HUTBA ALLAHOVOG POSLANIKA S.A.V.S.

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

HUTBA ALLAHOVOG POSLANIKA S.A.V.S.

Post od Senad » Pet Dec 30, 2005 6:37 pm

Izbor iz Poslanikovih s.a.v.s. hutbi
PRVA HUTBA
POCETAK HUTBI ALLAHOVOG POSLANIKA S.A.V.S.
Zuhri prenosi da ja Allahov Poslanik s.a.v.s. skoro svaku hutbu pocinjao na sljedeci nacin: ''Hvala Allahu. Njemu se zahvaljujemo, od Njega pomoc i oprost tražimo. Njemu se utjecemo od poroka i ružnih djela svojih. Onoga koga Allah na pravi put uputi, niko ga u zabludu ne može odvesti, a onoga koga On u zabludi ostavi niko ga na pravi put ne može uputiti. Svjedocimo da je samo Allah bog i da je Muhammed Njegov rob i Njegov Poslanik, koga je On uistinu poslao da radosnu vijest donese i da opomene prije nego što nastupi Sudnji cas. Onaj ko se pokorava Allahu i Njegovom Poslaniku na pravom je putu, a onaj ko se Njemu i Njegovom Poslaniku ne pokorava u velikoj je zabludi. Molimo Allaha, našeg Gospodara, da nas uvrsti medu one koji se Njemu i Njegovom Poslaniku pokoravaju, koji slijede Njegovo zadovoljstvo i koji se cuvaju Njegove srdžbe. Mi smo Allahovi i Njemu pripadamo''. Kurtubi, Tefsir, 18/116

Poslednja izmena od Senad u Pet Dec 30, 2005 6:39 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Pet Dec 30, 2005 6:38 pm

DRUGA HUTBA
SVE ŠTO CE DOCI BLIZU JE
Od Zuhrija se prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. uobicavao da kaže i sljedece: ''Sve što ce doci blizu je. Ono što treba da dode nije daleko. Allah s.v.t. nece ništa požuriti zato što to neko požuruje, niti ce nešto usporiti zato što to neko usporava. Sve se odvija onako kako to Allah hoce, makar se to ljudima i ne svidalo. Ono što Allah približi niko ne može udaljiti, a ono što On udalji niko ne može približiti. Ništa se ne dogada bez Allahove s.v.t. dozvole''. Kurtubi, Tefsir 18/116

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Sub Dec 31, 2005 11:05 pm

TRECA HUTBA
PRVA HUTBA U MEKKI
Kada je objavljen Kur'anski ajet ''Ti javno ispovijedaj ono što ti se nareduje i mnogobožaca se okani'' - Hidžr 94, Allahov Poslanik s.a.v.s. je pozvao svoje sugradane na obližnji brežuljak Safa i rekao im: ''Hocete li mi vjerovati, ako vam kažem da je u dolini iza ovog brežuljka smještena neprijateljska vojska koja hoce da vas napadne?'' ''Hocemo, vjerujemo ti, ti nisi nikada lagao'', rekoše ashabi. Zatim je rekao Allahov Poslanik s.a.v.s.: ''Zaista je Allah mene poslao da vas upozorim na tešku kaznu ako ne budete vjerovali u Allaha s.v.t.'' Ibnul Esir, Kitabul Kamili, 2/27

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Sub Dec 31, 2005 11:06 pm

CETVRTA HUTBA
GOVOR ODRŽAN NA SAFI
Kada je objavljen Kur'anski ajet ''I opominji rodbinu svoju najbližu'' Šu'ara 214, Allahov Poslanik s.a.v.s. je opet okupio svoje sugradane, ovoga puta rodbinu svoju najbližu, i na obližnjem brežuljku Safa im, nakon zahvale Allahu, održao sljedeci govor: '' Pastir ne obmanjuje svoje stado. Tako mi Allaha, kada bih cijelom svijetu lagao, vama to ne bih ucinio. Kada bi cijeli svijet obmanuo, vas ne bih u zabludu dovodio. Tako mi Allaha, a nema drugog boga osim Njega, ja sam zaista Allahov Poslanik, poslan vama i cijelom svijetu. Tako mi Allaha, vi cete pomrijeti kao što zaspite, a bit ce te proživljeni kao što se, nakon spavanja, probudite. Racun ce te polagati za sve što ste uradili. Za dobro bit ce te nagradeni dobrim, vjecnim džennetom, a za loše kažnjeni kaznom, vjecnim džehennemom''. Ahmed Zeki Safvet, Džemheretu hutabil 'areb 1/147

