Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pet Jul 22, 2005 9:41 am

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Kaze Abu Hureira: Neki ljudi su rekli: O Allahov Poslanice, hocemo li vidjeti naseg Gospodara na Dan prozivljenja? On savs rece: Da li sumnjate da mozete vidjeti sunce, kad je nebo bez oblaka? Ne, Allahov poslanice, odgovorise oni. On savs rece: Da li sumnjate da mozete vidjeti mjesec kad je noc bez oblaka? Kazu Ne. On savs rece: Vidjecete Ga jasno na Danu Prozivljenja...(Buharija; 6088).

Kaze Abu Zerr: Pitao sam Allahovog Poslanika savs: Jesi li vidio svoga Gospodara? On savs rece: Svjetlost, kako da Ga vidim. Ova svjetlost, koja ga je sprijecila da vidi Allaha je zastor od svjetlosti, koji je detaljnije objasnjen u hadisu Abu Musa koji kaze: Ustao je Allahov Poslanik savs i reko nam je pet stvari: Allah ne spava i ne prilici Mu da spava. On spusta i podize deredze. Djela ucinjena u toku noci Mu se podizu prije djela dana, a djela dana prije djela noci. Njegov zastor je svjetlost. Ako bi ga smaknuo, bljestavilo Njegova lica bi obasjalo sva Njegova stvorenja, dokle god Njegov pogled dopire. (prenose imam Ahmed i Muslim, 263).

Kaze Allahov Poslanik savs: Moj Gospodar mi je dosao sinoc u najljepsem obliku. Cini mi se da je rekao "u snu". On rece: O Muhamede, da li znas o cemu meleci raspravljaju? Rekoh: Ne. Zatim mi je stavio Svoju ruku izmedju mojih plecki pa sam osjetio njenu hladnocu na mojim prsima, pa sam odmah saznao sta je na zemlji i na nebesima. On me upita: O Muhamede, da li znas o cemu meleci raspravljaju? Rekoh mu: Znam. On rece: O brisanju grijeha, a to je ostajanje u djamiji nakon namaza, hodanje da bi se klanjalo u djematu, uzimanje abdesta na propisan nacin u teskim trenutcima. Ko god ovo radi, zivjece dobar zivot, i umrijece lijepom smrti, i bice bez grijeha kao na dan kad ga je rodila majka. On rece: O Muhamede, kad klanjas reci: Allahumma inna as’aluka fa’l al-khayraat wa tark al-munkaraat wa hubb al-masaakeen, wa idha aradta bi ‘ibaadika fitnatan fa’qbudni ilayka ghayra maftoon (O Allahu, molim te da ucinis da cinim dobra djela a ostavim losa, i ucini me da volim siromasne, ako zelis da stavis svoje robove na kusnju, onda me uzmi Sebi bez da me stavis na kusnju. ) Necija deredza u Dzenetu moze biti podignuta sirenjem selama, dajuci hrane drugim, i klanjanje nocu dok drugi spavaju. Prenosi imam Ahmed, 16 026; Tirmizi, 3159; koji kaze da je ovo sahih hasen hadis.

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sub Jul 23, 2005 9:27 am

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Ebu Hurejre r.a kaže da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Sadaka neće umanjiti imetak, i kada čovjek oprosti čovjeku, Allah mu poveća ponos (čast), i kad god čovjek bude ponizan prema Allahu, Allah će ga (na veći stepen) podići." Muslim

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pon Jul 25, 2005 1:17 am

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Abdullah ibn Omer r.a veli: "Rijetko bi kada Resulullah, sallallahu 'alejhi ve selleme, napustio neko sijelo prije nego bi proučio sljedeće dove: ‘Gospodaru naš, učini da Te se toliko bojimo koliko bit će dovoljno da Ti ne griješimo; da Ti se toliko pokoravamo koliko bit će dovoljno da u Džennet Tvoj uđemo i podari nam čvrsto vjerovanje Jekin), koje će nam dunjalučke poteškoće olakšatil Gospodaru naš, podari nam dobro našeg sluha, našeg vida i naše snage, sve dok traje naš dunjalučki život i daj nam da s tim blagodatima i umremo! Učini da kazna stigne onoga ko nam je zulum (nepravdu) učinio i pomozi nas protiv našeg neprijateljal Ne daj da nas nesreća zadesi u našoj vjeri, ne učini dunjaluk našom naivećom brigom, niti dometom našeg znanja i ne potčini nas onome ko nam se neće smilovati!"Tirmizi

