Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Čet Apr 14, 2005 3:48 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Ebu Seid el Hudri r.a prenosi da je Džibril došao kod Vjerovjesnika, sallallahu 'alejhi ve selleme, pa mu rekao: “O Muhammede, potužio si se (da si bolestan)?" "Da!", odgovori Vjerovjesnik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, a Džibril reče: "Bismillahi erkike min Kulli šejin ju'zuke min Kulli nefsin ewajnin hasidin Allahu ješfike bismillahi erkike." (Allahovim imenom te liječim) od svega što te ezijjeti, od zla svake duše, ili oka koje zavidi; Allah je tvoj liječnik, Allahovim imenom te liječim." Muslim

Abdullah ibn Abbas r.a prenosi: "Dok je Džibril sjedio kod Poslanika, s.a.v.s., čuo je jedan glas iznad sebe, pa je podigao glavu i rekao: 'Ovo su se vrata nebeska otvorila danas. Nikad do danas se nisu otvorila. ‘ Kroz njih je ušao melek jedan, pa Džibril reče: 'Ovaj melek sišao je prvi put na Zemlju. Nikad ranije nije silazio. ‘ Melek nazva selam i reče: 'O Muhammede, raduj se zbog dva svjetla (nur) koja su ti donesena, a prije ni jedan poslanik ih nije dobio, to su: Fatihatul kitab (fatiha) i završeci sure Bekare. Ti zaista nećeš ni harfa iz njih proučiti, a da nećeš to dobiti."'Muslim

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pet Apr 15, 2005 10:45 am

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

U Muslimovom Sahihu prenosi se od Džabira, r.a, koji kaže: Putovali smo sa Allahovim poslanikom, s.a.v.s, dok nismo stigli u dolinu Efjuh. Allahov poslanik, s.a.v.s, tada krenu zbog svoje potrebe, a ja sam ga slijedio s posudom vode. Allahov poslanik, s.a.v.s, potom razgleda oko sebe i ne nade nikakav zaklon. Na rubu doline nalazila su se dva stabla, pa je Allahov poslanik, s.a.v.s, prišao jednom, uzeo ga za grane i rekao: “Podi za mnom sa Allahovom odredbom” i stablo je, zaista, pošlo poput deve za svojim vodicem. Zatim je došao do drugog stabla koje je, takode, uzeo za grane i rekao isto što i prvom, pa je i ono pošlo za njim, dok se on nije našao na sredini izmedu njih. Zatim ih je Allahov poslanik, s.a.v.s, podešavao dok ih nije sastavio, govoreci: “Pokrite me s Allahovom odredbom.” I stabla su zaklonila Muhammeda, s.a.v.s. Ja sam se, kaže Džabir, tada udaljio, bojeci se da Poslanik, s.a.v.s, ne osjeti moje prisustvo… Kada sam se okrenuo vidio sam Poslanika, s.a.v.s, kako ide prema meni, a stabla su se razdvojila, svako na svoju stranu. Bilo je to u vrijeme Alejhisselamove hidžre iz Mekke u Medinu

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Ned Apr 17, 2005 7:44 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Poslije bitke na Bedru, Kurejšije su otkupljivale svoje zarobljene. Svako je otkupljivao svoje. Jedan od njih – Abbas, koji je, takode, bio zarobljen, rece Allahovom poslaniku, s.a.v.s: “Ja sam bio musliman”, a Poslanik, s.a.v.s, mu odgovori: “Allahu e’alemu – Allah zna za tvoj islam. Ako je tako kako kažeš, Allah ce te nagraditi.Što se tice tvoga ponašanja, naše je da prosudujemo. Otkupi sebe i svoja dva brata, rece Poslanik, s.a.v.s. “Nemamo cime”, rece Abbas. Allahov poslanik, s.a.v.s, ga tada upita: “A gdje je novac koji si sa Ummi Fadl zakopao, kada si joj rekao: “Ako se meni šta desi na ovom putu, ovaj imetak ostaje Fadlovim potomcima Abdullahu i Kusemu?” Abbas tada rece: “Allaha mi, vidim da si uistinu Allahov poslanik, jer ovu stvar nije znao niko osim mene i Ummi Fadl.”

. Prenosi Džabir ibn Abdullah, r.a, kako su ljudi na Hudejbiji ožednjeli, dok je Allahov poslanik, s.a.v.s, držao u ruci posudu i uzimao abdest. Potrcaše uplašeno prema njemu, a on ih upita: “Šta vam je?” “Nemamo vode niti za abdesta, niti da se napijemo, osim što je u tvojim rukama,” rekoše oni. Džabir, r.a, kaže da je Allahov poslanik, s.a.v.s, tada stavio svoju ruku u posudu, pa je voda potekla izmedu njegovih prstiju, kao izvori, pa smo se svi napili i uzeli abdest.