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Pon Jan 02, 2006 6:49 pm

PETA HUTBA
PRVA HUTBA U MEDINI
Na prvoj hutbi nakon dolaska u Medinu, Allahov Poslanik s.a.v.s. je rekao: ''O ljudi, mislite prvo na sebe i znajte da ce svako od vas kada umre ostaviti svoje stado i doci pred svoga Gospodara kome nije potreban ni tumac ni posrednik, a koji ce svakog od vas upitati: Zar ti nije došao Moj izaslanik da te obavijesti? Zar ti nisam dao bogatstvo i pocasti? Šta si ti od svega toga za sebe ostavio? Covjek gleda i desno i lijevo, ali ne vidi ništa. Pogleda ispred sebe i ukaže mu se džehennem. Ko želi da se džehennema spasi, neka to cini makar i sa pola hurme. A ko nema ni to, onda neka izgovori neku lijepu rijec. Nagrada za svako dobro djelo je od deset do sedamdeset puta veca od ucinjenog djela. Neka je na vas mir i Allahova milost''. Siretu Ibn Hišam 1/500.
Poslednja izmena od Senad u Pon Jan 02, 2006 6:52 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Pon Jan 02, 2006 6:50 pm

ŠESTA HUTBA
HUTBA NA PRVOM DŽUMMA NAMAZU
Rekao je Allahov Poslanik s.a.v.s.: ''Hvala Allahu, Njemu se zahvaljujem. Od Njega pomoc, oprost i uputu tražim. U Njega vjerujem i Njemu sam zahvalan. Suprostavljam se onima koji su Njemu nezahvalni. Svjedocim da je samo Allah bog, Jedan i Jedini, koji nema sudruga. Svjedocim da je Muhammed Njegov rob i Njegov Poslanik. Allah s.v.t. je Muhammda poslao sa vjerom istine i uputom, sa lijepim savjetom i hikmetom, u doba kada je za izvjesno vrijeme prekinuo slanje Svojih poslanika, kada su ljudi zalutali sa pravog puta, kada je znanje bilo neznatno, kada je vrijeme stalo, a Cas obracuna se približio. Onaj ko se pokorava Allahu i Njegovom Poslaniku je na pravom putu. Onaj ko se Njemu i Njegovom poslaniku ne pokorava je u velikoj zabludi. Na prvom mjestu ja vam preporucujem da se Allaha bojite. Najbolje što jedan od vas može da preporuci svom drugu je da ga potakne na drugi svijet i naloži da se Allaha boji. Cuvajte se onoga što vam je Allah zabranio. Nema boljeg savjeta od toga. Nema boljeg ibadeta od toga. Pobožnost je najveci zalog na buducem svijetu. Ko izmiri svoj dug prema Allahu, tajno i javno, želeci time samo Allahovo zadovoljstvo bice mu to najveci kapital na buducem svijetu kada ce to covjeku biti najpotrebnije, a sve ostalo što je uradio poželjece da se izmedu njega i toga nalazi udaljenost velika. ''Allah vas upozorava (na Svoje odredbe i zapovijedi). Allah je milostiv prema Svojim robovima''. Ali 'Imran 30 On je taj ciji je govor istina i cije ce obecanje biti ispunjeno. U tome nema nikakve sumnje, jer On kaže: ''Moja rijec se ne mijenja i Ja nisam prema robovima Svojim nepravican'' Kaf 29. Bojte se Allaha sada i ubuduce, javno i tajno. ''A onome ko se bude Allaha bojao-On ce preko ružnih postupaka njegovih preci još mu veliku nagradu dati'' Talak 5. Onaj koji se bude Allaha bojao postici ce ono što želi. Bogobojaznost štiti covjeka od kazne, cuva ga od mržnje i prezira. Ona mu obraz osvjetljava, uzdiže ga na viši stepen, a Gospodara njegova cini zadovoljnim. Uzmite tu radost koja vam se pruža. Nemojte biti nehajni prema Allahovim odredbama. Ljudi, Allah vam je dao Svoju Knjigu i pokazao Svoj put da bi oznacio one koji su iskreni i one koji to nisu. Cinite drugima dobro, kao što je Allah i vama dobru ucinio. Suprostavite se Allahovim neprijateljima. ''... borite se, Allaha radi, onako kako se treba boriti! On je vas izabrao''. Hadždž 78, i nazvao muslimanima ''... da nevjernik ostane nevjernik poslije ocigledna dokaza i da vjernik ostane vjernik poslije ocigledna dokaza'' Enfal 42 Snage i moci nema bez Allaha. Slavite i velicajte Allaha i radite za dobro onog svijeta. Onaj ko izmiri svoj dug prema Allahu, dovoljan mu je Allah kao zaštitnik od drugih ljudi, jer Allah oduzima život ljudima, a ne ljudi Allahu. On posjeduje ljude, a ljudi Njega ne posjeduju. Allah je najveci. Snage i moci nema bez Allaha.'' Kurtubi, Tefsir, 18/98 i Taberi, Tarih, 2/25