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Uto Jul 26, 2005 2:51 am

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


Abdullah ibn Abbas kaže da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Ko posjeti bolesnika kojem nije došao njegov edžel (smrt), neka kod njega rekne sedam puta: "Molim velikog Allaha, gospodara velikog Arša, da te izliječi: (ESELULLAHE EL - AZIM, RABBEL ELARŠIL, AZIM EN JEŠFIJEK). Allah će ga izliječiti od te bolesti." (Hakim kaže sahih po šartima Buharije)

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Jul 26, 2005 9:06 am

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Ebu Hurejre r.a prenosi da je Resulullah, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: "Ko me vidi u snu, vidjet će me i na javi ili kao da me je vidio na javi, jer šejtan se ne može pretvoriti u moj lik." (Ibn-Bettal veli: "Riječi (vidjet će me i na javi) znače: vidjet će potvrdu tih snova na javi, njihovu istinitost i izlazak u stvarnost." A Kadi Ebu-Bekr et-Tajjib veli da riječima "ko me vidi u snu", želi se reći da su njegovi snovi istiniti, da nisu fantazija (obične sanjarije), niti šejtanske imitacije - fikcije, što potvrduje i predanje u kome stoji: "... vidio je istinu." Ibn-Sirin je, pak, imao običaj da čovjeku, koji mu ispriča da je vidio Vjerovjesnika, sallallahu 'alejhi ve selleme, u snu, kaže: "Opiši mi ono što si vidio!" Ako mu opiše nešto nepoznato, on mu kaže: "Ti ga nisi vidio!" Muttefekun alejhi

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sub Jul 30, 2005 9:38 am

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Ebu Katade r.a prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., ustao medu njima i spomenuo da su džihad na Allahovom putu i vjerovanje u Allaha najbolji poslovi. Na to je ustao jedan čovjek i rekao: “O Allahov Poslaniče, reci mi, hoće li mi se oprostiti grijesi ako poginem na Allahovom putu?" Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: "Da, ako pogineš na Allahovom putu, a budeš strpljiv; onaj koji traži nagradu (od Allaha), dok si u jurišu naprijed, a ne u bježanju"! Zatim je Allahov Poslanik, s.a.v.s., upitao: "Kako si rekao?" On mu odgovori: "Reci mi hoće li mi se oprostiti grijesi ako poginem na Allahovom putu?" On mu na to odgovori: "Da, ako pogineš na Allahovu putu, a budeš strpljiv; onaj koji traži nagradu (od Allaha), dok si u jurišu, a ne u bježanju, osim duga. Zaista mi je to Džibril, a.s., rekao." Muslim

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Ned Jul 31, 2005 10:21 pm

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Abdullah ibnAbbas r.a kaže: "Rekao je Allahov Poslanik savs. 'Predočeni su mi narodi pa sam vidio Poslanika i sa njim grupicu sljedbenika (reht. od 3-10) i vidio sam Poslanika i sa njim jednog čovjeka ili dva i Poslanika sa kojim nema niko. Zatim mi bi predočena brojna skupina, pa pomislih da je to moj ummet. Tad mi bi rečeno: 'Ovo je Musa i njegov narod, ali pogledaj na taj kraj', pa pogledah i vidjeh ogromnu skupinu, pa mi bi rečeno: 'Pogledaj na drugi kraj', kad tamo opet velika skupina rečeno: 'Ovo je tvoj ummet i sa njima sedamdeset hiljada, koji će ući u Džennet bez polaganja računa i bez prethodne kazne. ‘ Potom je ustao i otišao u svoj stan, počeše razgovarati o onima koji će ući u Džennet bez obračuna i iskušane kazne jedni s drugima. Rekoše: 'Možda su to ashabi Poslanika, s.a.v.s. ‘ Neki rekoše: 'Možda su koji su rodeni u islamu i nisu činili Allahu širk', a spominjali su i druge, pa im je izašao Poslanik, s.a.v.s., i upitao ih: 'Oko čega se to raspravljate?' Obavijestiše ga, a on reče 'To su oni koji ne budu (činili rukje) liječili od bolesti učenjem ajeta i dova i ne budu tražili da se njima to čini. To su oni koji nisu sujevjerni, a na svoga se Gospodara oslnjaju. ‘ Ustao je Ukaše b. Muhsin i rekao: 'Moli Allaha da me učini jednim od njih. ‘ Na što mu Resullullah, a.s.. 'Ti si jedan od njih. ‘ Iza njega ustade drugi čovjek i reče: 'Moli Allaha i mene učini jednim od njih. ‘ Poslanik mu reče: 'Pretekao te u tome Ukaš."'
[Sahih - Muttefekun Alejhi]

