Rekao je Resulullah saws:Prenesite od mene makar 1 ajet

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Jun 18, 2005 3:03 am

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Suhajb ibn Sinan prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we selem,rekao:
“Živio je u davna vremena jedan kralj koji je imao vračara. Kada je vračar ostario, reče kralju: "Ja sam ostario, zato mi nađi dječaka da ga podučim sihru (Vračanju)." Poslao mu je dječaka da ga poučava, ali je dječak na putu sreo jednog pobožnog učenjaka, kod koga je odsjeo i čuo od njega govor, koji ga je zadivio. Tako je to činio uvijek kada je odlazio vračaru. Kada bi došao kod vračara, on bi ga udario na što se on žalio učenjaku pa mu ovaj reče: "Kada se pobojiš vračara kaži mu da te zadržala porodica, a kada se pobojiš porodice reci - zadržao me vračar." Tako je redovno činio dok ne srete na putu veliku životinju koja se ispriječila da ljudi ne mogu prolaziti, pa reče: "Danas ću znati je li bolji vračar ili pobožnjak. Uzeo je kamen i rekao: Allahu moj, ako je učenjak draži Tebi od vračara, ubij ovu životinju kako bi ljudi mogli prolaziti." On se baci na nju i ubi je, a tada ljudi prođoše. On ode kod pobožnjaka i obavijesti ga šta je učinio, pa mu pobožnjak reče: "Moj sinko ti si danas bolji od mene. Dostigao si ono što vidim, ti ćeš zasigurno biti iskušavan, zato ako te budu mučili nemoj me otkriti." Dječak je iscljijevao slijepe i gubave i liječio svijet od različitih bolesti. Za njegovu nadarenost čuo je kraljev savjetnik, inače slijepac te ode kod njega sa brojnim darovima (hedijama) i reče: "Ovo što je ovdje tebi pripada ako me izliječiš." Mladić reče: "Ja ne liječim nikoga nego Allah, pa ako povjeruješ u Uzvišenog Allaha, uputit ću Mu dovu i izliječit će te." Povjerova kraljev savjetnik u Allaha , pa ga Allah izliječi. Zatim je došao kod kralja i sjeo pored njega, kako je to činio i ranije a kralj ga upita: "Ko ti povrati vid?" Reče: "Moj Gospodar." On upita: "Zar ti imaš gospodara osim mene?" Reče: "Moj i tvoj Gospodar je Allah." Potom ga je kralj uhapsio i nije prestao da ga muči dok mu nije rekao za dječaka. Zatim su mu doveli dječaka, pa mu kralj reče: "Sinčiću tvoja vještina u vračarstvu (sihru) dostigla je visok nivo. Ti liječiš slijepe i gubave i činiš još mnogo toga." Dječak reče: "Ja ne liječim nikoga, nego Uzvišeni Allah liječi." Vladar je i njega uhapsio i nije ga prestajao mučiti sve dok mu nije otkrio pobožnjaka. Doveden je pobožnjak pa mu je rečeno: "Napusti svoju vjeru", a on odbi, pa vladar zatraži da se donese testera, zatim je stavljena na sredinu njegove glave, i on je raspili dok ne padoše obje polovine. Zatim je doveden kraljev savjetnik i bi mu rečeno: "Napusti svoju vjeru", ali on odbi; i njemu je stavljena testera na sredinu glave i raspiliše je njome dok ne padoše obje polutke. Zatim je doveden dječak i bi mu rečeno: "Napusti svoju vjeru", ali on odbi, pa ga predade skupini svojih slugi, i reče: "Idite sa njim na to i to brdo i popnite se s njim na vrh. Kada stignete gore tražite da napusti svoju vjeru. Ako prihvati, u redu je, ali ako odbije, bacite ga sa vrha!" Otisli su i popeli se sa njim na brdo, pa dječak reče: "Allahu moj zaštiti me odnjih čime hoćeš." Pod njim se zatrse brdo i popadaše u provaliju. On se vrati kralju , a on ga upita: "Šta je bilo sa tvojom družinom?" Dječak reče: "Allah me zaštitio od njih." Predao ga je drugoj grupi i rekao: "Idite sa njim i ukrcajte ga u lađu. Otplovite s njim na sred mora. Ako napusti svoju vjeru, dobro i jeste, a ako ne, bacite ga." Otplovili su s njim i on reče: "Allahu moj zastitime od njih čime hoćeš." Prevrnu se lađa, pa se potopiše, a on se vreti kralju, pa ga kralj upita: "Šta se desilo sa mojim slugama?" Reče: "Uzvišeni Allah me od njih zaštitio." Zatim se on obrati kralju: "Ti me nećeš moći ubiti dok ne urafiš što ću ti narediti." On upita: "Šta je to?" Reče: "Skupi ljude u jednu dolinu, zatim me razapni na jedno stablo, potom uzmi jednu strijelu iz mog tobolca, pa stavi strijelu na tetivu i reci: "U ime Allaha, Gospodara mladića", pa odapni strijelu na mene. Ako tako uradiš, moči ćeš me ubiti." Sakupio je ljude u jednu dolinu, razapeo dječaka na jedno stablo, uzeo strijelu iz njegovog tobolca, zatim je stavi na tetivu i reče: "U ime Allaha, Gospodara mladića", i odape strijelu koja ga pogodi u sljepoočnicu. Dječak stavi ruku na svoju sljepoočnicu i umrije, a ljudi povikaše: "Vjerujemo u Gospodara dječakova." Došli su kralju i rekoše mu: "Vidiš, onočega si se ti pribojavao, tako nam Allaha, desi se." Povjerova narod u Allaha. On naredi da se iskopaju rovovi (jarkovi) duž puta, pa su iskopani. Naloži se vatra, a on reče: "Ko ne odustane od svoje vjere, bacite ga u nju." Pa, učiniše tako. Kada na red dođe jedna ženasa svojim dječakom, zastadebojeći se da u vatru padne. Dječak joj reče: "Majčice, budi strpljiva, jer ti si zaista u pravu."

