Dani hadždža, Kurbana, veselja i dobrih djela

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Dani hadždža, Kurbana, veselja i dobrih djela

Post od Yassin » Sub Jan 07, 2006 10:40 pm

Dva velika muslimanska praznika: Ramazanski i Kurban-bajram određeni su poslije hidžre muslimana iz Mekke u Medinu. Medinjani su, prije dolaska Muhammeda, s.a.v.s, posebno obilježavali dva dana u kojima su se veselili. Poslanik, s.a.v.s, pitao ih je o tim danima. Oni mu odgovoriše da taj običaj kod njih datira još iz predislamskog doba. Na to im Allahov Poslanik reče: Allah vam je zamijenio te dane sa dva bolja, a to su dva bajrama: Kurban bajram i Ramazanski bajram.1
Ramazanskim bajramom krunišemo ibadete i obaveze koje smo imali tokom mubarek ramazana, radujući se Allahovim, dž.š, sevapima i nagradama.
Nakon Ramazanskog bajrama počinju pripreme za obrede i ibadete koji slijede u danima Kurban-bajrama.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Jan 07, 2006 10:41 pm

Obavljanje hadždža
Ovaj bajram zove se i Hadži-bajram jer se u njemu obavljaju obredi hadždža. Hadždž je jedan od islamskih šarta, obaveza jednom u životu, onim muslimanima koji imaju materijalne uslove i koji su sposobni da putuju i izvrše obrede hadždža.
Naredba hadždža propisana je u Kur’anu: “Izvršavati hadždž dužan je, Allaha radi, svaki onaj koji je u mogućnosti…”(Ali-Imran, 97.)
“Hadždž i umru radi Allaha izvršavajte!” (El Bekare, 196.)
Obredi hadždža obavljaju se u Mekki, u Saudijskoj Arabiji, i okolini Mekke: na Arefatu, Muzdelifi i Mini. U Haremu Mekke je Kaba - Bejtullah prvi hram - džamija izgrađena na zemlji. Oko Kabe hadžije čine tavaf - obilazak, a između Safe i Merve, dva brežuljka koji su u blizini Ka'be čini se saj-ubrzani hod.
Za ispravno obavljen i kod Allaha, dž.š, primljen hadždž postiže se oprost grijeha i džennetska nagrada. Muhammed, a.s, kaže: ”Za hadždž - mebrur (tj. pravilno i potpuno obavljen hadždž) nema druge nagrade osim Dženneta.”2

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Jan 07, 2006 10:42 pm

Bajram-namaz
Prvo bajramsko jutro odlazimo u džamije ili na musalle (određeni prostor za klanjanje bajram-namaza) da klanjamo sabah i bajram-namaz. Onako kako se petkom pripremamo za džumu namaz tako činimo i na bajram. Okupamo se, lijepo obučemo, namirišemo i sa tekbirima i zikrom rano krenemo u džamiju. Kako je to činio Allahov Poslanik i njegovi ashabi vidimo iz sljedećih primjera.
Na Ramazanski bajram Alejhiselam ne bi izlazio iz kuće dok ne bi nešto pojeo, a na Kurban-bajram ne bi ništa jeo dok ne bi kurban zaklao.3 Kada bi izlazio na bajram-namaz Muhammed, s.a.v.s, išao bi jednim, a vraćao se drugim putem.4 Allahov Poslanik vazio je pa je rekao i ovo: ”Prvo čime otpočinjemo ovaj naš praznik (Kurban-bajram) je da klanjamo bajram-namaz, a potom se vratimo (kući) i koljemo kurban. Ko tako postupi slijedi našu ustaljenu praksu-sunnet.”5

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Jan 07, 2006 10:42 pm

Klanje kurbana
Sami naziv Kurban-bajram, ukazuje na to da se u ovim danima čine žrtve u ime Allaha, dž.š, tj. kolju kurbani. Kurban bi trebao zaklati svaki musliman za sebe i svoju porodicu, onaj ko u danima Bajrama ima dovoljno sredstava da može kupiti kurban. Allah, dž.š, kaže: ”Svakoj vjerskoj zajednici propisali smo klanje kurbana da bi spominjali Allahovo ime prilikom klanja stoke koju im On daje…” (El-Hadždž, 34.)
Pitali su ashabi Allahovog Poslanika: Zašto koljemo kurbane? On im na to reče: To je sunnet-praksa vašeg oca Ibrahima, a.s. Zatim su ga upitali: Pa šta mi imamo od tog? Na to Alejhisselam reče: Za svaku dlaku (zaklanog kurbana) bićete nagrađeni.6
Muhammed, a.s, je također rekao: ”Ne uradi čovjek vredniji i Allahu draži posao na Kurban-bajram od klanja kurbana.”7
Za kurban se kolje bravče (ovan, ovca), ili veliki hajvan (krava, bik), kada se udruži više osoba, najviše sedam.
Meso naših kurbana dijelimo siromašnima, jetimima, ugroženima, za ishranu učenika medresa, rodbini, komšijama, prijateljima i jednu trećinu za porodicu. Kurban kolje vlasnik kurbana, ili, po mogućnosti, barem prisustvuje klanju. Kurban se kolje prvi, drugi ili treći dan Kurban-bajrama.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Jan 07, 2006 10:43 pm