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pon Avg 01, 2005 10:20 am

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Od Aise, radijallahu anha, se prenosi da je rekla: “Jedan jevrej iz plemena Zurejk je opsihrio Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, a zvao se Lubejd ibnul-E’asam. Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, se cinilo da obavlja neke poslove, a on ih u stvari nije obavljao. Jednog dana ili jedne noci je bio kod mene, kada je mnogo Allahu dove upucivao, a zatim je rekao: “Aisa, jesi li primijetila da mi je Allah dao odgovor na ono sto sam Ga pitao? Dosla su mi dva covjeka, jedan je sjeo kod moje glave, a drugi kod nogu, pa je jedan drugog upitao: “Od cega boluje ovaj covjek?” Odgovori drugi: “On je opsihren.” “A ko je to uradio?” Rece: “Lubejd ibnul-E’asam.” “Na cemu mu je napravio sihr?” Kaze: “Na ceslju i dlakama koje je stavio u koru od palme”. “A gdje je to? - upita ovaj. “U bunaru Zervan”.

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Avg 02, 2005 5:15 pm

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Ebu Hurejre r.a prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: "Svakoga dana, u kome osvanu Allahovi robovi, sidu dva meleka, te jedan od njih rekne: ‘O Allahu, Ti nadoknadi onome ko dijeli!' A drugi veli: ‘O Allahu, Ti uništi imetak onoga koji sprečava njegovo trošenje u korisne svrhe (ne dijeli)!"' Muttefekun alejhi


AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sre Avg 03, 2005 1:35 pm

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Abdullah ibn Omer r.a prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Najveća laž je da čovjek govori kako je usnio ono što nije usnio."Buhari

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Čet Avg 04, 2005 6:51 pm

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Ebu Hurejre r.a prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: "Nikakva opravdanja kod Allaha neće imati onaj kog je Allah, dž.š., poživio 60 godina." (Neće moći kazati: "Da sam još koju godinu živio, ja bih radio bolje", jer je život dug 60 godina dovoljan za svako pokajanje.) Buhari

Ja'la kaže: "Kod Allahovog Poslanika a.s. sam vidio tri stvari, koje niko prije mene nije vidio, niti će ih vidjeti poslije. Jednog dana krenuo sam s njim na put. Naišli smo na ženu s djetetom. Obratila se Poslaniku a.s. ovim riječima: ' O Allahov Poslaniče! Ovo dijete je zadesio belaj a i nas snjim. Ni sama ne znam koliko napada ima u jednom danu' Allahov Poslanik a.s. je zatražio od nje dijete, podigao ga sebi, a potom, puhnuo u njegova usta tri puta i proučio: 'Bismillaahi ene 'abdullah, ihse' 'aduvvel-laah'. Zatim je vratio dijete ženi i rekao: 'Kad budemo vraćali sačekaj nas na ovome mjestu i reci nam kako je dijete' Nastavili smo put, a kad smo se vraćali čekala nas je na istom mjestu, a pored nje bile su tri ovce. Poslanik ju je upitao 'Kako je dijete?' 'Tako mi onoga koji te je s Istinom poslao, do ovog trenutka nismo na njemu ništa primjetili. Uzmi ovo (ovce) kao nagradu'. Poslanik mi je rekao da sjašem i uzmem jednu ovcu, a da ženi vratim druge dvije"...


Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pet Avg 05, 2005 1:55 am

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Dzabir ibn Abdullah pripovijeda: "Čuo sam Resulullaha, sallallahu ‘alejhi ve selleme, kad kaže: ‘Hrana jednog (namijenjena jednoj osobi) dovoljna je dvojici, hrana dvojice dovoljna je četverici, a hrana četverice dovoljna je osmerici."' (Ovim se, kako komentatori kažu, hoće reći da se berićet u hrani povećava s brojem prisutnih za jelom.)