Muslim, Sahih)

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sub Jun 18, 2005 1:46 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Ebu Hurejre r.a prenosi da je Allahov Poslanik saws rekao: Čovjekov namaz u dzematu vrijedniji je od njegovog namaza u njegovoj privatnoj kući, ili u ducanu kojem radi za dvadeset i nekoliko stupnjeva. To je zbog toga sto, kada čovjek lijepo uzme abdest, i krene u dzamiju sa isključivom namjerom da klanja namaz u dzematu, svakim njegovim korakom povecava mu se po jedan stepen i brise po jedna pogreska, sve dok ne uđe u dzamiju, a od momenta kada uđe u nju on je u namazu sve dok je u dzamiji zbog namaza. Svakog od vas meleki blagosiljaju dok god se nalazi na mjestu na kome je klanjao, govoreci: "Smiluj mu se, Allahu, oprosti mu i primi njegovo kajanje! Meleki to cine sve dok čovjek ne izgubi abdest i time uznemiri meleke. Muttefekun alejhi

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Jun 21, 2005 5:13 pm

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Ebu Derda r.a prenosi da je čuo od Allahova Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve selleme, ove riječi: ‘Trojicu ljudi, bilo u selu ili u pustinji, koji ne obavljaju namaz u džema'atu, šejtan je već savladao, pa se držite džema'ata, jer, vuk jede ovcu koja se odvoji od stada." Ebu Davud

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pet Jun 24, 2005 9:42 am

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Ebu Derda r.a prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Ko zaštiti čast svog brata muslimana, Allah će mu na Sudnjem danu zaštititi lice od Vatre." Tirmizi

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sub Jun 25, 2005 3:15 am

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Od Huzejfe ibn el-Jemana, r.a., se pripovijeda da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Srcima ce se iskusenja prostirati, kao sto se hasuar – prutic po prutic – prostire. Koje god ih se srce napoji na njemu ce ostati crna tacka, a koje god ih srce odbije na njemu ce ostati bijela tacka, sve dok se ne podijele na dvije vrste: crno – pjegavo srce, poput iskrivljenog pehara, koje nece prepoznavati sta je dobro, ni osudivati sta ne valja, vec jedino znati za prohtjeve kojima je zadojeno i bijelo srce kome – dok je nebesa i Zemlje – nikakvo iskusenje nece moci nauditi” (Muslim).

