PRELAZAK ŽENA NA ISLAM

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

PRELAZAK ŽENA NA ISLAM

Post od Senad » Pet Dec 30, 2005 6:31 pm

Prelazak žena na Islam


'Allahu Ekber' izgovara Muhammed Hanini iza kojeg stoji 15 vjernika. Poslije toga oni kleče i njihove glave se spuštaju na pod - gesta koja simbolizira podredjivanje pod Bozju volju u Islamu.

Osam žena stoje iza muškaraca i klanjaju sa njima. One nose mahrame, koje im pokrivaju kose i duge suknje koje prelaze članke." Ova odjeća ističe moju ljudskost, moje saosjećanje, moju vjeru u Boga; ona ne ističe moju vanjštinu," kaže Sunni Rumsey Amatullah koja je prije četvrt stoljeća prešla na Islam.

One navode da islamski način odijevanja smatraju oslobađajućim, a ne ugnjetavajućim. Preuveličavanje uloge ženskog tijela na zapadu vodilo je tome da se žena sve više posmatra objektom. Iako su u prošlosti imale negativna iskustva sa muževima, one podvlače da Islam oba spola tretira podjednako, ali ne identično.

Amatullah je jedna od 20.000 Amerikanki koje svake godine pređu na Islam; vjeru koja se nalazi u centru pažnje od 11. septembra.

Uprkos predrasudi da žena u Islamu je obespravljena, trećina od ovih 20.000 su žene. Ovo se navodi u jednoj studiji od prof. Ihsan Babgy-ja. Od 20.000 novih muslimana 14.000 ih je Afro-Američkog porijekla, 4.000 bijelaca i oko 1.200 Hispanjolaca. (U ovoj studiji nisu uzeti u obzir članovi "Nation of Islam")

Šta je u Islamu privlačno za ženu? Profesor Jane Smith, koja predaje orijentalistiku u Connecticut kaže da "jasan plan života, jasne slika o tome u šta se vjeruje, je privlačna za one koji se zanimaju za vjeru."

Sa odgovorima na svaki aspekt ljudskog života, Islam predstavlja uređenje u kojemu žena je odgovorna za stvaranje zdravih porodica i zajednice, utječući time pozitivno na odgoj djece. Žene iz porušenih porodica su posebno oduševljenje Islamom zbog akcentuiranja važnosti porodice u Islamu, navodi Marcia Hermansen, profesor Islama na univerzitetu Chicago i koja je sama prešla na Islam.

"Muslimanke ne gledaju na porodičnu strukturu u Islamu kao nešto što ih ograničava, naprotiv to je za nas pozitivno i podržavajuće."

Izabiranje Islama može biti i svojevrsna kulturna kritika zapadnog materijalizma, kaže ona. "Islam predstavlja ljepotu, izvornost i prisebnost."

"U Islamu ti se Allah neposredno obraća," kaže Amatullah, 50. Ona je direktorica jednog HIV preventivnog programa u Harlemu. Ona je prešla na Islam nakon što je vodila prilično hedonistički način života nekoliko godina. "To je bilo kao duhovno buđenje. Nalaziš se cijelo vrijeme u magli, bez da si toga svjestan. Tek kada ti se pred očima razbistri, onda kažeš 'Hej, ja sam mislio da je to bilo sve čisto'" navodi ona. "Prijatelj moga muža mi je poklonio primjerak Kur’ana, kada mi je bilo 20 godina."

S početka nije obraćala pažnju na to, ali proučavanje Islama je probudilo i ljubav prema vjeri. Trajalo je pet godina premišljanja, dok se nije odlučila postati musliman sa ubjeđenjem da je Kur’an objava od Boga. Ona navodi da je bila zadivljenja pravima žene u Islamu u vremenu kada u mnogim kulturama žena nije imalo pravo na sopstveni život.

"Islamsko pravo nosi brojne Kur’anske reforme koje su podigle status žene u Islamu," navodi John Esposito profesor na Georgetown univerzitetu. "Nasuprot običajima predislamskih Arapa, Kur’an daje ženi za pravo izabiranja bračnog druga."

"Žena ima pravo na svoj miraz, ne njezin otac ili muška rodbina kako je to bio običaj prije Islama. Ona je postala punopravnim članom bračnog ugovora, a ne objekat koji se može prodati. Pravo da zadrži i da upravlja svojim mirazom je bio izvor samopouzdanja i bogatstva u društvu u kojem su muškarci dominirali. Ženino pravo je pojačano time da ona ima pravo na nasljedstvo. Slična prava su na Zapadu tek provedena u 19. stoljeću."

Esther Bourne, 46-godišnja knjigovođa iz Manhattana je odgojana kao katolik od strane američke majke i engleskog oca. Pošto je kao dijete odgajana u duhu vjere u Boga, njoj nije palo teško da sredinom svojih 20 godina se zainteresira za Islam.

Ali tek desetak godina kasnije, uzročeno smrću osobe koja joj je bila bliska, ona je počela ozbiljnije da se interesuje za Islam. Svoja prva saznanja o Islamu je stekla u jednoj džamiji u Manhattanu.

"Sve ono što sam tu čula, je direktno ulazilo u moje srce"; kaže ona. "Srce je odmah u to povjerovalo."

1992. godine sa svojih 36 godina, Bourne je izgovorila šehadet, i time potvrdila svoju pripadnost Islamu.

"Mene više nije strah, i ako se neka nesreća desi, ja je prihvatim kao Allahovu volju," kaže Bourne.

"Čovjek sam sebe usredi na islamski način života, misleći o Allahu, i radeći dobra djela," kaže Amatullah. "U nekim danima mi to bolje polazi za rukom nego nekim drugim."

Amina Muhammed 58-godišnja zubarka je prije 20 godina prešla na Islam. Njezin otac je sa Jamajke, mati Indijanka. U crkvu je prestala ići kada je imala 16 godina.

Dvije godine kasnije je aktivno počela da traži pravu vjeru; njezin put ju je vodio od budizma preko hinduizma i indijanskih vjera do islama. Sve drugo nije bilo ono za čim je tražila. "Bila sam veoma razočarana," kaže ona. "Znala sam da prava vjera postoji, ali je nisam mogla naći. Ali cijelo vrijeme sam vjerovala u Boga, nisam bila ateista."

Kada joj je bilo 35 godina potreba za pronalaženjem prave vjere za kojom je tragala je postala neizdržljiva; tada je slučajno došla u kontakt sa Islamom. "Islam je to što sam uvijek u svom srcu osjećala," kaše ona.

Otprilike tri godine je izučavala Islam; i nesvjesno je počela već da se drži nekih islamskih normi. Čak je počela da nosi hidžab. Onda je otišla u džamiju i "vidjela žene i raznih krajeva svijeta, raznih boja kože, kako zajedno klanjaju. Pomislila sam: 'Ovako to treba da bude među ljudima.'"

Iako Kur’an ne zabranjuje ženama da rade, ona kaže da je žena u prvom redu majka i da se mora brinuti o djeci.

"Pogledajte zapadna društva danas; porušene porodice, jer majka čitav dan radi i nema ko da odgaja djecu," kaže Bourne koja trenutno nije udata i koja ima 28-godišnjeg sina." Imala sam problema. jer sam sina morala praktično da odgojim sama."

Njihova vjera u Allaha nije bila poljuljana 11.09. Izobličenje Islama od strane muslimana ne smije da vodi tome da se Islam zbog toga krivi, navode one.

"Ubijanje nedužnih," navodi Amatullah, "se kosi sa načelima Islama."

Odgovori