( Sahih Muslim)

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pet Avg 05, 2005 8:22 pm

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Dzabir ibn Abdullah r.a prenosi se da je rekao: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: 'Kada neko do vas obavi namaz u džamiji, neka i u svojoj kući učini dio od svoga namaza, jer zaista će Allah od njegova namaza, u njegovoj kući, učiniti veliko dobro. ‘"Muslim



SELAM ALEJKUM WE RAHMETULLAHI WE BEREKATUHU

SUBHANIKE WE BI HAMDIKE LA ILLAHE ILLA ENTE ESTAGFIRUKE WE ETUBU ILEJHI

wel ahiru dawa`i wel hamdu lillahi rabbil alemin

semir
Posmatrač
Postovi: 8
Pridružio se: Sre Avg 03, 2005 3:25 pm
Kontakt:

Post od semir » Pon Avg 08, 2005 5:23 pm

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog

Esselamu Alejkum verahmetullahi veberekatuhu

U Islamu nema toga da covjek odgovara za svoje grijehe pred ljudima, koji su kao ljudi svi njemu ravni. Ako grijeh steti zajednici ili pojedincima ili vuce za sobom zle posljedice onda Islam propisuje odredene kazne. Ukratko, u Islamu nema ispovjedanja i polaganja racuna pred drugim osim Boga kao sto veli Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, u ovom hadisu: "Racun ce pred Svevisnjim Bogom polagati."

semir
Posmatrač
Postovi: 8
Pridružio se: Sre Avg 03, 2005 3:25 pm
Kontakt:

hadisi-kudsi

Post od semir » Pon Avg 08, 2005 5:32 pm

Esselamu Alejkum Verahmetullahi Veberekatuhu

U Ime Allaha Milostivoga Svemilosnoga.

Ovaj se vjerodostojni (sahih) hadis nalazi u Muslimovoj zbirci hadisa, a spada u onu grupu hadisa, koji se nazivaju hadisi-kudsi

U ovom hadisu Allah, dzelle sanuhu, veli: "O moji robovi, Ja Sam Sebi nasilje zabranio, a zabranio Sam ga i medu vama, pa nemojte jedni drugima nasilje ciniti. O Moji robovi, svi ste vi zalutali osim onoga koga Ja naputim; pa trazite od Mene da vas naputim, Ja cu vas naputiti. O moji robovi, svi ste vi gladni osim onoga koga Ja nahranim, pa od Mene trazite da vas nahranim, Ja cu vas nahraniti. O moji robovi, svi ste vi neodjeveni osim onoga koga Ja odjenem, pa od Mene trazite da vas odjenem, Ja cu vas odjenuti. O Moji robovi, vi danju i nocu grijesite, a Ja sam onaj koji sve grijehe prasta, pa od Mene trazite da vam oprostim, Ja cu vam oprostiti. O moji robovi, vi nikada ne mozete doci do onoga cime biste Meni stetu nanijeli pa da Mi je nanesete, niti ikada mozete doci do onoga sto ce Meni koristi donijeti; pa da Mi je donesete. O moji robovi, kada biste vi i prvi i zadnji i ljudi i dzini imali srce najpoboznijeg covjeka, to nista ne bi imanje Moje povecalo. O robovi moji, kada biste vi i prvi i poslednji i ljudi i dzini imali srce najgoreg grijesnika, to nista ne bi imanje Moje umanjilo. O moji robovi, kad biste vi i prvi i poslednji i ljudi i dzini stali na jedno mjesto pa Meni svoje molbe i zelje uputili, te Ja udovoljio svacijoj molbi i zelji; to ne bi umanjilo ono sto Ja imam ni onoliko koliko oduzme od mora igla kad se u njeg zamoci. O moji robovi, sve je stalo do vasih poslova, koji su kod Mene sacuvani i prebrojani i za koje cu Ja vama dati zaslugu. Ko nade dobro i nagradu nek Allahu zahvali, a ko opet kaznu i zlo nek ne kori nikog osim sebe."
[/b]

Odgovori