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Ned Jun 26, 2005 1:05 am

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Od Omera, radijallahu 'anhu, prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem rekao: "Nece covjek na lijep nacin davati sadaku, a da Allah nece na lijep nacin postupati prema onima koje on ostavlja iza sebe." (Hadis su zabiljezili Ibn Mubarek, Ed-Dejlemi i Ibn Sahin)


Taberanija u svome Mu'dzemu s lancem prenosilaca od Ibn Mes'uda prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:
"Allah je prozivio dva covjeka kojima je dao mnostvo imetka i djece, pa zovnu jednog od njih dvojice: - Ej, ti!"
'Odazivam Ti se!'- rece on, pa ga Allah upita:
'Zar ti nisam dao mnostvo imetka i djece?'
'Jesi, Gospodaru moj'- odgovori on.
'Sta s uradio s onim sto sam ti Ja dao?'
'Ostavio sam ga svome djetetu bojeci se siromastva.'
'Kada bi znao (sta si uradio) malo bi se smijao, a puno plakao. Ono cega si se bojao za njih, vec ih je snaslo,' a zatim se obrati drugome:
'Ej, ti!'
'Odazivam Ti se!'- rece on.
'Zar ti nisam doa mnostvo imetka i djece?'
'Jesi, Gospodaru moj.'
'Sta si uradio s onim sto sam ti Ja dao?'
'Dijelio sam ga iz pokornosti prema Tebi, i za svoje djete se pouzdao u Tvoje obilje.'
'Kada bi znao (sta si uradio) puno bi se smijao, a malo plakao. Ono u sta si se uzdao oni su dobili.'"

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pon Jun 27, 2005 1:55 am

mvtk


Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Ebu Hurejre r.a prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Zaista je vjera lagana, bez tegoba. Ko god u vjeri navaljuje s dodacima, vjera ga savlada.Zato se držite umjerenosti (sredine), a ako neko od vas ne bude u stanju neki posao obaviti u potpunosti, neka ga bar približno obavi. Budite radosni, i pomažite se jutrom, krajem dana i jednim dijelom noći." U jednom drugom njegovom rivajetu stoji: "Budite umjereni, budite umjereni, činite ibadet jutrom i večeri i krajem noći, postici ćete ciljeve." Buhari

Aisa r.a pripovijeda da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, jedne prilike ušao u njenu kuću i kod nje zatekao jednu ženu, te je upitao: "Ko je ova žena?" Ona mu je na to odgovorila da je ovo ta i ta žena pa je pomenula kako ona puno klanja (nafilu) namaz. On tada reče: "Neka svako od vas obavlja nafilu onoliko koliko je u stanju (da ustraje u njoj). Tako mi Allaha, Allahu neće dosaditi dok vama samima ne dosadi, a Allahu su najdraža djela u kojima čovjek ustraje."Muttefekun alejhi

lzraz: "Allahu neće dosaditi" znači: Allah vas neće prestati nagradivati za vaša djela, i to mu neće dosaditi, sve dok vama ne dosadi, pa prestanete s ibadetom. Zato trebate uzeti samo onoliko vanrednih ibadeta koliko ste u stanju stalno i bez prestanka obavljati, kako bi vam bila trajna nagrada od Allaha.


Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Uto Jun 28, 2005 1:29 am

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


Alija Ibnu Abi Talib prenosi : "Čuo sam Resulullaha, sallallahu 'alejhi ve selleme, kad kaže: "Kada musliman jutrom obiđe muslimana, blagosivlje ga (dovu mu uči) sedamdeset hiljada meleka, sve dok ne omrkne, a kada ga obiđe navečer, blagosilja ga sedamdeset hiljada meleka sve dok ne osvane, i ima (za nagradu) ubrane dženetske datule."
(Hasen, Tirmizi )

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Jun 28, 2005 3:16 pm

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Aisa r.a prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Nemojte govoriti: ‘Zlo mi je!', nego recite: ‘Mučno mi je!"' Muttefekun alejhi

EbuSeid el Hudri r.a prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: "Čuvajte se sjedenja po putevima (ulicama)." Ashabi rekoše: "Allahov Poslaniče, mi se moramo sastajati, kako bismo međusobno porazgovarali!" Alejhisselam reče: "Ako već morate, onda poštujte prava puta." Oni rekoše: "A kakva su prava puta, Allahov Poslaniče?" "Obaranje pogleda, ustezanje od uvreda, primanje selama, ukazivanje na dobra i odvraćanje od zlih djela."Muttefekun alejhi