Jedan beduin upita Allahovog poslanika, s.a.v.s: “Po cemu mogu znati da si ti Allahov poslanik?”, a Poslanik, s.a.v.s, mu odgovori: “Ako pozovem ovaj grozd sa palme, hoceš li mi vjerovati da sam poslanik?”. “Hocu”, rece beduin. I Allahov poslanik, s.a.v.s, pozva grozd koji poce silaziti, dok ne pade pred njega. Poslanik, s.a.v.s, mu tada rece: “Vrati se” i on se vrati… beduin primi islam

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pon Apr 18, 2005 2:54 am

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: "Uzvišeni i Mocni Allah je odredio meleke koji putuju tražeci skupove u kojima se Allah spominje (medžalisu-z-zikr). Kada nadu takav skup, pridruže se okupljenim i prekriju ih krilima sve do najbližeg neba. Nakon što se okupljeni razidu, meleki se uzdignu na nebo i Uzvišeni Allah ih zapita – a On najbolje zna: Odakle dolazite? Dolazimo izmedu Tvojih robova sa Zemlje, koji Tebe slave, velicaju i uznose, hvale Te i mole. Za što Me mole? A jesu li vidjeli Moj Džennet? Nisu, Gospodaru naš. A šta bi da su ga vidjeli? Tražili bi Tvoju Zaštitu. Od cega bi tražili Moju Zaštitu? Od Tvoje vatre, Gospodaru. A jesu li vidjeli Moju vatru? Nisu Gospodaru naš. A šta bi da su je vidjeli? Molili bi te za oprost. Oprostio sam im, dao im ono za što su Me molili i zaštitio ih od onoga od cega su tražili Moju zaštitu. Gospodaru, - rekoše meleki – medu njima je jedan griješnik, naišao je i sjeo uz njih? I njemu sam oprostio, oni su skup u kojem njihov sabesjednik nece biti nesretan."

Kudusi hadis, bilježe Muslim (Buhari, Tirmizi i Nesai).

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pon Apr 18, 2005 3:02 am

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


Ibnu Mes'ud veli da je Muhammed a.s. rekao:

"Najistinitiji govor je knjiga Uzvisenog Allaha, najcvrsca petlja je rijec bogobojaznosti, najbolje vjera je vjera Ibrahima a.s., najbolji postupak je postupak Muhammeda a.s., najcasniji razgovor je spominjanje Allaha dz.s., najljepse pricanje je ovaj Kur'an, najbolji poslovi su stroge duznosti, a najgori poslovi su novotarije u vjeri. Najljepsa uputa je uputa pejgambera, a najcasnija smrt je sehidska smrt, najveca sljepoca je zalutalost poslije pravog puta, a najbolje znanje je ono sto koristi, najbolji pravi put je onaj sto se slijedi, najgora sljepoca je sljepoca uma, gornja ruka je bolja od donje, a ono sto je malo a dovoljno (za osnovne potrebe), bolje je od onoga sto je mnogo, a ometa vas u vjerovanju.
Najgora isprika je kada dodje smrt, a najgore kajanje je na Sudnjem danu. Ljudi ima i takvih koji prilaze namazu sa zakasnjenjem, ima ih koji spominju Allaha neiskreno, a najveca pogreska jezika je laz. Najvece bogatstvo je bogatstvo duse, najbolja opskrba je bogobojaznost, a vrhunac mudrosti je strah od Allaha dz.s.
Najbolje sto se postiva je cvrsto ubjedjenje (u vjerske istine), a sumnjanje (makar u jednu istinu) je bezvjerstvo.
Naricanje za umrlim je obicaj predislamskog doba, a pljackanje ratnog plijena je jedna od jama dzehennema.
Dukati su oziljak od vatre, a pjesma je jedno od glazbala sejtana, vino je povod za svaki grijeh, a zene su mreze sejtana.
Mladost je ogranak ludosti, najgora zarada je pomocu kamata, a najgora hrana je jedenje imetka sirocadi.
Sretan je onaj koji uzima pouku od drugih, a nesretan je onaj koji je stvoren nesretan u trbuhu svoje majke.
Svaki od vas ce na kraju trebati samo cetiri arsina zemlje za svoj mezar, a svaka stvar se cijeni po njenom zavrsetku.
Podloga poslova su njihovi zavrsetci, a najgore price su lazne price.
Sve sto ce stici blizu je. Psovanje vjernika je grijesenje, a ubijanje vjernika je bezvjerstvo. Ogovaranje vjernika je jedan od grijeha, a svetost vjernikovog imetka je kao svetost njegovog zivota.
Ko se zaklinje da zna ono sto je tajno i skriveno, Allah ce ga utjerati u laz. Ko nekom oprosti, oprostice i njemu Allah, a ko predje preko necije greske, Allah ce preci preko njegove pogreske.
Ko savlada svoju srdzbu, nagradice ga Allah, a ko se strpi na steti, nadoknadice mu to Allah.
Ko istrazuje mahane drugih ljudi, Allah ce dati da se njegove mahane procuju (sa njihovima).
Ko se strpi, Allah ce mu udvostruciti nagradu, a ko je nepokoran Allahu, Allah ce ga kazniti.
Allahu! Oprosti meni i mojim sljedbenicima.
Allahu! Oprosti meni i mojim sljedbenicima.
Allahu! Oprosti meni i mojim sljedbenicima.
Trazim od Allaha oprost za sebe i za vas."


