O adabima posta

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

O adabima posta

Post od Yassin » Pet Okt 07, 2005 6:55 am

Poticanje na post ramazana i potvrda njegove obaveznosti

Ebu Hurejra, r.a., prenosi da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ko isposti ramazan vjerujuci u njegovu obaveznost i nadajuci se nagradi za to, bit ce mu oprosteni raniji grijesi.” (Muttefekun alejhi) U predanju koje biljezi Nesai od Kutejbe, a ovaj od Sufjana dodaje se: “I buduci.” Autor je rekao: “To se prenosi samo od Kutejbe.”

Bejheki na kraju hadisa koji prenosi od Ibn Madze biljezi: “Allah svake noci u ramazanu prilikom iftara oslobodi sezdeset hiljada ljudi od vatre. A kada dode Ramazanski bajram, oslobodi vise za trideset puta nego stoj e oslobodio tokom cijelog ramazana.”

Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Kada dode ramazan, otvore se vrata Dzenneta, zatvore vrata Dzehennema i sputaju se sejtani.” (Muttefekun alejhi)

Od Ebu Hurejre, r.a., prenosi se takoder da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Trojici se ne odbija dova: postacu, sve dok ne omrsi, pravednom vladaru i onome kome je ucinjena nepvrada, nju Allah, dz.s., podize iznad oblaka, otvara joj nebeska vrat ai kaze: ‘Tako Mi Moje velicine, Ja cu te pomoci kad-tad.” (Biljezi ga Ahmed i Tirmizi, koji veli da je hasen. U njegovom predanju kaze se: “Postacu kada iftari.” Biljeze ga i Ibn Madza, Ibn Huzejma i Ibn Hibban. U Bezzarevom predanju stoji: “Obavezao se Allah da ne odbije trojici dovu: postacu, dok se ne omrsi, putniku, dok se ne vrati i mazlumu, dok ne uzme svoje pravo.”

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pet Okt 07, 2005 6:56 am

Upozorenje da se ne prekida post uz ramazan bez razloga

Ebu Hurejra, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ko se omrsi u jednomd anu ramazana bez nekog opravdanja i bolesti ne moze ga nadomjestiti kada bi postio cijeli zivot.” (Prenose ga cetverica. Ibn Huzejma veli da je sahih, a biljezi ga i Bejheki.)

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pet Okt 07, 2005 6:57 am

Poticanje na post uopce i ono sto se prenosi o njegovoj vrijednosti

Ebu Hurejra, r.a., prenosi od Allahova Poslanika, s.a.v.s., da je Uzviseni Allah rekao: “Svako djelo koje uradi covjek pripada njemu, osim posta, koji pripada Meni, i Ja cu za njega (posebno) nagraditi. Post je stit, zato kada neko od vas bude postio, neka ne govori ruzan govor i neka ne podize glas. Ako ga neko izazove ili se zeli s njim tuci, neka rekne: ‘Ja postim, ja postim!’ Tako mi Onoga u Cijoj je ruci Mujhammedov zivot, zadah postaca Allahu je prijatniji od mirisa miska. Postac ima dvije radosti: kada se iftari, raduje se iftaru, a kada se sretne sa svojim Gospodarom, radovat ce se svom postu.” (Muttefekun alejhi)

Muaz ibn Dzebel, r.a., prenosi da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Post je stit.” (Biljezi ga Tirmizi u jednom poduzem hadisu i veli da je sahih.)

Ubejdullah ibn Omer, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Kur’an i post zauzimat ce se za covjeka na Sudnjem danu. Post ced reci: ‘Gospodaru, ja sam mu zabranjio hranu i ostale prohtjeve, pa mi dopusti da se zauzmem za njega.’” Kur’an ce reci: ‘Ja sam ga odvratio do nocnog spavanja, pa me ucini njegovim zagovornikom,’ i Allah ce im to dopustiti.” (Biljezi ga Tabarni, i prenosioci ispunjavaju uvjete povjerljivosti. Biljezi ga i Hakim i veli da je sahih. Ibn Ebi Dun’ja takoder ga biljezi u djelu El-Dzuu s dobrim lancem prenosilaca.)