Tekbiri-tešrik
Kao što se obredi hadždža, klanje kurbana, podizanje Kabe i voda zemzem uglavnom vežu za Ibrahima i Ismaila, a.s, tako je i sa učenjem tekbira. Kada se pojavio ovan - kurban od Allaha, dž.š, kao zamjena za Ismail, a.s, kojeg je Ibrahim, a.s, pripremio, po odredbi Allaha, dž.š, kao žrtvu, prisutni melek uči tekbir: ALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER. Ibrahim, a.s, također, uči: LA ILAHE ILLALLAHU VALLAHU EKBER. Na kraju Ismail, a.s, kao dječak donosi tekbir i čini zahvalu Allahu, dž.š, riječima: ALLAHU EKBER VE LILLAHIL-HAMD.
Tekbiri se počinju učiti iza sabahskog farza na dan Arefata, uoči Bajrama, pa do iza ikindijskog farza četvrti dan Bajrama. Dakle, tekbiri se uče pet dana iza farzova dnevnih namaza, kada se preda selam. Tekbiri-tešrik glasi:
ALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER. LA ILAHE ILLALLAHU VALLAHU EKBER. ALLAHU EKBER VE LILLAHIL-HAMD.
Muhammed, a.s, kaže: ''Ukrašavajte vaše bajrame tekbirima “ALLAHU EKBER”, tehlilom “LA ILAHE ILLALLAH”, tahmidom - zahvalom “ EL-HAMDU LILLAH” i takdisom - uzdizanjem i veličanjem Allaha, dž.š.”8

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Jan 07, 2006 10:44 pm

Fadileti prvih deset dana mjeseca zul-hidždžeta
O vrijednostima prvih deset dana zul hidždžeta govori sljedeći hadis u kojem Allahov Poslanik kaže: ”Nema dana u kojima je dobro djelo draže od ovih. Znači deset prvih dana zul-hidždžeta. Oni su ga upitali: pa ni džihad na Allahovom putu? On je rekao: čak ni džihad, osim ako čovjek izađe lično i svojim imetkom i ne vrati ništa.”9
U ovim danima preporučuje se: danju učenje tekbira i dobrovoljni post, a noću klanjanje nafila, učenje Kur’ana, dova i zikr.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Jan 07, 2006 10:45 pm

Post na dan Arefata
Za one koji nisu na hadždžu sunnet je postiti Dan Arefata. O fadiletima posta toga dana Muhammed, a.s, kaže: ”Ko bude postio Jevmu-Arefe (Dan Arefata) biće mu oprošteni (manji grijesi) iz prošle godine i grijesi naredne godine.”10
Ako ovaj dan bude petkom, onda se preporučuje da se posti i dan prije, tj. i četvrtak i petak.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Jan 07, 2006 10:45 pm

Bajramski zijareti
U bajramskim danima obilazimo svoje najbliže: roditelje, braću, sestre, ostalu bližnju i daljnu rodbinu, komšije, porodice šehida, invalide, bolesne, mezare naših umrlih i poginulih. Muhammed, a.s, kaže: ”Održavanje rodbinskih veza, lijepa narav i lijep odnos sa komšijama, sve to oživljava naselja i produžava ljudski život.”11 Lijepo je svoje ukućane obradovati bajramskim hedijama, osobito djecu prigodnim bajramskim paketićima.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Jan 07, 2006 10:47 pm

Bajramski teferiči
Nisu ovi bajramski dani samo dani obaveza i obreda, već i dani veselja i radosti muslimana. Kada su bajrami u proljeće ili ljeti, sa porodicama i rodbinom mogu se organizirati izleti i teferiči. Također, organizuju se kulturne i sportske manifestacije. Sve to treba da je u granicama vjerskih propisa propraćeno tekbirima i pobožnim ilahijama. Isključuju se svi harami-zabranjene stvari, kao alkohol, raskalašenost itd. Vrijeme je da se napuste razne ranije pogrešne i ružne navike i vratimo se propisima naše vjere i lijepim islamskim adetima.

Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

Post od Yassin » Sub Jan 07, 2006 10:49 pm

Uređenje naselja i okoliša za Bajram
U našim gradovima, naseljima i džematima treba više da se osjeća bajramska atmosfera i raspoloženje. Ulice, trgovi, ustanove, radnje, trgovine treba da su čisti i okićeni prigodnim bajramskim obilježjima i čestitkama.
Za Bajram se posebno čiste i uređuju kuće, stanovi, dvorišta, ulice, džamije, mezaristani i okoliš. U tim danima sve blista i odiše čistoćom. Islam od nas traži uvijek čistoću, posebno u ovim prazničkim danima.
“ Islam je čista vjera, pa budite i vi čisti! U Džennet može ući samo onaj ko je čist.”12
Sada se u našim gradovima u akcije: ”Dočekajmo Bajram u čistom gradu” i “Bajram dolazi”, uključuju i komunalne službe i ekološki pokreti.
Bajramske čestitke
Prilikom susreta i zijareta jedni drugima ovaj naš praznik čestitamo riječima:
BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN! Rodbini i prijateljima to činimo telefonom ili bajramskim čestitkama. Sada su popularna bajramska čestitanja putem oglasa na radiju, televiziji ili u novinama.
Na kraju da se podsjetimo kako je Allahov Poslanik čestitao Bajram. To je ustvari prigodna dova koja glasi: TEKABBELELLAHU MINNA VE MINKE!
Tim riječima molimo Allaha, dž.š, da primi naš post, sadekai-fitr, iftare, teravije i druge ramazanske ibadete kada dođe Ramazanski bajram, a isto tako da bude hadždž - mebrur (primljen) našim hadžijama, kao i naši kurbani i tekbiri u danima Kurban-bajrama. Amin!

Bilješke:
1.Bejheki u «Sunenu» , sahih
2. Muttefekun alejhi
3. Ahmed, Tirmizi, Ibnu Madže, Hakim
4. Buharija
5. Buharija
6. Ahmed
7. Tirmizi, Ibnu Madže
8. Taberani – hasen
9. Buharija
10.Muslim
11.Ahmed, Bejheki u «Šuabul-imani»
12.Bejheki i Taberani u «Evsatu»


priredio: Ishak Sedić

Odgovori