Biljezi Bejheki, Ibnu Asakir i Ibnu ebi Sejbe Hadis je Hasen

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pon Apr 18, 2005 9:41 am

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Ukkaš bin Mihsan bin Harsan el-Esedi, r.a, krenuo je u borbu protiv mušrika na Bedru. Sjekao je neprijatelje dok mu se sablja nije slomila. Okrenuo se onda Allahovom poslaniku, s.a.v.s, da mu doda drugu sablju. Poslanik, s.a.v.s, mu tada dobaci drveni kolac i rece: “Bori se s ovim, Ukkašu!” Kad je Ukkaš uzeo kolac i zamahnuo njime on se pretvorio u dugu, sjajnu i oštru sablju kojom se Ukkaš borio dok Allah nije dao pobjedu muslimanima. S tom sabljom Ukkaš, r.a, borio se uz Poslanika, s.a.v.s, u mnogim bitkama, dok kao šehid nije poginuo u bici protiv odmetnutih arapskih plemena za vrijeme halife Ebu Bekra.

Umejr bin Vehb el-Džumehi borio se sa Safvan bin Umejjetom na Bedru protiv muslimana. Umejr je bio Kurejški šejtan koji je vrijedao Allahovog poslanik, s.a.v.s, i njegove drugove dok su bili u Mekki. Njegov sin Vehb bio je jedan od zarobljenika na Bedru. Razgovarajuci medusobno, Umejr i Safvan su spominjali svoje poginule na Bedru. “Bogami, rece Safvan, poslije njih život nema nikakve vrijednosti.” “Istina je,” rece Umejr. “Tako mi Boga i opet tako mi Boga, da nemam duga koji ne mogu da vratim i da se ne bojim za svoju porodicu poslije mene, odjahao bih do Muhammeda da ga ubijem, jer imam razloga za to – moj sin je u njegovim rukama”. Tu priliku iskoristi Safvan pa mu rece: “Tvoj dug je moja briga, a tvoja porodica ce biti uz moju porodicu… “Držimo ovo u tajnosti, rece Umejr. Umejr je tada krenuo u Medinu.Dok je Omer, r.a, razgovarao sa muslimanima o bici na Bedru, te kako ih je Allah time pocastio i ukazao im na njihove neprijatelje, na vratima džamije se, naoružan sabljom, pojavi Umejr. Ugledavši ga, Omer, r.a, rece: “Ovaj pas je Allahov neprijatelj, tako mi Allaha donio je zlo!” Zatim je Omer, r.a, ušao Poslaniku, s.a.v.s, i obavijestio ga o tome. Allahov poslanik, s.a.v.s, naredi da mu ga uvedu… Kad ga ugleda Allahov poslanik, s.a.v.s, rece: “Pustite ga!” I Umejr se približi Poslaniku, s.a.v.s. “Šta te je dovelo Umejre?” rece Allahov poslanik, s.a.v.s. “Došao sam zbog zarobljenika koji je u vašim rukama”, rece on. “A šta znaci ta pripasana sablja, Allah je unakazio… Iskreno reci zašto si došao!” “Samo za to sam došao,” rece Umejr. Allahov poslanik, s.a.v.s, tada mu rece: “Ali ti si sjedio sa Safvanom pa ste spominjali poginule Kurejšije na Bedru. Ti si tada rekao da nemam duga, sad bih krenuo da ubijem Muhammeda. Tvoj dug i tvoju porodicu preuzeo je Safvan , a ti si krenuo da me ubiješ. Allah je prepreka izmedu tebe i tvoje namjere” Umejr tada rece: “Ešhedu enneke resulullah” – Svjedocim da si Allahov poslanik. Negirali smo, Allahov poslanice, ono što si nam dostavljao i što ti je objavljeno od nebeskih vijesti. Ovo je bila stvar u koju smo bili upuceni samo ja i Safvan, pa tako mi Allaha, siguran sam da ti je nije mogao niko drugi dostaviti osim Allaha. Hvala Allahu, koji me je uputio u islam!” Zatim je donio šehadet. “Poducite svoga brata vjeri, naucite ga da uci Kur’an i oslobodite mu zarobljenika”, rece Allahov poslanik, s.a.v.s.

