, onda cu se i Ja vas sjecati, tako sto cu vam ostaviti i oduljiti te blagodati. Bit cu vam na pomoci i omogucit cu vam ono sto srecu i spas donosi na ovome i buducem svijetu. Spominjite Me jezicima vasim, tako sto cete izgovarati i ponavljati Moja lijepa imena, govoriti o Mojim neizmjernim blagodatima i zahvaljivati Mi na tome, i tajno i javno, tako sto cete govoriti samo ono sto je lijepo i dozvoljeno. zauzvrat, Ja cu se sjecati vas i spominjati vas, tako sto cu biti zadovoljan vama i biti u vasoj blizini, stiteci vas od zla i belaja.

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Sre Jan 23, 2008 11:00 pm

Nastavak...

Zato, moramo vjerovati u Allaha, vjerovati u Niegovu savrsenost. Moramo nastojati da u svakom trenutku budemo svjesni da je Allah uz nas, da je svaki nas dah od Allaha, da je svaki nas pokret omogucio Allah i da nam to, u svakom trenutku, moze oduzeti.

Prema tome, zikrullah je usredotocenje vlastite duhovne pozornosti na Allaha, tj. stalno prisjecanje na Allaha i zahvaljivanje Njemu na svim blagodatima, prihvatanje Njegove odredbe onakva kakva je i strpljenje u njoj.

Osim toga, zikr je svako dobro djelo koje nastaje kao rezultat prisjecanja na Allaha, iz osjecaja prisutnosti Njegove velicine i uzvisenosti u srcu vjernika. Srce vjernika omeksa kada se spominje Allah i tada je on spreman za cinjenje dobra.
Uzviseni Allah kaze :
" Vjernici su oni u kojih srca strepe kada se Allah spomene ! A kada im se uce ajeti Njegovi, vjerovanje im se povecava; takvi se oslanjaju na svoga Gospodara..." ( Enfal, 2 )

Zikrullah dakle, odstranjuje iz srca vjernika svu duhovnu prljavstinu, sejtanska nagovaranja, gaflet, strah od neceg drugog osim Allaha, zebnju i brigu za ovosvjetskim dobrima, a, istovremeno, otvara ga i cini spremnim za svako dobro.

Zikrullah krijepi dusu vjernika i brusi njenu predanost, prisebnost i budnost, cineci je otvorenom i pripremljenom za izvrsavanje Allahovih zahtjeva.

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Pet Jan 25, 2008 12:09 am

Nijedan ibadet, koji nije prozet zikrullahom, nije koristan za covjeka. Takav ibadet ima drugi cilj i, prema nijetu, dobit ce ono sto zasluzuje. Mozda je bas u tome ovolika vrijednost zikrullaha; on podaruje svakoj pojedinacnoj vjernickoj dusi pojacanu duhovnu i fizicku zivahnost, mir i unutarnju radost i zadovoljstvo.

U jednom hadisi kudsiji, Uzviseni Allah kaze :
" Ja sam prema Svome robu onako kako on misli o Meni, Ja sam uz njega sve dok Sam u njegovoj svijesti ( dok mi zikr cini ). Ako Me se sjeca i Ja se njega sjecam. Ako Me spomene u skupini, Ja njega spominjem u boljoj skupini. Ako se Meni priblizi koliko pedalj, Ja se njemu priblizavam arsin. Ako se Meni priblizi koliko arsin, Ja se njemu priblizavam toliko kao kad se obje ruke rasire. Ako Meni dolazi hodom, Ja se njemu odazivam zureci ." ( Buhari )

Jos nekoliko hadisa u kojima se istice vrijednost zikra.
Allahov Poslanik, saws , je rekao : " U prednosti su muferriduni ." " A ko su muferriduni ?" Upitali su prisutni, Poslanik je odgovorio : " To su oni koji s ljubavlju zikr Allaha cine. Taj zikr ce otkloniti terete s njihovih ledja, pa ce, na Sudnjem Danu, doci lahki. " (Muslim i Tirmizi )

