Lejletul Kadr

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Lejletul Kadr

Post od AbuAmRibnFadL » Sub Okt 29, 2005 9:48 pm

Lejletul Kadr

Uzvišeni Allah kaže:

„Mi smo ga počeli objavljivati u noći Kadr - a šta ti misliš šta je noć Kadr? Noć Kadr je boja od hiljadu mjeseci - meleki i Džibril, s dozvolom Gospodara svoga, spuštaju se u njoj zbog odluke svake, sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane.“ :
„U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, koji putokaz ljudima i jasan dokaz pravog puta i razlikovanje dobra od zla....“
Kada je lejletu-l-kadr?
Kada je, tokom rata padobranima bacana hrana, ljudi su tragali za vremenima u kojima bi se to moglo desiti i za mjestima na koja bi se pošiljka mogla spustiti. U Lejletu-l-kadru se spušta nešto mnogo vrjednije, milost i oprost... Na Zemlju dolaze meleki, pa kako da ne tragamo za tom noći?!
Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao:„Pokazana mi je noć kadr a zatim sam zaboravio kada je. Tragajte za njom u posljednjih deset dana i to u neparnin noćina.“
Ubade b. Es-Samit, r.a., kazuje: „Vjerovjesnik, s.a.v.s., je izašao da nas obavijesti koju noć je lejletu-l-kadr. Susreo je dvojicu muslimana kako se prepiru, pa je rekao:
„Izašao sam da vas obavijestim kada je lejletu-l-kadr pa je znanje o tome od mene podignuto. Možda je to za vas i bolje. Tragajte za njom u devetoj, sedmoj, i petoj noći ramazana“.
Znanje o tome kada je noć kadr nam je uskraćeno zbog grijeha dvojice muslimana. Zbog grijeha bi i ove godine mogla proći, a da je ne provedemo onako kako je Allah zadovoljan.

Šta treba u toj noći raditi?
Mnogi će tu noć provesti u besposlici, na korzu, uz televiziju, u ogovaranju, i sl. nisu ni svjesni šta propuštaju. Ebu Hurejra, r.a., kazuje da je Poslanik, s.a.v.s., rekao:
„Onaj ko noć kadarsku provede u namazu, vjerujući i nadajući se nagradi, biće mu oprošteni grijesi koje je do tada uradio.“
Aiša, r.a., je upitala Poslanika, s.a.v.s.: „Allahov Poslaniče, ako primetim da je lejletu-l-kadr šta ću da učim?“ On reče: „Uči:
„Allahumme inneke 'Afuvun kerim tuhibbul 'afve, fa'fu ani!“
„Bože, ti zaista mnogo praštaš i plemenit si, pa oprosti i meni!“
Odabir onih koji će se okoristiti u noći lejletu-l-kadr Ako Allah u tebi vidi hajr odabrat će te.. omogućit će ti da tu noć provedeš u ibadetu
Allah odabire koga hoće i uzdiže ga. Allah je taj ko vrši odabir...
• Odabrao je Merjemu jer je u njoj vidio veliki hajr i za nju kaže:
„I kada meleki rekoše: "O Merjema, tebe je Allah odabrao i čistom stvorio, i boljom od svih žena na svijetu učinio.“ •
Odabrao je između svih naroda ummet Muhmmeda, s.a.v.s., • u tom ummetu je odabrao šehide i učače Kur'ana,
• od poslanika je odabrao Muhammeda, s.a.v.s.,
• od svih stvorenja je odabrao meleke,
• između meleka je odabrao Džibrila,
• od mjesta je odabrao Meku,
• od brda Arefat,
• od mjeseci Ramazan,
• od dana 10 dana mjeseca Zu-l-hidžeta,
• a između njih je odabrao dan Arefata,
• od ramazanskih noći je odabrao lejletu-l-kadr,
• a za tu noć je odabrao ljude koji će učestvovati u velikoj proslavi na koju će doći Džibril s melekima,
• odabrao je meleke koji će tu noć sići na Zemlju... Zašto i ti ne bi bio od onih koje je Allah odabrao za tu noć?!
Prijavi se što prije, moli i traži učešće u toj svečanosti. Podigni dlanove, kao što je radio Poslanik, s.a.v.s.:
„Odaberi i mene ja Rabbi... evo me, tu sam... skrušeno stojim pred Tobom... molim Te... odaberi me za tu noć kao što si me oabrao da budem musliman i da postim ovaj ramazan a milioni drugih ne poste... Odlikovao si me nad drugim stvorenjima... Među muslimanima milioni ljudi ne klanjaju a ja, evo pred Tvojom veličinom skrušeno padam... Uzmi od mog imetka koliko hoćeš, ali me očisti. Očisti moj imetak i moje srce, kako bi mogao pred tebe u lejletu-l-kadru stati!“
Ako te Allah zateče na sedždi, ako tvoje srce i imetak budu u tom momentu čisti, ako tvoja dova bude iskrena, možda budeš od onih sretnih koje će odabrati i tu noć staviti na spisak dženetlija.