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Apr 19, 2005 10:40 am

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Prenosi se od Džabira ibn Abdullaha, r.a, da je neka žena, ensarijka upitala Allahovog poslanika, s.a.v.s: “Želiš li da ti nešto napravim za sjedenje jer imam djecaka stolara? “Ako hoceš,” rece Poslanik, s.a.v.s. Pa mu napraviše minber i kada je došla džuma i Poslanik, s.a.v.s, sjeo na taj minber, zaculo se zujanje i jecanje palme s cijeg je trupca Poslanik, s.a.v.s, prije toga držao hutbu. Kada je Allahov poslanik, s.a.v.s, sišao s minbera, uzeo je palmu i pritisnuo je uza se, a ona je jecala poput malog djeteta kada se tješi.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sre Apr 20, 2005 3:41 am

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu



ABDULLAH IBN ABBAS prenosi:

"Dok je Džibril sjedio kod Poslanika, s.a.v.s., čuo je jedan glas iznad sebe, pa je podigao glavu i rekao: 'Ovo su se vrata nebeska otvorila danas. Nikad do danas se nisu otvorila. ‘ Kroz njih je ušao melek jedan, pa Džibril reče: 'Ovaj melek sišao je prvi put na Zemlju. Nikad ranije nije silazio. ‘ Melek nazva selam i reče: 'O Muhammede, raduj se zbog dva svjetla (nur) koja su ti donesena, a prije ni jedan poslanik ih nije dobio, to su: Fatihatul kitab (fatiha) i završeci sure Bekare. Ti zaista nećeš ni harfa iz njih proučiti, a da nećeš to dobiti."'

( MUSLIM, Sahih )

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sre Apr 20, 2005 8:40 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Aisa r.a kazuje: "Prilikom lijeganja u postelju, Allahov Poslanik, a.s., puhnuo bi u ruke, a zatim bi na njih proučio'Kul huvallahu ehad, Kul e'uzu bi rabbi-I-felak i Kul e'uzu bi rabbinnas', i rukama potrao po tijelu." U drugom hadisu se kaže: "Kada bi lijegao u postelju, Allahov Poslanik, a.s., sastavio bi ruke, a zatim puhnuo na njih, proučio: ‘Kul huvallahu ehad','Kul e'uzu bi rabbilfelak' i 'Kul e'uzu bi rabbinnas', a potom bi rukama potrao šta bi mogao od tijela, započinjući od glave i lica prednjeg dijela tijela. Radio je to po tri puta." Muttefekun alejhi

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Apr 23, 2005 9:47 pm

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ibn Abbas r.a. prenosi da je jednoga dana jahao iza Poslanika s.a.v.s., pa mu je on rekao: "Mladicu, sjeti se Allaha, pa ce se i On sjetiti tebe. Ako nesto trazis, trazi to od Allaha, ako trebas pomoc, trazi je od Allaha. Znaj, kada bi se svi ljudi ujedinili da ti pomognu, pomogli bi ti samo onoliko koliko ti je Allah vec odredio, i kada bi se ujedinili da ti nastete, nastetili bi ti samo onoliko koliko je Allah vec odredio. Pera su se podigla i stranice su se osusile" (Ahmed, Tirmizi)

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Ned Apr 24, 2005 10:46 am

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Ebu Hurejre r.a prenosi od Resulullaha, sallallahu 'alejhi ve selleme, da je rekao: "Kada se rob musliman (mu'min) abdesti, pa opere svoje lice, spadnu s njega, sa posljednjom kapi vode, svi grijesi koje je počinio očima gledajući; kada opere svoje ruke, spadnu s njih, s posljednjom kapi vode, svi grijesi koje je rukama počinio; a kada opere svoje noge, spadnu s njih, vodom ili s posljednjom kapi vode, svi grijesi radi kojih je nogama hodio, tako da, nakon abdesta, izade čist od grijeha." Muttefekun alejhi

