Načini približavanja Allahu, s.v.t.

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Načini približavanja Allahu, s.v.t.

Post od Yassin » Pon Jan 02, 2006 8:01 pm

Dozvoljeni nacin priblizavanja Allahu, dz.s.
Allah, dz.s., kaze: “Priblizavajte se Allahu pokornoscu i djelima kojima je On zadovoljan.” Serijatski dozvoljeno priblizavanje Allahu jeste ono koje nareduju Kur’an i Poslanik, s.a.v.s., i onako kako su to radili ashabi. Postoji vise vrsta priblizavanja Allahu, dz.s., a najvaznije su:

1. Priblizavanje Allahu putem imana
Allah, dz.s., spominjujuci priblizavanje Njegovih robova putem imana, kaze: “Gospodaru nas, mi smo culi glasnika koji poziva u vjeru: ‘Vjerujte u Gospodara Vaseg!’ – i mi smo mu se odazvali. Gospodaru nas, oprosti nam grijehe nase i predi preko hrdavih postupaka nasih, te ucini da poslije smrti budemo s onima dobrim.” (Kur’an, Ali-Imran: 193)

2. Priblizavanje Allahu putem iskazivanja Njegove jednoce – tevhid
Kao sto je Junus, a.s., molio Allaha, kad se nasao u utrobi kita: “Pa poslije u tminama zavapi: ‘Nema boga, osim Tebe, hvaljen neka si!, a ja sam se zaista ogrijesio prema sebi!’ – odazvasmo se i tegobe ga spasimo; eto, tako Mi spasavamo vjernike!” (Kur’an, El-Enbija:87)

3. Priblizavanje Allahu Njegovim lijepim imenima
Allah, dz.s., kaze: “Allah ima najljepsa imena i vi Ga njima zovite.” (Kur’an, El-Eraf:180)

4. Priblizavanje putem Allahovih atributa
Priblizavanje putem Allahovih atributa, kao sto su rijeci Poslanika Muhammeda, s.a.v.s.,: “O Zivi i Odrzavatelju svega! Tvojom miloscu od Tebe trazim pomoc!” (Hadis je dobar. Biljezi ga Tirmizi.)

5. Priblizavanje Allahu putem dobrih djela
Priblizavanje Allahu putem dobrih djela, kao sto su: namaz, pokornost roditeljima, postovanje tudih prava, emanet, iskrenost, spominjanje Allaha, ucenje Kur’ana, donosenje salavata na Poslanika, s.a.v.s., i ljubav prema njemu i njegovih ashabima, te druga dobra djela. U Muslimovom “Sahihu” biljezi se vjerodostojno kazivanje o trojici prijatelja koji su ostali zatvoreni u jednoj pecini pa se svaki od njih obratio Allahu dobrim djelima koja su ucinili. Jedan je postovao pravo svojih najamnika, drugi je dobro cinio svojim roditeljima, a treci se bojao Allaha tako sto se sacuvao zinaluka, pa je Allah, dz.s., dao da se otvori izlaz iz pecine zbog njihovih dobrih djela.

6. Priblizavanje Allahu ostavljanjem grijeha
Odricanje od grijeha kao sto su alkohol, zinaluk i druga zabranjena djela; u prethodnom primjeru spomenuto je kako se jedan od trojice ljudi zatvorenih u pecini priblizio Allahu ostavljajuci zinaluk.

Danasnji muslimani
Danasnji muslimani ostavili su dobra djela i priblizavanja Allahu putem njih, a nastoje se pribliziti Allahu putem djela drugih ljudi, koji su medu mrtvima, postupajuci suprotno Poslaniku, s.a.v.s., i njegovim ashabima.

