Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Apr 21, 2009 9:38 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

Enes ibn Malik r.a. prenosi da je Allahov Poslanik a.s. jednom prilikom okupljenim ashabima odrzao sljedeci govor: ''O ljudi, kao da je smrt na ovome svijetu nekom drugom, a ne nama propisana. Kao da je istina na ovom svijetu nekom drugom, a ne nama naredjena. Kao da su oni sa kojima se na samrti oprastamo putnici koji ce se uskoro vratiti. Mi ih ostavljamo u njihovim grobovima, a njihovu zaostavstinu koristimo kao da cemo poslije njih vjecno zivjeti. Zaboravljamo svaku opomenu. Osjecamo se sigurnim od svake nesrece. Blago onome ko se zabavi svojim mahanama, pa ne istrazuje mahane drugih ljudi. Blago onome ko dijeli svoj imetak stecen na posten nacin, ko sjedi sa ucenim i mudrim ljudima i ko se druzi sa siromasnim i ubogim svijetom. Blago onome ko ima lijepu narav i cistu savjest i od cijeg zla su sigurni drugi ljudi. Blago onome ko dijeli visak svog imetka, ko se suzdrzava suvisnog govora i ko se drzi sunneta i cuva novotarija u vjeri.'' Subhul E'asa 1/213, Dzemheretu hutabil 'areb 1/153

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Čet Apr 23, 2009 12:57 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

Prenosi Enes r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Ko želi da mu se poveća rizk (opskrba) i da ima ugodan život, neka čuva rodbinske veze!” (Buharija)

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Pon Apr 27, 2009 12:42 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

Rekao je Allahov Poslanik Muhammed saws:Kada bi čovjek imao punu dolinu zlata, zaželio bi da ima dvije doline, a njegova usta neće ništa napuniti do prašina, a Allah prima pokanje od onoga ko se pokaje.Muttefekun alejhi

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Čet Maj 07, 2009 4:25 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

Ebu Hurejre r.a prenosi da je Allahov Poslanik salallahu alejhi we sellem,rekao:Nemoj da neko od vas govori:'Allahu oprosti mi ako hoces'nego neka bude odlucan u molbi,jer za Allaha uistinu,ne postoji neko ko ce Ga prisiliti:Buhari

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Pet Maj 08, 2009 6:22 pm

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Ebu Abbas sehl ibnSad es-Sadij je rekao: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: ‘Da dunjaluk vrijedi kod Allaha kao krilce mušice, ne bi kafir na njemu popio ni gutljaj vode."'Tirmizi

Prenosi se da je Alija, r.a., jednom prilikom rekao: 'cudim se onom koji je juce bio samo kap sjemena, a sutra ce biti lešina. cudim se onome koji sumnja u Allaha, iako vidi stvaranje Allahovo. cudim se onome koji je zaboravio smrt, iako gleda mrtve. cudim se onome koji porice drugi život, iako vidi prvi. cudim se onome koji unapreduje kucu prolaznosti, a zanemaruje kucu vjecnosti.'



AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Pet Maj 29, 2009 4:51 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

Ebu Zerr r.a pripovijeda da je čuo od Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve selleme, slijedeći hadis - kudsi: "O Moji robovi, Ja sam Sebi zabranio nasilje (zulum), a i vama sam ga učinio zabranjenim, pa nemojte jedan drugom nepravdu činiti! O robovi Moji, svako koga Ja nisam uputio je u zabludi, pa od Mene uputu tražite, a Ja ću vas uputiti! O robovi Moji, svi ste vi gladni, dok vas Ja ne nahranim, pa tražite od Mene hranu da bih vas nahranio! O robovi Moji, svi ste vi neodjeveni, dok vas Ja ne obučem, pa tražite od mene odjeću, kako bih vas obukao! O robovi Moji, vi griješite noću i danju, a Ja opraštam sve grijehe, pa tražite od Mene oprost da bih vam Ja oprostio! O robovi Moji, šta god vi uradili, niste u stanju Meni štetu nanijeti, niti mi kakvu korist učiniti! O robovi Moji, kada bi svi ljudi i džini, od prvog do posljednjeg, bill toliko pobožni kao što je najbogobojazniji među vama, sve to nimalo ne bi uveličalo Allahovo carstvo! O robovi Moji, kada bi svi ljudi i džini, od prvog do posljednjeg, bili toliko pokvareni, kao što je najpokvareniji među vama, to ništa ne bi umanjilo Allahovu vlast! O robovi Moji, kada bi se svi ljudi i džini, od prvog do posljednjeg, iskupili na jednom mjestu, i od Mene zatražili sve što žele, zatim Ja svakom od njih dao ono što je tražio, to ne bi umanjilo ono što Ja posjedujem ni onoliko koliko bi umočena igla u more umanjila vodu! O robovi Moji, samo se radi o vašim djelima; Ja ću ih sva zabilježiti, a zatim ću svakom dati ono što je zaslužio, pa ko nađe dobro (hajr), neka bude zahvalan Allahu, dž.š., a ko nađe loše (šerr), neka ne kori nikog drugog, osim sebe." Muslim

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu Zara

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Jun 23, 2009 9:52 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

Ebu Jala Makil Ibn Jesar r.a je rekao: "Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao je: ‘Ibadet u vrijeme anarhije i fitneta je kao hidžra meni."' Muslim

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od Yassin » Ned Jul 05, 2009 5:02 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid