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Čet Jun 30, 2005 2:51 am

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Enes ibn Malik el Ensari r.a pripovijeda: "Pronesena je jedna dženaza i ljudi su se o njoj lijepo izrazili, pa je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: ‘Vedžebet. ‘ Potom je pronesena druga, pa su se ljudi o njoj ružno izrazili, a Poslanik, s.a.v.s., ponovo je rekao: 'Vedžebet. ‘ Omer b. el-Hattab, r.a., tada reče: ‘Šta znači Vedžebet?', a Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, odgovori: ‘O prvom ste se izrazili lijepo, pa zaslužuje Džennet, a o drugom ste se izrazili ružno, pa zaslužuje vatru (Džehennem). Vi ste Allahovi svjedoci na zemlji. ‘"Muttefekun alejhi

Ebu Hurejre r.a prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., došao na groblje, pa rekao: "Esselamu alejkum, boravište naroda koji vjeruje, i mi ćemo vam se inšallah pridružiti, a želio bih vidjeti našu braću." Rekoše: "Nismo li mi tvoja braća, Allahov Poslaniče?" Reče: "Vi ste moji ashabi, a braća su oni koji još nisu došli na ovaj svijet." Rekoše: "Kako ćeš poznati one koji još nisu došli, od tvog ummeta, o Allahov Poslaniče?" Reče: "Reci mi kada bi čovjek imao konje s bijelom pjegom na čelu, da li bi ih mogli prepoznati medu potpuno cmim konjima?"Rekoše: "Mogli bismo, Allahov Poslaniče." On reče: "Naša će braća doći svijetlih (bijelih) lica i čisti od abdesta, a ja ću ih predvoditi na Havd (vrelo Poslanikovo s.a.v.s)." Muslim

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Ned Jul 03, 2005 12:32 pm

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Abdullah ibn Abbas r.a pripovijeda: Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, jedne je prilike stao između nas, savjetujući nas, pa je rekao: "O ljudi, vi ćete se zaista sakupiti kod Allaha goli, bosi i neobrezani!" "Onako kao što smo počeli prvo stvaranje, tako ćemo ga povratiti, to je obecanje naše, zaista ćemo mi to uraditi." (El-Enbija,104) A prvi čovjek koji bit će obučen na Sudnjem danu je Ibrahim, a.s." Zaista će neki od mojih sljedbenika biti dovedeni na Sudnji dan, pa će ih uzeti meleki u pravcu Džehennema, pa cu ja reci: "Gospodaru, ovo su moji drugovil", pa će se meni reci: " Ti zaista ne znaš što su oni činili poslije tebe!" A ja cu tada reci ono što rekao je dobri rob Allahov, lsa, a.s.: "I ja sam nad njima bdio dok sam među njima bio, a kad si mi Ti dušu uzeo, Ti si ih jedini nadzirao; Ti nad svim bdiš. Ako ih kazniš, robovi su Tvoji, a ako im oprostiš, Silan i Mudar Ti si." A zatim će se meni reci: "Oni su se odmetnuli, odmah nakon tvoje smrti."Muttefekun alejhi

