Razmisli sam

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Razmisli sam

Post od Yassin » Sub Okt 15, 2005 6:59 am

Dragi brate, sestro muslimanko, zastanimo trenutak iskreno, sami sa sobom:
Zahvaljuje li neko Allahu Mudrom ne primjenjujuci ono sto je objavio Allah?
Zahvaljuje li neko Allahu objavljujuci rat Njemu kamatom, bludom i onim sto vodi u njega, poput otkrivanja, razgolicivanja, mijesanja muskaraca i zena i ostalog sto vodi do bluda i podstice na njega, od muzike, pjevanja, plesanja i vasara?
Zahvaljuje li neko Allahu na blagodatima zdravlja ostavljanjem obavljanja namaza u dzematu i dzamiji?
Zahvaljuje li neko na blagodatima imetka skrtarenjem i ne ulazuci zekat, sadaku i sl, u dobrotvorne projekte, jacanje rodbinskih veza, dzihad i sl?
Zahvaljuje li neko na blagodatim zdravlja troseci energiju i trud u zabranjenim stvarima?
Zahvaljuje li neko na blagodatima slobodnog vremena provodeci ga u beskorisnoj prici, u rekla-kazala, gledanju i slusanju harama ili sjedeci sa onima koji to rade?
Zahvaljuje li neko na blagodatima znanja cuvajuci ga za sebe, ne poducavajuci druge i ne radeci u skladu sa tim znanjem?
Zahvaljuje li neko na blagodatima zivota i mladosti iskoristavajuci ih u udaljenosti i okretanju od vjere?

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Okt 15, 2005 7:01 am

Poslanik, s.a.v.s., rece: ”Dvije blagodati zapostavljaju mnogi ljudi: zdravlje i slobodno vrijeme.” (Buhari)Takoder je rekao: “Nece se pomaci stopala roba Allahova na Sudnjem danu dok ne bude pitan za cetvero (a u drugom rivajetu, petero):
- o godinama kako su mu prosle,
- o znanju sta je radio sa njim,
- o imetku; gdje ga je zaradio, a gdje potrosio i
- o tijelu u sta ga je koristio”(Tirmizi, Sahihu-l-Dzami, 7300)



Oporucio je Boziji Poslanik, s.a.v.s., da se zahvaljujemo na ovim blagodatima i da ih iskoristimo u pokornosti i dobru, kad je rekao: “Iskoristi petero, prije petero:
- zivot prije smrti,
- zdravlje prije bolesti,
- slobodno vrijeme prije zauzetosti,
- mladost prije starosti i
- bogatsvo prije siromastva.” (Ahmed, El-Hakim, El-Bejheki, Sahihu-l-Dzami:1077)

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Okt 15, 2005 7:04 am

Boj se Allaha, brate muslimane, i ne trosi nista od svoga vremena ili imetka u nesto drugo mimo pokornosti Allahu. Ne koristi sluh, vid, ruke, noge i drugo osim u pokornosti Allahu. Kaze Uzviseni: “I sluh i vid i razum, za sve ces eto, doista, odgovarati.” (Kur’an, El-Isra’, 36) Ne staju blagodati kad ih pripisujemo nekom drugom mimo Allaha, a On je Jedini Koji blagodati daje i svako dobro sa njima. To se dogodilo Karunu kada je pripisao blagodati samo sebi i znanju svom. Allahu Uzviseni je o njemu rekao: “Ovo sto imam stekao sam znanjem svojim, tako ja mislim”- pa kakav mu je bio kraj i kazna?;…i Mi smo njega i dvorac njegov u zemlju utjerali, i niko ga od Allahove kazne nije mogao odbraniti, a ni sam sebi nije mogao pomoci.” (Kur’an, El-Kasas, 81)

Nije dozvoljeno da pripisujemo blagodati nekom drugom osim Allahu, jer je to nevjerstvo i nezahvalnost, kao sto je Uzviseni rekao: ”Oni priznaju da je blagodat od Allaha, pa je poslije poricu.” (Kur’an, En-Nahl, 83)

Najbolji Govornik, Allah dz.s. rece: …"a na Allahovim blagodatima su nezahvalni."(Kur’an, El-Ankebut, 67) Ibn Kesir komentira ovo:”To znaci, negiraju ih i pripisuju ih nekom drugom mimo Allaha Uzvisenog, a to je nipodastavanje Allahovih blagodati.”

Prenosi Dzabir r.a. hadis merfu’ od Allahova Poslanika, s.a.v.s., da je rekao: “Ako prema nekome bude ucinjeno dobro djelo, pa ne nade zauzvrat nista osim pohvale – to je zahvalnost, a ko prikrije hvalu – to je nipodastavanje.” (Buhari u knjizi “El-Edebu-l-Mufred”, Ebu Davud i Ibn Hibban u svom “Sahihu”, hadis je hasen) Ovo je negiranje Allahovih blagodati, kao sto je Ibnu-l-Kajjim rekao: “Onaj koji radi ovako je kao gubavac i celavi, koji su, kad im je melek spomenuo Allahove blagodati prema njima, zanijekali ih i rekli:’Mi smo ovo naslijedili od nasih predaka, s koljena na koljena’!” Kazivanje o njima se nalazi u Buharijevom Sahihu (Sahihu-l-Buhari, 3464) Uistinu je njihov govor dokaz protiv njih samih. To sto je Allah podario blagodati njihovim ocevima, a zatim to njima u nasljedstvo ostavio – jest jos veca blagodat. Ali neznanje, zanesenost i oholost su proizveli vise od toga. Utjecemo se Allahu od nijekanja Njegovih blagodati i nevjerstva!

Isti slucaj je sa poznatim frazama: “da nije bilo tog i tog covjeka bilo bi to” ili “da nije bilo nase snage i spremnosti…” ili “mi smo izvojevali pobjedu jer nam je vojska bila vrlo uvjezbana” ili: “bio je vozac spretan i vjest…” i sl. (pogledaj “Tejsiru-l-Aziz-l-Hamid,” str. 583 i 585)

Zaboravise na Gospodara svoga Koji ih je obasuo blagodatima i podario im snagu, pobjedu ili ih je spasio. “Od Allaha je svaka blagodat koju uzivate.” (Kur’an, En-Nahl, 53)

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Okt 15, 2005 7:05 am

Napomena: Nema smetnje da se zahvalimo nekom ko nam da neko dobro ili bude uzrok dovianja blagodati ili otklonjenja kazne, da mu kazemo: “Allah te nagradio dobrom, ako je musliman i da dovimo za njega, cinimo mu dobro i budemo mu zahvalni.” A sto se tice nevjernika, nema smetnje da mu uzvratimo dobrocinstvom i nagradom. Ali nije dozvoljeno da prema njemu gajimo ljubav u srcu i imamo prisan odnos sa njim. Kaze Allah dz.s.: ”A ko ih bude oponasao od vas, pa on je jedan od njih!” Allahu se utjecemo od toga!


Muhenned ibn Abdullah,

Odgovori