" Kada god ljudi spominju Allaha, okruze ih meleki, prekrije ih milost, na njih se spusta smirenje, a Allah ih spominje kod onih koji su kod Njega." ( Muslim i Tirmizi )

" Hocete li da vas obavijestim o najboljim djelima vasim, djelima koja su kod vaseg Gospodara najcistija, koja vas izdizu na najvise deredze, djelima koja su vam bolja od dijeljenja zlata i srebra, koja su vam bolja nego da se u oruzanoj borbi sretnete sa vasim neprijateljem?! To je zikr. ( Tirmizi )

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Pet Jan 25, 2008 11:20 am

Islamska ulema navodi cetiri vrste ljudi koji cine zikr :

1. Odabrani i skreni Allahovi robovi, koji zikr cine srcem i umom, tj. sjecaju se Allaha uz promisljanje znakova koji ukazuju na Njegovo postojanje, Njegovu Jednost i Njegovu velicinu.

2. Ulema, koja cini zikr jezikom, uz budnost srca i razumjevanje onog sto jezikom izgovaraju. Takvi djeluju u skladu sa svojim znanjem.

3. Ljudi, koji jezikom cine zikr, ali srce im je zaokupljeno dunjalukom, sto je rezultat djelovanja razlicitih dunjaluckih poticaja. Zikrullah budi takvo srce i vraca ga Allahu.

4. Licemjeri, koji malo cine zikr, zeleci se prikazati okolini kao dobri muslimani. Oni lazu sebe i druge, ali Allaha ne mogu prevariti. Na takve zikr ne ostavlja nikakvog traga. Oni se ne odazivaju na Allahove pozive, ili, ako se odazivaju, cine to lijeno.

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Pet Jan 25, 2008 1:46 pm

Najbolji zikr je onaj, koji ukljucuje jezik i potpunu budnost srca i duse.
Sva stvorenja cine zikr Allaha, velicajuci Ga i izrazavajuci Mu svoju pokornost i potcinjenost : trava, grmljavina, meleki, planine, ptice i cijeli Kosmos sa svim sto u sebi nosi - ono sto nam je dostupno i ono sto nam nije poznato.

Uzviseni Allah o tome govori :
" Njega velicaju sedmera nebesa, i Zemlja, i ono sto na njima je, nista ne postoji a da Ga ne velica, Njemu zahvaljujuci, ali velicanje njihovo vi ne razabirate. Doista je On blag i prasta mnogo. " ( El-Isra`, 44 )

Oni koji zaborave na Allaha i zaborave ili zanemare Njegove znakove, On im obecava kaznu :
" A ko se okrene od sjecanja na Mene, njemu zbilja tjeskobno zivljenje pripada, a na Sudnjem Danu prozivjet cemo ga slijepa " ( Taha, 124 )

Zato, braco i setre, nemojno biti tolike asije, pa da zaboravimo na Allaha i zanemarimo Njegove Znakove u nama samima a i oko nas.
Uvijek i u svakom trenutku, nastojmo biti svjesni Allaha i Njegovih blagodati. Budimo Njegovi zahvalni robovi !

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Pet Jan 25, 2008 9:39 pm

Zikr se u Kur`ani kerimu spominje u razlicitim oblicima na 174 mjesta, a i 83 vjerodostojna hadis govore o toj temi. To ukazuje na znacaj zikra i vaznost u zivotu svakog vjernika i vjernice.

U 41.ajetu sure El-Ahzab, Uzviseni nas podstice da Ga cesto spominjemo i prisjecamo Ga se, ne isticuci ni vrijeme, ni mjesto, ni nacin, za razliku od drugih oblika ibadeta, kao sto su namaz, post i hadzdz u slucaju kojih su precizirani forma, vrijeme i mjesto.

Ibn Abbas, radijallahu anhuma, komentarisuci ovaj ajet je rekao :
" Zaista Allah nije propisao svojim robovima ni jednu obavezu a da joj nije odredio granicu i izuzeo odredjene kategorije ljudi, u odredjenim situacijama za njeno izvrsenje, osim zikra.