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Čet Jan 05, 2006 7:13 pm

SEDMA HUTBA
VJERNIK ŽIVI IZMEĐU DVA STRAHA
Allahov Poslanik s.a.v.s. je jednog petka prisutnima na džumma namazu, poslije zahvale Allahu s.v.t. održao sljedeci govor: ''O ljudi, vi imate putokaze, pa stoga ih slijedite. Vi imate svoj cilj, stoga, idite tom cilju. Vjernik živi izmedu dva straha, prošlosti, za koju ne zna šta je Allah sa njim uradio, i buducnosti, za koju ne zna šta mu je Allah u njoj odredio. Zato, neka svako od vas uzme za sebe od sebe. Od dunjaluka svog za ahiret svoj, od mladosti za starost, od života za smrt. Tako mi Allaha, u cijoj je moci Muhammedov život, poslije smrti nema pokajanja, poslije dunjaluka nema staništa do dženneta ili džehennema. Kažem vam ovo i molim Allaha da nam oprosti.'' Kurtubi, Tefsir, 18/116 i Bakillani, I'adžazul Kur'ani 110

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Čet Jan 05, 2006 7:15 pm

OSMA HUTBA
TRAŽITE OPROSTA OD ALLAHA s.v.t.
Od Džabira ibn Abdullaha r.a. se prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. jednom prilikom okupljenim ashabima održao sljedeci govor: ''O ljudi, tražite oprosta od svog Gospodara prije nego što umrete. Cinite dobra djela prije nego što budete još više zauzeti. Uspostavljajte vezu sa svojim Gospodarom cestim zikrom i sadakom, javno i tajno, bicete opskrbljeni, nagradeni i spašeni. Znajte da vam je Allah s.v.t. propisao džummu namaz kao obligatnu, prvostepenu dužnost na ovome mjestu, u ovom mjesecu, u ovoj godini, pa sve do Sudnjeg dana. Onaj koji smatra džummu namaz nevažnom, ili je zanijece za moga života, ili je zanijece poslije moje smrti, a bude imao imama, svejedno bio on pravedan ili nepravedan, taj nece biti obuhvacen Allahovom milošcu, niti ce imati ikakve koristi od svoga namaza, zekata, hadždža, posta i drugih dobrih djela sve dok se ne pokaje. A ako se pokaje, pa Allah zaista prima pokajanje. Žena ne može biti imam muškarcu, niti neuki ucenom, a niti bludnik vjerniku, osim ako na to bude prisiljen višom silom.'' Kurtubi-Tefsir 18/119, Bakillani, I'adžazul Kur'ani 129

