SLAST IMANA

Sve što je za pouku, bujrum pisite ovdje kao novu temu radi ljepše preglednosti

Moderatori: Haris, EMIRgr, Yassin

Odgovori
Korisnikov avatar
Yassin
Moderator
Postovi: 984
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 6:41 pm
Kontakt:

SLAST IMANA

Post od Yassin » Uto Jul 12, 2005 4:27 am

Enes r.a. prenosi da je Poslanik s.a.w.s rekao:"Kod koga se nadu tri osobine, osjetice slast imana a to su: da mu od Allaha i Njegova Poslanika nema nista draze,da voli drugog covjeka samo radi Allaha i da mrzi da se vrati u nevjerstvo (posto ga je Allah spasio)onako kako to mrzi da bude bacen u vatru."
(Biljezi Imam Buharijj u Sahihu 1/60,Kitabu-l-Iman br.16)

O toj sreci je rekao Ibn Tejmije :"Sta cine samnom moji neprijatelji, moj Dzenet je u mom srcu,zaista, je moj zatvor osamljivanje, moje protjerivanje je odmor, a moje ubistvo je sehadet."

Neka od mjerila istinskog imana

"Kod koga se nade troje, tj. kod koga se nadju tri vrline"

Ove tri vrline su od mjerila istinskog imana, a Allahov Poslanik s.a.w.s nas je uputio na mnoga mjerila pomocu kojih covjek moze da mjeri svoj iman. Musliman je duzan da upozna ova mjerila kako bi znao stepen svog vjerovanja, pa ako utvrdi da je njegov iman jak, zahvalit ce se Uzvisenom Allahu, a ako utvrdi da je obrnuto tome, shvatio je i spoznao situaciju u kojoj se nalazi prije nego sto ga iznenadi smrt.

Zaista je slast u Imanu, vjerovanju i zaista u izvrsavanju vadziba i klonjenja od harama postoi slast koju ne poznaje niko do onih koji su je okusili.Uistinu ,je to zadovoljstvo i sreca koju poznaju bogobojazni, i ona je ta o kojoj su neki dobri ljudi rekli: "Da znaju kraljevi i vladari za srecu u kojoj smo mi, borili bi se macevima protiv nas da bi je zadobili i preoteli od nas."

O toj sreci je rekao Ibn Tejmije kada je na Allahovom putu bio izlozen napadima i kada je zatvoren :"Sta cine samnom moji neprijatelji, moj Dzenet je u mom srcu,zaista, je moj zatvor osamljivanje, moje protjerivanje je odmor, a moje ubistvo je sehadet." Uistinu sreca ne dolazi iz covjekove spoljasnosti, kroz kapital i popularnost, jer koliko je broj onih koji su bili bogati i popularni, a svoje zivote su zavrsili samoubistvom.
Sreca dolazi iz unutrasnjosti bica , iz duse, kada covjek osjeti da je izvrsijo svoju duznost prema Allahu, prema samome sebi, svojoj porodici i svojoj zajednici.

Hadis objasnjava da iman, vjerovanje ima dobar i sladak plod na dunjaluku, dodajuci tome velike rezultate i blagdati na ahiretu.

Na ovu cinjenicu ukazuje i kur`anski ajet poput rijeci Uzvisenog:
" Onaj ko bude slijedijo uputu Moju, nece zalutati i nece nesrecan biti. A onaj ko okrene glavu od Knjige Moje, taj ce teskim zivotom zivjeti i na Sudnjem danu ce mo ga slijepim ozivjeti."(Sura Ta Ha ;123-124.)
Znaci vjernik na dunjaluku nije zalutao i nije nesretan, a zamisli tek sta ga ocekuje na ahiretu.

Slast dobrog djela

Voljeti Allaha i Njegova Poslanika vise od bilo cega drugog je prvo mjerilo istinskog imana koje je spomenuto u hadisu. Zbog toga su u Hadisu spomenute rijeci sto doslovno znace "od svega drugog osim njih dvojice" , a nije receno "od bilo koga"
Ova ljudav ima dva aspekta: teoresko-osjecajni dio u kome se ogleda srcana zelja za susretom i vidjenjem Uzvisenog Allaha i susreta sa Njegovim Poslanikom s.a.w.s . I Drugi sapekt prakticni, koi se ogleda u pokornosti Allahu i Njegovom Poslaniku, to je ujedno i dokaz postojanja teoreskog djela. Rekao je Uzviseni:"Reci: Ako Allaha volite mene slijedite, vas ce Allah voljeti."(Sura Ali Imran;31)
Slijedzenje Allaha je dokaz voljenja Allaha, Slijedzenje suneta Pslanika s.a.w.s je dokaz voljenja Poslanika s.a.w.s. Ako covjek da prioritet Allahu i Njegovu Poslaniku nad uzivanjima, strastima , obicajima i kapitalu, to je dokaz da on voli Allaha i Njegova Poslanika vise od svega drugoga.
Mjerila ljubavi Allaha i Njegova Poslanika

Drugo mjerilo istinitosti vjerovanja, navedeno u hadisu , je voljenje u ime Allaha i mrznja u ime Allaha. Mi volimo svakog covjeka koji se boji Allaha i mrzimo svakoga ko je neposlusan i grijesi prema Allahu.
Mjerilo da nekog volimo u ime Allaha , je da se ta ljubav ne povecava kod postojanja dunjaluckih interesa.

Trece mjerilo, spomenuto u hadisu, je da covjek prezire da se vrati u nevjerstvo kao sto prezire da bude bacen u vatru. Ovo znaci da covjek mrzi sve ono sto mrzi Uzviseni Allah od nevjerovanja i grijeha.

Pa bi ova tri mjerila istinskog imana(vjerovanja) bila:
voljenje Allaha i Njegova Poslanika vice od bilo cega drugog,
voljenje onoga sto voli Allah i Njegov Poslanik,
te preziranje onoga sto prezre Allah i Njegov Poslanik, i ovo je takodjer, jedan od znakova ljubavi prema Allahu i Njegovu Poslaniku.

Odgovori