Uzviseni nije zikru odredio granicu niti je ikoga izuzeo od njegovog izvrsenja, rekavsi :
" Allaha spominjite stojeci, sjedeci, i lezeci, a to znaci : nocu, i danju, na kopnu i moru, kod kuce i na putu, u izobilju i oskudici, u zdravlju i bolesti, tajno i javno i u svakoj drugoj situaciji.

U narednom ajetu isticu se jutro i vecer, kao vremena koja su odlikovana nad drugim vremenima, za spominjanje Allaha. To je pocetak dana i posebno njegov kraj koji su podesni za slavljenje i velicanje Allaha dz. z. Uzviseni veli :
" I spominji Gospodara svoga ujutru i navecer u sebi, ponizno i sa strahopostovanjem i ne podizuci jako glas, i ne budi nemaran. "

Nemoguce je pobrojati sve koristi koje se postizu spominjsnjem Allaha Uzvisenog. Oni koji Ga se stalno sjecaju, u Allahovoj su zastiti i na visokim polozajima kod Njega. On im iz obilja svoga nadoknadjuje i velikodusno ih nagradjuje.
Sa zikrom nestaje zaglusenosti u usima, zamrsenosti jezika i koprene ispred ociju.
Allah je zikrullahom ukrasio jezike onih koji Ga se sjecaju, i nurom ukrasio oci onih koji gledaju.

Nemarno srce je kao slijepo oko, gluho uho, ili oduzeta ruka.
Vrata izmedju Gospodara i roba Njegova su otvorena sve dok je rob u zikru. Ta vrata se zatvaraju samo insanskim nemarom.
Gospodaru nas, ucini nas zakirima i predvodnicima na Sudnjem Danu. Amin!

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Sub Jan 26, 2008 11:56 pm

Ebu Hurejre saopstava, Allah bio zadovoljan s njim, da je Allahov Poslanik, s.a.w.s. , kazao :

" La ilahe ille-l-Lahu vahdehu la sherike lehu, lehu-l-mulku ve lehu-l-hamdu ve Huve ala kulli shej in Kadir . "

Ko bude izgovarao nema boga osim Allaha Jedinoga, Koji Sebi ravnog nema, Njemu pripada sva vlast i zahvalnost, i On je ponad svega - dnevno po stotinu puta, vrijedit ce mu kao da je oslobodio deset robova, bit ce mu upisano stotinu dobrih djela a izbrisano stotinu rdjavih, a bit i toga dana zasticen od sejtana sve dok noc ne nastupi. Osim toga, niko ne moze ne uciniti nesto vrijednije od toga osim onog koji vise puta izgovori ove rijeci.

Zatim ko bude izgovorio :

" Subhane-l-Lahi ve bi hamdihi "

Neka je slavljen Allah i neka Mu je hvala - stotinu puta na dan, bit ce mu skinuti ( umanjeni ) grijesi makar da su velicine morske pjene !

Ebu Hurejre saopstava, Allah bio zadovoljan s njim , da je Allahov Poslanik, s.a.w.s , rekao : Onaj ko ujutru i uvece izgovara rijeci :

Subhane-l-Lahi ve bi hamdihi "
Neka je slavljen Allah i neka mu je hvala - stotinu puta na dan, znaci da je na Sudnjem Danu pristupio s najvisom vrijednoscu. Ravan mu je ili vise posjeduje samo onaj koji ih je izgovorio toliko puta ili vise od toga !