DEVETA HUTBA
KAO DA JE ISTINA NEKOM DRUGOM, A NE NAMA NAREĐENA
Enes ibn Malik r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. jednom prilikom okupljenim ashabima održao sljedeci govor: ''O ljudi, kao da je smrt na ovome svijetu nekom drugom, a ne nama propisana. Kao da je istina na ovom svijetu nekom drugom, a ne nama naredena. Kao da su oni sa kojima se na samrti opraštamo putnici koji ce se uskoro vratiti. Mi ih ostavljamo u njihovim grobovima, a njihovu zaostavštinu koristimo kao da cemo poslije njih vjecno živjeti. Zaboravljamo svaku opomenu. Osjecamo se sigurnim od svake nesrece. Blago onome ko se zabavi svojim mahanama, pa ne istražuje mahane drugih ljudi. Blago onome ko dijeli svoj imetak stecen na pošten nacin, ko sjedi sa ucenim i mudrim ljudima i ko se druži sa siromašnim i ubogim svijetom. Blago onome ko ima lijepu narav i cistu savjest i od cijeg zla su sigurni drugi ljudi. Blago onome ko dijeli višak svog imetka, ko se suzdržava suvišnog govora i ko se drži sunneta i cuva novotarija u vjeri.'' Subhul E'aša 1/213, Džemheretu hutabil 'areb 1/153

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Ned Jan 08, 2006 7:53 pm

DESETA HUTBA
HUTBA ODRŽANA POSLIJE IKINDIJE NAMAZA
Od Ebu Se'ida el-Hudrija r.a. se prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. jednog dana poslije ikindije namaza prisutnima, nakon zahvale Allahu s.v.t. održao sljedeci govor: ''Ovaj svijet je zaista kao kakva divna zelena bašca. Allah s.v.t. je ucinio vas svojim namjesnicima na Zemlji, pa dobro gledajte kako cete raditi. Cuvajte se ovog svijeta. Cuvajte se Allaha u pogledu vaših žena. Neka strah od ljudi nikog ne sprjecava da kaže istinu ako je zna...'' Allahov Poslanik s.a.v.s. je i dalje govorio sve dok je Sunca bilo na horizontu, a zatim je dodao: ''Od ovog svijeta je ostalo onoliko koliko je ostalo od ovog vašeg dana.'' Bakillani-I'adžazul Kur'ani 133

JEDANAESTA HUTBA
KONTROLA RADA SKUPLJACA ZEKATA
Od Ebu Humejda es-Saidijja r.a. se prenosi da je rekao: ''Allahov Poslanik s.a.v.s. angažovao je jednog covjeka iz plemena Esd po imenu Ibni Lutbijja da prikupi zekat plemenu Benu Sulejm. Kada se, nakon obavljenog posla, vratio Allahov Poslanik s.a.v.s. je zatražio da mu podnese izvještaj, a on je, podnoseci izvještaj, rekao: ''Ovo je vaše, a ovo je poklon za mene.'' Ogorcen na te rijeci Allahov Poslanik s.a.v.s. je rekao: ''A što nisi sjedio u kuci svojih roditelja pa da tamo dobiješ taj poklon, ako istinu govoriš?'' Zatim je Allahov Poslanik s.a.v.s. poslije zahvale Allahu s.v.t. održao sljedeci govor: ''Ja angažujem nekog od vas da mi obavi posao sa kojim me je Allah s.v.t. zadužio, a on mi dode i kaže: Ovo je vaše, a ovo sam ja dobio kao poklon. A što nije sjedio u kuci svojih roditelja, pa da tamo dobije taj poklon, ako istinu govori? Tako mi Allaha, svaki od vas koji bespravno uzme dio zekata doci ce na Sudnji dan noseci to na svom vratu. Ako je uzeo devu, nosice je na svom vratu i ona ce rikanjem oglašavati njegovu sramotu. Ako je uzeo kravu, nosice je na svome vratu i ona ce mukanjem oglašavati njegovu sramotu. Ako je uzeo ovcu, nosice je na svome vratu i ona ce blejanjem oglašavati njegovu sramotu.'' Nakon toga Allahov Poslanik s.a.v.s. je podigao svoje ruke dotle da smo vidjeli bjelinu njegovih pazuha, a zatim je tri puta rekao: ''O moj Allahu, da li sam (dovoljno) saopcio?'' Sahihul Buhari 9/95