Priblizavanje Allahu
Priblizavanje Allahu trazeci od Poslanika i dobrih ljudi, pod uvjetom da su zivi, da mole Allaha za tebe. Prenosi se da je jedan slijepi covjek dosao Poslaniku, s.a.v.s., i rekao mu: “Moli Allaha da me izlijeci!” Poslanik, s.a.v.s., mu je rekao: “Ako hoces, ja cu za tebe moliti Allaha, a ako hoces da se strpis, to ti je bolje!” covjek mu rece: “Moli Ga!” Zatim je Poslanik, s.a.v.s., naredio da se lijepo abdesti i da klanja dva rekata, a zatim da uci ovu dovu: “Moj Allahu! Molim Te i obracam Ti se putem Tvog Poslanika, Poslanika milosti!” “O Muhammede, ja se pomocu tebe obracam mome Gospodaru radi moje potrebe, kako bi mi bilo udovoljeno. Moj Allahu! Primi njegovo zauzimanje za mene i moje zauzimanje za njega!” To je covjek uradio, pa je ozdravio. (Hadis je sahih, a biljezi ga Ahmed)
U hadisu se govori da je Poslanik, s.a.v.s., molio Allaha, dz.s., za jednog slijepca (Poslanik je bio ziv), pa mu je naredio da moli Allaha sam za sebe da se obrati Allahu da primi sefaat Poslanikov, pa je Allah primio njegovu dovu. Ova dova preko Poslanika, s.a.v.s, jeste samo za njegova zivota i ne moze se dova putem Poslanika uciti nakon njegove smrti, jer ashabi to nisu radili, a i ovaj slijepac ne bi imao nikakve koristi poslije Poslanikove smrt.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Pon Jan 02, 2006 8:04 pm

Serijatom zabranjeno priblizavanje Allahu
Zabranjeno priblizavanje Allahu jeste ono koje nema osnove u vjeri, a postoji nekoliko vrsta zabranjenog priblizavanja:

1. Priblizavanje Allahu putem mrtvih i trazenje potreba i pomoci od njih
Ne smije se od mrtvih traziti pomoc i zauzimanje kod Allaha kao sto se desava danas, a to nazivaju tevessulom (ispravnim priblizavanjem), sto nije tacno, jer je tevessul trazenje potreba od Allaha putem dozvoljenih sredstava, kao sto su dobra djela, iman, spominjanje Allahovih lijepih imena. A upucivanje dova mrtvima jeste okretanje od Allaha, sto je veliki sirk, jer Allah, dz.s., kaze: “I pored Allaha, ne moli se onome ko ti ne moze ni koristiti ni nauditi, jer ako bi to uradio, bio bi, uistinu, nevjernik!” (Kur’an, Junus:106)

2. Priblizavanje Allahu putem poslanikove licnosti
Ovo spada u novotariju, jer to ashabi nisu radili i jer se Omer, r.a., priblizavao Allahu putem dove Abbasove, r.a., za njegovog zivota. Omer, r.a., nije molio Allaha preko Poslanika, s.a.v.s., nakon sto je Poslanik, s.a.v.s., preselio, a hadis: “Priblizavajte se Allahu putem moje licnosti,” nema nikakve osnove, kako kaze Ibn Tejmije.
Ovaj novotarijski nacin priblizavanja Allahu vodi u sirk i to u slucaju da covjek smatra da treba postojati posrednik izmedu njega i Allaha, kao npr. zapovjednik, vladar, jer je to poredenje stvorenja sa Stvoriteljem.
Ebu Hanife kaze: “Mrzim da se Allahu obracam putem nekog posrednika!”

3. Trazenje od Poslanika, s.a.v.s, da uci dovu nakon svoje smrti
Sto se tice trazenja od Poslanika, s.a.v.s., da uci dovu nakon svoje smrti, kao kad kazes: “O Poslanice, moli Allaha za mene!” – to nije dozvoljeno jer ashabi to nisu radili, sto je Poslanik, s.a.v.s., i rekao: “Kad umre covjek, prestanu njegova djela, osim u tri slucaja: trajne sadake, znanja kojim se koriste ljudi i dobrog djeteta, koje moli Allaha za njega!”(Muslim)

Preuzeto iz knjige "Tevhid i sirk"

Odgovori