Šta znači kadr?
Cijela sura nosi naziv kadr a riječ kadr se u njoj ponavlja tri puta.
Riječ kadr ukazuje na posebno mjesto... tj. vrijednost te noći je velika
Koliko je ta noć vrijedna, to zna samo Allah. Zato Allah, dž.š., pita:
„... a znaš li ti šta je to noć Kadr?“
Ma koliko se trudio ti ne možeš spoznati koliko je ta noć veličanstvena to ne možeš jer je ona iznad tvojim pojmovnih spospobnosti. Radi se o nečemo neuobičajenom i toliko veličanstvenom da se to ne može opisati. Zna Allah da ti nemaš odgovora na to pitanje, pa odmah daje odgovor:

„Noć Kadr je boja od hiljadu mjeseci“. Zamisli koliko vrijede dva rekata namaza u noći koja vrijedi kao 83 godine? Zaplači u njoj nad svojim griijesima, nebi li ih suza pokajnika saprala. Brojat će ti se kao da si plakao 83 g. Ako tas tvojih djela bude jednak šta kažeš da ti se na tas dobrih djela dodaju 83 godine ibedeta? Ako te povedu u džehenem, pa ti se stavi ta noć na vagu, kako ćeš se obradovati.
Uzvišeni Allah kaže:
„... u njoj se svaki mudri posao riješi“.
U njoj se određuje ko će biti sretan a ko nesretan, ko će biti dženetlija a ko od stanovnika vatre... zar ti za tim ne mariš? Zar te se ne tiče tvoja sudbina?
U toj noći slaze delegacije s neba.
meleki i Džibril, s dozvolom Gospodara svoga, spuštaju se u njoj...“
Te delagacije nisu došle same od sebe. Njih šalje Uzvišeni Allah.
Riječ . ukazuje na mnoštvo meleka koji slaze. Na našoj planeti je tu noć gužva. Cijela Zemlja se ispunila. Sa njima je i Džibril. Melek koji je slazio poslanicima. Ko smo ja i ti pa da zbog nas siđe! On slazi samo radi Objave. On svake godine siđe po jedan put i to noći lejletu-l-kadr, tj. na godišnjicu objave Kur'ana. Silazi da obiđe one koji uče Kur'an, da registruje kakav je naš odnos prema njemu... On dolazi na veličanstvenu proslavu. Te noći nema sretnijeg stvorenja od njega. Allah mu ukazuje počast tako što mu dopušta da siđe na mjesto na koje je dostavio Kur'an i sve druge Objave.
Kada je prvi put došao Muhamedu, s.a.v.s., to je za njega bio veliki događaj. Prošlo je 600 godina kako nije posjetio Zemlju. Nije na njoj bio od Isa-a, a.s. Čežnja za Objavom koju je donosio bila je velika. Zato je pri prvom susretu zagrlio Posalnika na brdu Hira. Želi da mu pokaže da ga voli. A kako i ne bi volio onoga čije srce će ispuniti Kur'an... Nakon što je ljubav prema Kur'anu s Džibrila prešla na Poslanika, on odlazi Hatidži i ta ljubav prelazi i na nju...
Tako je noć kadarska noć u kojoj dolazi do spoja neba i Zemlje...
Ebu Bekr jedne prilike kažu: „Hajde da posjetimo Umu Ejmen jer je i Poslanik posjećovao“ Kada su došli kod nje ona je zaplakala. Upitali su je: „Zašto plačeš? Zar ne znaš da je njemu bolje kod Allaha nego kod nas?“ Ona je rekla: „Znam, ali plačem zato što Džibril više neće slaziti na Zemlju.“ Zatim su i njih dvojica zaplakali. To su osobe koje vole meleke i pogledaju da kod njih svrate u toj noći.

• S čime oni dolaze?
Oni dolaze sa svakim dobrom, sa Allahovom milošću, donose sreću. Brate, sestro, da li vi znate za to? Zar se ne stididš meleka, zar nećeš tu noć poželjeti da sa njima u saf staneš? Zar nećeš reći Ja Rabbi primi me u safove tih kljanjača.
To je noć u kojoj Allah oprašta i dijeli selam, tj. mir. U njoj će mnogima biti rečeno: „Idi, slobodan si, mir neka je s tobom! Ne boj se“.

Tu noć posebno odlikuje četvoro: 1. Bolja je od 1000 mjeseci.
2. U njoj se proštaju grijesi... sve se briše
3. U njoj se primaju dove
Sufjan Es-Sevri kaže: «U Lejletulkadru mi je draža dova u toj noći od namaza, jer sam uvjeren da mi je neće Allah odbiti!»
4. Oslobađanje od vatre...
Šta čekaš džehenemlijo, požuri, noćas imaš priliku da se dokopaš dženeta. Sve njegove kapije su širom otvorene...

Ta noć je najvjerovatnije u zadnjoj trećini ramazana, i to u neparnim noćima. Zato je Poslanik, s.a.v.s., te noći provodio u itikafu, kako ga ne bi mašila ta noć. Hajde i ti, požuri, ustani i klanjaj, uči Kur'an. Vrijeme prolazi. Proći će i ta noć... Požuri... prijavite se... od nje ovisi tvoja sudbina... U njoj se propisuje toliko toga, zar ti je sve to svejedno?
Et-temim Ed-Dariji je kupio odjelo samo za tu noć i koštalo ga je 1000 dirhema... Govorio je: „Želim da me Allah vidi čistog, lijepog i primi me“.
Ja Rabbi... Daj da je provedemo u ibadetu... onako kako Ti najvoliš... Molimo te da nam to omogućiš... da otvoriš naša srca... da pored nas stanu Tvoji meleki... Da nas Ti zatečeš na sedždi i da je od nas primiš...

Odgovori