Prema Ebu Hurejre, Allah bio zadovoljan s njim, Poslanik islama s.a.w.s. je kazao : " Draze mi je izgovoriti rijeci - Subhane-l-Lahi ve-l-hamdu li-l-Lahi ve la ilahe ille-l-Lahu va-l-Lahu ekber - nego sve ono sto sunce obasja !
( Hvaljen neka je Allah i hvala Allahu, nema boga osim Allaha i Allah je najveci )

Poslanik islama s.a.w.s. je upitao prisutne : " Da li bi nekom od vas bilo tesko da svaki dan zaradi hiljadu dobrih djela ?" Jedan od prisutnih upita ga : " Na koji nacin bi to neko od nas mogao uciniti ?"
Poslanik s.a.w.s. mu odgovori :
" Subhane-l-Lahi ve-l-hamdu li-Lahi ve la ilahe ille-l-Lahu va-l-Lahu ekber "

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Pet Feb 15, 2008 12:56 pm

Ibn Kajjim el-Dzevzijje


VAZNOST ZIKRA, VELICANJA ALAHHA UZVISENOG, I SUKRA, ZAHVALJIVANJA



Cijela vjera utemeljena je na dva fundamentalna nacela : zikra i sukra.
Uzviseni je rekao :

" Sjecajte se vi Mene , i Ja cu se vas sjecati, i zahvaljujte Mi, i na blagodatima Mojim nemojte neblagodarni biti ."

Poslanik s.a.w.s., rekao je Muazu, r.a. :

" Tako mi Allaha, ja te uistinu volim. Nemoj zaboraviti poslije svakog namaza da kazes : " Allahu moj, pomozi mi da Te slavim, da Ti zahvaljujem i da Ti na najljepsi nacin robujem. ! "

Pod zikrom, velicanjem i slavljenjem Allaha Uzvisenog, ne misli se samo na zikr jezikom, vec se tu podrazumjeva i srcani, predani, zikr cijelim bicem.
Zikr obuhvata spominjanje Allahovih lijepih imena i savrsenih atributa, spominjanje Njegovih naredbi i zabrana i citanje Njegovih rijeci. To, prije svega, podrazumjeva spoznaju Allaha Uzvisenog, te vjerovanje u Njegova lijepa imena i savrsena svojstva, a zatim pohvale i zahvale Njemu. Rob to nece moci postici drugacije osim uz ispravno ispovijedanje tevhida, Allahove jednoce. Istinski zikr, velicanje Allaha Uzvisenog, zahtjeva sve spomenuto, kao sto zahtjeva i spominjanje Allahovih nebrojenih blagodati i Njegovog dobrocinstva prema stvorenjima.

Sto se tice sukra, zahvale Allahu Uzvisenom, to je pokazivanje potpune pokornosti Njemu, Svemogucem, i priblizavanje Njegovom zadovoljstvu s raznolikim, tjelesnim i srcanim, vanjskim i unutarnjim, dobrim djelima koje On voli.

Ova dva nacela u sebi sazimaju cijelu vjeru ; zikr, velicanje Allaha Uzvisenog, nuzno priziva na spoznaju, dok sukr, zahvala, nuzno poziva na pokornost. Zbog ova dva nacela uistinu su stvoreni ljudi, dzini, nebesa i Zemlja. Zbog njih je odredjena nagrada i kazna, zbog njih su spustene objave i izaslani poslanici, a.s.. Ta dva nacela zajedno cine istinu, el-hakk, radi koje su stvoreni Zemlja, nebesa i sve sto je izmedju njih.

Nasuprot ova dva nacela stoji zabluda, laz i obmana, od cega je cist Uzviseni Gospodar, a sto mu neprijatelji ipak pripisuju.
Uzviseni je rekao :

" Mi nismo uzalud stvorili nebo i Zemlju i ono sto je izmedju njih; tako misle nevjernici ! " ( Sa`d, 27 )

I On je rekao :

" Mi nismo stvorili nebesa i Zemlju i ono sto je izmedju njih da bismo se igrali. Mi smo ih stvorili s ciljem, ali vecina ovih ne znaju. " ( Ed-Duhan, 38-39 )

I rekao je :

" Mi smo nebesa i Zemlju i ono sto je izmedju njih mudro stvorili. Cas ce ozivljenja zacijelo doci !" ( Ed- Hidzr, 85 )

Na pocetku sure Junus, nakon sto je spomenuo neka Svoja znamenja i dokaze ljudima, Uzviseni kaze :

"Allah je to s ciljem stvorio !" ( Junus, 5 )

I On je rekao :

" zar ste mislili da smo vas uzalud stvorili i da Nam se necete vratiti. ?" ( El-Mu`minun, 115 )

I rekao je :

" Dzinove i ljude stvorio sam samo da mi robuju !"