Selema ibn Kajsar, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ko bude postio jedan dan u ime Allaha, On ce mu lice udaljiti od Dzehennema toliko koliko gavran preleti kada bi poceo letjeti kao ptic pa sve dok ne bi umro od starosti.” (Biljezi ga Ebu Ja’la i Bejheki.)

Ebu Seid, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Svakome ko bude postio jedan dan u ime Allaha On ce mu daljiti lice od vatre sedamdeset godina (harifa).” (Muttefekun alejhi)

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pet Okt 07, 2005 6:57 am

Poticanje na sehur, a posebno da se sehuri i iftari s hurmama

Enes ibn Malik, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ustajte na sehur jer je u sehuru bericet.” (Muttefekun alejhi)

Amr ibn El-As kaze: “Razlika izmedu naseg posta i posta sljedbenika Knjige jeste u sehuru.” (Muslim i autori Sunena)

Omer, r.a., veli da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Allah i Njegovi meleki blagoslivljaju one koji ustaju na sehur.” (Biljeze ga Taberani i Ibn Hibban, koj veli da je sahih)

Abdullah ibn Abbas, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Trojica ljudi, ako Bog da, nece biti pitani za ono sto su pojeli ako bude halal: postac (na iftaru), onaj ko ustane na sehur i onaj ko bdije (murabit) na Allahovu putu.” (Biljeze ga Bezzar i Taberani)

Ebu Seid El-Hudri, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Sehur je u svakom slucaju bericet, i zato ga ne propustajte, ustanite i napijte se, makar popili gutljaj vode, jer Allah i Njegovi meleki donose blagoslov Na one koji ustanu na sehur.” (Biljeze ga Ahmed s jakim lancem prenosilaca, a biljezi ga i Ibn Hibban od Ibn Omera skraceno u sljedecoj verziji: “Sehurite, pa makar gutljajem vode!”)

Sulejman ibn Amir Ed-Dabi prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ko imadne hurmi neka se iftari njima, a ko ne imande, neka se iftari vodom, jer je voda cistoca.” (Biljeze ga Tirmizi i veli da je sahih, Ebu Davud, Ibn Madza i Ibn Hibban, koji, takoder, vele da je sahih.)
U drugom predanju stoji: “Kada neko od vas zeli iftariti neka se iftari hurmama jer je u njima bericet,” ostatak je identican. Predanja ovog hadisa koja biljeze Ibn Huzejma, Ibn Hibban i Hakim slicna su prvom predanju.

Enes, r.a., veli: “Allahov Poslanik, s.a.v.s., iftario bi sa svjezim hurmama prijenego sto bi klanjao. Ako ne bi bilo svjezih hurmi, iftario bi se suhim hurmama, a ako ne bi imao ni hurmi, onda bi se iftario s nekoliko gutljaja vode.” (Biljezi ga Ebu Davud i Tirmizi i veli da je hasen. Biljezi ga i Ebu Ja’la u ovoj verziji: “Iftario bi se s tri hurme ili necim sto ga vatra nije dotakla.”)

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pet Okt 07, 2005 6:58 am

Poticanje na pozurivanje iftara i odgadanje sehura

Sehl ibn Sa’d, r.a., veli da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ljudi ce biti neprestano u dobru sve dok budu pozurivali s iftarom.” (Muttefekun alejhi) U predanju koje biljezi Ibn Hibban kaze se: “Moj ce ummet neprestano biti na mom putu, sve dok ne bude odgadao iftar do pojave zvijezda.” Biljezi ga Ibn Madza od Ebu Hurejre, r.a, u verziji slicnoj prvoj. A Ebu Davud, Ibn Madza, Ibn Huzejma, koji veli da je sahih, i Ibn Hibban biljeze ga i u ovoj verziji: “Vjera ce stalno biti jaka sve dok ljudi budu zurili s iftarom, jer ga jevreji i krscani odgadaju.”