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Ned Jan 08, 2006 7:54 pm

DVANAESTA HUTBA
HUTBA U HAIFU
Zejd ibn Sabit r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. na Mini prisutnima održao govor u kome je rekao: "Neka Allah s.v.t. nagradi onoga koji cuje moj govor i razumije ga, a potom ga prenese onome koji ga nije cuo jer, mnogi od onih kojima je govor prenesen imaju bolje razumijevanje od onoga koji taj govor prenosi. Tri su osjecanja sa kojima se vjernik ne smije nikada do kraja zadovoljiti, a to su iskren odnos prema Allahu s.v.t., iskren savjet pretpostavljenima i nužnost zajedništva. Ko bude pretpostavio ahiret dunjaluku, Allah s.v.t. ce mu poboljšati stanje na ovom svijetu. Ucinice ga bogatim u srcu, a dunjaluk ce mu dolaziti i pored toga što ce osjecati odvratnost prema njemu. Ko bude pretpostavio dunjaluk ahiretu, Allah s.v.t. ce mu pogoršati stanje na ovom svijetu. Ucinice ga gladnih ociju, a od dunjaluka ce imati samo ono što mu je propisano da ima.'' Bakillani, I'adžazul Kur'ani 132, Širazi, Kelimetur Resuli 108

TRINAESTA HUTBA
OBAVEZE PREMA SUSJEDIMA
Jednog dana Allahov Poslanik s.a.v.s. nakon što je pohvalio jednu grupu vjernika, održao je sljedecu hutbu: ''Šta je sa ljudima, pa ne upucuju svoje susjede, na poucavaju ih i ne odvracaju od onoga što im je zabranjeno? A šta je sa onima što ne uce od svojih susjeda i pouku ne primaju? Tako mi Allaha, ljudi ce poducavati svoje susjede, dijeliti im savjete, upucivati na dobro i odvracati od zla, a oni ce primiti tu pouku ili cu ja požuriti sa kaznom.'' Poslije toga Allahov Poslanik s.a.v.s. je sišao sa mimbera, pa su se neki priupitali: ''Šta mislite na koga se ovo odnosi?'' Neko je rekao: ''Na eš'arije, oni su dobri poznavaoci vjerskih propisa, dok su njihovi susjedi nomadi.'' Kada su to saznali, eš'arije su došle Allahovom Poslaniku s.a.v.s. i rekli mu: ''Allahov Poslanice, neke ljude spominješ sa dobrim, a nas sa lošim. Šta je to sa nama?'' Tada je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao: ''Ljudi ce, zaista, poducavati svoje susjede, savjetovati ih, upucivati na dobro i odvracati od zla, a oni ce, zaista, to prihvatiti ili cu ja požuriti sa kaznom na ovom svijetu.'' ''Zar da ih mi ucimo pameti'', rekoše. Allahov Poslanik s.a.v.s. ponovi ono što je rekao, a oni isto to ponoviše. Nakon toga zatražiše od Allahovog Poslanika s.a.v.s. da im u tom misionarskom radu da vremena. On pristade da u vremenu od godinu dana stignu poduciti svoje susjede osnovnim propisima Islama. Munziri, Et-Tegribu vet-terhibu, 1/60, Hejsemi, Medžemuz zevaid, 1/164