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Pet Feb 15, 2008 6:49 pm

Nastavak

I rekao je :

" Allah je sedam nebesa i isto toliko zemalja stvorio; Njegovo se naredjenje na sve njih odnosi, a neka znate da je Allah kadar sve i da Allah znanjem Svojim sve obuhvata !" ( Et-Talak, 12 )

I rekao je :

" Allah je ucinio da Kaba, Casni hram, bude preporod za ljude, a tako i sveti mjesec i kurbani, narocito oni ogrlicama oznaceni, zato da znate da je Allahu poznato ono sto je na nebesima i ono sto je na Zemlji, da Allah, zaista, sve zna. " ( El-Maide, 97 )

Iz navedenih ajeta zakljucujemo da je cilj stvaranja i objavljivanja poslanica velicanje i spominjanje Allaha, zikr, i zahvaljivanje Njemu Uzvisenom, sukr, da se stalno velica i spominje, bez zaborava na Njega, i da mu se zahvala upucuje, bez poricanja i omalovazavanja Njegovih darova.
Allah Uzviseni sjeca se onih koji se Njega sjecaju i koji Ga velicaju, i On, Uzviseni, zahvalan je onome koji Njemu zahvaljuje. Sjecanje Allaha, zikr, jeste razlog da se i Allah sjeca roba, a zahvaljivanje roba Njemu razlog je povecanja Njegove blagodati prema robu.
Plodovi Allahovog zikra, prisjecanje roba, odnose se na jezik i srce, tako da ova dva organa onda ne posustaju u velicanju Allaha, a i sukr, zahvala Allahu, odnosi se, takodjer, i na jezik i na srce : u srce se ulijeva ljubav i ceznja za Allahom, a jezik samo izrice hvalu i pohvale Allahu, a svi organi, odnosno cijelo tijelo, predaju se pokornosti i sluzbi Uzvisenom.

Sunna
Mlađi član
Postovi: 154
Pridružio se: Uto Jan 23, 2007 3:40 pm
Lokacija: Skandinavia

Post od Sunna » Pet Feb 15, 2008 9:19 pm

Ibn Kajjim el-Dzevzijje " Riznica znanja "

NAJVREDNIJI ZIKR - VELICANJE I SLAVLJENJE ALLAHA UZVISENOG

Neki zakiri otpocinju svoj zikr samo jezikom i bez prisustva srca. Zatim ne prestaju velicati Allaha Uzvisenog sve dok se i srce ne probudi i pribere, a onda se zikr jezika sjedinjuje sa zikrom srca, pa zacijelo slave i hvale Allaha Svemoguceg.

Drugi zakiri ne cine tako. Oni ne otpocinju sa velicanjem Allaha sve dok se srce ne sabere i bude prisutno, a onda pocinju sa srcanim velicanjem Allaha Uzvisenog. Kada se srce zanese i utone u zikr, onda mu se pridruzuje i jezik, te zajedno slave Allaha Milostivog.

Prvi zakiri prenose zikr s jezika na srce, a drugi sa srca na jezik, tako da srce nikad nije odvojeno od zikra. Prvo se smiruju i prizivaju budnost, sve dok ne osjete sapat srca u zikru, a onda taj osjecaj prenose na jezik. Kada se jezik i srce stope u jedan zikr i udube se u nj, onda polahko prenose taj osjecaj na ostale dijelove tijela, sve dok cijelo tijelo ne pocne ciniti zikr.

Najbolji i najkorisniji zikr jeste onaj u kojem se sjedine jezik i srce, a rijeci kojima se slavi Allah Uzviseni u takvom zikru budu iz sunneta Allahovog Poslanika s.a.w.s., te da zikr uz to prozivljava i osjeca znacenje onoga sto izgovara.

Odgovori