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pon Apr 25, 2005 12:00 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Abdullah ibn Hubejb r.a kazuje da mu je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Ako uvečer i ujutro tri puta proučiš: ‘Kul huvallahu ehad, Kul e'uzu bi rabbi-I-felak i Kul e'uzu bi rabbi-n-nas', zaštitit će te od svakog zla."Ebu Davud

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sre Apr 27, 2005 11:04 pm

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Prenosi imam Ahmed od Temima ed-Darija, r.a., da je rekao:
"Cuo sam Allahovog Poslanika, s.a.v.s., gdje kaze: 'Dostici ce ova stvar (Islam) dokle doseze noc i dan. Allah, dz.s., nece ostaviti kucu od ilovace niti od dlake, a da nece uci u nju ova vjera, uzdizuci dostojanstvenog,a ponizavajuci prezrenog. Dostojanstvenom ce Allah, dz.s., uzdici islam a ponizenjem poniziti nevjerovanje (kufr).'"

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pet Apr 29, 2005 12:59 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

“A vjernici i vjernice su prijatelji jedni drugima; traze da se cine dobra djela, a od nevaljalih odvracaju, i namaz obavljaju, i zekat daju, i Allahu i Poslaniku Njegovu se pokoravaju. To su oni kojima ce se Allah sigurno smilovati – Allah je, doista, silan i mudar.” (Et-Tevba, 71)

Uzviseni Allah, kaze: “…I ne ogovarajte jedni druge! Zar bi nekom od vas bilo drago da jede meso umrloga brata svoga, - a vama je to odvratno -, zato se bojte Allaha, Allah, zaista, prima pokajanje i smilostan je.” (Kur’an, XLIX/12)

“On (covjek) ne izusti nijednu rijec, a da pored njega nije prisutan onaj (melek) koji bdije.” (Kur’an, L/18)

Od Ebu-Hurejre se prenosi da je Poslani, s.a.v.s rekao: “Covjek izgovori rijec dragu Allahu, ne obracajuci paznju na nju, a Allah ce ga zbog nje uzdici na visoke stepene; drugi izgovori rijec koja rasrdi Allaha, ne obracajuci paznju na nju, a zbog nje ce biti bacen u Dzehennem.” (Buhari)

“Kada covjek osvane, svi se organi tijela pokore jeziku, i govore mu: “Boj se Allaha zbog nas, jer nasa sudbina zavisi od tebe, pa ako budes na ispravnom putu, i mi smo na ispravnom putu, a ako srkenes, i mi smo skrenuli s pravog puta.” (Tirmizi)


Od Ukbe ibn Amira se prenosi da je upitao Poslanika, s.a.v.s,: “Allahov Poslanice! U cemu je spas? “Cuvaj svoj jezik, neka ti tvoja kuca bdue dovoljna, i placi nad svojih grijehom,” – odgovori mu Poslanik.” (Tirmizi) Ebu-Musa, r.a. je upitao Allahovog Poslanika, s.a.v.s,: “Allahov Poslanice, ko je najbolji musliman?” “Onaj od cijeg jezika i ruku su muslimani sigurni”, - odgovori mu Poslanik.” (Buhari i Muslim)

Od Ebu-Hurejre. R.a. se prenosi da je Poslanik, s.a.v.s. rekao: “Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka govori ono sto je dobro, ili neka suti.” (Buhari)


AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sub Apr 30, 2005 11:22 am

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

45. Navedi im kao primjer da je zivot na ovome svijetu kao bilje, koje i poslije natapanja vodom, koju Mi s neba spustamo, ipak postane suho, i vjetrovi ga raznesu. A Allah sve moze!
46. Bogatstvo i sinovi su ukras u µivotu na ovome svijetu, a dobra djela, koja vjecno ostaju, bice od Gospodara tvoga bolje nagradena i ono u sto se covjek moze pouzdati.El-Kehf 45-46


Rekao je Allahov Poslanik Muhammed saws:Kada bi čovjek imao punu dolinu zlata, zaželio bi da ima dvije doline, a njegova usta neće ništa napuniti do prašina, a Allah prima pokanje od onoga ko se pokaje.Muttefekun alejhi

Odgovori