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Pet Jan 20, 2006 6:35 pm

CETRNAESTA HUTBA
MAKAR I SA POLA HURME
Od Džabira ibn Abdullaha r.a. se prenosi da je rekao: Bili smo kod Allahovog Poslanika s.a.v.s. kada su mu došli pripadnici plemena Mudar, a bili su skoro goli i bosi. Allahov Poslanik s.a.v.s. je, kada ih je ugledao ovako gole i bose, naredio Bilalu r.a. da prouci ezan, a onda je, poslije namaza, prisutnima održao sljedeci govor:"O ljudi, bojte se Gospodara svoga, Koji vas je stvorio od jedne osobe, od koje je njen par stvorio, a od njih dvoje mnoge muškarce i žene rasijao! Bojte se Allaha, cijim imenom jedni druge molite, i cuvajte rodbinske veze! Allah doista nad vama bdije!" Nisa' 1. "O vjernici, Allaha se bojte, i neka svaki covjek gleda šta je za sutra pripremio i Allaha se bojte, jer On dobro zna šta radite." Hašr 18. Nakon ovoga jedan od prisutnih je dao svoj prilog u novcu, odjeci, pšenici i datulama, a Allahov Poslanik s.a.v.s. je rekao: ''Makar i sa pola datule.'' Poslije toga su i ostali dali svoje priloge u novcu i naturi, a na Poslanikovom s.a.v.s. licu su opaženi znaci zadovoljstva koje je u nastavku hutbe rekao:''Ko uvede u Islam neki lijep obicaj imace za to nagradu i nagradu onih koji poslije njega po tom obicaju postupe, s tim da se njima od njihove nagrade ništa umanjiti nece. A ko u Islam uvede neki ružan obicaj iskusice kaznu toga i kaznu onih koji poslije njega postupe po tom obicaju, s tim da se njima od njihove kazne nece umanjiti ništa.'' Sahihu Muslim 2/704, Kurtubi-Tefsir 5/3

PETNAESTA HUTBA
HUTBA U POVODU VJENCANJA FATIME R.A. I ALIJE R.A.
Allahov Poslanik s.a.v.s. je rekao Enesu ibn Maliku r.a.: '' Idi i pozovi Ebu Bekra, Omera, Osmana, Talhu i Zubejra i isto toliki broj ensarija.'' Otišao sam i pozvao ih, prica Enes r.a. i kada su zauzeli svoja mjesta, Allahov Poslanik s.a.v.s. je rekao: '' Hvala Allahu, subhanehu ve teala, hvale vrijednom zbog Njegove blagodati, obožavanom zbog Njegove moci, nadredenom zbog njegove vlasti, utocištu od kazne, djelotvornim i na nebu i na Zemlji, koji je Svojom moci stvorio ljude, dao im moc rasudivanja, odlikovao vjerom i podario Poslanikom Muhammedom s.a.v.s. Allah s.v.t. je ucinio rod po tazbini dodatnim rodu po krvi, farzom, pravednom odlukom, dobrom od zajednickog interesa, proširio time rodbinske veze i njima obavezao ljude. Uzvišeni Allah kaže: "On od vode stvara ljude i cini da su rod po krvi i tazbini. Gospodar tvoj je kadar sve." Furkan 54. Allahova zapovijed ide prema Allahovoj odredbi, a Allahova odredba prema Allahovom predodredenju. Svako odredeno vrijeme ima Knjigu. Uzvišeni Allah kaže: "Allah je dokidao što je htio, a ostavljao što je htio, u Njega je glavna Knjiga." Rad 39. Allah s.v.t. mi je naredio da obavim vjencanje Fatime i Alije, a vi ste mi svjedoci da sam to obavio vjencanim darom od 400 dirhema u srebru prema postojecem obicaju i vjerskoj obavezi, ako je sa ovim iznosom zadovoljan Alija ibn Ebi Talib. Neka ih Allah s.v.t. sjedini, blagoslovi i ucini da imaju dobar porod. Neka ucini njihov porod kljucevima milosti, izvorima mudrosti i bezbjednosti zajednice. Kažem ovo i molim Allaha s.v.t. da nam oprosti.'' Širazi, Kelimetur-Resuli, 82, Akkad, Fatimetuz-Zehrai, 29