Ebu Hurejre r.a prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Nema nijednog vlasnika zlata i srebra koji na njih ne daje što je obavezan (zekat), a da mu neće na Sudnjem danu biti iskovane ploče od vatre i on će biti bačen na njih u džehenemskoj vatri, pa će mu se ispržiti bokovi, prsa i leda. Kad god se ohlade, budu vraćeni u prvotno stanje u danu koji traje pedeset hiljada godina, dok se ne završi sudenje ljudima, te saznaju svoj put, ili u Džennet, ili u Vatru!" Rečeno je tada: “O Allahov Poslaniče, a šta je s devama?" On na to reče: "I vlasnik deva, koji ne daje što je na njih obavezan (a jedna od obaveza je da ih pomuze na dan njihova dolaska na pojilo), će biti na Sudnjem danu oboren licem na zemlju u najprostranijoj i najravnijoj pustinji, u kojoj se neće gubiti ni jedno mlado devče, pa će ga one gaziti svojim kopitima i gristi ustima; kad god jedna preko njega prede, naide druga, u toku dana koji traje pedeset hiljada godina, sve dok ne bude završeno sudenje ljudima, te saznaju svoj put, ili u Džennet, ili u Vatru." Zatim mu je rečeno: “O Allahov Poslaniče, a što je sa govedima i sitnom stokom?" On reče: "I vlasnik goveda i sitne stoke, koji ne daje što je na njih obavezan, kada dode Sudnji dan, će biti oboren na lice na ravnoj pustinji, iz koje se ništa ne može izgubiti, a stoka medu kojom neće bit takve u koje su zakovrčeni rogovi, ili koja nema rogova, ili su joj polomljeni, nabadat će ga svojim rogovima i gaziti papcima; kad god jedna preko njega pregazi, druga naide, u danu koji traje pedeset hiljada godina, sve dok ne bude završeno sudenje ljudima, te sazna put, ili u Džennet, ili u Vatru." Zatim mu je rečeno: “O Allahov Poslaniče, a šta je s konjima?" On odgovori: "Konji se dijele na tri vrste: neki će čovjeku biti grijeh, neki će biti zastor, a za neke će biti nagraden. Sto se tiče onih za koje će biti griješan, to su oni koje čovjek drži iz oholosti, ponosa i neprijateljstva prema pripadnicima islama. Oni su njemu grijeh. Što se tiče onih koji će biti zastor (od vatre), to su oni koje je čovjek dao da služe na Allahovom putu, a zatim nije zaboravio pravo Allahovo na njih. Oni će mu biti zastor (od vatre). Što se tiče onih za koje će imati nagradu, to su oni koje je čovjek dao da služe na Allahovom putu muslimanima u njivi i napasa ih u njivi ili bašti. Oni ništa neće opasti u toj njivi ili bašti, a da mu neće bit upisano dobrih djela srazmjerno tome koliko su opasli, a isto tako za svaki njihov izmet, veliki i mali, će biti mu upisan toliki broj dobrih djela. A ako pokidaju konopce i otrče na jedan ili dva brežuljka, Allah će mu upisati broj njihovih stopa i izmeta kao dobra djela. I njihov vlasnik s njima neće proći pored rijeke, kojom će se napojiti, makar ih on i ne namjeravao napojiti, a da mu Allah za onoliko koliko su popili ne upiše dobrih djela." Zatim mu je rečeno: "Allahov Poslaniče! A šta je sa magarcima?" On reče: "U pogledu njih ništa mi nije objavljeno, osim ovog jedinstvenog ajeta koji obuhvata svako (dobročinstvo): ‘Ko uradi najmanju trunku dobra, vidjet će ga, a ko uradi najmanju trunku zla, vidjet će ga!"'Muttefekun alejhi


AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Pon Jul 04, 2005 9:28 am

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!

Ebu Hurejre r.a prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Čovjek je vjere svoga prijatelja; zato pazite sa kim se družite!" Ebu Davud

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Uto Jul 05, 2005 10:58 pm

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!


Osman ibn Affan r.a prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., rekao: "Ništa ne može naškoditi onome ko svako jutro i veče tri puta prouči: ‘U ime Allaha, čijim imenom ne može ništa naškoditi ni na Zemlji ni na nebu, a On sve čuje i zna!"'Tirmizi

AbuAmRibnFadL
Veteran
Postovi: 897
Pridružio se: Čet Apr 14, 2005 3:20 pm
Kontakt:

Post od AbuAmRibnFadL » Sre Jul 06, 2005 3:00 am

mvtk

Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

U ime Allaha Milostivog Svemilosnog!!!!!!



Ebu Zerr r.a prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: "Svako jutro na svaki vaš zglob se daje sadaka; svako izgovaranje tesbiha subhanAllah sadaka je, svako izgovaranje el-hamdu lillahi' sadaka je, svako izgovaranje'la ilahe illallah' sadaka je, svako izgovaranje "Allahu ekber" sadaka je, naredjivanje dobra sadaka je, odvraćanje od pokuđenog sadaka je, a sve to zamjenjuju dva rekata duha - namaza."Muslim

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Čet Jul 07, 2005 11:42 pm

Bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

Es-Selam alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Abdullah Ibn Mesud prenosi da je Allahov Poslanik, a.s., uvečer učio: "Omrknusmo i omrknu vlast Allahu. Hvala Allahu, nema drugog boga, osim Allaha, On nema druga. Njemu pripadaju vlast i hvala i On je nad svim moćan. Gospodaru, molim Te za dobro ove noći i dobro poslije nje, a utječem Ti se od zla ove noći i zta poslije nje. Gospodaru, utječem ti se od lijenosti i teške starosti. Gospodaru, utječem Ti se od kazne u vatri i kazne u kaburu." A kada bi osvanuo, proučio bi isto, započinjući: "Osvanusmo i osvanu vlast Allahu..." ( Sahih Muslim )

Odgovori