Ebu Hurejre, r.a., prenosi od Allahovog Poslanika, s.a.v.s., da je Uzviseni Allah rekao: “Najdrazi Mi je rob onaj koj navise zuri s iftarom.” (Biljeze ga Ahmed, Tirmizi, koj veli da je hasen, Ibn Hibban i Ibn Huzejma)

Ja’la ibn Murra veli da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Allah voli tri stvari: pozurivanje s iftarom, sehur u posljednji cas i vezanje ruku u namazu.” (Biljezi ga Taberani u Evsatu)

Enes ibn Malik, r.a., veli: “Nikada nisam vidio Allahova Poslanika, s.a.v.s., da je klanjao aksam prijenego sto bi se iftario, pa makar gutljajem vode.” (Biljezi ga Ebu Ja’la, Ibn Huzejma, koji veli da je sahih, i Ibn Hibban.)

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pet Okt 07, 2005 6:59 am

Poticanje na pozivanje postaca na iftar

Zejd ibn Halid El-Dzuheni, r.a., prenosi da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ko nahrani postaca imat ce nagradu kao i postac, a postacu se nimalo nagrada nece umanjiti.” Biljeze ga cetverica autora Sunena. Tirmizi veli da je sahih. Prenosi ga i Ibn Huzejma i Ibn Hibban.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pet Okt 07, 2005 7:01 am

Upozorenje postacu da se kloni ogovaranja, bestidnosti i lazi

Ebu Ubejda ibn El-Dzerrah, r.a., veli: “Cuo sam Allahova Poslanika, s.a.v.s., kada je rekao: ‘Post je stit ako se ne probije.’” (Biljeze ga Nesai i Ibn Huzejma, koj veli da je sahih. Biljezi ga i Taberani u Evsatu od Ebu Hurejre, r.a., sa sljedecim dodatkom: “Neko je upitao: ‘Cime se probija?’ Odgovorio je: ‘Laganjem ili ogovaranjem.’”

Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “neki postaci od svog posta imaju samo glad, a neki klanjaci nocnog namaza samo nespavanje.” (Biljezi ga Ibn Madza, i ovo je njegova verzija, Ibn Huzejma, koji veli da je sahih i Hakim. U njegovoj verziji stoji: “Neki postaci od svog posta imaju samo glad i zed, a klanjaci nocnog namaza samo nespavanje.” U slicnoj verziji biljeze ga i Nesai i Bejheki. Biljezi ga i Tabarani od Ibn Omera s lancem koji nije los.)

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pet Okt 07, 2005 7:01 am

Poticanje na provodenje Lejletul-kadra u ibadetu

Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ko provede Lejletul-kadr u ibadetu, vjerujuci u njegovu odlikovanost i nadajuci se nagradi za to, bit ce mu oprosteni raniji grijesi.” (Muttefekun alejhi) A u predanju koje biljezi Nesai kaze se da ce mu biti oprosteni i buduci grijesi.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pet Okt 07, 2005 7:04 am

Poticanje na itikaf

Alija ibn Husejn prenosi od svog oca, r.a., da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ko provede deset dana ramazana u itikafu imat ce nagradu kao da je obavio dva hadza i dvije umre.” (Biljezi ga Bejheki.)

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pet Okt 07, 2005 7:06 am

Poticanje na davanje sadekatul-fitra i potvrda njegove obaveznosti

Ibn Abbas, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Sadekatul-fitr cisti ipost postaca od prazna i bestidna govora i on je hrana siromasnih. Ko ga dadne prije Bajrama smatrat ce se sadekatul-fitrom i bit ce primljen, a ko ga dadne poslije Bajrama, bit ce obicna sadaka.” (Biljeze ga Ebu Davud, Ibn Madza i Hakim.)

Dzerir, r.a., veli da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Post je ramazana objesen izmedu neba i Zemlje, podize ga samo davanje sadekatul-fitra.” (Biljezi ga Ebu Hafs ibn Sahin u djelu Fadlu ramdani i veli da je dobar, a s ovim je lancem garib.)

Preuzeto iz knjige “Et-tergibu vet-terhib”

Ibn Hadžer El-Askalani

Odgovori