ŠESNAESTA HUTBA
OBAVEZE PREMA SEBI
Allahov Poslanik s.a.v.s. je Osmanu ibn Mez'unu r.a. i još nekim ashabima, kada su mu došli, nakon dogovora da žive isposnicki, da dane provode u postu, a noci u ibadetu, da se udalje od svojih žena, da ne jedu meso i mrsno jelo i da se sustegnu od svega što je dozvoljeno na ovom svijetu, rekao: ''Obaviješten sam o vašem dogovoru'', a zatim je dao sakupiti ljude i tom prilikom je održao sljedeci govor: ''Vi zaista imate obaveza prema sebi. Postite i mrsite. Klanjate i spavate. Ja klanjam i spavam. Postim i mrsim. Jedem meso i mrsno jelo. Živim bracnim životom. Ko ne slijedi moj sunnet taj ne pripada meni. Šta misle oni koji su svoje supruge sebi ucinili zabranjenim, koji su dozvoljena jela, odmor i druge halal stvari na ovom svijetu sebi zabranili? Ja vam nisam naredio da budete svecenici i monasi. U mojoj vjeri nema sustezanja od mesa, bracnog druga niti ima isposništva. Oblik isposništva i samoprijegora mojih sljedbenika je post i džihad. Obožavajte Allaha s.v.t. i Njemu ništa nemojte pripisivati. Idite na hadždž i umru. Klanjajte namaz, dijelite zekat i postite Ramazan. Budite ustrajni u vršenju islamskih propisa i bicete na pravom putu. Oni prije vas su stradali zbog strogosti. Bili su strogi prema sebi, pa je i Allah s.v.t. bio strog prema njima. Njihovi ostaci se nalaze u staništima u kojima su boravili.'' Poslije ovoga uslijedila je objava ajeta: ''O vjernici, na uskracujte sebi lijepe stvari koje vam je Allah dozvolio, samo ne prelazite mjeru, jer Allah ne voli one koji pretjeruju.'' Maide 87. Širazi, Kelimetur-Resuli 124, Halil Tahir, Šehru Ramadan 42

Senad
Veteran
Postovi: 1054
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 7:43 am
Lokacija: Doboj Istok
Kontakt:

Post od Senad » Ned Jan 22, 2006 7:46 pm

SEDAMNAESTA HUTBA
HUTBA OBLIGATNOST POSTA
Selman el-Farisi r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.v.s. posljednji dan mjeseca Ša'bana održao sljedecu hutbu: ''O ljudi, dolazi vam veliki i blagoslovljeni mjesec, mjesec u kojem se nalazi jedna noc bolja od hiljadu drugih mjeseci, mjesec ciji je post Allah s.v.t. ucinio obavezujucim, a njegove nocne namaze dobrovoljnim. Ko ucini dobro djelo u ovom mjesecu jednak je sa onim koji je obavio strogu dužnost, farz, izvan ovog mjeseca, a ko obavi strogu dužnost, farz, u ovom mjesecu u ravni je sa onim ko je obavio sedamdeset farzova u nekom drugom mjesecu. Ramazan je mjesec strpljivosti, a nagrada za strpljivost je džennet. Ramazan je mjesec dobrocinstva, mjesec u kojem se opskrba iskrenog vjernika uvecava. Ko drugog pozove na iftar bice mu oprošteni grijesi, bice sacuvan od vatre džehennema i imace nagradu jednaku nagradi postaca kojeg je pozvao na iftar bez ikakvog umanjivanja vlastitih nagrada.'' ''Allahov Poslanice, medu nama ima i onih koji to nisu u mogucnosti'', rekoše ashabi. Na to im Allahov Poslanik s.a.v.s. rece: ''Allah s.v.t. ce nagraditi svakog od vas navedenom nagradom ko postaca iftari makar sa hurmom, cašom mlijeka ili jednim gutljajem vode. To je mjesec ciji je pocetak milost, sredina oprost, a kraj spas od vatre džehennema. Ko pomogne robu da se oslobodi u ovom mjesecu, Allah s.v.t. ce njemu oprostiti i bice spašen od džehennema. U ovom mjesecu nastojte da vam do punog izražaja dodu sljedece cetiri osobine: dvije sa kojima ce te zadovoljiti Uzvišenog Allaha i druge dvije koje su vam potrebne. Prve dvije sa kojima ce te zadovoljiti Allaha s.v.t. su šehadet, izjava da je samo Allah Bog, i molba upucena Allahu s.v.t. za oprost od grijeha. Druge dvije koje su vam neophodne su molba upucena Allahu s.v.t. da vas nagradi džennetom i sacuva od džehennema. Ko u ovom mjesecu nahrani postaca, Allah s.v.t. ce ga napojiti sa mog izvora poslije cega nece osjetiti žed sve dok ne ude u džennet.'' Sahihu ibni Huzejma, 3/191, Muhtesar, 25