Prenijeli su imam Buhari i Muslim rahimehullah od Ebu Hurejre r.a. da je Poslanik s.a.v.s rekao: Dok spavate sejtan na vasem potiljku zaveze tri cvora,udari po svakom cvoru govoreci: Spavaj, pred tobom je duga noc! Ako spomene Allaha kad se probudi razveze se jedan cvor, ako se abdesti razveze se drugi, ako klanja razveze se i treci cvor. Tada ustane odmoran i dobro raspolozen, u suprotnom ustane lijen i neraspolozen. (Buhari mea el-Feth 3/24 i Muslim bi serhi Nevevi 6/66)

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Sub Jul 11, 2009 5:59 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

O vjernici, Allaha se bojte, i neka svaki covjek gleda šta je za sutra pripremio i Allaha se bojte jer On dobro zna šta vi radite. (El-Hašr, 18 )

Ebu Hurejre r.a prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Požurite s dobrim djelima da preteknete sedam stvari! Zar očekujete išta drugo osim: velikog siromaštva, ili zabludjujućeg bogatstva, ili smrtne bolesti, ili upropašćujuće starosti, ili iznenadne smrti, ili prokletog Dedžala, a on je najstrašnije što očekujete; ili Kijametski dan, koji je još žešći i gori." Tirmizi

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Sre Avg 05, 2009 12:38 pm


Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid


Rekao je Allahov Poslanik salallahu alaihi we sellem:"Čuvajte se pretjerivanja u vjeri jer su oni prije vas propali zbog njihovog pretjerivanja u vjeri!"Buhari,Nesa`i

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od Yassin » Uto Sep 15, 2009 2:46 am

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

Imami Buharija i Muslim, rahimehumallahu te'ala, bilježe od Adijja b. Hatima, radijallahu anh, da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:

"Nema nijednog od vas a da Allah, subhanehu ve te'ala, neće razgovarati s njim, između njega i Njega (Allaha) neće biti prevodioca. Pogledaće desno, pa neće vidjeti ništa osim ono što je pripremio! Pogledaće lijevo, pa neće vidjeti ništa osim ono što je pripremio! Pogledaće ispred sebe, pa neće vidjeti ništa do vatru pred svojim licem! Zato se zaštitite od vatre, pa, makar sa pola datule.!" (Muttefekun alejh: Buharija, 7512; Muslim, 2395.)

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Okt 13, 2009 2:31 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid
Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem., kaže: „Kada bi nebesa i Zemlja, sa svim što je između njih bili gvožđe, a čovjek kaže: la ilahe illallah – probile bi svo to gvožđe sve dok ne bi doprle do Allaha dž.š.!“ (Musned Ahmed b. Hanbel, br. 6750.)

Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem.,kaže: „Sljedbenici la ilahe illallah se nemaju čega plašiti dok su u kaburu, a niti na dan proživljenja; kao da sada gledam u sljedbenike la ilahe illallah kako tresu zemlju sa svojih glava, govoreći: Hvala Allahu koji nas je tuge i muke poštedio!“

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Dec 01, 2009 9:12 pm


Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Enes ibn Malik el Ensari r.a prenosi se da je rekao: "Čuo sam Allahova Poslanika, s.a.v.s., da je rekao: 'Uzvišeni je Allah rekao: ‘O sine Ademov, zaista ću ti, sve dok tražiš i nadaš se oprostu, Ja ću ti oprostiti. O sine Ademov, kada bi tvoji grijesi bili veliki kao nebeski oblaci, pa zatim zatražio Moj oprost, oprostio bih ti. O sine Ademov, kada bi mi došao s grijesima kolika je Zemlja, zatim Me susreo, ne čineći mi širk, dao bih ti isto toliko magfireta (oprosta) kolika je i ona (Zemlja)."'Tirmizi

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Pon Dec 14, 2009 3:52 pm

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

Prenosi Ebu Se'id el Hudri r.a da je Allahov Poslanik salallahu alejhi we sellam rekao:Kada se vjernici spase Dzehenema,zadrzace se na jednom mostu izmedju Dzenneta i Dzehennema i medjusobno izmiriti svoja nasilja,sto su ih na zemlji jedni drugima cinili,pa kada budu sa obracunom cisti i ociste se od tudjeg potrazivanja,dozvolice im se ulazak u Dzennet.Tako mi Onoga u cijoj je moci Muhammedova dusa,svaki od njih znace svoj stan u Dzennetu,kao sto su znali svoje stanove na ovome svijetu. Buhari

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Re: Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Post od AbuAmRibnFadL » Ned Avg 15, 2010 7:23 pm

selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Allahumme sali ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema salejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime,ineke hamidun medzid.
Allahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed,kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahim ineke hamidun medzid

Rekao je Uzviseni Allah"I nastojte da zasluzite oprost Gospodara svoga i Dzennet prostran kao nebesa i Zemlja, pripremljen za one koji se Allaha boje, za one koji, i kad su u obilju i kad su u oskudici, udjeljuju, koji srdzbu savladjuju i ljudima prastaju - a Allah voli one koji dobra djela cine: i za one koji se, kad grijeh pocine ili kad se prema sebi ogrijese, Allaha sjete i oprost za grijehe zamole - a ko ce oprostiti grijehe ako ne Allah ? - i koji svjesno u grijehu ne ustraju. Njih ceka nagrada - oprost od Gospodara njihova i dzennetske basce, kroz koje ce rijeke teci, u kojima ce vjecno ostati, a divne li nagrade za one koji budu tako postupili!" (Al- Imran, 133 - 137)


rekao je Allahov Poslanik salallahu alejhi we selem da je Allah subhanahu we te`ala rekao: “O robovi Moji, vi grijesite i nocu i danju,a Ja grijehe prastam i na njih se ne obazirem. Zato Me za oprost molite i Ja cu vam ga podariti.“

Odgovori