OSAMNAESTA HUTBA
HUTBA U POVODU NASTUPANJA MJESECA RAMAZANA
Hutba o važnosti i znacaju Ramazana u kojoj je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao sljedece: ''O ljudi, došao vam je Ramazan sa blagoslovom, milošcu i oprostom, mjesec koji je Allahu s.v.t. draži od svih drugih mjeseci, ciji su dani važniji od svih drugih dana, cije su noci znacajnije od svih drugih noci, ciji su sati bolji od svih drugih sata. To je mjesec u kome ste pozvani Allahu s.v.t. u gostoprimstvo, u kome se smatrate Allahovim dobrim i plemenitim ljudima. Vaše disanje u ovom mjesecu je tesbih, a spavanje ibadet. Vaš posao koji obavljate u ovom mjesecu bice primljen kod Allaha s.v.t. i dova dice uslišana. Tražite od svog Gospodara, iskreno i cista srca, da vas pomogne u postu koji vam je propisao i u ucenju (citanju) Knjige koju vam je objavio. Nesretan je samo onaj kome je u ovom mjesecu uskracen Allahov s.v.t. oprost. Sjetite se dok ste gladni i žedni, gladi i žedi Sudnjeg dana. Dijelite onima koji su siromašni i napušteni. Poštujte starije i imajte samilosti prema mladima. Održavajte rodbinske veze. Oborite poglede od onoga što vjerniku nije dozvoljeno gledati i ono što je vjerniku zabranjeno slušati. Smilujte se prema sirocadima drugih i Allah s.v.t. ce se smilovati prema vašim. Tražite od svog Gospodara da vam oprosti grijehe. Dignite svoje ruke Allahu s.v.t. sa dovom poslije svakog namaza. To je najbolje vrijeme za dovu u kome Allah s.v.t. obasipa svoje robove milošcu i prima dovu koja mu bude upucena. O ljudi, vaše duše su ovisne o vašim djelima. Oslobodite ih traženjem oprosta od grijeha. Vaša leda su natovarena teškim teretom. Ublažite tu težinu što dužom sedždom. Znajte da se Allah s.v.t. kune svojom velicinom da nece muciti one koji klanjaju i sedždu cine i da ih nece plašiti džehennemskom vatrom kada svi ljudi dodu pred Gospodara svjetova.'' Širazi, Kelimetur-Resuli, 362, Medžellet er-Rabita, maj 1998. godine.

DEVETNAESTA HUTBA
NAJLJEPŠI GOVOR
Rekao je Allahov Poslanik s.a.v.s.: ''Hvala pripada samo Allahu dž.š. Njemu se zahvaljujem i od Njega pomoc tražim. Njemu se utjecemo od poroka i od ružnih dijela svojih. Onoga koga Allah s.v.t. na pravi put uputi, niko ga u zabludu ne može odvesti, a onoga koga On u zabludi ostavi, niko ga na pravi put ne može uputiti. Svjedocim da je samo Allah s.v.t., Bog, Jedan i Jedini, koji nema sudruga. Allahova s.v.t. Knjiga je najljepši govor. Spašen je onaj cije je srce Allah s.v.t. time ukrasio, a zatim ga, nakon kufra, u Islam uveo. Spašen je onaj ko je taj govor odabrao mimo svakog drugog govora. To je najiskreniji i najizražajniji govor. Što Allah s.v.t. voli, volite i vi. Neka su vaša srca uvijek puna ljubavi prema Allahu s.v.t. Nemojte da vam bude dosadno slušati Allahovu objavu. Nemojte da vaša srca budu okrutna prema tome. Obožavajte Allaha s.v.t. i Njemu ništa ne pripisujte. Bojte se Allaha s.v.t. onako kako se treba bojati. U djelo pretocite ono što govorite. Volite se medusobno u ime Allaha s.v.t. Neka je na vas mir i Allahova, subhanehu ve te'ala, milost.'' Bakillani, I'adžazul Kur'ani 130, Ibn Hišam, Sira 1/501

Odgovori